Şimdi Ara

TÜV Türk -randevu sistemi hizmeti 22 ilde (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.178
Cevap
4
Favori
253.408
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: sofokles2000

quote:

Orjinalden alıntı: ibrahim0686

Merhaba arkadaşlar.Benim arabanın muayenesi 6 ay sonra bitiyor ama ben şimdiden girseydim eğer geçermiydim türünden bir soru soracağım.Arabanın masrafları şunlar;öncelikle arabanın yaşına göre altında çürükler var,ön takımın elden geçmesi gerekiyor(bu haliyle iyi durumda ama yapılırsa daha iyi duruma getirilebilir),4 adet amörtisöre ihtiyacı var,frenler iyi durumda ama yinede elden geçmesi gerekiyor,özellikle şu sapma yüzdesi denilen olay mevcut durumda.Yani frene bastığım zaman her iki balatada aynı güçte tutmuyor,birisi diğerine göre daha hafif şekilde tutuyor.Arka sağ lastik değişik(lastikler iyi durumda bu arada),diferansiyelden ses geliyor(tabi ne gariptirki yozgata gittim geldim ses kesildi).Yani bu başlık altında cevap yazan arkadaşlarımız arasında tuvturkte çalışanlar olduğunuda duydum,sizce şimdi girsem geçermi bu araba muayeneden.

İbrahim Bey, muayeneyi bir kenara bırakın, kendinizin ve aracınıza bindirdiğiniz sevdiklerinizin güvenliği için bayramdan hemen sonra en azından frenlerinizi yaptırmanızı öneririm. Özellikle kışın ve yağmurlu havalarda her iki balatanın aynı güçte tutmaması, aracın çizgisinden ayrılmasına ve istenmeyen olaylara neden oluyor.

Haklısın.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: arda38

quote:

Arkadaşlar,
    Konuyu baştan sona okudum ama aşağıdaki sorulara yanıt bulamadım ya da gözümden kaçtı. Cevaplarsanız çok sevinirim. Çünkü aracımdaki cam filmi açık renk olsa da hafif kusur yazılacak büyük ihtimalle.

1-Hafif kusurda tekrar muayeneye gitme durumu olmadığına göre 2 yıl sonra geldiğinde yaptır mı demek?
    2-Ruhsatta muyane bölümüne "hafif kusurlu bir şekilde geçmiştir" mi yazıyor? Ruhsatta nasıl belirtiliyor? Hafif kusurludur diye ayrıca bir kağıt mı veriliyor?
    3-Muayeneden sonra hafif kusuru gidermemişsen polis çevirmesinde, polis muayene kağıdına ya da ruhsata bakıp ceza mı yazıyor?
    4-Hafif kusuru gidermek için ne kadar süre veriliyor?

Başta Araç Muayene Uzmanları olmak üzere bilgisi olan tüm arkadaşlardan yanıt rica ediyorum.
    Teşekkürler.

2) hafif kusur demek 2. derece öneme sahip trafiği çok fazla riske sokmayan demektir fakat sonuçta kusurdur ve giderilmesi gerekir. belirli bir zamanı yoktur en kısa zamanda giderilmelidir örneğin park lambalarının yanmaması hafif kusurdur fakat önemlidir hemen giderilmelidir, motor numarasının okunamaması, motordan yağ kaçağı, rot başlarında boşluk, aks körüklerinin hasarlanmasıda hafif kusurdur trafik güvenliğini etkilemez fakat cebinizi etkiler yani gidermezseniz ileride daha büyük arızalarla karşılaşırsınız hem maddi kayıp hemde çevre kirliliğine neden olursunuz.
    3)ruhsata bandrol yapışır muayene tarihi ve son gün yazılır, fatura numarası birde istasyon kodu yazılır onun dışında birşey yazılmaz zaten tüm bilgiler size verilen muayene raporunda vardır oraporuda araçta bulunduracaksınız polis istediği zaman göstereceksiniz
    4) şu ana kadar yazdığına şahit olmadım yazacağını söylüyorlar biz de müşterileri uyarıyoruz polislere resmi yazı gitmedi galiba ama rapora bakıp yazacaklardır tabi motorda yağ kaçağını giderdiğinizi nasıl anlayacak oda aşikar tutup arabanın altına yatmayacağına göre büyük ihtimalle servis faturası isteyecektir diye düşünüyorum
    5)baştada belirttiğim gibi hafif kusurun süresi yok

