- x
Kız isteme adetleri hakkında.
33 Cevap17712 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1470 Mesaj
20 Haziran 2008; 1:29:42 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Konuyu buraya açmakla iyimi ettim bilmiyorum ama konu dışına açmaya gönlüm elvermedi. Yetişkin, kendini bilen üyelerin yorumuna ihtiyacım var.
Konu şu; Geçen gün kız istemeye gittik. Kızın amcaları dayıları herkes oradaydı...Kalabalıklardı anlayacağınız. İlk önce merhabalaşma faslı başladı.Herkesin sıra ile elini sıktım. sadece anneanneleri olan yaşlı teyzenin elini öptüm. Şuan sözlüm olan kız ise amcalarının, dayılarının ve babasının elini öptükten sonra gelip benim babamın elini öptü. Buraya kadar her şey normal. Biz ziyaretimizi bitirip eve döndükten sonra aralarında şöyle bir konuşma geçmiş."Damat adayı neden kız babasının elini öpmediği halde kız damat adayının babasının elini öptü?" Açıkçası bana abes kaçtı. Yani kendi kendime gelin güvey olmuş gibi ilk günden babasının elini öpmeyi uygun görmedim. Sözlüm ise ne olursa olsun büyüğündür elini öpseydin keşke dedi.

Bu benim içime dert oldu. Acaba yanlışmı yaptım. Hiç bir art niyetim olmadığı halde yanlış anlaşıldım. Neyse dünde tekrar davet edip kararlarını açıkladılar ve yüzük taktık.Bu sefer gidip elini öptüm. Ama ilerde bu olay tekrar karşıma geçerde laf olur diye çekiniyorum. bu olayın geleneklerimizde yeri nedir acaba. Yanlışmı yaptım ? doğrumu ? Özellikle evli üyelere soruyorum.

1531 Mesaj
20 Haziran 2008; 9:52:04 

Sorun sende değil.Karşı taraftaki bazı insanların zihniyetinde.Nelere takılıyor in sanlar.Pes.

6587 Mesaj
20 Haziran 2008; 10:02:18 

@sersefil;

evlilikte maalesef böyle detaylar pürüz olabiliyor. sanırım her evlilikte de böyle detaylar pürüz olma potansiyeline sahip. dolayısı ile baştan evlilik sürecinde ve evlendikten sonra 2-3 yıl bu tip sorunların çıkacağını kanullenmen lazım. bu tip sorunları da sorun olarak görmemen lazım.

bu tip konularda kendini hazırlamanı, bu konularda ileride tartışma çıkabileceğini bilmen gerekir. hazırlıklı olmanı öneririm. anlattıklarında hatan olmayabilir fakat gün gelir hata da yapabilirsin. mühim olan sözlün ile birbirinizi kırmadan bu tip ufak sorunları atlatabilmenizdir. karşındakini kırmamaya özen göster ve onun seni kırmasına müsaade ve imkan verme. bu bir süreçtir, biraz sıkıntılı geçebilir. Allah tamamına erdirsin...

Zamanını dolu işlere harcamazsan, boş işler zamanını harcar. (deep)

2907 Mesaj
20 Haziran 2008; 13:07:33 

[font="Microsoft Sans Serif"]İnsanımızın en büyük kayıbı bu diye düşünüyorum "hislerini ifade " etmek yerine , karşı tarafın çıkaracağı manayı direk muhatabına sormak yerine , oturup kendisinin düşünmesi .

Bu yaptığınızı direk müstakbel kayın pederinize belirtseniz , geçen geldiğimde bunun bir pişkinlik olacağına inancım yüzünden elinizi öpmedim ancak sonradan yanlış anlaşılabileceğimi düşündüm gibi..Size karşı güveni , beğenisi , takdiri artacaktır.

Beklentiler , çıkarımlar , kalıplar .....

Bu tümsekler varken hayatınızda ve siz buna engel olmak için çaba harcamazken herşey daha zor olacaktır.[/font]

Büyümeyecektik itiraf et hadi.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
20 Haziran 2008; 13:15:56 

Bu kadar detay onlara dert olduysa, şekil işlerini dile getirip konuşacak kadar işin özünden uzaklarsa, zaten en başından bu işin olmaması hayırlı bence.
Guest
20 Haziran 2008; 13:26:01 

Büyütülecek bir sorun olduğunu sanmıyorum. Kız ile konuşacağınız ortak noktalar oluşturun. Anlaşılan konu sıkıntısı çekiyorsunuz. Laf olsun torba dolsun bir sözde sorun bu.

Yalaka bir damat hiç bir babanın istediği bir tip değildir. Konuyu açıp, "henüz evliliğe onay vermediğiniz bir aşamada sizi etkilemek kaygım nedeniyle öpmedim" diye açıklama getirip bir daha da hiç bu konuya girmemeniz durumunda hiç bir sorun olmaz.

