Şimdi Ara

göz içine mercek yerleştirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
668
Cevap
26
Favori
270.315
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün Dünyagöz Etilere gittim. Bu ameliyatı önerdiler. 17800 tl fiyat çıkardılar. Fakat doktor bana güven vermedi. Ameliyatı yaptırmamaya karar verdim. Fiyat ikinci planda, önce doktor-hasta ilişkisinde güven olmalı. Ben adama ameliyatın komplikasyonlarını soruyorum, o kaçtane ameliyat yaptığını anlatıyor. Çok ta ünlü biri, ismini vermeyeyim. Ama onu suçlamıyorum, sektör böyle işliyor. Belki çok sıkıştırsam"Gece araba kullanamayacaksın, hepsi bu" diyecekti. Ben arabaya lastik değil, gözüme mercek taktıracağım, bunun arabayla ne alakası var! Fakat dediğim gibi sektör çok acımasız. Siz vitrine bakıp aldanabilirsiniz, durum hiç te öyle değil. Gece karanlığında gözüne gelecek kuvvetli ışık büyük halelere neden olur, bu da görmeni çok kısıtlar dese, yazın güneş ışığı gözünü normalden fazla rahatsız eder dese kaç kişi bu ameliyatı yaptırır? Ben gözlükten kurtulmak için ameliyat oluyorum yazın güneş gözlüğü takmadan dolaşamayacaksam ne anladım bu işten demez misin? İleriki dönemlerde katarakta neden olduğu, mercek göze uyum sağlamazsa tekrar çıkarılmasının gerekebileceği ve daha benim bilmediğim kimbilir neler neler.

Burada yanlış anlaşılmaya neden olmayalım. Şişe dibi gibi gözlüklerle boğuşan, buyüzden psikolojisi, hayatı altüst olmuş insanlar için güzel bir uygulama olabilir. Fakat bu halinizle idare ediyorsanız vücudunuzun hiç bir yerini kestirip içine yabancı birşey koymayın, hele ki gözünüze...

• Bugün Dünyagöz Etilere gittim. Bu ameliyatı önerdiler. 17800 tl fiyat çıkardılar. Fakat doktor bana güven vermedi. Ameliyatı yaptırmamaya karar verdim. Fiyat ikinci planda, önce doktor-hasta ilişkisinde güven olmalı. Ben adama ameliyatın komplikasyonlarını soruyorum, o kaçtane ameliyat yaptığını anlatıyor. Çok ta ünlü biri, ismini vermeyeyim. Ama onu suçlamıyorum, sektör böyle işliyor. Belki çok sıkıştırsam"Gece araba kullanamayacaksın, hepsi bu" diyecekti. Ben arabaya lastik değil, gözüme mercek taktıracağım, bunun arabayla ne alakası var! Fakat dediğim gibi sektör çok acımasız. Siz vitrine bakıp aldanabilirsiniz, durum hiç te öyle değil. Gece karanlığında gözüne gelecek kuvvetli ışık büyük halelere neden olur, bu da görmeni çok kısıtlar dese, yazın güneş ışığı gözünü normalden fazla rahatsız eder dese kaç kişi bu ameliyatı yaptırır? Ben gözlükten kurtulmak için ameliyat oluyorum yazın güneş gözlüğü takmadan dolaşamayacaksam ne anladım bu işten demez misin? İleriki dönemlerde katarakta neden olduğu, mercek göze uyum sağlamazsa tekrar çıkarılmasının gerekebileceği ve daha benim bilmediğim kimbilir neler neler.

Burada yanlış anlaşılmaya neden olmayalım. Şişe dibi gibi gözlüklerle boğuşan, buyüzden psikolojisi, hayatı altüst olmuş insanlar için güzel bir uygulama olabilir. Fakat bu halinizle idare ediyorsanız vücudunuzun hiç bir yerini kestirip içine yabancı birşey koymayın, hele ki gözünüze...
    6. ayım bitti ve dün doktora rutin kontrole gittim. Lenslerin ve gözün durumunun çok iyi olduğunu söyledi doktorum.

benim son durumum ise az ışıkta görüntünün biraz zayıflaması ve akşam halelerin bir kısım daha devam etmesi harici hiç ama hiç sorunum yok. Gündelik yaşamımda büyük konfor halinde devam ediyorum.

