- x
günümüzdeki en geçerli mühendislik ne sizce..?
206 Cevap14010 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: <<     1 [3]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
[Poll]

günümüzdeki en geçerli mühendislik ne sizce..?

Elektrik-elektronik
  18% (51)
bilgisayar
  16% (46)
Makine
  11% (31)
Metalurji ve Malzeme
  6% (19)
İnşaat
  6% (19)
Yazılım
  6% (17)
Mekatronik
  5% (16)
Moleküler Biyoloji ve Genetik
  5% (15)
Endüstri
  4% (13)
Su ürünleri
  3% (9)
Uçak
  2% (7)
Uzay
  1% (5)
Otomotiv
  1% (5)
Maden
  1% (4)
Çevre
  1% (4)
Gıda
  1% (4)
Kimya
  1% (3)
Kontrol
  1% (3)
Petrol
  0% (2)
İşletme
  0% (2)
Fizik
  0% (1)

Toplam oy : 276

(en son oy tarihi : 4 Eylül 2014; 16:30:18) 
Giriş

330 Mesaj
21 Haziran 2008; 18:29:18 

dostum mekatronıkı sormussun bana
benım 2 arkadasım war mekatronıkte
bırı hıc calısmıyor ama genede sınavdan 1 hafta once oturunca yapıyor
dıgerı gunu gunune calısıyor hergun azda olsa bakıyor odevler felan
kısaca zor bır bolum ama hergun kısa bır zamanını ayırırsan olmayacak bır bolum degıl
bıtıren nasıl bıtırıyor dıye dusunmelısın bence
eger oraya gırecek kadar puan yapabıldıysen olay bıtmıstır bence

not: unıversıteye gırıyım gunu gunune calısırım dıyen cok kısı tanıyorum. bknz: ben
ama bataktan sıra gelmıyor pek
hazırlık okudugum ıcın bu sene rahattım yata yata gectım

e 63
Acer Aspire One D150
cbr 125 11

341 Mesaj
21 Haziran 2008; 18:32:12 

quote:

Orjinalden alıntı: musAKka

Geçen sene Marmara'dan mezun olduğum ve şu an yüksek lisansımı yaptığım bölümdür. İş bulma olasılığın yüksektir, doğrudur. Özellikle de İstanbul - İzmir - Sakarya taraflarında yaşıyorsan Metalurji kısmından daha çok olanağın olur. Ancak Malzeme'ye göre baktığında genel anlamda daha ağır şartlar altında ve daha zor yerlerde (dökümhane, vs.) çalışırsın. Şahsen mezun olmuş biri olarak, dökümhanede mühendislik yapmak düşüneceğim en son şeydir.

Başka ne yapabilirsin? Malzeme konusu çok geniş kapsamlı olduğu için çok çeşitli yerlerde çalışabilirsin. Özellikle son 2-3 senedir, bu bölümden mezun olanlara talep daha da yükseldi. Bir firmada Ar-Ge yapabilirsin, üretimde çalışabilirsin, kalite kontrol yapabilirsin, satış ya da satın almada çalışabilirsin, eğer şanslıysan ya da kendini bu alanda geliştirirsen NDT departmanında (ki diğerlerine göre daha temizdir ve getirisi fazladır) çalışabilirsin.

Maaşın ne kadar olur? Mezun olur olmaz biryere girmek istediğinde ortalama 1.500 YTL gibi bir başlangıç yapabilirsin. Bu giriş miktarı eğer şanslıysan 2.500 - 3.000'e kadar, hatta daha da üstüne çıkabilir. (THY, GE, vs. gibi temiz yerlerde) Olur da Erdemir gibi bir yerde mühendislik yapasan iyi para alırsın, ancak orada çalışmayı sever misin, onu bilemem.

Gördüğün gibi mükemmel bir bölüm değil ancak güzel ve zevkli bir bölümdür. Gerçekten mühendislik yaptığını hissettirebilir sana. Benim gibi bu bölüme girip çok memnun olanların yanı sıra bir o kadar da sevmeyeni görebilirsin. Bir şansım daha olsaydı yine Metalurji ve Malzeme Mühendisliğini seçerdim kesinlikle, sadece daha iyi bir üniversite olabilirdi. Yine de memnunum ve tavsiye ederim.

evet bu arkadaşların en temiz ve bol maaşlı işleri kalite kontrol, yani NDT, yani tahribatsız muayene işidir.
özellkle kaynak kontrolü.bu arkadaşların gelecekteki mesleği yada ünvanları kaynak mühendisi olacaktır. iddaa ediyorum yazın bir yere.
sizi çağıran firma, gözünüzün içine bakar. aman bi yerde hata göresin diye. iki penetrant, bir UT bir RT hadi geçmiş olsun.
at cebe parayı hop başka bi mekana kontrole.
son derece kıyak ama mobil bir iştir. eğer ki eğitimini alır LEVEL 3 sertifikasına sahip olursanız, yurt dışı kapıları sonuna kadar açıktır. ki türkiye LEVEL 2 olabilrisiniz. LEVEL 3 olmak için alamanya yolları gözükür. yada pas parayı al romanyadan olayı. şahsen ben kontrol mühendisinin sertifikası alamanyadan değilse bir daha iş vermiyorum.

Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez.
Mustafa Kemal Atatürk

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Haziran 2008; 18:39:29 

quote:

Orjinalden alıntı: Mechanical24

Odysseus347

bir makine mühendisinin 10,000 YTL net maaş alabilmesi için ya orta büyüklükte bir fabrikanın müdürü yada çok büyük bir fabrikanın departman müdürü olması gerekir.bir makine mühendisinin ilk giriş net maaş aralığı 600-2,000 YTL arasındadır.bunun ötesi rüyadır, bu rüyayı görenlere tavsiyem saatinizi kurun.
:)

eğer amaç çok para kazanmak ise beyaz yaka olmanıza gerek yok.örneğin : argon kaynakçıları : genelde çok ince paslanmaz saç/boru kaynağı yaparlar.bu borular/tesisat genelde gıda sektöründe kullanılır.iç içe borulardır.(cidarlı) en ufak bir hata kabul edilemez.çok zor bir iştir.operatör doktor edasıyla kaynak yapılır.ben bu işte ustayım diyor isen giriş maaşın 2,500 YTL den başlar işe göre değişir.bi anlamda maaşını sen belirlersin.çünkü bu işi hakkıyla yapabilen kişi yok denecek kadar azdır.

ayrıca kesin bir nokta var ki oda : maaşla zengin olunmaz. ben ferrariye binecem diyorsan, ya peder zengin olacak, ya lotodan para çıkacak yada kendi işletmeni kendin kurup çalıştıracaksın. hesap yapılmış yukarıdaki mesajlardan birinde. ayda 10,000 den, 10 yılda 3,6 milyon YTL. oda hiç harcamadan. bu kadar parayı 6 ayda da kazanabilirsin. elbette maaş ile değil, sahibi olduğun şirket ile. bu kadar parayı tek bir iş/sözleşme ile kazanan orta okul mezunu şirket sahipleri olduğunu bilmek gerçekten çok acı.

çok para kazanacam diyenler ancak şöyle zengin olabilirler : ticaret yapacaksın, az bulunan, müşterisi çok, zahmeti az, karı fazla bir ürün yada hizmeti satacaksın.mühendisliği hobi olarak devam ettireceksin.bunun ötesinde ayda 20,000 de kazansanız nafile..

makine hakkında sorusu olanlara yardımcı olabilirim.
çalışma ortamı, maaş, çalışma saatleri, ne işler yapılıyor...
bir arkadaş CNC den bahsetmiş. artık köşedeki bakkal amca bile CNC tezgah alabiliyor. önemli olan CNC makinen yada bilgin olması değil, o makineyi 24 saat çalıştırabilecek iş potansiyeline sahip olmak.

şimdilik bu kadar

mechanical yazdıklarına inanamıyorum ya da inanmak istemiyorum
nasıl olabilir böyle birşey; tıp tan sonra hatta belki eşit seviyede bir meslek dalı nasıl 10.000ytl alamıyor? mümkün değil inanamıyorum
tanıdığım doktorlar sarıyer hangi 500.000ytl lik villayı alsak muhabbeti yapıyor mühendislik bu kadar ucuz olamaz
ayıp olmazsa siz kaç senedir ne üzerine çalışıyorsunuz ve maaşınızı yaklaşık da olsa öğrenebilir miyim sırf meraktan soruyorum

558 Mesaj
21 Haziran 2008; 18:40:10 

açıkçası 2 yer hakkında kararsız kaldım itü metalurji ve malzeme ve yıldız teknik makine..gerçekten kafam çok karıştı 5dakika önce birisinin yorumunu okuyorum birine kayıyırm 5dk sonra diğerinin yorumunu okuyorum diğerine kayıyorum :/ acaba sorun bende mi?

[link=http://forum.donanimhaber.com/m_2873466/mpage_1/key_/tm.htm]
ESKİŞEHİR D.H.Tüm Eskişehir'lilerin Buluşma Noktası

11586 Mesaj
21 Haziran 2008; 18:47:20 

quote:

evet bu arkadaşların en temiz ve bol maaşlı işleri kalite kontrol, yani NDT, yani tahribatsız muayene işidir.
özellkle kaynak kontrolü.bu arkadaşların gelecekteki mesleği yada ünvanları kaynak mühendisi olacaktır. iddaa ediyorum yazın bir yere.
sizi çağıran firma, gözünüzün içine bakar. aman bi yerde hata göresin diye. iki penetrant, bir UT bir RT hadi geçmiş olsun.
at cebe parayı hop başka bi mekana kontrole.
son derece kıyak ama mobil bir iştir. eğer ki eğitimini alır LEVEL 3 sertifikasına sahip olursanız, yurt dışı kapıları sonuna kadar açıktır. ki türkiye LEVEL 2 olabilrisiniz. LEVEL 3 olmak için alamanya yolları gözükür. yada pas parayı al romanyadan olayı. şahsen ben kontrol mühendisinin sertifikası alamanyadan değilse bir daha iş vermiyorum.