Bana biraz da siz sorun arıyormuşsunuz gibi geldi açıkçası

51 Mesaj
20 Haziran 2008; 14:07:08 

ülkemiz sınırları içinde farklı ırklar,farklı kültürler ve farklı adetler olduğundan sana göre normal olan bir şey başkalarına göre terbiyesizlik veya edepsizlik olabilir.

örneğin;

avrupada duyduğuma göre büyüklerin elini öpmek çok saçma ve terbiyesizce karşılanırken bizim adetlerimizde büyüklerin elini öpmek edepdendir. yani kültürden kültüre farklılık gösterir o yüzden önce araştırmalı ve sonra saygı göstermeliyiz.

6587 Mesaj
20 Haziran 2008; 14:17:32 

quote:

Orjinalden alıntı: No Limit

Bu kadar detay onlara dert olduysa, şekil işlerini dile getirip konuşacak kadar işin özünden uzaklarsa, zaten en başından bu işin olmaması hayırlı bence.

evlilikte genelde böyle detaylar dert olabilir. bunu normal karşılamada fayda var. tamamen farklı iki ailenin akraba olup samimi olmalarında bazı detayalar problem olarak karşıya çıkacaktır. anormal olan bu problemleri anormal karşılamadır. tabii ki gönül böyle problem olmasın ister ama olmaması da mümkün değildir.

2907 Mesaj
20 Haziran 2008; 14:24:23 

[font="Microsoft Sans Serif"]Konu yanlış değerlendiriliyor kanısındayım , el öpme adeti değil burada sorun karşı tarafın düşüncelerini 1. ağızdan öğreneceğimize , kendisine soracağımıza acaba ne düşünmüştür mantığına gitmemiz.

El öpme saygının , hürmetin , sevginin göstergesidir . Bizi biz yapan geleneklerimizdendir. Kaldı ki Avrupadada el öpme bir kompliman olarak uygulanır . Erkekler bayanların ekini öpreke onlara hoşnutluklarını , beğenilerini sunarlar. En ufak sorunda yıllarca devam etmiş geleneklerimizi kötülemek yerine sabit fikirli beyinlerimizi eleştirmek gerekir.

Bu tarz geleneklerin devam etmesi taraftarıyım ancak baştada söylediğim gibi arkadaşımızın problemi el öpme öpmeme mevzuu değildir özünde kişileri 1. ağızdan tanımayıp aksedilen yorumlarına verilen önemdir.[/font]

Büyümeyecektik itiraf et hadi.

862 Mesaj
20 Haziran 2008; 14:29:50 

quote:

Orjinalden alıntı: andriy_ukelemo

ülkemiz sınırları içinde farklı ırklar,farklı kültürler ve farklı adetler olduğundan sana göre normal olan bir şey başkalarına göre terbiyesizlik veya edepsizlik olabilir.

örneğin;

avrupada duyduğuma göre büyüklerin elini öpmek çok saçma ve terbiyesizce karşılanırken bizim adetlerimizde büyüklerin elini öpmek edepdendir. yani kültürden kültüre farklılık gösterir o yüzden önce araştırmalı ve sonra saygı göstermeliyiz.

+1923

Uludağ Üniversitesi
Elektronik Mühendisliği

6587 Mesaj
20 Haziran 2008; 14:31:47 

quote:

Orjinalden alıntı: s£stavina

Bu tarz geleneklerin devam etmesi taraftarıyım ancak baştada söylediğim gibi arkadaşımızın problemi el öpme öpmeme mevzuu değildir özünde kişileri 1. ağızdan tanımayıp aksedilen yorumlarına verilen önemdir.[/font]

gayet haklısınız. ne var ki bu tip problemler her zaman çıkabilir. mühim olan bu tip ufak sorunların eşler arasında soruna sebebiyet vermemesidir.

2431 Mesaj
20 Haziran 2008; 14:38:20 

Valla bizim kültürde el öpmek edebdendir diyoruz da, biz bayramlarda filan ya da belli bir zamandan sonra bir büyüğümüzü gördüğümüzde ellerini öpmek için hamle yapardık. Kİmsinde sorun çıkmazdı kimisi ise elini çeker öptürmezdi. Bu elini öptürmeme eylemleri kanımca öptürenlere denk denebilecek konuma gelince el öpmeye teşebbüs etmeyi bıraktım. Şimdi elimi uzatıyorum adam bana elini avucu aşağıya bakar şekilde uzatıyor. Yani öpmemi bekliyor fakat artık kimsenin elini öpmeye teşebbüs etmediğimden garip oluyor biraz.