6-12 ay zaman zarfında hiç sorun kalmayacağını söyledi doktor, kişiye göre değişirmiş. 6 ay sonra yani ameliyattan 1 sene sonra tekrar kontrole gideceğim.
  • merhaba arkadaslar ben 20 yasında gozluk kullanan bi gencim... (sol göz 6.00 astigmat - sag göz 4.50 astigmat)

bundan 3 ay once dunyagoz e lazer olup 11 senedir kullandıgım gozlukten kurtulma hayalleri içindeydim... gittim ve orada amelıyet ıcın gereklı tetkıkleri yaptılar ve benım asla lazer amelıyatı olamayacagımı soylediler tabi benim hayallerım buyuk olcude yıkıldı....

sonra baska bi doktor tanıdıgımla konustugumda canını sıkma gozundekı ilerleme durunca göz içine mercek yerleştirme ameliyatları var onlardan olursun dedi... peki arkadaslar benim sorum su burda hiç bu amelıyattan olan varmı???.. ben netten arastırdıgımda katarakt olan hastalara uygulanabılıyo gibi şeyler yazıyo.... bilen arkadaslardan cevap beklıyorum...

• Elensar77 kullanıcısına yanıt
    6. ayım bitti ve dün doktora rutin kontrole gittim. Lenslerin ve gözün durumunun çok iyi olduğunu söyledi doktorum.

benim son durumum ise az ışıkta görüntünün biraz zayıflaması ve akşam halelerin bir kısım daha devam etmesi harici hiç ama hiç sorunum yok. Gündelik yaşamımda büyük konfor halinde devam ediyorum.

6-12 ay zaman zarfında hiç sorun kalmayacağını söyledi doktor, kişiye göre değişirmiş. 6 ay sonra yani ameliyattan 1 sene sonra tekrar kontrole gideceğim.
  • Merhaba. Aralık ayında katarakt nedeniyle sol gözüme multifokal mercek takıldı. Görmem çok şükür iyi. %10 görebiliyordum sol gözümle. Ancak gündüz oda ışığında gözümde parlama oluyor. Bu merceğin parlaması, gördüğüm cisimler üzerinde parlama değil çok şükür. Yani bu defa estetik kaygılar oluştu. Şimdi çok parlak ışıklı ortamlarda ve gündüz oda ışığında sol gözümde göz bebeğinin üzerinde parlaklık var. Bugün başka bir hekime gösterdim gözümü. Ameliyatı çok beğendi. Ancak o parlaklık merceğin parlaması dedi. Israrla geçmez dedi. 36 yaşındayım. Zaten göz alerjim var. Gözümü açık havadan korumak zorundayım. Bilgisayar kullanırken de. Fakat hastanın estetik kaygıları da önemli. Yani ben parlamayan bi mercek taktırıp gözlükle devam edebilirdim. Doktorumla tekrar görüşeceğim. Ne olacak bilmiyorum.

Siteleri inceledim bugün. O kadar az bilgi var ki bu konuda. Hep görme üzerine odaklanıyor bilgiler. Dezavantajları var bu merceğin. Hastanın yaşı, gözlük kullanma zorunluluğu da önemli. Bu arada taktırdığım mercek çok kaliteli. En son teknoloji ile üretilen merceklerden. Mesela babam da katarakt ameliyatı oldu. Devlet hastanesinde oldu. Gözlük kullanıyor. Ama gözünde parlama yok çok şükür.

Merceğin parlaması önemli bir sorun. Görmedeki parlaklık değil kast ettiğim. Bu konu ile ilgili bir bilgi bulamadım. Bu nedenle bu açıklamayı yapmak istedim. Yeni taktıracak olanlar buna da dikkat etmeli.

• bunlar hep para tuzağı

gözlük veya kontakt lens kullanın göz başka birşeye benzemez

mecbur kalmadıkça bu tarz işlere girişmeyin
  • Akşam koruma için takılan şeffaf kapakları çıkardım. Bu arada düzenli olarak verilen damlaları saati saatine uyguladım. Sonuç çok kötü uzak için. Yakın ve orta mesafe çok iyi. Biraz dışarı çıkayım, otomobilimle dolaşayım dedim. İnanın trafiğe çıktığıma bin pişman oldum. Bir kazaya sebebiyet vermemek için hemen dörtlüleri yakıp sağa çektim. Arkadaşımı arayıp, gelip beni almasını rica ettim. Gece arabaların, sokak lambalarının, evlerin ışıkları olsun halo (ışık etrafında halkalar) ve glare (ışık saçılması) çok fazlaydı. Gördüğüm yansımaların bir benzerlerinin resimlerini aşağıya koydum. Ne olucak böyle bilmiyorum. Televizyon izleyemiyorum, balkona çıkıp etrafı seyredemiyorum. Bakalım yarın gündüz görüşüm nasıl olacak. Bir dahaki kontrole kadar nasıl böyle yaşayacağım bilemiyorum. Bu operasyonu geçiren bazı arkadaşlar merceklerinin kimisi 3 haftada, kimisi 1 ayda, kimisi 3 ayda geldiğini söyledi. Ben muayeneden 2 gün sonra ameliyat oldum. Bu mercekler göz numarasına göre veya kişiye özel hazırlanmıyor mu ? Rastgele elindeki merceği takacak değil herhalde doktor bey. Bilmiyorum inanın şu an hiçbir şey düşünemiyorum. Kontrole kadar düzelmezsem acaba doktor bey ne gibi tedavi uygulayacak veya uygulamayacak. Tekrar gözlük takmak istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nfu -- 10 Haziran 2020; 23:45:7 >

