Şimdi Ara

Nvidia'da 55nm için geri sayım başladı; İlk model GeForce 9800GTX+

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
3.815
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Teknoloji dünyasında rekabetin yeni adı fabrikasyon süreci. Sadece birkaç sene öncesine kadar firmalar en hızlı donanımları hazırlamayı amaç edinirken günümüzde ise bu düşünce tarzının değişim sürecine girdiğini görebilmek mümkün. Hem üreticiler hemde tüketiciler için "performans seviyesi" satın alma kriterleri içerisindeki hakim pozisyonunu korurken watt başına düşen performans, üretim maliyetleri, ısı ve güç tüketimi gibi temel bazı göstergeler de giderek daha fazla önem kazanmaya başladı. Az önce saydığımız dört temel parametre için üzerinde durulması gereken ana nokta ise kullanılan üretim teknolojileri.

Söz konusu üretim teknolojileri olduğunda Intel'in işlemcileri, ATi'nin ise hazırladığı gpu'larıyla endüstriye kaptanlık ettiğini söyleyebilmek mümkün. Her ne kadar AMD, işlemcileri için henüz 45nm üretim sürecine geçebilmiş olmasa da iştiraki olan ATi, Radeon HD 2000 serisiyle kullanmaya başladığı 65nm üretim teknolojisinden sonra geçtiğimiz sene Kasım ayı içerisinde duyurduğu HD 3800 serisiyle birlikte 55nm fabrikasyon sürecine dahil olmuş ve HD 3400/3600 serileriyle de bu durumu pekiştirmişti. ATi'den sonra Nvidia da 55nm üretim sürecine geçiş yapmaya hazırlanıyor.

GeForce 9800GTX+@55nm GPU

ATi'nin yeni nesil RV770 gpu'su ile birlikte üzerinde durduğu önemli noktalardan biri de yeni grafik işlemcisinin teknolojik üstünlüğü. Firmaya göre 55nm üretim teknolojisine sahip olan RV770 hem üretim teknolojisi ve maliyet hemde watt başına düşen performans ile mm2 kareye düşen performans gibi değerlendirme noktalarında Nvidia'nın 65nm üretim teknolojisi ile hazırladığı, 1.4 milyar transistöre sahip olann GT200 kod adlı yeni grafik işlemcisinden çok daha başarılı. Fakat bu durum önümüzdeki günlerde değişecek gibi görünüyor. Çünkü Nvidia'nın 55nm üretim süreciyle hazırladığı gpu'nun hacimli üretimine geçiş için geri sayım başladı.

PC Per'in bildirdiğine göre Nvidia'nın 55nm üretim teknolojisi ile kullanıma sunacağı ilk işlemcisi yine G92 tabanlı. Yani firma yeni nesil bir gpu ile birlikte 55nm üretim sürecine geçiş yapmaya çalışmak yerine riskleri en aza indirmek için var olan ve satış anlamında ciddi başarı elde etmiş bir grafik işlemcisini bu sürece dahil ederek dönüşüme başlamayı planlıyor. Firmanın 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan G92 gpu'sunu kullanacak ilk model ise gelen yeni bilgilere göre GeForce 9800GTX+ olacak. Dilerseniz detaylara birlikte bakalım.

Üstte 55nm G92, altta ise 65nm GPU gpu'sunu görülmekte

Nvidia'nın 55nm üretim sürecine dahil ettiği G92 an itibariyle kullanılmakta olan 65nm G92 gpu'suna göre daha minimal bir yapıda. Zira yeni üretim süreci ile birlikte Nvidia'nın boyut anlamında %40 tasarruf ettiği belirtiliyor ki bu aynı wafer'dan daha fazla gpu çıkması, gpu'ların daha yüksek hızlara ulaşması ve daha az güç tüketimi gerçekleştirmesi gibi konularda Nvidia'nın elini biraz daha güçlendirecek gibi görünüyor. İfade edilen rakamlara göre 55nm G92 gpu'su 15.2mm veya 231 mm^2 yüksekliğinde iken 65nm G92 gpu'sunda ise bu rakam 324mm^2.