Aslında en temizi satış ve satın alma denilebilir ancak o yapılana da mühendislik denmez pek.

Ayrıca Kaynak Mühendisliği sertifikası alırsanız gerçekten piyasada havada kapılırsınız.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

Hiperaktif Bilgisayar Kullanıcısı @ 40°

638 Mesaj
21 Haziran 2008; 18:48:22 

enerji mühendisliği

We have been dreaming.But who can deny?
It's the best way of living between the truth and the lies.

Uzaklaştırılmış
21 Haziran 2008; 18:48:39 

quote:

Orjinalden alıntı: .ImpossibleIsNothing

açıkçası 2 yer hakkında kararsız kaldım itü metalurji ve malzeme ve yıldız teknik makine..gerçekten kafam çok karıştı 5dakika önce birisinin yorumunu okuyorum birine kayıyırm 5dk sonra diğerinin yorumunu okuyorum diğerine kayıyorum :/ acaba sorun bende mi?

kendine göre bak bence
malzemenin konuları daha çok ezbere yatkın statik konular bana durağan geliyor
makine ise daha aktif çalışan makinelerden, dinamikten, birşeyleri biraraya getirip birşey oluşturmaktan detaylarından hoşlanıyorsan makine seç derim

341 Mesaj
21 Haziran 2008; 18:55:42 

quote:

Orjinalden alıntı: Odysseus347

nasıl olabilir böyle birşey; tıp tan sonra hatta belki eşit seviyede bir meslek dalı nasıl 10.000ytl alamıyor? mümkün değil inanamıyorum
tanıdığım doktorlar sarıyer hangi 500.000ytl lik villayı alsak muhabbeti yapıyor mühendislik bu kadar ucuz olamaz
ayıp olmazsa siz kaç senedir ne üzerine çalışıyorsunuz ve maaşınızı yaklaşık da olsa öğrenebilir miyim sırf meraktan soruyorum

ister inan ister inanma.
ama durum maalesef bu. istisnalar elbette var. kaç doktorun sarıyerde 500,000 lik villası var ve türkiyede kaç doktor var muhasebesini yap bakalım.
sonuç?
hakkari devlet hastanesinde full nöbetçi çalışıp, devletten 3000-4000 alan doktor var, acıbademde günde 1 bademcik ameliyatı yapıp trilyonluk villalarda oturan doktorda var. her şeye rağmen tıp (doktor, diş hekimi ve eczacı) en kazançlı meslek grubu.
mühendislik işine gelince. satınalmayıda mühendis yapar, imalatıda müh. yapar. kaliteyide müh. yapar..yani fabrikana bir mühendis alır her işi yaptırırsın.nasıl olsa sayıları oldukça fazla. işsiz mühendis çok. ama tıp için bunu yapamazsın. hasteneye doktor alıp bilgi işlemde çalıştıramazsın.
aradaki ücret ve klas farkı bu nedenle oluşuyor.

Mustafa Kemal Atatürk

Uzaklaştırılmış
21 Haziran 2008; 19:02:04 

mechanical hayallerimi yıktın nerdeyse
elbette konu doktorlardan açılmışken arabasını satıp kanuni mz almayı düşünen doktorlar da gördüm ;)
ama bir de şu var ki; küçük bir atölye açabilirsem orda 1000ytl ye çalışmak için can atacak bir çuval mühendis olacak

96 Mesaj
21 Haziran 2008; 19:09:26 

ben pc mühendisi olcam ama hangi alanda uzmanlaşsam acaba

341 Mesaj
21 Haziran 2008; 19:11:42 

üzgünüm ama gerçekler böyle
ilkokul açar gibi üniversite açarlarsa, kontenjanları her sene onar yirmişer artırırlarsa, buna paralel yatırımlar olmazsa olacağı budur.
çok şükür durumumuza. ileride daha da kötüye gidebilir. mühendisler işçi olmak için fabrikalara başvurabilir!!!
fikir vermesi açısından Canada da çalışırsam makinacı olarak ne kadar kazanırım ortalama sorusunun cevabı
maximum 90,000 dolar yıllık. aylık 7-8 bin dolara gelir. yani 10,000 ytl herhangi bir meslekte maaş olarak oldukçe yüksek bir rakam.

http://www.canadavisa.c...neering&narrowcode=EN01

Mustafa Kemal Atatürk

10040 Mesaj
21 Haziran 2008; 19:14:26 

Eğer gerçekten para kazanmak istiyorsan Matematik bölümüne yöneleceksin...Zaten Matematik bölümlerinde Üni'nin fazla bir önemi yoktur...Üni2'de çalışmaya başlayabilirsin...Biraz da kendini geliştirirsen çoğu mühendisin alamayacağı paraları kazanabilirsin...

1208 Mesaj
21 Haziran 2008; 19:15:40 

quote:

Aslında en temizi satış ve satın alma denilebilir ancak o yapılana da mühendislik denmez pek.

Ayrıca Kaynak Mühendisliği sertifikası alırsanız gerçekten piyasada havada kapılırsınız.

Çok teşekkür ediyorum arkadaşlar gerçekten çok güzel açıklamışsınız.