• Arkadaşlar ben 2 ve 3 yaşlarımda katarakt ameliyatı geçirmiştim. Sol gözümde- 9.50 miyop vardı. Sağ gözümde ise sadece 2.5 astigmat. Ama görüşümu sol goz ile sağlıyorum yüzde 90 öyle diyeyim. 18 eylül de monofokal mercek takildi daha önce katarakt ameliyatında değişen merceğimin önüne. Bakın dikkat edin daha önce değişmiş olan merceğimin önüne takıldı diyorum. Monofokal olduğu için halelenme, parlama vs yok. Trifokal çok istedim ama daha bebekken beni ameliyat eden hocam olduğu için ve mükemmel bir ameliyat yaptığı için o zamanlarda, istememesine bisey diyemedim. Şuan uzak çok iyi ama yakını artık hiç bir şekilde göremiyorum. Monofokal uzak takıldığından, eskiden yakını çok iyi görürken şuan orta ve yakınım hiç bir şekilde görüş yok. Ne yaparız bilmiyorum. Bunları bilgilendirmek, benim durumumda daha önce katarakt ameliyatı olupda sonradan tekrar mercek ameliyatı geçirmek isteyenler için yazdım. Burda kimseyi endislendirmek istemem ama gördüğüm kadarıyla insanlara saçma sapan mercek markaları takıyorlar. Arkadaşlar bu mercek işinin babası Alcon dur. Sonra 1sq, zeiss, rayner falan gelir. Bu markaların dışında gözünüze mercek taktirmayin ! Takacağınız mercek markalarını yabancı akademik makalelerde araştırın bakayım hangi yabancı doktor tecrübelerini aktarıyor. Goz arkadaşlar bu şakaya gelmiyor. 4 5 bin fazla verin bu yukarda saydığım markaları taktirin.

• gacget G kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Bu vesile ile biraz detay paylaşayım.

Ameliyatım üzerinden 1 buçuk sene geçti, geçtiğimiz ay kontrole gittim ve test/kontrl sonuçları neticesinde gayet iyi olduğu blgisi aldım.

Kendi deneyimimi ise şu şekilde paylaşayım, numaralarım 12-13 ve miyoptum ki hala öyle :)

Ameliyat sonrası şu an gözlüklü halimden en az yüzde 10 daha iyi görüşe sahibim, daha geniş açı, daha rahat ve daha iyi olduğu kesin.

Gündüz yüzde 100 görüntü, akşam ise yüzde 80-90 netlikte görüntü alabiliyorum, gece eksiklik ise çok nadir de olsa lambaların etrafında hafif halkalar görüyorum fakat bu her zaman değil ve artık rahatsız edici değil, saniyenin bile altında sürede kayboluyor zaten.

Tek rahatsız olduğum şey var o da; halı saha maçı yaparken eskisi kadar konsantre olamıyorum gece maçlarında. :D

Yukarı bakarken ışıklar bazen halka yapınca zorlanıyorum aksi birşey yok. :)

Defalarca uzun yol yaptım, binlerce km akşam araba kullandım hiç sorun yok.

• İkinci ayıma girdiğim ameliyat sonrası görüşümde değişme yok diyebilirim. ameliyat sonrası nasıl görüyorsam aynı. gece görüş ve loş ortamlardaki görüş iyi değil . Bazen buğulu cam arkasından bakıyormuşsun hissi veriyor.

Gündüz ve ışıklı ortamlardaki bilgisayar başında çalışma koşulları iyi. Diğer türlü bilgisayar, tv ve telefondan gelen ışıklarda saçılmalar oluyor.

Gündüzleri güneş gözlüğü ile net parlak berrak bi görüş kalitesi var. Güneş gözlüğüyle tecrübe ettiğim güzel görüşü gözlüksüz olarak edemiyorum. Bi iki tık aşağıda görüntü kalitesi var.

Gece görüşünde ışıklar etrafında halkalar devam etmekte. Anladığım kadarıyla bunun rahatsız etmeyecek seviyeye gelmesi baya uzun sürecek.

Göz sağlığı açısından herhangi bir sorun yok.