55nm üretim teknolojisini kullanarak hazırlayacağı G92 gpu'su ile yeni üretim teknolojisine adaptasyon konusunda pratik yapacak olan Nvidia, önümüzdeki dönemde hazırlayacağı gpu'ları yeni fabrikasyon sürecine dahil ederek başta maliyetler olmak üzere ciddi kazanımlar elde etmenin yanı sıra "indirim meydan savaşlarında" rakibi AMD ile başa baş mücadele edebilmeyi hedefleyecek. Bilindiği üzere AMD-ATi, HD 3800 serisinde 55nm üretim teknolojisinin verdiği maliyet avantajını kullanmış ve fiyat konusunda rakip Nvidia'ya göre daha agresif bir politika izleyerek arka arkaya indirimlere gitmişti.

55nm ve 65nm G92 gpu'ları yan yana

Görüldüğü üzere Nvidia için 55nm üretim sürecine yönelik geri sayım başladı. Bu arada 55nm G92 gpu'sunun ilk kullanılacağı model olan GeForce 9800GTX+'ın detaylarına değinmekte de fayda var. Yeni model rakip AMD-ATi'nin Radeon HD 4850 modeline yanıt olarak hazırlanıyor. HD 4850'nin dahili olduğu 200$ seviyesinde fiyat/performansı ile olacağı ve segment liderliğine oynayacak olmasının anlaşılması ayrıca GeForce 9800GTX'in fiyat ve performans açısından baskı altına girecek olması Nvidia'yı harekete geçirdi.

Nvidia'nın önümüzdeki günlerde kullanıma sunacağı yeni modeli GeForce 9800GTX+'i mevcut 9800GTX modelinden nanometrik olarak küçülmüş 55nm G92 gpu'su ve arttırılmış saat hızları ayıracak gibi görünüyor. Genel özellikleri açısından son derece benzer olan iki kart arasındaki saat hızı farkını masaya yatırdığımızda ise gpu ve shader frekansları açısından GTX+ modelinin bir adım önde olduğunu ve 738MHz/1836MHz hızlarıyla geleceğini bellek hızının ise önceki model ile benzer şekilde 2GHz olarak belirlendiğini mevcut bilgiler ışığında söyleyebilmek mümkün. Tabi GeForce 9800GTX+ ile ilgili Nvidia'nın başka planları da var.

GeForce 9800GTX+; Saat hızı arttırımından daha fazlasına sahip

Daha önceki bazı haberlerimizde de değindiğimiz üzere Nvidia, GeForce 9800GTX serisinde performans artışı sağlayacak yeni bir sürücü üzerinde çalışıyor. Firmaya yakın kaynaklara göre hazırlanmakta olan bu sürücü ile GeForce 9800GTX serisi için hatırı sayılır performans kazanımları elde edilebilecek. Genel görünümü itibariyle de 9800GTX'e son derece yakın olan GeForce 9800GTX+, Triple SLI ve DirectX 10 desteği vermeye de devam ediyor. Temmuz ayı içerisinde kullanıma sunulması beklenen GeForce 9800GTX+ modelinin 229$'lık etiket fiyatına sahip olması beklenirken 9800GTX'in fiyatı ise yeni modelin çıkışına paralel olarak 199$ seviyesine gerileyecek.

Sayfanın Linki : http://pcper.com/#NewsID-5817

• Haber için teşekkürler,bekliyorum bu kart sanırım aradığım kart olacak.
  • İlk testler yapıldı. Detaylı test sonuçları için;
    http://firingsquad.com/hardware/amd_radeon_hd_4850_geforce_9800_gtx+/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 20 Haziran 2008; 7:56:13 >
  • Vay bea atı gibi bir rakip olmasa bu nvidia , 90 nm lik fx 5900 leri 250 dolara millete satıo olurdu hala herhalde. Kesinlikle intelden ve microsoft tan bile daha fazla kıl olunucak bi şirket bu nvidia benim açımdan . Umarım phsyx ve cuda fazla işe yaramazda nvidia almak zorunda kalmam
  • Test sonuçlarının hiç birinde Ati 4850 9800 ün üzerine çıkamamış,hele bir de şu bahsi geçen sürücü ile performansının iyileşeceğini düşünürsek ve fiyat avantajını da katarsak 4850'nin hiç bir şansı kalmıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

İlk testler yapıldı. Testi yapan siteye göre 9800GTX+, HD 4850'den daha hızlı;

diğer testlerde AA açmamışlar neden acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FCK® -- 20 Haziran 2008; 7:55:05 >

• Testler biraz taraflı göründü bana.