Kaynak mühendisliği sertifikası nasıl alınır peki yani çok zormudur?

Semtimiz denize karşı bu alemde kral çArşı
Korkunun Ecele Faydası Yoktur~Burası İnönü Burdan Çıkış Yoktur!!.
Beşiktaşlı olmak sadece "taraftar" olmak anlamına
gelmez. Taraftarlığı da bir kutsal forma içerisinde kutsamaktır...İşte
o zaman ruhlar ve bedenler tek bir varlık gibi dans ederler
tribünlerde...

Uzaklaştırılmış
21 Haziran 2008; 19:18:16 

yahu bu millet nereden kazanıyor büyük konuşmak olmazsa bu parayı hala imkansız görmüyorum görmeyeceğim
ortaokul mezunun altında en az 150.000ytl lik X5 varsa bir mühendisin benim hayallerimi gerçekleştirecek kadar para kazanabilmesi de mümkündür
çok büyük konuşuyorum biliyorum, bana mümkün geliyor
teşekkür ederim mechanical cevapların için

11586 Mesaj
21 Haziran 2008; 19:21:31 

quote:

Orjinalden alıntı: CarMeena_ManiaC

Çok teşekkür ediyorum arkadaşlar gerçekten çok güzel açıklamışsınız.

Kaynak mühendisliği sertifikası nasıl alınır peki yani çok zormudur?

http://www.wtndt.metu.e.../Kaynak%20Muhendisi.htm

şöyle bir göz at.

Hiperaktif Bilgisayar Kullanıcısı @ 40°

247 Mesaj
21 Haziran 2008; 19:24:56 

quote:

yahu bu millet nereden kazanıyor büyük konuşmak olmazsa bu parayı hala imkansız görmüyorum görmeyeceğim
ortaokul mezunun altında en az 150.000ytl lik X5 varsa bir mühendisin benim hayallerimi gerçekleştirecek kadar para kazanabilmesi de mümkündür
çok büyük konuşuyorum biliyorum, bana mümkün geliyor
teşekkür ederim mechanical cevapların için

arkadaşım zamanında istanbul'a gelen voleyi vurmuş, bizim akrabalar var zamanında istanbula gelmişler adamlar ilkokul mezunu işportacılık yapmışlar şu an apartmanları işhanları var. o zamanlar iş dünyasında çeşitlilik yok, ülke dışarı kapalı, nufüs az, eğitimli insan yok, ulaşım çok kısıtlı, iş çeşiti çok az en ufak farlı bi şey yaparsan parayı vuruyordun. şu an öyle değil iletişim başdöndürücü, tüm mallar elinin altında, şirketler çok büyük.

bu bahsettiğim insanlara özenip 2000 li yıllarda lise bile okumadan istanbula gelenler oldu ama artık tren kaçmıştı, tıpış tıpış geri döndüler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi giago008 -- 21 Haziran 2008; 19:27:42 >

Mucizeler, enerjimizi korkularımıza değil hayallerimize kanalize ettiğimiz zaman gerçekleşir

1208 Mesaj
21 Haziran 2008; 19:28:40 

quote:

http://www.wtndt.metu.e.../Kaynak%20Muhendisi.htm

şöyle bir göz at.

teşekkürler

Semtimiz denize karşı bu alemde kral çArşı
Korkunun Ecele Faydası Yoktur~Burası İnönü Burdan Çıkış Yoktur!!.
Beşiktaşlı olmak sadece "taraftar" olmak anlamına
gelmez. Taraftarlığı da bir kutsal forma içerisinde kutsamaktır...İşte
o zaman ruhlar ve bedenler tek bir varlık gibi dans ederler
tribünlerde...

747 Mesaj
21 Haziran 2008; 19:34:02 

quote:

Orjinalden alıntı: shady_tr

Eğer gerçekten para kazanmak istiyorsan Matematik bölümüne yöneleceksin...Zaten Matematik bölümlerinde Üni'nin fazla bir önemi yoktur...Üni2'de çalışmaya başlayabilirsin...Biraz da kendini geliştirirsen çoğu mühendisin alamayacağı paraları kazanabilirsin...

Matematik bölümüne yönelenler ne gibi işlerde çalışabilirler?
Kafam çok karışmış durumda oturduğum yer olan kocaelideki mekatronik kesin gibi bi şey ama 18 senedir yaşadığım bu şehirden uzaklaşmak yeni yerlerde tek başıma tecrübe kazanmak istiyorum.
Kampüs hayatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Açıkcası liseye gider gibi evden üniversiteye gitmek istemiyorum.
----İstatistik yada çevre mühendisleri varsa aramızda onlarında fikirlerini almak istiyorum.