Doktor ışık saçılmalarına iyi gelebilecek bi göz damlası verdi 2 haftadır kullanıyorum ama küçük de olsa bi etkisi olmadı. Gözün kendi merceği ile takılan lens arasındaki boyut farkından kaynaklanıyormuş ışık saçılmaları. Bu tarz damla kullanan varsa tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. Gece görüşü için kurtarıcı bi çareye benziyor ama faydasını görmedim.

3 ay sonrasına randevu verdiler.

• Arkadaşlar merhabalar size Fakik İol Hakkında bilgi vereyim.

Ben 2011 yılında Maslak Acıbadem Hastanesinde doç dr. bozkurt şener hocada ameliyat oldum.

göz derecem 10 civarıydı ikisi de.

ameliyat sonrası bi hafta hiç bir sıkıntı yoktu ama sonra geceleri ışıklardan rahatsızlık başladı.

10 yıldır da devam ediyor. yani basitçe anlatmak gerekirse ışıkların etrafında kocaman bir daire oluşuyor ve bu sizin araç sürmenizi, bir yere bakarken yanında ışık varsa orayı okumanızı çok etkiliyor.

benim size tavsiyem gece ışıkların böyle saçılmasını gözlük takmaya tercih ediyorsanız ameliyat olun.

mesela ben artık geceleri araç kullanmıyorum çok gerekmedikçe.

Rabbim herkese şifa nasip etsin inşAllah.

• Şunuda belirtmek istedim 10 gün hep sırt üstü yattım başımı hıc öne eğmedim damlalarımı dakikasına kullandım fakat 10. Gününden bugüne bugünde dahil hep bahçede akşama kadar kazma kürek çalıştım inanılmaz yordum kendimi bilmiyorum iyileşme sürecine ters etkisi olmuşmudur
  • quote:

Orijinalden alıntı: ares74

Ben katarakt ameliyatı olarak Alcon Panoptix Trifokal lens taktırdım. Katarakt sorunum yoktu ama kapalı açı glokom nedeniyle göz içi basıncın düşmesi için tavsiye edildi doktorlar tarafından. Ameliyat olalı 1.5 ay oldu. Uzak yakın görme sorunum kalmadı. Ancak benzer ışık sorunları var. Hareler çok büyük. Her türlü beyaz renk parlıyor. Daha erken ama göz bunlara nasıl alışacak bilmiyorum, kalıcı olmasından korkuyorum.

Geçmiş olsun. İnşallah ilerleyen zamanlarda istediğiniz gibi bir görüntüye kavuşursunuz. Muhtemelen uzun yıllar devam edicek gibi. Burada tecrübelerini paylaşan kişilerden anladığım kadarıyla. Benim de 9 ay oldu hala devam ediyor. Geceleri rahatsız ediyor. Bir çözüm bulan varsa buna paylaşırsa sevinirim.

• Nnry N kullanıcısına yanıt

Hocam merhaba yaşım 24. Bahsettiğim gibi 3 ve 4 yaşlarında hem soldan hem sağdan katarakt geçirdim ve o zaman yapay mercek takıldı tek odaklı. Sanırım geçen sene addon lens takıldı rayner marka İngiliz çok bilinen bir marka. Alcon un tek odaklı Addon mercegi yok. Bakın alconun tek odaklı mercegi var ama tek odaklı yada çok odaklı addon mercek uretmiyorlar. Bu koşullarda rayner en iyisi oluyor. Benim sol gözüme yapıldı addon. Çünkü gormemin yüzde 80 ini sol gözüm üstlenmiş dominant yani. Sağ gözüm de sorun yok görüyor ama ikisi açıkken beynim daha çok solun gösterdiği görüntüyü işliyor. Tabi ben bunu farketmiyorum günlük yaşamımda bu doktorların söylediği bir bilgi. Ameliyattan önce -9.5 miyop , -2.5 astigmatim vardı ve uzak orta mesafeyi hiç görmüyordum ama yakınım çok iyidi. Ameliyattan sonra miyop 0 derece oldu astigmat 0.75 kaldı ama tek odaklı olduğu için maalesef +2.5 bir yakın sorunum oldu. Bunu biliyordum aslında. Yanımda bir yakın gozlugu taşıyorum. Yakın ile işim olduğunda yakın gözlüğümü takiyorum yaşlılar gibi. Sorun etmiyorum çünkü günümün çoğunda gözlüksüzüm ve bu çok büyük mutluluk. 0.75 astigmat kalması bile doktorun kalitesi çünkü takılan mercek tek odaklı idi yani sadece miyopu duzeltecekti ama astigmat ta hemen hemen kayboldu zaten o kadar az ki farketmiyorsun bile. 3 odaklilar mükemmeliyete kavusmadi daha. Gece halelenme ışık alması gibi problemler kesinlikle var ve ben böyle birseyle yaşamak istemedim. Zaten add on takıldı, ilerde mükemmel bir performansa gelirse 3 odaklilar, add on lensi çıkartır ondan taktiririm çok daha kolay bir işlem. Günlük hayatımda hiç bir sorun yok ne halelenme olsun, ne kaşıntı olsun. Sadece çok telefon veya PC ye bakarsam sol gözüm yani tek ameliyat olan gözüm kızarıyor buda sanırım o gözü yüzde 80 kullanmam ile alakalı. Yani bu benim kişisel göz kullanimim ile alakalı ama bu bahsettiğim çok nadir oluyor ve buda çok problem yaratmıyor. Belki normal bir insanın bile aylık bazda bu kadar kizariyordur. Tekrar söylüyorum ama Alcon addon lens hiç bir şekilde uretmiyor butun yabancı kaynaklara baktım. Addon lens te ise tek önerim rayner İngiliz 100 senelik firmadır. Onun dışında gözüme başka marka taktırmam ben.