Adetleri bilip, uygulamak lazım. Tabi bazı kötü olanları terk etmek gerekir. Ama iyilere sımsıkı sarılmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi etusch -- 20 Haziran 2008; 14:40:14 >

أصلينده بوتون حياتيميز شرفلى بر آولوم إيچيندر
ميليونلرجه إينسانين تكبير سسلرى أشليغينده أبدى إستراتگاحينه آوغورلنير إيكن بو سوز كلدى أقليمه
بن شرفلى بر آولومون نه ديمك آولدوغونى آنين جنازسينده آوغرنديم نجمالدين أربكان إننديغى كيبى يشادى

Uzaklaştırılmış
20 Haziran 2008; 17:04:35 

quote:

Orjinalden alıntı: Deep Impact

evlilikte genelde böyle detaylar dert olabilir. bunu normal karşılamada fayda var. tamamen farklı iki ailenin akraba olup samimi olmalarında bazı detayalar problem olarak karşıya çıkacaktır. anormal olan bu problemleri anormal karşılamadır. tabii ki gönül böyle problem olmasın ister ama olmaması da mümkün değildir.

İlk anda şöyle düşündüm. Sonuçta evlenecek olan kişiler belli, sorun bu iki kişinin karşılıklı anlaşmazlığına dayanmıyorsa, nikah sonlanana kadar aileler, akrabalar, komşulardan vb. kaynaklanacak sorunlara göğüs gerilir, idare edilir. Ama burada arkadaşı huzursuz eden konu kendisine nasıl ulaşmıştır ? Neden ulaşmıştır ? Yanıtı bence belli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Limit -- 20 Haziran 2008; 17:06:05 >

Uzaklaştırılmış
20 Haziran 2008; 19:42:52 

quote:

Orjinalden alıntı: s£stavina

[font="Microsoft Sans Serif"]İnsanımızın en büyük kayıbı bu diye düşünüyorum "hislerini ifade " etmek yerine , karşı tarafın çıkaracağı manayı direk muhatabına sormak yerine , oturup kendisinin düşünmesi .

Bu yaptığınızı direk müstakbel kayın pederinize belirtseniz , geçen geldiğimde bunun bir pişkinlik olacağına inancım yüzünden elinizi öpmedim ancak sonradan yanlış anlaşılabileceğimi düşündüm gibi..Size karşı güveni , beğenisi , takdiri artacaktır.

Beklentiler , çıkarımlar , kalıplar .....

Bu tümsekler varken hayatınızda ve siz buna engel olmak için çaba harcamazken herşey daha zor olacaktır.[/font]

3 yorum okudum ve sayın estevina senin yorumunda işte bu dedım .eğer iyi niyetli isen ve problem olmuş bır konuyu karsındakıne anlatabılıyorsan ne mutlu biz insanoğluna.ben bunu bu genç yasımda keşfettim.ve iananın cok guzellıkler yasadım.biz türk halkı olarak konusmayı dertleşmeyi seven bir milletiz eger DAMAT adayımız sayın kayınpederine durumu aynen senin dedıgın gıbı acıklarsa eminim anlayısla karsılayacak ve dahası acık sözlü biri oldugu için takdir edecek

3 Mesaj
27 Temmuz 2011; 9:14:04 

ya arkadaslar merhaba bana da yardım edın bu pazar kız ıstemeye gıtcez fakat kızın aılesı gelsınler demıs ıstememı baska bısıımı bılemedım bı yardım ya

723 Mesaj
27 Temmuz 2011; 11:08:05 

bütün sorun bur kadarla kalsın şanslısın demektir.

Düğüne bir kaç gün kala bir kaç metre basma yüzünden atılan çok nişanlar gördük.... Allah sabır versin...

imza atmayı öğrenmem lazım

2833 Mesaj
27 Temmuz 2011; 12:05:38 

quote:

Orijinalden alıntı: tQrul

ya arkadaslar merhaba bana da yardım edın bu pazar kız ıstemeye gıtcez fakat kızın aılesı gelsınler demıs ıstememı baska bısıımı bılemedım bı yardım ya

Anlayamadık.

4944 Mesaj
27 Temmuz 2011; 12:37:14 

quote:

Orijinalden alıntı: tQrul

Tam olarak anlatta fikir verelim. Ayrıca bu ilk tanışmadır. Hemen herşey olmuyor yani. Senin dediğine göre ilk tanışadır diyorum. Daha önceden konuşuluşsa işler değişir...

Yazdıklarınız Sizi Yansıtır...

1440 Mesaj
27 Temmuz 2011; 17:22:57 

Öncesini anlatırsanız yardım gelecektir

Görücü usulümü, önceden çikolata çiçekli gidip kızla ailesiyle görüştünüzmü vs vs.