Niye 4850 için Beta sürücüsü kullanılmış? Niye Nvidia oyunları tercih edilmiş? Niye diğer testlerde 4850 9800GTX'i geçerken bunda hep altında kalmış.

Bu testi baz alırsak 9800GTX+ ya gerek yok zaten 9800GTX yetiyor.
  • Test bence de yanlı. Az kaldı. göreceğiz anyayı konyayı.

Güneş balçıkla sıvanmaz :)))
  • 2900xt beklenen başarıyı görmeyince ATI de 3800 serisine yönelmişti. Nvidia da aynısını yapıyor, ama nvidia çok daha hızlı hareket ediyor. Her iki firmanın da bu anlamda pek kullanıcıları düşünmediği ortada.
  • En azından yeni bir isim vermemiş, 9600GSO da yaptığı terbiyesizliği burada yapmamış, eski ismine + ibaresi yerleştirmiş. Bu da bir şeydir.
  • 4850'yi kimi yer 190$'a satıyor, nVidia 9800GTX i 200 e çekti, 9800GTX+ için 229=~230$ diyor. Bu durumda tercih edilemez. nVidia daha aşağı çekecek olsa, ATi de çeker.
  • Nvidia gerçek yüzünü göstermeye başladı, ilerde çamurada yatar bunlar...
    Hatta abartıp saç baş girer AMD-ATİ ye intele yaptığı gibi...
  • 9800GTX zaten hızaştırılınca aradaki farkı gösteriyordu. Performans adına bir getirisi olmamış direkt fabrika çıkışlı hızaştırılmış kart haline gelmiş ama fiyat çok cezbedici. Türkiye de en ucuz 9800GTX 300 dolar civarı bir fiyata satılıyorken 200 dolara 9800GTX gayet güzel görünüyor. Hoş aslında olması gereken fiyatıda bu idi sonuçta 8800GT den büyük farkı yoktu. nvidia zarar etmeyecek. Sadece şimdi çok kar etmeyecek.
  • bazi fanatikler amd nin ezilmesini yedirememis adamlar bir rakibe yapilabilecek ehrseyi yapiyor is dunyasi boyle kafasi calisan ayakta kalir 9800gtx ve gtx+ bu fiyatla amd yi duman eder

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 20 Haziran 2008; 9:41:49 >
  • Eğer bu testler doğru ise O zaman kafamı karıştırır..
  • quote:

Orjinalden alıntı: MP4

quote:

Orjinalden alıntı: fx57

İlk testler yapıldı. Testi yapan siteye göre 9800GTX+, HD 4850'den daha hızlı;

diğer testlerde AA açmamışlar neden acaba ?

Yalnızca BioShock'da dediğiniz durum geçerli. Crysis ve BioShock hariç diğer tüm testlerde 4xAA 16XAF

• nazi arkdaslar test tarafli gorundu demis ama final yazisini okursaniz adam iki kartin 4850 ve 9800gtx in kafa kafaya gititgiini 9800gtx in %8-9 hizli oldugunu yazmis direk 9800gtx super felan dememis su halde bile cok cazip bir kart ve nvidia bu akrta ozel surucu cikartacak o zaman isler dahada degisecektir.
  • arklar fark ettiniz mi bilmiorm ama 4850nin dsgn surucusu yok ama 9800gtxin war bu durumuda goz onune alın
  • quote:

Orjinalden alıntı: sertert

Vay bea atı gibi bir rakip olmasa bu nvidia , 90 nm lik fx 5900 leri 250 dolara millete satıo olurdu hala herhalde. Kesinlikle intelden ve microsoft tan bile daha fazla kıl olunucak bi şirket bu nvidia benim açımdan . Umarım phsyx ve cuda fazla işe yaramazda nvidia almak zorunda kalmam

bir yorum bu kadar güzel olur.kampanya başlatalım atiye destek;ortalık tekel olmasın

• 9800gtx + sı martısı yok. hız aştırılmış bir 9800gtx testleri.. nvidia kimseyi kandırmasın. ayıp olmasın diye 55nm gpu koymuş oldu bittiye geldi yani öylemi

çıkartsın şu driveri bakalım neymiş ne değilmiş. yoksa 4870 alacam

ancak şunuda belirtmeden geçmicem 9800gtx de, okadar başarılı bir soğutma varki, idle 59c load 69c ve fan sesi kesinlikle rahatsız etmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 865pe -- 20 Haziran 2008; 10:55:37 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.