• Öncelikle sağlık sorunu yaşayan herkese acil şifalar dileyerek başlayayım. Başlığı tesadüfen gördüm ve katarakt ameliyatı/mercek değişimi konusunda çok sayıda soru olduğunu görünce yazmak istedim.

2018 yılında annem her iki gözünden de 15 gün arayla katarakt ameliyatı geçirdi. Ameliyatı yapan doktor ismi bilinen bir doktor ve o tarihlerde kendisi bizim 15 yıllık göz doktorumuzdu. O nedenle kendisine çok güveniyorduk ve ameliyatla ilgili bazı detayları fazla kurcalamadık. Sonradan bu konuda büyük bir hata yaptığımızı fark ettik fakat bizim için iş işten geçmiş oldu. Doktorumuz bize takılabilecek merceklerle (tek odaklı, çok odaklı mercek) ilgili detaylı bilgi vermedi. Örneğin, çok odaklı merceklerin özellikle karanlıkta hastalarda harelere ve ışık yansımalarına sebep olacağını ve bu merceklerin her hastaya uygun olmadığından hiç bahsetmedi. Eğer tek odaklı mercek takılacak olursa, yakın için ayrıca gözlük vermek zorunda kalacağından ve bunun da 2,5 numara olacağından bahsetti. Başka bir deyişle, çok odaklı mercekleri sanki bu mercek daha cazipmiş gibi sundu. Üstelik, mercek tercihini doktorun yapması gerekirken, bu tercihi de bize bıraktı. Biz de bilmeden "çok odaklı mercek" tercihi yapmış olduk. Sonrasında annem ameliyat oldu ve yukarıda saydığım şikayetleri başladı. Bu süreçte bu şikayetlerden (hareler, ışık çatlamaları) ameliyatı yapan 15 yıllık doktorumuza bahsettiğimizde sanki bu durum bizim şımarıklığımızdan kaynaklanıyormuş gibi, saçma ve bir doktora yakışmayacak bir tavırla karşılaştık. Bu tavırdan sonra kendisini bıraktık. 2019 yılından beri başka bir doktora gidiyoruz. Hatta şu anda gittiğimiz doktorumuza katarakt ameliyatı yaptırmadan önce gitmediğimize de çok pişman olduk.

Tüm bu süreç boyunca yaşadıklarımız:

Ameliyattan 2 ay sonra annemin tek gözünde "makula ödemi" oldu. Bu ameliyatı olanlar bilir, ameliyattan sonra net görmeye başlamanız için ameliyatın üzerinden birkaç ay geçmesi gerekir. Annemin gözü iyileşme sürecindeyken, makula ödemi nedeniyle tekrar 2 ay kadar ilaçla tedavi olmak zorunda kaldı. Bu süreçte yaşadığımız makula ödeminin de katarakt ameliyatının bir komplikasyonu olduğunu öğrendik.

Kendisine sorduğumuz sorulara doğru dürüst cevap vermeyen ve annemin katarakt ameliyatını yapan 15 yıllık doktorumuzu da bıraktık. Bu doktorun yerine, her sorduğumuz soruya gayet net ve açıklayıcı cevaplar veren yeni bir doktor bulduk. 3 yıldır yeni doktorumuza devam ediyoruz.

Anneme takılan mercekler çok odaklı olduğu için, annemin karanlıktaki ışık yansımaları ve hare sorunları aynen devam ediyor. Ne yazık ki, bu sorun çok odaklı merceklere ait bir sorun ve çözümü de yok. Sadece şu andaki doktorumuz yaşlanma sonucunda belirli bir yaştan sonra (muhtemelen 75 gibi) göz bebeklerinin doğal olarak küçüleceğini ve bu sorunun ortadan kalkabileceğini söyledi.