Arda Bey, cevaplar için çok teşekkürler. Özellikle muayene raporunu aracımda bulundurmam gerektiğini bilmiyordum.
    3 sorum daha olacak:
    1) 2 yıl sonra yeniden muayene gittiğimde hafif kusur olarak yazılan cam filmini söküp mü gitmem gerekiyor? Yoksa bir kez daha hafif kusur mu yazılacak?
    2) Muayeden cam filminden dolayı hafif kusurlu olarak geçmeme rağmen, polislerin cam filmi için ceza yazma yetkileri var mı? Ruhsatı gösterip hafif kusurlu da olsa muayeneden geçtim desem yırtabilir miyim?
    3)Aracımda egsoz ucu var (Abarth tarzında bütün egsoz değil, yalnızca uç, ses yapmıyor). Bu hafif kusur mudur, ağır kusur mudur?

1)2 yıl sonra araç sil baştan muayene edilir eski rapora bakılmaz. eğer cam filmi duruyorsa yeni rapora hafif kusur olarak yazılır
    2)polisler rapordan bağımsız olarakta ceza yazabilirler fakat rapor onların işini kolaylaştıracak rapora bakıp eksikler giderilmemişse ceza yazarlar
    ayrıca hafif kusurlu geçmek demek aracın kusursuz olduğunu göstermez hafif kusurları yaptırın derim. birde kaza yaptığınızda filmli camları kıramazsınız onu hatırlatıyım

3)egzoz yanlış hatırlamıyorsam 78 desibel sınırı var 78 desibel i geçmiyorsa kusur yazılmaz geçiyorsa AĞIR KUSUR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda38 -- 11 Aralık 2008; 10:21:28 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ibrahim0686

Merhaba arkadaşlar.Benim arabanın muayenesi 6 ay sonra bitiyor ama ben şimdiden girseydim eğer geçermiydim türünden bir soru soracağım.Arabanın masrafları şunlar;öncelikle arabanın yaşına göre altında çürükler var,ön takımın elden geçmesi gerekiyor(bu haliyle iyi durumda ama yapılırsa daha iyi duruma getirilebilir),4 adet amörtisöre ihtiyacı var,frenler iyi durumda ama yinede elden geçmesi gerekiyor,özellikle şu sapma yüzdesi denilen olay mevcut durumda.Yani frene bastığım zaman her iki balatada aynı güçte tutmuyor,birisi diğerine göre daha hafif şekilde tutuyor.Arka sağ lastik değişik(lastikler iyi durumda bu arada),diferansiyelden ses geliyor(tabi ne gariptirki yozgata gittim geldim ses kesildi).Yani bu başlık altında cevap yazan arkadaşlarımız arasında tuvturkte çalışanlar olduğunuda duydum,sizce şimdi girsem geçermi bu araba muayeneden.

İbrahim Bey, muayeneyi bir kenara bırakın, kendinizin ve aracınıza bindirdiğiniz sevdiklerinizin güvenliği için bayramdan hemen sonra en azından frenlerinizi yaptırmanızı öneririm. Özellikle kışın ve yağmurlu havalarda her iki balatanın aynı güçte tutmaması, aracın çizgisinden ayrılmasına ve istenmeyen olaylara neden oluyor.

