Şimdi Ara

AMD'nin 45nm işlemcileriyle ilgili bazı yeni detaylar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
2.705
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin 45nm işlemcileriyle ilgili bazı yeni detaylar

AMD yılın son çeyreği ile birlikte 45nm üretim teknolojisini devreye sokmaya hazırlanıyor. Firmanın yeni farbikasyon süreci dahilinde üzerinde çalıştığı işlemci modellerine ait bazı yeni detaylar gün ışığına çıkmaya başladı. Gelen yeni bilgilere göre AMD yılın son çeyreği itibariyle 45nm üretim teknolojisini esas alan iki yeni Phenom X4 işlemcisini kullanıma sunacak. 6MB L3 bellek ile donatılması beklenen dört çekirdekli yeni işlemcilerin saat hızları ise muhtemelen 2.4GHz ile 2.8GHz aralığında olacak. Öte yandan firma gelecek yılın ilk çeyreği içerisinde Propus kod adlı L3 belleği olmayan 45nm Phenom işlemcilerini de duyurmaya başlayacak. Kullanıma sunulacak Propus tabanlı ilk Phenom işlemcilerinin hızları ise büyük bir ihtmalle 2.3GHz ile 2.6GHz arasındaki olacak gibi görünüyor. Bahsi geçen işlemcilerin entegre DDR2 bellek kontrolcüsü ve HT 3.0 desteği ile geleceklerini soket AM3 ve DDR3 desteğinin ise 2009 yılının ilerleyen döneminde firmanın gündeme geleceğini de hatırlatalım.

• Bayagı gec kaldı bu amd ama nese yinede cabalıyor
  • halamı ddr3 gündemde değil yazıklar olsun ice gıl oldum bu amd ye artık ddr2 almak istemiyorum o yüzden allah belasını versin intel alacaz artık ki şunuda söyleyeyim amd nin sene sonunda çıkaracağını artık hiç sanmıyorum 45 nmleri yeni mimari dedi 2 senede phenom çıktı şimdi yine yeni mimari ve 45' e geçilecek deniyor 4 seneden aşağı çıkmaz 6 ayda yaparsA helal olsun ki bu bence imkansız intel bile o kadar iyi durumda iken 1 senede çıkarabildi 45 nm leri ve mimari ile hiç oynamadan sözün kısası beklemenin anlamı yok amd den bi hlt olmaz artık bence elimdeki amd sistemi satıp hemen bi intel almazsam adam değilim bunu diyeceğim hiç aklıma gelmezdi gözün kör olmasın amd çıkacak malda mal olsa biri 2.6 diğeri önbelleksiz 2.3 neye yarar o zaman kadar beklemenin anlamı yok onu bekleceğime şimdide alırım bi phenom ulan sinirden ne yazacağımı bilmiyorum
  • bence geç kalınan tek nokta 45nm geçiş. onuda normal karşılamak gerek ATi satın alındı ve bir anda işlemci üretiminden bir çok alanda üretim yapan bi firma haline geçti AMD. bununda biraz sancısı olur elbet. prf. açısından şişirildiği kadar geride değil AMD işlemciler prf. açığını fiyatıyla fazlasıyla telafi ediyolar. 45nm sürecine geçiş tamamlanınca daha hızlı işlemcilerde gelecekdir. ah bide şu yazılım kısmındaki şaçmalıklar son bulsada bazı uygulamalarda AMD bazılarında intel önde saçmalığı bitse özelliklede ekran kartı ile ilgili kısımda yani oyunlarda... nvidia destekledi diye crysis'i yüksek ayarlarda oynamak mümkün olmadı 320 adet ve şimdi gelecek 800 adet p.işlemciyi kullanabilse bu oyun bu kadar kasmayacakdı milleti
  • Hadi bakalım
  • Biraz geç olmadı mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: miharbi17

halamı ddr3 gündemde değil yazıklar olsun ice gıl oldum bu amd ye artık ddr2 almak istemiyorum o yüzden allah belasını versin intel alacaz artık ki şunuda söyleyeyim amd nin sene sonunda çıkaracağını artık hiç sanmıyorum 45 nmleri yeni mimari dedi 2 senede phenom çıktı şimdi yine yeni mimari ve 45' e geçilecek deniyor 4 seneden aşağı çıkmaz 6 ayda yaparsA helal olsun ki bu bence imkansız intel bile o kadar iyi durumda iken 1 senede çıkarabildi 45 nm leri ve mimari ile hiç oynamadan sözün kısası beklemenin anlamı yok amd den bi hlt olmaz artık bence elimdeki amd sistemi satıp hemen bi intel almazsam adam değilim bunu diyeceğim hiç aklıma gelmezdi gözün kör olmasın amd çıkacak malda mal olsa biri 2.6 diğeri önbelleksiz 2.3 neye yarar o zaman kadar beklemenin anlamı yok onu bekleceğime şimdide alırım bi phenom ulan sinirden ne yazacağımı bilmiyorum

ddr3 ün şu anda ne gibi bi avantajı olduğunu söyleyebilirmisin?

45nm amd yi ayaklandıracaktır kesinlikle,3ghz lik hızlara ulaşmak sorun olmaycağı için ümitliyim.
    tabi fiyatlarınında daha uygun olması gerekli.