341 Mesaj
21 Haziran 2008; 19:36:24 

nedense maaş konusuna kitlendik kaldık..

sonuçta birinin sana 10,000 YTL maaş verebilmesi için, senin ona en az 30,000-40,000 kazandırman gerekir.
yaptığın iş her ne ise, ve bu işi yaparak ayda 30,000 - 40,000 kazandırabiliyorsan, niye 10,000 maaş alasın ki.
patronu devreden çıkarır, işi tek başına yapar gelirini 3-4 kat artırırsın. (misal amcaoğlu - ziraat mühendisi - peyzaj miamari, bahçe bakım, çevre düzenleme işi..şirket, iki ev, iki araba gayet güzel gelir daha ne olsun)

zaten deneyimli mühendislerin yaptıkları aynen böyledir. kendi işini kurma olayının startı böyle oluyor..

olayın son noktası ise şudur :
1-eğer kafan ve arkan sağlamsa - kralsın
2-eğer kafa boş ve arkan sağlamsa - vezirsin
3-eğer kafan sağlam ve arkan boşsa - allah sabır versin
4-eğer kafa boş ve arkan boşsa - git yüksek bi yerden atla !!!

bu ülkede adam kayırma ve torpil olduğu sürece bu böyle biline...

Mustafa Kemal Atatürk

Uzaklaştırılmış
21 Haziran 2008; 19:40:49 

quote:

nedense maaş konusuna kitlendik kaldık..

sonuçta birinin sana 10,000 YTL maaş verebilmesi için, senin ona en az 30,000-40,000 kazandırman gerekir.
yaptığın iş her ne ise, ve bu işi yaparak ayda 30,000 - 40,000 kazandırabiliyorsan, niye 10,000 maaş alasın ki.
patronu devreden çıkarır, işi tek başına yapar gelirini 3-4 kat artırırsın. (misal amcaoğlu - ziraat mühendisi - peyzaj miamari, bahçe bakım, çevre düzenleme işi..şirket, iki ev, iki araba gayet güzel gelir daha ne olsun)

zaten deneyimli mühendislerin yaptıkları aynen böyledir. kendi işini kurma olayının startı böyle oluyor..

olayın son noktası ise şudur :
1-eğer kafan ve arkan sağlamsa - kralsın
2-eğer kafa boş ve arkan sağlamsa - vezirsin
3-eğer kafan sağlam ve arkan boşsa - allah sabır versin
4-eğer kafa boş ve arkan boşsa - git yüksek bi yerden atla !!!

bu ülkede adam kayırma ve torpil olduğu sürece bu böyle biline...

asla bir yerden atlamayacağıma göre, allah bana sabır versin

341 Mesaj
21 Haziran 2008; 19:55:16 

quote:

Orjinalden alıntı: METALLICA

Geçerli Mühendislik bölümü tabi ki Elektrik Elektronik Mühendisliğidir.

Hem Elektriksel hemde bilişim alanında herşeyi yapabilecek kapasite içerir.

" Mühendislik bölümünü öyle ve böyle bitirirsin, 4 yıl da olmasa 10 yılda olur " diyenler bence yalan söylüyor.

Ben Ahmet Yesevi Üni. Bilgisayar Müh. okuyorum. Fizik ve Kimya'dan kaldım 1 senemiz gidiyor.

Ayrıca 1 dönemde sadece 8 ders alabiliyoruz. Yani adamlar bizi okuldan atmak için elinde geleni yapıyor.

Hiç de öyle geçme geçme nası olsa geçirirsin mantığı yok. YÖK'e bağlı olmadığımız içinde olabilir tabi.

Yine de Mühendislik zor bir bölüm bunu daha iyi anladım artık. Sırf öğretmenlik için okuyoruz zaten.

yalan söylüyor olmamış kardeş...
kimsenin yalan söylediği yok.
genel not ortalaman 2,0 den düşükse uyarı alırsın.
ikinci defa bu uyarıyı aldığında sana 3 sınav hakkı verilir. istediğin 3 dersi seçer sınavına girersin. örneğin kredileri yüksek FF ler..
yinede 2,0 ortalamayı tutturamazsan okultan atılırsın. mahkeme açarsın. eğitim hakkı engellenemez, insan haklarına aykırıdır olayı sni tekrar okula sokar. kaybın en fazla 6 aydır. yani bir sömestir. bu olay böyle böyle devam eder. eğer 10 senede de bitirememişsen (aynı dersleri defalarca alıp kalıyorsan) çok daha yüksek bir yerden atlamalısın.

Mustafa Kemal Atatürk

286 Mesaj
21 Haziran 2008; 20:02:10 

YA DOSTLAR BEN BISEY ANLATCAM BELKI INANMIYCAKSINIZ..bizim karsı komşu su ürünlerı muh.ıst unıversıtesınde okudu gitti dardenel tonda 2 mılyara ıs buldu baslangıc son senesındede canakkalye gıdıp gelıyodu paso..

88 Mesaj
21 Haziran 2008; 20:05:42 

elektrik-elektronik,makine,bilgisayar üç tane ODTÜ diploman olucak bu mühendisliklerden seni artık kimse tutamaz.tıp okuycağına ODTÜ den şu üç diplomayı alıcan offff

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srkn_1 -- 21 Haziran 2008; 20:06:50 >

191 Mesaj
21 Haziran 2008; 20:11:57 

Metalurji ve malzeme mühendisliği özellikle metalurji yönü ile ağır bi rmeslek dalıdır.aşırı sıcak ortamlarda bulunman gerekebilir.(dökümhane)her zaman risk taşıyan bir meslek dalıdır.1'er aylık staj tecrübelerimde olsun çalıştığım firmalarda olsun bir kaç tane kaza atlattım.

sırf mühendislik olsun diye yazdığım bu bölüm hayatımın en büyük pişmanlıklarından biridir diyebilirim,

kaynak kontrol mühendisliğinden bahsedilmiş fakat ndt sertifikası almak da kolay bir olay değil( maddi olarak)

hayalinde proje bazlı mühendislik varsa,üretime dayalı metalurji'ye yaklaşma.