• quote:

1)2 yıl sonra araç sil baştan muayene edilir eski rapora bakılmaz. eğer cam filmi duruyorsa yeni rapora hafif kusur olarak yazılır
    2)polisler rapordan bağımsız olarakta ceza yazabilirler fakat rapor onların işini kolaylaştıracak rapora bakıp eksikler giderilmemişse ceza yazarlar
    ayrıca hafif kusurlu geçmek demek aracın kusursuz olduğunu göstermez hafif kusurları yaptırın derim. birde kaza yaptığınızda filmli camları kıramazsınız onu hatırlatıyım

3)egzoz kusurları hafif kusur. yanlış hatırlamıyorsam 78 desibel sınırı var 78 desibel i geçmiyorsa kusur yazılmaz geçiyorsa hafif kusur

Ek olarak;
    Egzoz gürültüsü ile ilgili yönetmelikler,
    Çevre ve Orman Bakanlığının; Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği (2002/49/EC) dir, bunun motorlu taşıtlar ile alakalı olanı ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığının, Motorlu Araçların Dış Gürültü Emisyonları ve Egzoz Sistemleri İle İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (70/157/AT) dir.Konunun detayları ilgili yönetmeliklerde yazmaktadır.Tablo aşağıdadır.

Araç Sınıfı dB(A) olarak ifade edilen değerler (desibel (A))
    5.2.2.1.1. Yolcu taşıma maksatlı ve sürücü koltuğu dahil dokuzdan fazla koltuğu bulunmayan araçlar.................. 74

5.2.2.1.2. Yolcu taşıma maksatlı, sürücü koltuğu dahil dokuzdan fazla koltuğu bulunan ve izin verilen azami kütlesi 3.5 tondan fazla olan araçlar:
    5.2.2.1.2.1. Motor gücü 150 kW’dan az olanlar.................................................... 78
    5.2.2.1.2.2. Motor gücü 150 kW’dan az olmayanlar.............................................. 80

5.2.2.1.3. Yolcu taşıma maksatlı, sürücü koltuğu dahil dokuzdan fazla koltuğu bulunan araçlar; yük taşıma maksatlı araçlar:
    5.2.2.1.3.1. İzin verilebilir azami kütlesi 2 tonu geçmeyenler .............................. 76
    5.2.2.1.3.2. İzin verilebilir azami kütlesi 2 tonu geçen fakat 3.5 tonu geçmeyenler........ 77

5.2.2.1.4. Yük taşıma maksatlı ve izin verilen azami kütlesi 3.5 tondan fazla olan araçlar:
    5.2.2.1.4.1. Motor gücü 75 kW’dan az olanlar...................................................... 77
    5.2.2.1.4.2. Motor gücü 75 kW’dan fazla fakat 150 kW’dan az olanlar............... 78
    5.2.2.1.4.3. Motor gücü 150 kW’dan az olmayanlar.............................................. 80

Bununla birlikte,
     Bu Ekin madde 5.2.2.1.1. ve madde 5.2.2.1.3’te sınıfları belirtilen araçlar için, bunlar doğrudan yakıt püskürtmeli dizel motorlu iseler, sınır değerleri 1 dB(A) artırılır,
     Yol dışında (arazi) kullanım için tasarımlanmış, izin verilebilir azami kütlesi 2 (iki) tondan fazla olan araçlar için, motor güçleri 150 kW’dan az ise sınır değerler 1 dB(A), 150 kW’a eşit veya daha büyükse 2 dB(A) artırılır.
     Bu Ekin madde 5.2.2.1.1. sınıfındaki araçlar için, dörtten fazla ileri vitesli, elle kullanılan vites kutusu (şanzuman) bulunan ve 140 kW/t’u aşan azami motor gücüne sahip motoru olan ve izin verilebilir azami güç/azami kütle oranı 75 kW/t’u geçen araçlarda, aracın arkası üçüncü vitese BB’ (Şekil 1) hattını geçtiğinde hızı 61 km/sa’ten büyükse, sınır değerleri 1 dB(A) artırılır.