KATARAKT AMELİYATI ÖNCESİNDE MUTLAKA BİLİNMESİ GEREKENLER - ÖNEMLİ GERÇEKLER

1- Kendi göz merceğiniz tamamen bozulana kadar hiçbir şekilde göz merceğinizi kurcalatmayın. Kurcalama fikrini size empoze etmeye çalışan doktorlardan da uzak durun.

Zaten günün birinde sizde de katarakt gelişecek ve o merceğin yenilenmesi gerekecek.

2-Çok odaklı mercekler her hastaya uygun değildir. Hangi merceğin hangi hastaya uygun olduğunu size ancak bir "retina uzmanı" söyleyebilir. Katarakt ameliyatı olmadan önce mutlaka detaylı bir retina muayenesinden geçin. Size göz tomografisi ve gerekli başka testler uygulanır. Ona göre hangi merceğin size uygun olduğuna doktor karar verir.

3- Eğer diyabet hastası iseniz veya diyabete yatkınlığınız varsa, "çok odaklı mercek" size göre değildir.

4-Eğer sizde sarı nokta hastalığı veya retina bölgesinde başka bir sağlık sorunu varsa veya bu bölgede sağlık sorunu gelişebilme riskiniz varsa, "çok odaklı mercek" size göre değildir. Zira bu mercekler başka bir sağlık sorunu olduğunda, gözün arka tarafının görüntülenmesini zorlaştırır.

5- Eğer zamanında gözlerinize lazer uygulaması yapılarak, gözlükten tamamen kurtulduysanız, lazer operasyonu öncesindeki reçetelerinizi mutlaka saklayın, atmayın çünkü katarakt ameliyatı için eski göz reçeteniz gereklidir.

6- Katarakt ameliyatında takılan merceklerin sonradan çıkartılmaları mümkün değil. Hiçbir doktor da bu durum hastanın gözünü geri dönüşsüz hırpalamaya neden olacağı için, mercekleri çıkartmaya yanaşmaz. O yüzden doğru mercek tercihi çok önemlidir.

7- Çok odaklı merceklerdeki geceleri ışık yansımaları ve ışıkların etrafında hare sorunları kalıcıdır. Geçici değil. Ancak belirli bir yaştan sonra, yaşlanma sonucu ortadan kalkma ihtimali var. O yüzden, bu mercekler herkese uygun değildir.

8- Ameliyat olacağınız doktoru da iyi seçin. Size bilgi vermeyen ve hatta bizim başımıza geldiği gibi, "Ben mercek çeşidine karışmam. Merceği siz seçin" diyen doktordan da uzak durun.

9- Ayrıca 50-55 yaşından sonra artık sıradan bir göz doktoruna değil, mutlaka "uzmanlığı retina olan göz doktoruna" gidin. Retina doktorları çok detaylı muayene ettikleri için, sizin farkında olmadığınız fakat aslında sağlığınızı tehdit etme ihtimali olacak durumları göz muayenesinde tespit edip, sizi uyarıyorlar.

Örneğin, annem kendisindeki yüksek kolesterol ve diyabete eğilim" den böyle bir muayenede haberdar oldu. Eğer haberi olmasaydı, belki de annemde tedavisi olmayan "sarı nokta hastalığı" ortaya çıkmış olacaktı ve biz de geçmiş kalmış olacaktık.

Ayrıca buradan annemin ameliyatını yapan ve bırakmak zorunda kaldığımız eski doktor ile şu anda gittiğimiz ve memnun olduğumuz doktorun ismini yazmıyorum. Başka soruları olanlar varsa, bilgi verebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi passero -- 10 Aralık 2021; 21:41:19 >

• Göz derecesi Lazer ameliyatı sınırlarını aşan hastalara bu ameliyatı öneriyorlar.Miyop 10-12 dereceye kadar Hipermetrop 6 dereceye kadar Astiğmatta da 4 5 dereceye kadar yapıyorlar lazer.Şimdi bu göz içine mercek ameliyatının 2 çeşidi var biri gözün içindeki doğal mercek çıkarılarak yapılan 2. si çıkarmadan yapılan.Ve doktorlar çıkarılmadan yapılanı öneriyorlar ve diğerinin ciddi riskleri var diyorlar.Bu ameliyat Dünyada en çok yapılan ameliyatmış.Görme keskinliği bin anda tavan yapıyormuş.Örnek: %50 60 sa %80 85 e kadar çıkabiliyormuş.Bu ameliyatı ben de olacağım.Bu konuyu çok araştırdım ve araştırıyorum.Bi yakınım lazer ameliyatı oldu gözünde bi miktar bozukluk kaldı.ama bu ameliyatta bu risk daha azmış.
  • Arkadaşlar bende Antalya dünya göze lazer testine gittim. Doktor lazer ameliyat uygun değil dedi. Göz içi lens koyarız ama katarakt yaşını erkene çeker dedi. Göze bir sıkıntı olurmu dedim darbe filan olsa normal gözün nasılsa onda da aynı durum olur dedi. Fiyat ise yeni nesil delikli lens 24 bin lira. Doktorun manuel delerek yaptığı 17 bin lira dediler. Bana fiyat abartı gibi geldi. Bu konuda araştırma ve bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.
  • Merhaba;