457 Mesaj
21 Haziran 2008; 20:18:02 

quote:

ister inan ister inanma.
ama durum maalesef bu. istisnalar elbette var. kaç doktorun sarıyerde 500,000 lik villası var ve türkiyede kaç doktor var muhasebesini yap bakalım.
sonuç?
hakkari devlet hastanesinde full nöbetçi çalışıp, devletten 3000-4000 alan doktor var, acıbademde günde 1 bademcik ameliyatı yapıp trilyonluk villalarda oturan doktorda var. her şeye rağmen tıp (doktor, diş hekimi ve eczacı) en kazançlı meslek grubu.
mühendislik işine gelince. satınalmayıda mühendis yapar, imalatıda müh. yapar. kaliteyide müh. yapar..yani fabrikana bir mühendis alır her işi yaptırırsın.nasıl olsa sayıları oldukça fazla. işsiz mühendis çok. ama tıp için bunu yapamazsın. hasteneye doktor alıp bilgi işlemde çalıştıramazsın.
aradaki ücret ve klas farkı bu nedenle oluşuyor.

ayrıca tıp okumakta öyle çok zor bir şey değil tammam 6 yıl da 2 yılı zaten staj birde zordur ama belli ünilerde vandaki tıp la cerrahpaşa tıpın zorluğu tabii aynı değil ama ikiside hemen iş buluyor kazancı gerçekten çok(tr ortalamasına göre)
evet mühendislik gerçekten arkadaşın dediği gibi oolacak gibime geliyor artık mühendisler işçi olabilmek için başvuracak kontejyanlar seneye ve diğer senede artıyormuş ve her yıl üniler toplanm 1,6 milyon öğrenci alacakmış yök öle diyor ne diyelim okuyan herkez üniyi okuyacak artık valla ben size diyeyim eyer yurt dışı filan düşünmüyorsanız TR de mühendislik yapılmaz hayaller kurmayın yıkılırsınız tanıdığım bir çok mühendis hayallerle gidiyor son seneye geldiğinde iş bulmak için üniyi bitirdikleri enerji kadar enerji harcıyorlar hele birde böle başvuran oldumu adamlarr gidiyor 600-800 ytl alıyorlar hay Allahım diyesim geliyor bizim burda bahçelere çapaya gidenler bile aylık geliri 1000 ytl iken adam o kadar okuyor...
birde şunu unutmamak lazım bu şartları arıyacağız idda ediyorum arıyacaz kontejyan artışlarından 5-6 yıl sonrası offffffffffffffffffffffffffffffff

510 Mesaj
21 Haziran 2008; 20:27:52 

usta anket yapsana şunu

DH KonuDışı Çok Gizli Modu
Mohican

Uzaklaştırılmış
21 Haziran 2008; 20:32:15 

abartmayın yahu
deli gibi makine mühendisi arıyor firmalar
en kötüsünde hayatın boyunca imza atarsın 2000ytl civarı da para alırsın
işe yeni giren röptezant 1.400-1.500ytl alıyor
hiç bir mesleği aşağılamam ama mühendisliği de bu kadar düşürmeyin oldu olcak temizlik yapalım fabrikada diyiceksiniz o kadar da değil

904 Mesaj
21 Haziran 2008; 20:42:31 

mimarlık nasıl bi meslek peki,artıları eksileri kazancı nedir?

747 Mesaj
21 Haziran 2008; 22:51:44 

Gitgide konu aslından uzaklaşmaya başladı

Matematik bölümüne yönelenler ne gibi işlerde çalışabilirler?
Kafam çok karışmış durumda oturduğum yer olan kocaelideki mekatronik kesin gibi bi şey ama 18 senedir yaşadığım bu şehirden uzaklaşmak yeni yerlerde tek başıma tecrübe kazanmak istiyorum.
Kampüs hayatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Açıkcası liseye gider gibi evden üniversiteye gitmek istemiyorum.
----İstatistik yada çevre mühendisleri varsa aramızda onlarında fikirlerini almak istiyorum.

3776 Mesaj
22 Haziran 2008; 0:05:42 

elektronik ve haberleşme mühendisliği(gsm sistemleri,anten ve radarlar üzerinde uzmanlaşılırsa)
telekomünikasyon mühendisliği
bilgisayar mühendisliği(ağ güvenliği üzerine uzmanlaşılırsa)

hiçbir zaman aç kalmazsın cokta iyi para kazanırsın

EIRP:Effective Isotropically Radiated Power
|∇xE=-(dB/dt) | ∇xH=J | ∇.D=φv | ∇.B=0 | D=ϵ.E | B=µ.H |

2226 Mesaj
22 Haziran 2008; 2:10:49 

Teknikerlik nasıldır?İnşaat,petrol sondajı,makine gibi bölümünlerin düşük puanla 2 yıllıkları var.Mesela 2 yıllık inşaat'tan dgs ile 4 yıllığa geçiş zor mudur?