Kusur olarakta AĞIR KUSUR olması lazım.Tüvtürk sitesindeki kusur teksinde AĞIR KUSUR olarak geçiyor ( 844/80104 numarada yazıyor)

• istanbul için randevulu sisteme ne zaman geçilecek
  • Arda Bey, @tenekekutu,

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Seste bir değişiklik olmadığı için sorun olmayacaktır sanırım.
    Cam filmi içinse herhangi bir durumda camı kırabilmek ve emniyet kemerini kesebilmek için "Life Hammer" adında bir çekiç aldım. Umarım hiçbir zaman ihtiyacım olmaz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tenekekutu

quote:

3)egzoz kusurları hafif kusur. yanlış hatırlamıyorsam 78 desibel sınırı var 78 desibel i geçmiyorsa kusur yazılmaz geçiyorsa hafif kusur

Ek olarak;
    Egzoz gürültüsü ile ilgili yönetmelikler,
    Çevre ve Orman Bakanlığının; Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği (2002/49/EC) dir, bunun motorlu taşıtlar ile alakalı olanı ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığının, Motorlu Araçların Dış Gürültü Emisyonları ve Egzoz Sistemleri İle İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (70/157/AT) dir.Konunun detayları ilgili yönetmeliklerde yazmaktadır.Tablo aşağıdadır.

Araç Sınıfı dB(A) olarak ifade edilen değerler (desibel (A))
    5.2.2.1.1. Yolcu taşıma maksatlı ve sürücü koltuğu dahil dokuzdan fazla koltuğu bulunmayan araçlar.................. 74

5.2.2.1.2. Yolcu taşıma maksatlı, sürücü koltuğu dahil dokuzdan fazla koltuğu bulunan ve izin verilen azami kütlesi 3.5 tondan fazla olan araçlar:
    5.2.2.1.2.1. Motor gücü 150 kW’dan az olanlar.................................................... 78
    5.2.2.1.2.2. Motor gücü 150 kW’dan az olmayanlar.............................................. 80

5.2.2.1.3. Yolcu taşıma maksatlı, sürücü koltuğu dahil dokuzdan fazla koltuğu bulunan araçlar; yük taşıma maksatlı araçlar:
    5.2.2.1.3.1. İzin verilebilir azami kütlesi 2 tonu geçmeyenler .............................. 76
    5.2.2.1.3.2. İzin verilebilir azami kütlesi 2 tonu geçen fakat 3.5 tonu geçmeyenler........ 77

5.2.2.1.4. Yük taşıma maksatlı ve izin verilen azami kütlesi 3.5 tondan fazla olan araçlar:
    5.2.2.1.4.1. Motor gücü 75 kW’dan az olanlar...................................................... 77
    5.2.2.1.4.2. Motor gücü 75 kW’dan fazla fakat 150 kW’dan az olanlar............... 78
    5.2.2.1.4.3. Motor gücü 150 kW’dan az olmayanlar.............................................. 80

Bununla birlikte,
     Bu Ekin madde 5.2.2.1.1. ve madde 5.2.2.1.3’te sınıfları belirtilen araçlar için, bunlar doğrudan yakıt püskürtmeli dizel motorlu iseler, sınır değerleri 1 dB(A) artırılır,
     Yol dışında (arazi) kullanım için tasarımlanmış, izin verilebilir azami kütlesi 2 (iki) tondan fazla olan araçlar için, motor güçleri 150 kW’dan az ise sınır değerler 1 dB(A), 150 kW’a eşit veya daha büyükse 2 dB(A) artırılır.
     Bu Ekin madde 5.2.2.1.1. sınıfındaki araçlar için, dörtten fazla ileri vitesli, elle kullanılan vites kutusu (şanzuman) bulunan ve 140 kW/t’u aşan azami motor gücüne sahip motoru olan ve izin verilebilir azami güç/azami kütle oranı 75 kW/t’u geçen araçlarda, aracın arkası üçüncü vitese BB’ (Şekil 1) hattını geçtiğinde hızı 61 km/sa’ten büyükse, sınır değerleri 1 dB(A) artırılır.

