Şimdi Ara

## GeForce GTX 280'nin Gizli Silahı Bellekleri Mi? ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.066
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## GeForce GTX 280'nin Gizli Silahı Bellekleri Mi? ##

AMD-ATi GDDR4 ve devamında HD 4800 serisi ile birlikte GDDR5 bellek kullanımına geçmeye hazırlanırken Nvidia gelecek yıla kadar muhtemelen GDDR5 bellek kullanımına geçmeyecek gibi görünüyor. GDDR5 teknolojisine sıcak baktığı fakat kullanılması için henüz erken olduğunu düşündüğü gündeme gelen Nvidia'nın GeForce GTX 200 serisi ile bellek konusunda sürpriz yapabileceği de ifade ediliyor. Zira Hynix tarafından hazırlanan 0.8ns erişim süresine sahip GDDR3 bellekler hız aşırtma performansları ve 512-bit bellek veri yolunun da sağladığı katkı ile yüksek bant genişliğine ulaşacak gibi görünüyor. Standart olarak 2400MHz'de çalışan ve 1.5v geriliminde 0.8ns erişim süresine sahip olan H5RS5223CFR-N2C kodlu Hynix bellek yongalarının kullanıldığı GeForce GTX 280 ile yapılan denemelerde bellek saat hızı 2660MHz'e kadar ulaşırken bellek bant genişliği de 170GB/sn'lik iddialı bir değeri görmeyi başardı.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• oha
    "bellek bant genişliği de 170GB/sn'lik iddialı bir değeri görmeyi başardı."

haber için saol fx57
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • güzelmiş amd den buna cvp bekliyoruz 4870,4870x2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali277 -- 16 Haziran 2008; 11:49:08 >
  • 3-5 dakikalık testlerde işe yarar ama 10 dakika sonra o belleklerden dumanlar çıkmaya başlar.
  • bant genişliği 150 den 170 çıkınca nolcakki, hiç bi anlamı yok
  • quote:

Orjinalden alıntı: tobold

bant genişliği 150 den 170 çıkınca nolcakki, hiç bi anlamı yok

Crysiste 1 fps artıyor öle deme.
  • evet bellek hızlarını artırmak önemlide ne kadar stabil çalışıyor birde ne kadar ömrü olacak pek bunu düşünmüyor herhalde!!!
  • GTX280 177.34 sürücüsü ile bütün testlerde GX2 yi geçmiş..
  • quote:

bant genişliği 150 den 170 çıkınca nolcakki, hiç bi anlamı yok

ona bakarsan 200 dolar ustu hicbir kartin hicbir anlami yok ama yapiliyor
  • Bence biraz fazla olmus bu bant genisligi onu kullanır mı bilmem ama gereksiz
  • 150gb/sn den 170gb/sn yeye çıkmasının hiçbir getirisi olmaz 150gb/sn bile oldukça fazla bir bant genişliği zaten yanlız tmu sanıldığı gibi 128 değil 80 demekki önce 128 dendi şimdi gpu-z de 80 gibi sonuç veriyor hangisi doğru
  • 141 - 170 farkının getiri sağlamayacağı da nereden çıktı?

G80 serisi, yani dengeli özelliklere sahip 8800'lerde bile bellek hızını arttırmak bazı uygulamalarda ciddi getiri sağlarken, GTX 280'e 141 - 170 veya 150 - 170 farkı niye bir şey getirmeyecekmiş?

Dayanağınız nedir, bunu söylerken?
  • bellek bant genişliği performans için önemli etken, veriler bellekten ne kadar hızlı geçirilirse performansa katkısı her zaman olumlu olur ama gpu nun işleyebileceği veri miktarıyla yada veriyi işleme hızıyla sınırlandırılmış bi eşik değeri olmalı, bu eşikten sonra bant genişliğinin artması etki yapmaz die düşünüyorum, x1900 xtx ile x1950 xtx arasındaki temel fark 1600 mhzde çalışan gddr3 bellek ile 2000 mhzde çalışan gddr4 bellek, ama bu 2 kart arasında belirgin ve dikkate alınabilecek düzeyde bir performans farkı yok hatta belki hiç yok, 9800 gtx için konuşursak belliki hızaşırtmasız varsayılan bant genişliği yetersiz kalıyor ve belleklere yüklenince sizin yapmış olduğunuz testlerde görüldüğü üzere performans artışı belirgin oluyo ama aynı ilişkiyi 141-170 farkında da kuramayız, belli bi eşik değerinden sonra getirisi olmaz die düşünüyorum. 512mb 256 bit 3850 ile 512 mb 2900 xt arasında bile extreme durumlar hariç fark yok ki bellek bant genişliği farkı 2 kat, sonuç olarak gtx 280 için bant genişliğinin 141 den 170 çıkmasının herhangi bi getirisi olacağını düşünmüyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: enrique

GTX280 177.34 sürücüsü ile bütün testlerde GX2 yi geçmiş..