2683 Mesaj
22 Haziran 2008; 2:18:24 

Matematik muhendisligini okuyanlarin iş bolumleri nelerdir ? Ne gibi işlerde calişabilirler acaba?

PS4 PSN: Taytyy

457 Mesaj
22 Haziran 2008; 10:42:53 

CUP HORT OY EKLENMİŞ

3901 Mesaj
22 Haziran 2008; 10:54:03 

quote:

Orjinalden alıntı: ReNNeG@De

Matematik muhendisligini okuyanlarin iş bolumleri nelerdir ? Ne gibi işlerde calişabilirler acaba?

kısmen alakalı olduğum için cevap veriyim. Öğretmen olabiliyorlar sanırım formasyonla. O kısmı pek bilmiyorum

İş ilanlarında bilişimle ilgili ilanlarda, bilgisayar, elektronik müh istiyor, bazı iş ilanlarında matematik müh ve istatistik de geçiyor. Network, Server, Yazılım veya database gibi alanlarda kendilerini geliştirerek, güzel bir iş bulabilirler.

792 Mesaj
22 Haziran 2008; 10:56:48 

kontrol mühendisliği eklenmesini talep ediyorum.

558 Mesaj
22 Haziran 2008; 21:08:02 

quote:

Orjinalden alıntı: Sovalye1991

kontrol mühendisliği eklenmesini talep ediyorum.

ekledim

2683 Mesaj
22 Haziran 2008; 21:44:39 

quote:

Orjinalden alıntı: niko_jr

kısmen alakalı olduğum için cevap veriyim. Öğretmen olabiliyorlar sanırım formasyonla. O kısmı pek bilmiyorum

İş ilanlarında bilişimle ilgili ilanlarda, bilgisayar, elektronik müh istiyor, bazı iş ilanlarında matematik müh ve istatistik de geçiyor. Network, Server, Yazılım veya database gibi alanlarda kendilerini geliştirerek, güzel bir iş bulabilirler.

Teşekkurler

PS4 PSN: Taytyy

14 Mesaj
22 Haziran 2008; 22:07:01 

Elektrik mühendisliği neden ne anketlere konmamış ne de hiç bahsedilmemiş ki?

743 Mesaj
22 Haziran 2008; 22:07:51 

quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

Teknikerlik nasıldır?İnşaat,petrol sondajı,makine gibi bölümünlerin düşük puanla 2 yıllıkları var.Mesela 2 yıllık inşaat'tan dgs ile 4 yıllığa geçiş zor mudur?

bende bunu merak ediyorum.

558 Mesaj
22 Haziran 2008; 22:29:24 

quote:

Orjinalden alıntı: caser

Elektrik mühendisliği neden ne anketlere konmamış ne de hiç bahsedilmemiş ki?

elektrik-elektronik müh. onu karşılar diye düşündüm hata mı ettm acaba :/

46 Mesaj
22 Haziran 2008; 22:38:05 

quote:

Orjinalden alıntı: T818

Benim bir arkadasım var oda burayı istiyor İzmir Dokuz Eylül üni. de var arkadasımın üni. leri gezme imkanı oldu arastırdı ve söylediğin bölümün çok iyi olduğunu söylüyor sınıfın en çalıskanıydı

Aman arkadaşlar tercih yaparken dikkat edin, mühendislik yazacaksanız Dokuz Eylül yazmayın, yazdırmayın. Mühendislik Fakültesi Tınaztepe denen bi dağın başında şehirle alakası yok, inekler, koyunlar ayılar, çakallar geziyor.

Soruya gelirsek Endüstri Mühendisliği öğrencisi olarak en gözde mühendisliklerden biri olduğunu söyleyebilirim...

2555 Mesaj
23 Haziran 2008; 10:22:25 

endüstri mühendisliğinin teknik mühendislikle pek bir ilgisi yok daha çok işletmeci mühendislik oluyor. işletmeci mühendislik nasıl bir tabirse artık

Birgün mutlaka..

457 Mesaj
23 Haziran 2008; 15:15:14 

ya arkadaşlar adam siz ne istiyorsunuz filan diye sormamış günümüzde ki en geçerli ne diye sormuş lütfen biraz tarafsız yapın

111 Mesaj
23 Haziran 2008; 17:47:25 

[font="Arial"]Mekatronik mühendisleri nerelerde iş bulur???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Palacio -- 23 Haziran 2008; 17:48:35 >

582 Mesaj
23 Haziran 2008; 17:56:35 

herhangi bi TEKNİK üniversiteden mezun makine elektrik-elektronik mezunu adam her türlü iş bulur
metalurji mekatronik genetik gözde meslekler
bilgisayara gelince ülkemizde bilgisayar müh=yazılım müh yazılım yapan şirket ne kadar varki iş bulasın