Annem Mart 2016 da Dünya göz Etiler de ameliyat oldu ve iki gözüde yaklaşık +6 ydı. bir gözde de astigmag vardı.O göze astigmag düzeltmeli olmak üzere iki göze multifocal lens(uzak+yakın) takıldı. SGK lı olduğumuz halde yaklaşık 22Bin- 23Bin civarı bir maliyet çıkardılar. Annemin TSS (tamamlayıcı sağlık sigortası) vardı. TSS lensleri karşılamıyor ama ameliyat masrafını (katarakt ameliyatı) karşılıyordu.Böylece biz sadece 12 -13 bin civarına kadar düşen ücreti ödedik buna da zaten 6 taksit felan yapılıyor aylık 2000 lira gibi ücretle bu ameliyatı olduk.

Annemin gözleri ölçümlerde ikiside tam sıfır (Şahin göz )çıkıyor. Yaklaşık iki ay olmasına rağmen uzağı çok bulanık görüyor.Yakında ise maşallah mikroskop gibi küçücük yazıları bile okuyabiliyor sıkıntısı yok.Görüş açısı şu an dar.İlk zamanlar daha dardı ama zamanla biraz daha genişledi.Parlama forumda denildiği gibi var Parlak göz iyidir canlı gösterir sıkıntı yaratmıyor.Doktor bu durum ise gözün çiçek olmuş şu an adaptasyon sıkıntısı çekiyorsun bir kaç ay sürebilir çok memnun kalacaksın diyor.Tedavi olmak isteyenler için yazdım bu yazıyı rabbim şifalar versin inş.

• quote:

Orijinalden alıntı: aykutturan

Merhaba;

Annem Mart 2016 da Dünya göz Etiler de ameliyat oldu ve iki gözüde yaklaşık +6 ydı. bir gözde de astigmag vardı.O göze astigmag düzeltmeli olmak üzere iki göze multifocal lens(uzak+yakın) takıldı. SGK lı olduğumuz halde yaklaşık 22Bin- 23Bin civarı bir maliyet çıkardılar. Annemin TSS (tamamlayıcı sağlık sigortası) vardı. TSS lensleri karşılamıyor ama ameliyat masrafını (katarakt ameliyatı) karşılıyordu.Böylece biz sadece 12 -13 bin civarına kadar düşen ücreti ödedik buna da zaten 6 taksit felan yapılıyor aylık 2000 lira gibi ücretle bu ameliyatı olduk.

Annemin gözleri ölçümlerde ikiside tam sıfır (Şahin göz )çıkıyor. Yaklaşık iki ay olmasına rağmen uzağı çok bulanık görüyor.Yakında ise maşallah mikroskop gibi küçücük yazıları bile okuyabiliyor sıkıntısı yok.Görüş açısı şu an dar.İlk zamanlar daha dardı ama zamanla biraz daha genişledi.Parlama forumda denildiği gibi var Parlak göz iyidir canlı gösterir sıkıntı yaratmıyor.Doktor bu durum ise gözün çiçek olmuş şu an adaptasyon sıkıntısı çekiyorsun bir kaç ay sürebilir çok memnun kalacaksın diyor.Tedavi olmak isteyenler için yazdım bu yazıyı rabbim şifalar versin inş.

Arkadaşım merhaba, annem de bu ameliyatı 25 gün kadar önce oldu. Medical parkta olduk. 7bin lira lens parası ödedik biz de. Hipermetrop 8 numaraydı. Şuan görüşü çok iyi. Bütün yazıları okuyabiliyor. Görüşte bir sıkıntısı yok. Hafif parlama şikayeti var ama gece gündüz güneş gözlüğü takıyor. Görüş açısında darlık var demişsin. Annem de yanlarda siyah perde gördüğünü söylüyor. Acaba görüş açısı tam oturmadığından mı oluyor? Doktor normal olduğunuz düzeleceğini söylüyor. Ama annem inanılmaz panik yaptı durumu. Başlarda siyah halkalar görüyordu. Onlar nerdeyse geçti. Yine de o perde düzelmicek diye panikten sürekli tansiyonunu 17 18lere çıkarıyor. Merak ettim sizde de bu tarz şikayetler oldu mu?