Kusur olarakta AĞIR KUSUR olması lazım.Tüvtürk sitesindeki kusur teksinde AĞIR KUSUR olarak geçiyor ( 844/80104 numarada yazıyor)

DETAYLI BİLGİ İÇİN TEŞEKKÜRLER BEN FAZLA ZAMAN AYIRAMADIM

BİRDE DÜZELTME BEN HAFİF BİLİYORDUM FAKAT
    EGZOZ GÜRÜLTÜLÜ\İÇİ DÖKÜLMÜŞ\İÇİ PASLANMIŞ==AĞIR KUSUR DİĞER ARKADAŞLARDA DİKKAT ETSİNLER

• quote:

Orjinalden alıntı: Duna

rezalet... skandal... aptallık... ben böyle aptal iş görmedim ya... neymiş efendim 06 plaka araç istanbulda muayene yaptırılamazmış. ee ne yapacaz? Ankara'da yaptıracaksınız. işimiz gücümüz yok. Bir muayene için Ankara'ya gideriz. Böyle aptallık böyle gerizekalılık olur mu ya. Sokayım böyle özelleştirmeye. Böyle tekelliğe karşıyım arkadaş. böyle aptalca mantık olabilir mi ya? Ne mantıkla yani. Sabah sabah onca yol teptim. Kapıdan çevirdiler beni. İşimden izin aldığımamı yanayım, bayramda muayenesi olmayan araçla memlekete gidecek olmamı yanayım. skandal bu ya.

Benim de asabım bozuldu şimdi.
    Eşimin aracının muayenesi 2 gün sonra doluyor, bizde bulunduğumuz şehirde yaptırırız derken birde bu çıktı. Bizim araç güneye giriyormuş, bulunduğumuz il kuzeye. Şimdi oturdum en yakın güney il arıyorum...
    Hangi akla hizmet bunu çıkarttılarsa artık...

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: emre_ozsay

TIR ŞÖFÖRÜLE TEKNİSYEN ARASINDAKİ KONUSMALARI ANNATIYORUM

TEKNİSYEN DİYOR KONTAGI KAPAT
    SOFOR: HAYIR KAPATAMAM HAWALAR BOSALIR !!!
    WE TEKNISYEN CEWAPLIYOR: NEDEN Kİ ?

Ayırca Tır şöförü ile Teknisyen arasındaki konuşmada garip olan şöförün tutumu.Havalı fren sistemine sahip bir araçta kontağı kapattığınız zaman hava boşalmaz ki.Zaten hava boşalıyorsa havalı fren sistemi kusurludur.Bunu ben TIR şöförüyüm diyen herkesin bilmesi lazım.Hayati öneme sahiptir.Daha dün Ankara da freni patlayan kamyon 30 a yakın aracı biçti.Allahtan ölen yok.Bende olsam aynı soruyu sorardım.NEDEN ? Bilmediğimiz bir sistem mi icat edildi ? Gariplik nerede anlamadım( Tır şöförünün garip cevabı hariç,çünkü o cevap çok garip olmuş).

Yanlış biliyorsunuz.

Eğer hava hortumları delik veya yırtıksa araba dışarıdan hava taliyesinde bulunmadığı için hava tüpleri boşalır..
    Zaten o tır muayeneden geçememiştir oda ayrı bir konu..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BmCpRo827 -- 12 Aralık 2008; 5:50:47 >

• quote:

Orjinalden alıntı: BmCpRo827

quote:

quote:

Ayırca Tır şöförü ile Teknisyen arasındaki konuşmada garip olan şöförün tutumu.Havalı fren sistemine sahip bir araçta kontağı kapattığınız zaman hava boşalmaz ki.Zaten hava boşalıyorsa havalı fren sistemi kusurludur.Bunu ben TIR şöförüyüm diyen herkesin bilmesi lazım.Hayati öneme sahiptir.Daha dün Ankara da freni patlayan kamyon 30 a yakın aracı biçti.Allahtan ölen yok.Bende olsam aynı soruyu sorardım.NEDEN ? Bilmediğimiz bir sistem mi icat edildi ? Gariplik nerede anlamadım( Tır şöförünün garip cevabı hariç,çünkü o cevap çok garip olmuş).

