Şimdi Ara

CLİO SYMBOL GRUBU (1210. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
27.468
Cevap
83
Favori
1.898.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12081209121012111212
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam bende de dizel vardı sürekli fuller sürekli ölçerdim.

30 krş şuan çok normal benim aracım en son 1 ay önce ölçtüğümde 25 krs yakıyordu altında vakumlu lastikle ama kullandığın yol çok önemli ben çankırı dayım işe gelsem 70 90 km hızla geliyorum 3 km 500 metresi ise 50 60 km hızla gidiyorum. Yani araba uzun yol da gibi gidiyor yer çankırı ha baska trafikli bir yolda kullanıyorsan dur kalk çoksa 30 krş bence normal 8 litre de normal kullanma şeklini bilmiyorum biraz seri sürüyorsan normal bence.

Mozat filtresi değiştirmek çok önemli ben symbol haricinde başka dizel araca da bindim 2 sene de bir mazot filtresini değiştirirdik km yapmasa bile yada km dolsun olayı yoktur bizde ama yakıtta iniyor eğer motara iyi bakıyorsan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: veyiss_18

...2005 marea aldım 18.250 ye ...

Hayırlı olsun. Marea F/P aracıdır. @Adalet mülkün temeli 'de 2010 Symbol'den sonra Marea almıştı. Memnundu bildiğim kadarıyla. Belki kendisi de araç hakkında yorumlarını paylaşır.

quote:

Orijinalden alıntı: bakkal34

..servisine götürdüm adam biraz zayıflağını söyledi o kadarda önemli olmadığını söyledi geçen hafta 2 ayrı ustaya daha gösterdim biri bitik olduğunu hemen değiştirmem gerektiğini diğeride gayet normal olduğunu söyledi....

Aracım 56 binde bende de zaman zaman debriyajda titreme oluyor ustaya gösterdim baskı balata normal dedi. Yine de değiştirsem mi diye düşünüyorum. İşçilik ve Valeo marka malzeme dahil sanayide 500 tl maliyeti olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: icon33

quote:

...2005 marea aldım 18.250 ye ...

Hayırlı olsun. Marea F/P aracıdır. @Adalet mülkün temeli 'de 2010 Symbol'den sonra Marea almıştı. Memnundu bildiğim kadarıyla. Belki kendisi de araç hakkında yorumlarını paylaşır.

quote:

..servisine götürdüm adam biraz zayıflağını söyledi o kadarda önemli olmadığını söyledi geçen hafta 2 ayrı ustaya daha gösterdim biri bitik olduğunu hemen değiştirmem gerektiğini diğeride gayet normal olduğunu söyledi....

Aracım 56 binde bende de zaman zaman debriyajda titreme oluyor ustaya gösterdim baskı balata normal dedi. Yine de değiştirsem mi diye düşünüyorum. İşçilik ve Valeo marka malzeme dahil sanayide 500 tl maliyeti olur.

sizin araç şehir içi ne kadar harcıyor
  • quote:

Hocam bende de dizel vardı sürekli fuller sürekli ölçerdim.

30 krş şuan çok normal benim aracım en son 1 ay önce ölçtüğümde 25 krs yakıyordu altında vakumlu lastikle ama kullandığın yol çok önemli ben çankırı dayım işe gelsem 70 90 km hızla geliyorum 3 km 500 metresi ise 50 60 km hızla gidiyorum. Yani araba uzun yol da gibi gidiyor yer çankırı ha baska trafikli bir yolda kullanıyorsan dur kalk çoksa 30 krş bence normal 8 litre de normal kullanma şeklini bilmiyorum biraz seri sürüyorsan normal bence.

Mozat filtresi değiştirmek çok önemli ben symbol haricinde başka dizel araca da bindim 2 sene de bir mazot filtresini değiştirirdik km yapmasa bile yada km dolsun olayı yoktur bizde ama yakıtta iniyor eğer motara iyi bakıyorsan.

ilginiz için çok teşekkür ederim
  • quote:

sizin araç şehir içi ne kadar harcıyor

Bendeki Lpgli yakıtta aldığımdan beri değişme yok. Şehir içi /dışı yaz kış benzini de içine katarsak 11 lt lpg/100 km ortalama karma tüketimim mevcut.
  • quote:

arkadaşlar bende 2011 dizel sembol var şehir içi 100 kmde 8 litre harcıyor şehir içi kısa mesafelerde kullanıyorum 2 sefer fulledim ölçtüm ikisindede 8 litre çıktı bana fazla gibi geliyor millete soruyorum şehir içi 30 krş normal diyorlar.
    Debriyaj yukarda kavrıyor herkes farklı bir şey söylüyor baskı balatan bitik değiştir aracı ilk aldığımda kendi servisine götürdüm adam biraz zayıflağını söyledi o kadarda önemli olmadığını söyledi geçen hafta 2 ayrı ustaya daha gösterdim biri bitik olduğunu hemen değiştirmem gerektiğini diğeride gayet normal olduğunu söyledi.
    Aracım şu anda 63 binde her sene bakıma yetkili servisinde girmiş 2013te 35 binde 2014te 57 binde girmiş ve kağıdında yazıyor sonraki bakımı 77 binde olacak diye şimdi mazot filtresi 35 binde değişmiş faturasında yazıyor aracın fazla yakması mazot filtresinin eskimesinden kaynaklanabilirmi yada bakıma kadar aracı elletmiyimmi teşekkür ederim.

dizel arabanın 8 litre yakması için 4 neden saya bilirim.
    yol mesafesi kısa 5-10 kmdir , devemlı durkak, kullanıcının kullantarzıda etken.
    yol mesafesi uzundur yüksek devirlerde seyrediyorsunuzdur 3500-4000 devir bandında.
    motorda veya motor parcalarında sıkıntı olabilir. atıyorum ısıtma bujilerinin biri cıkıntılıdır. lastik iniktir standart 32 psi
    aldıgınız mazot markasından kaynaklı olabilir
    gibi gibi gibi

ben 8 litreyi anormal buluyorum dizel için dizel tas catlasa 6-6,5 litre yakar. normal kullanan, ekonomiye özen gösteren birisi için.
    8 litreyi benzinli araba yakıyor.

yukarda belirttiğim gibi sizin kullanım tarzınız ve yol durumu önemli rol oyuyor.

dizel motor zaten 1750-2000 devrde tam torkunu veriyor.
    siz 1500 devirde seyredin ozaman aracın ne yaktıgından emin olun.

..................
    aracınızın bakımlı vedüzenli bakımlarının yaptırmanız cok iyi.
    mazot filitresin, 40 binde bir degiştirmek zorundasınız. dizel motor hasas yapıda oldugu için motun içine gidecek pislik farklı sebeblere neden olcaktır.
    türkiyedeki yakıt kalitesi yerlerde oldugu için dizel motorlarda yakıt filitresi degişmesi gerekiyor.
    servisin degiştirmesi yerinde olmus.
    mazot filitresi yakıtı etkilemez, adı üstünde filitre yakıt içerisinden gecippisliklerin kaçmasını engelliyor.
    hiç degişmemiş yakıt filitresi atıyorum 100 binlik te olursa olur.

YA BEN BU BASKI BALATAYI CİDDEN ANLAMADIM.
    gecen abilgen nikli arkadasa araba 30 binde. aracı expertize bosch car servisine götürdü , ordakilerde baskı balatanın bitik oldugunu 10.000 km götürcegini
    belirtmişler. bosch marka baskı balata +yagı yanlış hatırlamıyorsan 650 tlye taktırmıstı.

şimdi sizler yazınca benim kafa karıştı.
    bizim arabaların balatası yukardamı kavrıyor yoksa gercektendemi bitik mi
  • bugün komşumuzun tavsiyesi üzerine bir ustanın yanına gittim adam araca bindi biraz zorladı sürdü arabayı biraz zayıf olduğunu söyledi ama çokta bitik olmadığını söyledi balatayı bilyayı ve bakım için filtrelerini alsam ne kadar işçilik olur diye fiyat aldım 250 tlye yaparız dedi. sonra 200 tlye indi bana çok geldi düşüneyim dedim ordan ayrıldım
    ayrıca istanbul trafiği malum sürekli dur kalk ve gittiğim yerler kısa mesafeler 3-5 km sanırım bu yüzden çok harcıyor araca biniyorum gideceğim yere varıncaya kadar hararet göstergesi bile yerinden oynamıyor bence bundan olabilir diye düşünmüyor değilim
  • icon33 kullanıcısına yanıt
    Sağolun haocam ama çom yakıyor. Dün depo bostu 70 liralık gaz aldı 120 km yol yaptım arkadan tankdan göstergeye baktım çeyrek kalmıs acaba hava filan mı bastı ne oldu anlamadım. Acaba arabada gaz ayarı mı yok ki fişek gibi gidiyor.