• evet arkadaşlar buraya yaklaşık 2 yıl önce araştıran olarak yazmıştım 5 ay önce gözüme multifokal mercek taktırdım. avrupagözde 7000 liraya yaptılar. 6.5 hipermetrop .2.5 astigmat vardı. şimdi ise 0.75 astigmat var sadece. lens kullanmaktan daha iyi bir görüş sağladı ama gözlükler kadar da iyi olmadı. Her ne kadar da olsa kendi merceğinizi alıp yerine yapay bir mercek koyuyorlar. aman dikkat en kalitelisini koydurun gençseniz ben 21 yaşındayım ve en kalitelisini koydurdum. aciva markaydı. alcon bu kadar yüksek dereceye üretim yapmıyormus. yazıları rahat okuyabiliyorum aşırı küçük olmadıkça. TAVSİYEM göz dereceniz küçükse kesinlikle bu ameliyatı yaptırmayın memnun kalma olasılığınız biraz az. ama yüksek dereceli ise mercek sizi tatmin edecektir. yüksekten kastım 5 derece üstü. ki imkan varsa fakik ıcl ameliyatı daha iyi çünkü kendi merceğinizi çıkartmıyorlar. ameliyattan sonra 3 hafta sabredin görüntünüz o zaman daha iyi hale geliyor. son olarak da paranız varsa 20 bin falan demeyin en iyi hastanede yaptırın.

• Merhabalar, ben de ekim 2017'de bu ameliyatı oldum. Herşey yoluna girmeden birşey yazmak istemedim ama artık düşüncelerimi paylaşabilirim. Gözlerim 13,50 numara miyoptu. 2000 yılından beri de lens kullanıyordum. Kornealar lazer için uygun olmadığından göz içi akıllı lens ameliyatı olmaya karar verdim. Dünya Göz Hastanesi Etiler Şubesinde Dr. Efekan Coşkunseven yaptı ameliyatı. Kendisi bu konuda gerçekten başarılı operasyonlar yapıyor. Diğer birçok yerde gözün kendi merceği alınırken Efekan Bey kendi merceğine dokunmadan yapay mercek yerleştiriyor. Bu durumda aksi birşey yaşanırsa mercek çıkartılıp göz tekrar eski düzenine dönebiliyor. Ölçümleri yapıldıktan yaklaşık bir ay sonra mercekler geldi ve 17 ekimde sol 19 ekimde de sağ gözümden ameliyat oldum. Ayrıca bende nistagmus denilen gözde titreme problemi de var. Fiyat almak için muayene olduğum diğer hastanelerde bu derece nistagmus olan bir göze asla ameliyat yapılamaz denirken Efekan Bey hiç bunun üstünde durmadı. Farklı olarak herkes damlayla sadece göz uyuşturularak ameliyat edilirken ben narkozla bayıltılarak ameliyat edildim. Operasyon sonrası hafif bir yanma ve batmadan başka bir şey hissedilmiyor ve akşama kadar geçiyor. Ertesi gün ise banyo bile yapabiliyorsunuz. Bir süre gözlerin birbirine uyum süreci ve beynin adaptasyon süreci oluyor, zamanla alışmaya başlıyorsunuz. Bende ki en korktuğum problem gece ışıkların etrafında gördüğüm yoğun halkalar ve portakala benzer şekillerdi. Bunlar görmeyi inanılmaz etkiliyordu ve gece araba kullanmayı imkansız hale getiriyordu. Ama bununda sebebi göz bebeklerinin içeri yerleştirilen mercekten daha büyük çapta büyümesiymiş, bunu da şimdilik damlayla hallettik. Doktorum son kontrolde göz bebeklerini küçülten bir damla verdi. Üç günde bir sadece birer damla damlatıyorum ve geceleri de gayet net görüyorum artık. Yansıma parlama ve haleli görme kalmadı. Ha bu damlayı ne kadar süre kullanmak zorunda kalırım bilmiyorum ama gerekirse bir ömür kullanırım hiç önemli değil. Maliyete gelince sadece ameliyat için 16500 ödedim. Sonuç olarak dört ay üstüne son derece memnunum. Son kontrolde göz numaralarım sıfır çıktı, lensle gördüğümden çok daha iyi görüyorum. Şimdi iyi ki bu ameliyatı olmuşum diyorum. Ben tavsiye ederim ama mevzu sağlığınız ise üçü beşi aramayın. Efekan Bey gerçekten bu işin duayeni, ben kendisine dua ediyorum. Sağlıcakla kalın.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.