5072 Mesaj
27 Temmuz 2011; 18:32:25 

ben açıkcası el öpmeyi sevmiyorum, saygı göstermek için illa karşındakinin elini öpmek mi gerekiyor
bir el öpünce tamam bu çok iyi adamdır, öpmeyince bundan adam olmaz mı deniliyor
çok gösterişçi milletiz
bir de karşı tarafın ailesine anne- baba demek bana hiç mantıklı gelmiyor
annem babam belli benim, yani ek kontejyandan 2 kişi daha almaya ne gerek var
bu düğün olayları kız tarafı için ne kadar güzelse, erkek tarafı için bir o kadar eziyetli oluyor

1156 Mesaj
27 Temmuz 2011; 19:15:19 

nice eller öpülür olur gider dert etme kardeşim...aslında bunu yapmayarak onların sabrını denemişsin hemde babasının elini öpmeyerek..

The club of Walkman phones
I pod touch 4g
Metallica
Nothing Else Matters

5416 Mesaj
29 Temmuz 2011; 0:16:38 

Benden size tavsiye kimsenin elini öpmeyin yaşı kaç olursa olsun. Sarılın, kucaklaşın ama el öpmeyin.

1235 Mesaj
29 Temmuz 2011; 0:33:43 

Evlendiler mi acaba

adam gibi adam fabio bilica

1235 Mesaj
29 Temmuz 2011; 0:41:46 

quote:

Orijinalden alıntı: maviyolcu

Benden size tavsiye kimsenin elini öpmeyin yaşı kaç olursa olsun. Sarılın, kucaklaşın ama el öpmeyin.

Neden

adam gibi adam fabio bilica

1196 Mesaj
29 Temmuz 2011; 1:38:33 

Ben de hep filmlerdeki gibi sadece aile ile gidilir biliyordum :) Kuzenler falan evlenince gördüm ki cümbür cemaat kız evine gidiliyormuş :=)

Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı, sahip olduğu, sahip olduğunu sandığı.
A. Karr

Vizyon500k

5416 Mesaj
29 Temmuz 2011; 12:16:27 

quote:

Orijinalden alıntı: Eser.

Neden

Kişinin kendi tercihidir ama bana el öpülmesi yanlış geliyor.

21392 Mesaj
29 Temmuz 2011; 13:19:56 

Ben Rusya' dan kız aldım.
Ne isteme derdi, ne de el öpme safsatası..
Hanıma "Gel evlenelim" dedim o da uçağa atladığı gibi geldi, yıldırım nikahı ile evlendik. Yaklaşık 2 yıl sonra da küçük 40-50 kişilik kendi aile dostlarımız ve arkadaşlarımın katıldığı eğlenceli bir düğün yaptık.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

80 Mesaj
29 Temmuz 2011; 13:36:01 

Evli değilim ama bildiğim bişey varsa o da her halükarda kayınpederin elinin öpülmesi lazımdır.

Varmak değil; sadece gitmek, gitmek...

4733 Mesaj
29 Temmuz 2011; 13:41:18 

Evlilik dediğin süreç nasıl başlarsa öyle devam eder.
Bu nasihati ileride hatırlarsan ne demek istediğimi anlarsın

3 Mesaj
30 Temmuz 2011; 23:44:38 

arkadaslar konu sundan ıbarettır kı ben kızın aılesıyle tanısdım ama aılem tanısmadı konuya aılevı yanıt gelmısdır yardımlarınıza tesekkur ederım bu bır aıle tanısma faslıdır cevabını veren babam bı kova suyu alıp kafamdan asagıya bosalttı sankı :D buyuk gun yarın bana sans dıleyın :D

1441 Mesaj
30 Temmuz 2011; 23:59:54 

Şöyle derler böyle derler
Dert etme seviyosan
Yoluna devam et yeter
Kim ne derse desin

931 Mesaj
31 Temmuz 2011; 1:31:09 

Kızın ailesiyle tanışmışsın,kız tarafı ailenlede tanışmak istiyorlarsa %99 seni begendiler
bu iş tamamdır ,hayırlı olsun :)

"İman, aklın çalışmasının ürünüdür."
-------------------------------------------------------------------
"http://eu.battle.net/d3/en/profile/kazuya-1804/hero/21601638"

10046 Mesaj
31 Temmuz 2011; 1:41:12 

Birbirini sevenler mi evleniyor yoksa aileler mi gerçekten belli değil. :)
Evlilik ve kız isteme törenleri halk kültürümüzün bir parçasıdır ancak bu ve buna benzer kaprisler iletişim noksanlığı ve insanlara güvenememe duygusundan kaynaklanıyor genellikle.

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

578 Mesaj
31 Temmuz 2011; 17:04:03 

Kaybolan kültürümüz; el öpmek.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Güncel » Kız isteme adetleri hakkında.
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.441