• bu yeni kasaları çok yakıyormuş
    2007 dizel symbol antiq var bende
    suan mazot fiyatı 4,03 tl
    ben km de 23- 24 krs u geçtiğini görmedim
    sehir dışı utanmasa üstüne para vericek zaten 18 -17 krş her seferindede hesaplıyorum

bir üst kasaya geçmeyi düşünüyordum ama vazgeçtim
  • quote:

Orijinalden alıntı: thebadluck

bu yeni kasaları çok yakıyormuş
    2007 dizel symbol antiq var bende
    suan mazot fiyatı 4,03 tl
    ben km de 23- 24 krs u geçtiğini görmedim
    sehir dışı utanmasa üstüne para vericek zaten 18 -17 krş her seferindede hesaplıyorum

bir üst kasaya geçmeyi düşünüyordum ama vazgeçtim

bunu hangi mantık ve bilgiye göre söylüyorsunuz bilmiyorum ama saçmalıktan başka birsey degil..

böyle şeylere aldanmayın.

• quote:

bugün komşumuzun tavsiyesi üzerine bir ustanın yanına gittim adam araca bindi biraz zorladı sürdü arabayı biraz zayıf olduğunu söyledi ama çokta bitik olmadığını söyledi balatayı bilyayı ve bakım için filtrelerini alsam ne kadar işçilik olur diye fiyat aldım 250 tlye yaparız dedi. sonra 200 tlye indi bana çok geldi düşüneyim dedim ordan ayrıldım
    ayrıca istanbul trafiği malum sürekli dur kalk ve gittiğim yerler kısa mesafeler 3-5 km sanırım bu yüzden çok harcıyor araca biniyorum gideceğim yere varıncaya kadar hararet göstergesi bile yerinden oynamıyor bence bundan olabilir diye düşünmüyor değilim

baskı balatayı yetkili servise 2 gün önce sordum 1400 tl dedi :) 650 işcilik , 750 parca fiyatı. kampanya oldugundan dolayı %25 indirim 1050 lira dedi.

arkadas bosch car servisinde yaptırdı 300-350 işcilik verdi sanırım..

dizel motor gec ısınıyor ama bu çok yakcagı anlamına gelmez. soguk motor yakıtı etkiler ama 8 litre olacak degil.

• leon_312 kullanıcısına yanıt
    Hocam aldığın mazotun markası kalitesi dahi yakıtı etkiliyor trafik etkiliyor inanın sürme dahi etkiliyor kayınbabam ankara çankırı gitti geldi 170 liralık mazot yakmıs ben aynı yere 100 lira yakıyordum. Devirli kullanılmazsa gerçekten cok yakıyor.

Hocam suan da benim marea da yakıt felaket durum da yakıyor. 120 km yolda 3 çeyrek gaz yaktı. 70 liralık gaz aldım 30 km şehir içi 90 km uzun yol bagaj dolu 200 kg yük var 3 kişi. Şuan çeyrek depo gaz kalmış.

Acilen çankırı ya gider gitmez gaz ayarı yaptırmam lazım anlaşılan dün biriyle konustum normal yakmıs diyor bana abartılı geldi.

• quote:

Hocam aldığın mazotun markası kalitesi dahi yakıtı etkiliyor trafik etkiliyor inanın sürme dahi etkiliyor kayınbabam ankara çankırı gitti geldi 170 liralık mazot yakmıs ben aynı yere 100 lira yakıyordum. Devirli kullanılmazsa gerçekten cok yakıyor.

Hocam suan da benim marea da yakıt felaket durum da yakıyor. 120 km yolda 3 çeyrek gaz yaktı. 70 liralık gaz aldım 30 km şehir içi 90 km uzun yol bagaj dolu 200 kg yük var 3 kişi. Şuan çeyrek depo gaz kalmış.

Acilen çankırı ya gider gitmez gaz ayarı yaptırmam lazım anlaşılan dün biriyle konustum normal yakmıs diyor bana abartılı geldi.

vala abi durum nedir ne degildir baktırmayınca anlaşılacak gibidegil.
    evet yakıt markası etki ediyor ama aldıgın yerinde güvenceli olması gerekiyor. kimisi hava basıyor diyor kimisi sayaçla oynanılıyor diyor.

en iyi lpg İPRAGAZ lakin ipragaz her yerde olmadıgı için
    2. alternatif TOTAL.. totalde az çok nadir bulundugundan.
    3. tercih olan AYGAZ opetten alcaksın. koç grubunun oldugu için sayacta, yakıtta sahtekarlık yapamazlar. yaptıkları an kapılarına zincir vururlar.

sen motorun ortalama ne yaktıgını ögren ustalardan sonra kendi arabanla yıkasla .
    senin motorun performansı 98 cıkmış motorda sıkıntı yok. gaz ayarı gerekirse gerekir. son olarak enjektörlerde sıkıntı vardır temizlenmesi gerekir.
  • leon_312 kullanıcısına yanıt
    Amcam da sıfır brava aşmıstı 2000 model ona sormadım yakıtını nadir biner hiç full yapmaz nere denk gelirse alır. İnternette arastırmama göre sehir içi 11 ltre gaz yakar dediler.