O testlerin linkini verebilir misin?
  • quote:

bellek bant genişliği performans için önemli etken, veriler bellekten ne kadar hızlı geçirilirse performansa katkısı her zaman olumlu olur ama gpu nun işleyebileceği veri miktarıyla yada veriyi işleme hızıyla sınırlandırılmış bi eşik değeri olmalı, bu eşikten sonra bant genişliğinin artması etki yapmaz die düşünüyorum, x1900 xtx ile x1950 xtx arasındaki temel fark 1600 mhzde çalışan gddr3 bellek ile 2000 mhzde çalışan gddr4 bellek, ama bu 2 kart arasında belirgin ve dikkate alınabilecek düzeyde bir performans farkı yok hatta belki hiç yok, 9800 gtx için konuşursak belliki hızaşırtmasız varsayılan bant genişliği yetersiz kalıyor ve belleklere yüklenince sizin yapmış olduğunuz testlerde görüldüğü üzere performans artışı belirgin oluyo ama aynı ilişkiyi 141-170 farkında da kuramayız, belli bi eşik değerinden sonra getirisi olmaz die düşünüyorum. 512mb 256 bit 3850 ile 512 mb 2900 xt arasında bile extreme durumlar hariç fark yok ki bellek bant genişliği farkı 2 kat, sonuç olarak gtx 280 için bant genişliğinin 141 den 170 çıkmasının herhangi bi getirisi olacağını düşünmüyorum.

Herhangi bir getirisi olmayacak?

Böyle bir şey nasıl iddia ediliyor anlamıyorum.

864xx'e 1036xx şeklinde band genişliği farkı bulunan 88 GTX ve 88 Ultra arasında, bu band genişliği farkı yüzünden bazı örneklerde fark dikkat çekici seviyede açılırken, G200-300 gibi bir işlemciyi 141xxx MB/sn band genişliği destekleyince, fazlası hiçbir işe yaramayacak yani? (Tabii, gecikmelerin falan aynı olduğunu düşünüyoruz.)

Öhöm... Neyse, öyle olsun... Bir derdimiz azalır hiç olmazsa.

Bu arada, 9800 GTX'in G80 serisinden olduğunu sanmıyorum. G80 - 8800 için konuştum, 9800 GTX'le ilgilenmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 16 Haziran 2008; 14:22:33 >

• @Tuger
    Uygulamasindan uygulamasina degisecek bir olay ama ben de gunumuz oyunlarinda 150 ile 170 arasinda absurd cozunurlukler disinda pek fark gorulmeyecegi kanisindayim.

Sonucta bu bant genisligi herzaman kolay islenilir bilgiler tasimiyor, epey bir zaman GPU da darbogaz yaratacak islemler yapiliyor ve bu da bu bant genisliginin tumunu kullanan bir bilgi blogunun GPU da ayni hizda islenemiyecegi anlamina gelir.

Fakat eger amac CUDA ile ekran kartini baska islemler icin kullanmaksa, evet bu durumda bir fark olusacaktir ve belki de fizik destegi ile bu bant genisligi farki son derece anlamli hale gelebilir.

Gerekli midir? Bence bu kartlar bile boyle bir bant genisligi icin zayif kartlar olacaklar, tabi ki yaniliyor olma ihtimalim buyuk, bekleyip gorelim...

quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

141 - 170 farkının getiri sağlamayacağı da nereden çıktı?

G80 serisi, yani dengeli özelliklere sahip 8800'lerde bile bellek hızını arttırmak bazı uygulamalarda ciddi getiri sağlarken, GTX 280'e 141 - 170 veya 150 - 170 farkı niye bir şey getirmeyecekmiş?

Dayanağınız nedir, bunu söylerken?

• quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

quote:

bellek bant genişliği performans için önemli etken, veriler bellekten ne kadar hızlı geçirilirse performansa katkısı her zaman olumlu olur ama gpu nun işleyebileceği veri miktarıyla yada veriyi işleme hızıyla sınırlandırılmış bi eşik değeri olmalı, bu eşikten sonra bant genişliğinin artması etki yapmaz die düşünüyorum, x1900 xtx ile x1950 xtx arasındaki temel fark 1600 mhzde çalışan gddr3 bellek ile 2000 mhzde çalışan gddr4 bellek, ama bu 2 kart arasında belirgin ve dikkate alınabilecek düzeyde bir performans farkı yok hatta belki hiç yok, 9800 gtx için konuşursak belliki hızaşırtmasız varsayılan bant genişliği yetersiz kalıyor ve belleklere yüklenince sizin yapmış olduğunuz testlerde görüldüğü üzere performans artışı belirgin oluyo ama aynı ilişkiyi 141-170 farkında da kuramayız, belli bi eşik değerinden sonra getirisi olmaz die düşünüyorum. 512mb 256 bit 3850 ile 512 mb 2900 xt arasında bile extreme durumlar hariç fark yok ki bellek bant genişliği farkı 2 kat, sonuç olarak gtx 280 için bant genişliğinin 141 den 170 çıkmasının herhangi bi getirisi olacağını düşünmüyorum.

Herhangi bir getirisi olmayacak?

Böyle bir şey nasıl iddia ediliyor anlamıyorum.

864xx'e 1036xx şeklinde band genişliği farkı bulunan 88 GTX ve 88 Ultra arasında, bu band genişliği farkı yüzünden bazı örneklerde fark dikkat çekici seviyede açılırken, G200-300 gibi bir işlemciyi 141xxx MB/sn band genişliği destekleyince, fazlası hiçbir işe yaramayacak yani? (Tabii, gecikmelerin falan aynı olduğunu düşünüyoruz.)

Öhöm... Neyse, öyle olsun... Bir derdimiz azalır hiç olmazsa.

Bu arada, 9800 GTX'in G80 serisinden olduğunu sanmıyorum. G80 - 8800 için konuştum, 9800 GTX'le ilgilenmiyorum.

9800 G80 serisindendir dediğimi hatırlamıyorum, dikkatli okuyun örnek verdim sadece,

G80 yada G92 lerdeki standart band genişliği yetersiz belliki, o yuzden bellekler hızaşırtılınca getirisi fazla oluyor ama sadece burdan yola çıkarak aynı ilişki her durum için geçerli sonucu çıkmaz, x1900-x1950 ve 512 mb 3850-2900xt örneğinde olduğu gibi, GTX 280 in standart band genişliği bi G92 nin 2 katından fazla, G80 gtx ile G80 ultra arasındaki bellek bant genişliğinden kaynaklanan farkı ve bu ilişkiyi, gtx 280 in 141-170 durumlarındakine kıyaslayarak aynı ilişkiyi kurmak yanlış olabilir.

quote:

Orjinalden alıntı: Toucan

Sonucta bu bant genisligi herzaman kolay islenilir bilgiler tasimiyor, epey bir zaman GPU da darbogaz yaratacak islemler yapiliyor ve bu da bu bant genisliginin tumunu kullanan bir bilgi blogunun GPU da ayni hizda islenemiyecegi anlamina gelir.

evt benim kast ettiğimde aynen bu, gpu nun veri işleme hızı eşik noktasıdır, bu noktadan sonra band genişlii isterse 300 Gb/s olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobold -- 16 Haziran 2008; 15:00:45 >

• Gizli silahı 1330(2660) mhz de çalışan bellekleri değilde, 512bit veriyolunun sağladığı 170GB/S band genişliği olur. yoksa 9800GTX de 2600mhz ye yakın değere çıkıyor Samsung 0.8ns belleklerle. GTx 280 de, işin sırrı 512 veriyolu dan bitiyor. birde GTX 280 de O kart biraz seçmece gibi. o ss yi veren arkadaş şöyle bi 2660 da ati tool ile artifact testi yaparken ss verseydi daha anlaşılır olurdu. zira, her GTX280 nin bellekleri 1300 yapamıyor. 1250-1280 aralığı sınır gibi VDDR ile biraz daha daha yukarısı mümkün. ama GDDR3 bellek hızı olarak artık sınıra dayandı. yakında belli olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 865pe -- 16 Haziran 2008; 14:59:15 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: berkerden

quote:

Orjinalden alıntı: enrique

GTX280 177.34 sürücüsü ile bütün testlerde GX2 yi geçmiş..

O testlerin linkini verebilir misin?

http://66.102.9.104/translate_c?hl=en&sl=de&u=http://www.hardware-aktuell.com/viewtest.php%3Farticle%3D51%26seite%3D4&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.hardware-aktuell.com/viewtest.php%253Farticle%253D51%26hl%3Den%26rls%3Dcom.microsoft:*:IE-SearchBox%26rlz%3D1I7GGLJ

• Saçma sapan bir şey.

Sanki saniyede 170 GB veriyi bulabileceksin de trasfer edilecek.

Ya benim disk 160 gb zaten :)

1 sn de bitirecek mi koca diski :)

Bence abartı ötesi bir şey.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.