Yanlış biliyorsunuz.

Eğer hava hortumları delik veya yırtıksa araba dışarıdan hava taliyesinde bulunmadığı için hava tüpleri boşalır..

Aynı şeyleri söylemişsin gibi geldi bana.Yanlış nerede ki ?
    Sağlamsa böyle birşey olmaz,sistem kusursuz olarak çalışıyordur.
    Sorunlu ise böyle birşey olur,sistem kusurlu çalışıyordur.

Şöförün ise kusurlu sistemini sanki kusursuz gibi söz etmeside garip bir tutum geldi bana.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yanlış biliyorsunuz.

Şöförün ise kusurlu sistemini sanki kusursuz gibi söz etmeside garip bir tutum geldi bana.

EK OLARAK YOLDA BİR SIKINTI ÇIKMASA BİLE PARK HALİNDEYKEN EL FRENİ HAVASI (TABİ BAKIMSIZLIKTAN KOMBİ YAYLARIDA ESKİMİŞ VE ARACI TUTAMAZ HALE GELMİŞTİR) BOŞALIYOR VE BAYIR AŞAĞI DURAN ARAÇ ÖNÜNE GELENİ PARÇALIYOR

• quote:

quote:

quote:

Yanlış biliyorsunuz.

"Havalı fren sistemine sahip araçta kontağı kapattığınız zaman hava boşalmaz ki" demişsiniz,ama cümlenin devamı işi toparlıyor..

• ankara için randevu yu nasıl alıyoruz?
  • quote:

"Havalı fren sistemine sahip araçta kontağı kapattığınız zaman hava boşalmaz ki" demişsiniz,ama cümlenin devamı işi toparlıyor..

Devam cümle ile yırttık desene

Benim cümlelerim genelde biraz düşük oluyor.Yazar olamayacağız anlaşılan
  • quote:

quote:

Devam cümle ile yırttık desene

Benim cümlelerim genelde biraz düşük oluyor.Yazar olamayacağız anlaşılan

Hepimiz Türkçe'yi tam anlamıyla güzel kullanıyor değiliz ya..

Birde arkadaşlar,hazır başlığı bulmuşken bir sorum olacaktı..

http://forum.donanimhaber.com/m_28297377/tm.htm

Başlığında paylaştığım TUVTURK muayene konusunda pek tatmin edici bir cevap alamadım,bilen arkadaşlar lütfen yardımcı olabilirler mi..

• quote:

Orjinalden alıntı: zaom

ankara için randevu yu nasıl alıyoruz?

Ankara için randevu sistemine geçildimi? Geçildiyse randevuyu nasıl alıyoruz?
    Ve Ankara'da otomobil için kalabalıklık açısından, numaratör sistemli olarak en uygun muayene istasyonu hangisidir?
    Ayrıca kesin olarak bilgisi olan biri "Fenni Muayene İzin Belgesi" almak zorunlumu değilmi bilgi verebilir mi?
  • Hergün gimattan istanbul yoluna çıkarken bu muayene kalabalğının,kuyruğunun önünden geçiyorum,bu ne uzun bir sıra böyle,Allah yardım etsin,bitmez bu kuyruk.
  • 4x4 pickup ların muayene süreleri 2 yıla çıkarılmış diye bir söylenti var doğrumudur?
  • arkadaslar muhursuz plakaya laf yaparlarmı yanı sorun cıkarmı ???? cevap :(
  • Muayene sürem bitti, banada tüv yolları gözüktü, o sıraya mecbur gireceğiz, yandık!
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.