My eyes seek reality

###SAMSUNSPOR###

Uzaklaştırılmış
23 Haziran 2008; 18:05:35 

bilgisayar mühendisliği dedim aslında günümüzdeki en geçerli mühendislik değil çünkü insanlar programcı ile bilgisayar mühendisini aynı tutuyor çünkü ülkemizde bilgisayar mühendislerinin kendilerini gösterecekleri çok büyük projeler yok ammma ilerde büyük projelerin türkiyeden de çıkabileceğini varsayarsak bence en geçerli mühendislik bilgisayar mühendisliğidir(nasıl olsa en az 6 yıl okuyacan delmi :D)

582 Mesaj
23 Haziran 2008; 18:11:53 

quote:

mechanical24 gayet güzel yazmış bazı şeyleri etrafımda birçok mühendis var
en basiti bi arkadasımın babası bi şirkette yönetici insaat yüksek müh 5000ytl alıyor 30yıllık mühendis babam 25 yıllık makine müh 3000ytl alıyor komşum var 15 yıllık elektrik müh 2000ytl alıyor ve işin zorluklarını yazmıyorum ustabaşı mühendisten fazla maaş alıyorsa sistemin bi yerinde yanlış vardır
şuan yeni mezun bi mühendis max1000ytl ye iş bulabilir oda şansı varsa tabi

My eyes seek reality

###SAMSUNSPOR###

Uzaklaştırılmış
23 Haziran 2008; 18:22:53 

Tabiki Elektrik-Elektronik

3901 Mesaj
23 Haziran 2008; 18:27:19 

türkiye'nin geri kalmasının sebeplerinden bi tanesi mühendislere gerekli önemin verilmemesi. Uzun uzun yazardım ama gerek yok.

elektirik-elektronik mühendisiyim ama bilgisayar müh yazmadığıma pişmanım. Sonuçta soluğu bir bilişim kursunda alıyorsunuz. Ne anladım ben o işten. (Elektirik müh hariç.)

Uzaklaştırılmış
23 Haziran 2008; 19:02:41 

quote:

Orjinalden alıntı: SP3ctr3

mechanical24 gayet güzel yazmış bazı şeyleri etrafımda birçok mühendis var
en basiti bi arkadasımın babası bi şirkette yönetici insaat yüksek müh 5000ytl alıyor 30yıllık mühendis babam 25 yıllık makine müh 3000ytl alıyor komşum var 15 yıllık elektrik müh 2000ytl alıyor ve işin zorluklarını yazmıyorum ustabaşı mühendisten fazla maaş alıyorsa sistemin bi yerinde yanlış vardır
şuan yeni mezun bi mühendis max1000ytl ye iş bulabilir oda şansı varsa tabi

sp3ctr3 teşekkürler böyle olduğunu bilmiyordum burdan önce.demek böyleyse ama sistemde bir sorun var demektir çünkü bakın "yeni" işe başlamış biyoloji mezunu kardeşim 1400-1500 arası alıyor tabii çalışma yoğun ama böyle eyvallah bilgiler için

341 Mesaj
23 Haziran 2008; 21:38:58 

quote:

sp3ctr3 teşekkürler böyle olduğunu bilmiyordum burdan önce.demek böyleyse ama sistemde bir sorun var demektir çünkü bakın "yeni" işe başlamış biyoloji mezunu kardeşim 1400-1500 arası alıyor tabii çalışma yoğun ama böyle eyvallah bilgiler için

istisnalar mutlaka vardır ve olacakta
insanda şans olmaya görsün
diplomaya bile gerek yok :)
bir filmde izlemiştim hatırlayamadım ismini..şöyle diyor :

plan for the worst, hope for the best...

Mustafa Kemal Atatürk

Uzaklaştırılmış
23 Haziran 2008; 22:15:51 

quote:

Orjinalden alıntı: KayTheRock

mimarlık nasıl bi meslek peki,artıları eksileri kazancı nedir?

Evet mimarlar veya bu meslek hakkında bilgi sahibi olanlar yorum yapsınlar lütfen.

Uzaklaştırılmış
23 Haziran 2008; 22:19:55 

mımarlar sabaha kadar oturup cızım yapıyor baska da bıse yaptıklarını gormedım

haa bırde kartondan bına gıbı syler

328 Mesaj
23 Haziran 2008; 22:20:40 

NANO TEKNOLOJİ !!!

Uzaklaştırılmış
23 Haziran 2008; 22:22:39 

RAYLI SİSTEMLER FAKÜLTESİ

Uzaklaştırılmış
23 Haziran 2008; 22:23:47 

quote:

Orjinalden alıntı: Kaan_G

NANO TEKNOLOJİ !!!

türkiye ve nano?

makrosunu yaptık mikrosu nanosu kaldı nanayyy

10040 Mesaj
23 Haziran 2008; 22:25:44 

Gemi İnşaatı Ve Gemi Makineleri Mühendisliğini eklemelisin listeye...Gerçi Makine ile neredeyse aynı...Türkiye'de Teknik Üniversiteler dışında başka hiçbir üniversitede yok...

4678 Mesaj
23 Haziran 2008; 22:28:00 

Mekatronik Müh.

İşletme Müh.