• Güzel bir gelişme. 45nm iyi gelir amd için umarım. ddr2 yi bırakmaması çok sevindirici. daha ddr3 ler alınacak fiyatta değiller.amd belki geçerse ddr3 bellek kullanıma geçerse ddr3 bellekler daha çabuk ucuzlayacak. bu sayede intel dd3 lü sistemlerini daha fazla satacak. o yüzden ddr3 ler çabuk ucuzlamasın diye amd nin ddr3 e geçmemesinin nedenlerinden biri olabilir. sonuçta pazarlama stratejisi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrPerFormance -- 18 Haziran 2008; 21:03:59 >
  • l3 süz phenom gelişmiş x2 sayılır ve 45nm de f/P dehşet sonuçlar verebilir...

zamanı geldiiinde görücez
  • 1066 CL 5 DDR 2 1333 CL7 DDR ten pek farklı performans vermez. Sadece bellek bant genişliğini arttırmış olur ki. Gecikmelerin yükselmesi bunu da anlamsız kılıyor.
    Tıpkı Amd nin ddr400 den ddr2 800 e geçişte bellen hızının iki katına çıkmasına rağmen performansın -%2 ile +%3 arası değiştiğini görmüştük bu da kullanıcının rakamlarla aklının çelinmesinden başka birşey değildi.
    Nahalem ile ddr3 1333 destekli işlemciler gelecek aradaki 267Mhz lik hız arttırımının %25 yanında %40 lık gecikme artışı ile sadece cepleri yakacak.
  • amde de bayram var desenize ddr2 şu anyeter ddr3 gereksiz parayı kısıp neden kırparızın hesabını yapıyoruz 45nm iididr forevr
    ATİ
  • FX57 45nm.'lerin 3.2+ GHz olabilecğeini söylemişti. Haber linki :http://forum.donanimhaber.com/m_22715952/tm.htm
  • High-K üretime geçmiyor ki . nanometrik küçülme zaten artık limitlere indi.

Ve ufaldıkça farklı sorunlar çıkıyor. Bence amd yanlış yapıyor. İkinci phenom vakası yaşanırsa hiç şaşırmam.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

l3 süz phenom gelişmiş x2 sayılır ve 45nm de f/P dehşet sonuçlar verebilir...

zamanı geldiiinde görücez

Bende böyle düşünüyorum hocam , çok merak ediyorum vallahi
  • ben özellikle socket f platformunda neler olacağını merak ediyorum , elinde socket f in geleceği ile ilgili road map olan varsa bi zahmet yayınlasın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MrPerFormance

Güzel bir gelişme. 45nm iyi gelir amd için umarım. ddr2 yi bırakmaması çok sevindirici. daha ddr3 ler alınacak fiyatta değiller.amd belki geçerse ddr3 bellek kullanıma geçerse ddr3 bellekler daha çabuk ucuzlayacak. bu sayede intel dd3 lü sistemlerini daha fazla satacak. o yüzden ddr3 ler çabuk ucuzlamasın diye amd nin ddr3 e geçmemesinin nedenlerinden biri olabilir. sonuçta pazarlama stratejisi.

Kesinlikle katılıyorum başka söze gerek yok kanımca

• quote:

halamı ddr3 gündemde değil yazıklar olsun ice gıl oldum bu amd ye artık ddr2 almak istemiyorum o yüzden allah belasını versin intel alacaz artık ki şunuda söyleyeyim amd nin sene sonunda çıkaracağını artık hiç sanmıyorum 45 nmleri yeni mimari dedi 2 senede phenom çıktı şimdi yine yeni mimari ve 45' e geçilecek deniyor 4 seneden aşağı çıkmaz 6 ayda yaparsA helal olsun ki bu bence imkansız intel bile o kadar iyi durumda iken 1 senede çıkarabildi 45 nm leri ve mimari ile hiç oynamadan sözün kısası beklemenin anlamı yok amd den bi hlt olmaz artık bence elimdeki amd sistemi satıp hemen bi intel almazsam adam değilim bunu diyeceğim hiç aklıma gelmezdi gözün kör olmasın amd çıkacak malda mal olsa biri 2.6 diğeri önbelleksiz 2.3 neye yarar o zaman kadar beklemenin anlamı yok onu bekleceğime şimdide alırım bi phenom ulan sinirden ne yazacağımı bilmiyorum

sen dd3 lerın fiatını biliyormusun öncelıkle kı zaten bu fiat ve performansa fazla etkısızlıgı ile komple dezavantaj konumda malesef

• quote:

Orjinalden alıntı: kuruwa

quote:

sen dd3 lerın fiatını biliyormusun öncelıkle kı zaten bu fiat ve performansa fazla etkısızlıgı ile komple dezavantaj konumda malesef

Şu an ki anakartım ddr2 desteklese dünyalar benim olurdu, sırf bu yüzden sistem değiştirmek zorundayım

• Bazı arkadaşlar yine AMD'yi nasıl karalasam çabası içindeler.

Şu anda kullandıkları intel işlemcilerin AMD nedeniyle uygun fiyata aldıklarını unutuyorlar.Ayrıca yeni teknoloji gelişimleri de her iki firmanın gelişmelerine bağlı olduğunu da unutmamak gerekir.İki firmadan birisi kötü bir iş yaparsa bu firmadan çok son tüketici olan bizlere zarar verecektir bunu göz ardı etmek büyük hata olur.

AMD'nin 45 nm'lik işlemcileri asıl beklenen işlemci performansı verebilir.Biraz geç kalmış olsalarda umarım ki iyi bir performansa imza atarlar ve rekabet kızışır.Biz de fiyat olarak rahatlarız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Knisath -- 18 Haziran 2008; 23:10:57 >
  • güzel bakalım intel in nehalemi ne yapacak
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.