Hocam ucuz aldık dedik ama adam pek bakmamıs inşaatçiydi dün komple temizlikle uğrastım koltukları soktum arka bagajı içini 5 saatten fazla temizledim.

Şimdi ilk iş gaz ayarı yaptıracam yakıtı düşürmek lazım bujileri filan iyi demişti usta ama dediğin gibi enjektöre bakıtırız.

Binmeden anlaşılmıyordu ama arka kapılardan rüzgar alıyor komple kapı fitilleri değiştirmek lazım. Önden takımda çok olmasa da sıkıntı var dağılmıs gibi tarla yoluna gittim sıkıntıyı iyice belli etti asfaltta sıkıntı belli olmuyordu.

Hocam ne kadar olsa da bi adam arabayı satmaya karar verince belli masraflardan kaçıyor alan adama bırakıyor bana da öylesi denk geldi gibi yakıtı bana anormal geldi böyle bilerek binmez diye düşünüyorum.

Marea bölümüne de yazdım birisi cevap alarak demiş ki

Belki arkadaki gösterge de bozuktur simit tüp olduğu için genelde arızalı gösterir yanlıs gösterir demiş. Gaz bitip benzine gecene kadar bekle belki bozuk çeyrek depo dan fazla vardır 150 daha gidersin bitene kadar bekle dedi.

Benim suan ki durumum da o zaten gaz koydeyim ve 90 km daha gitmem lazım denerim eğer eve kadar gazda giderse bitene kadar beklerim göstergeler arızalı demektir ayara gerek yoktur.

• Geçen hafta bizim symbolün fotolarını atmıştım. Pazartesi günü servise verdik çarşamba alacağız. Arabasızlık zor alışana

• quote:

Orijinalden alıntı: Lyons.

Geçen hafta bizim symbolün fotolarını atmıştım. Pazartesi günü servise verdik çarşamba alacağız. Arabasızlık zor alışana

Sizin durum farklı ama hocam inanın o durumdan dolayı arabayı satılığa çıkaracağım elim varmıyor çoluk çocuk olunca daha da bir zor oluyor

• Arkadaşlar şuan 2012 logan 1.2 kullanıyorum ilk sahibiyim ve hatasız araç 25 binde benzinli, bir galeride 2013 symbol 1.2 touch buldum 35 binde orjinal acaba 11 bin tl civarı fark vermeye değermi nedersiniz.

• Arkadaşlar benım alet 2013 symbol. Resimlerdeki işaretlediğim yerleri sökemedim. Kaplama yapacağım.

2. Resimdeki direksiyonun kenarında kalan 2 tane plastikleri sökemedim. Nasıl sökülür. (Cruise butonlarını oldugu yer)
    1. Resimde klima butonlarının olugu alanı sökemedim. Sadece sağ alt iki köşeden çekince çıkıyor tırnaklı sanırım. Ama üst bölümlerden sökemedim. Rnavın olduğu yer de sökülmeli galiba.

Ayrıca R-Nav plastik çerçevesini de sökmem lazım. Onu da karbon kaplama yapacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berdos -- 4 Mayıs 2015; 0:20:41 >
  • selamlar yeni kasaların çok yaktığı hususunun hüsnü kuruntudan ibaret olduğunu düşünüyorum. hoş bendeki son kasa değil ama 2011 1.5 dci expression. bu hafta uzun yol yaptım. 100'ün altına gerekli durumlar dışında düşmedim. yol bilgisayarı 4.3 litre diyordu :)

bu arada silecekler hakkında bir şey sormak istiyorum. bu muz silecekleri hiç sevmiyorum. eski arabalarımda şu telli grafitili silecekler vardı. symbolün silecek kol girişleri malum düz. bu telli silecekleri hep çengel uçlu silecek kollarına takmıştım. symbol gibi düz silecek kolu olan araçlara telli grafitili silecekler uyuyor mu? uydurmak için illa aparat mı takmak lazım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ufuk-34JD58

Arkadaşlar şuan 2012 logan 1.2 kullanıyorum ilk sahibiyim ve hatasız araç 25 binde benzinli, bir galeride 2013 symbol 1.2 touch buldum 35 binde orjinal acaba 11 bin tl civarı fark vermeye değermi nedersiniz.

11 bin liraya değecek konfor ve performans farkı olacağını sanmam. hem aracınız hatasız ve düşük kilometreli imiş. çok farklı bir sınıf, segment tercihi olmadıktan sonra değiştirmemenizin mantıklı olacağı kanısındayım.
  • 
Sayfa: önceki 12081209121012111212
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.