- x
Açık Öğretim Okuyanlar
55 Cevap21179 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

4006 Mesaj
15 Haziran 2008; 18:33:12 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Açık öğretim okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir ? Nasıl başvuruluyor ? Eşit Ağırlık için hangi bölümler mevcut ? İstediğimiz üniversitede okuyabiliyor muyuz ? Puan olarak nasıl ? Direkt sorularla giriş yaptım ama kusura bakmayın artık.

Seyahatname'm Yazı kağıda düştüğünde okuyucusunu er ya da geç bulacaktır.

527 Mesaj
15 Haziran 2008; 18:37:28 

üniversite mezunuysan sınavsız giriş hakkın var

4008 Mesaj
15 Haziran 2008; 18:38:22 

Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık hiç farketmez. 180 barajını geçtiysen 4 yıllık açıköğretime girmeye hak kazanmışsındır. Eğer 4 senelik bir üniversite kazandın diyelim, ama yinede açıköğretim okumak istiyorsun. İkisinide aynı anda okuyabilir. eğer çalışırsan 4 sene içinde 2 üniversite bitirebilirsin.

Burası çok önemli. Açıköğretim bitirdiğinde diplomanda açıköğretim yazmıyor. Yani Anadolu Üniversitesi'nden mevzun oluyorsun ve üniversite okuyupta diplomayı alan ne alıyorsa sende onu alıyorsun. Yani Açıköğretimin kapalı öğretimden farkı yok. Ben açıköğretim okuyacağım. Hedefim açıköğretim. Barajı geçsem kâfi.

Harabelerden dört dünya yaratıldı. Bizim için ve menschler için dünyalar: Gök, Ateş, Taş, Su. Her dünyayı bir diğerine dört Kapı bağlar: Arianus'u Pryan'a, Abarrach'a, Chelestra'ya. Düşmanlarımız için bir ıslahevi yapıldı: Labirent. Labirent diğer dünyalara Beşinci Kapı ile bağlanır: Nexus. Altıncı Kapı ortadadır, giriş sağlar: Vorteks. Ve her şey Yedinci Kapı aracılığı ile yapıldı.
Son, başlangıçtı...

3061 Mesaj
15 Haziran 2008; 18:46:52 

@Haplo ; Biraz daha araştır en iyisi sen.. İnsanları yanlış bilgilendirme !
Örgün öğretimden mezun olanlarda Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yazar
Açıköğretimden mezun olanlarda Anadolu İşletme Fakültesi/İktisat Fakültesi diye yazar.
Arasındaki fark'da budur.

936 Mesaj
15 Haziran 2008; 18:46:57 

Bir sayfa arkada 70 küsür sayfalık açık öğretim konusu var...

E5200 (2500Mhz@3600Mhz), Gigabyte P35-DS3R, Ocz Gold Edition Dual Kit 512Mb x 2 + 1Gb x 2 (800Mhz@900Mhz), Sapphire HD4850 (@700/2000Mhz) + Akasa Vortexx Neo, 2 x Seagate 500 Gb (Raid 0)

Fotoğraflarım - trenlegeziyorum.com

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
15 Haziran 2008; 18:51:57 

Açıköğretimin ikinci sınıfında okuyan biri olarak sana şunu söyleyebilirim.Eğer okuduğun bölümle alakalı bir işte çalışıyorsan (örneğin Muhasebe okuyup bir muhasebe bürosunda çalışıyorsan) açıköğretimi tavsiye ederim. Ama öyle bir durum yoksa pek önermem. Çünkü açıköğretimin amacı hem okuyup hem çalışabilmek.Böyle olunca derslere çok fazla zaman ayıramıyorsun.Bu da derslere sırf sınavlardan geçer not alabilecek kadar çalışmaya itiyor seni. Bu da öğrenmeyi engelliyor. Bölümünden alakasız bir işte çalışıyorsan ve okulu öğrenerek değil de güç bela bitirdiysen diplomalı ama konudan birhaber olursun. Tüm bu nedenlerle açıköğretimi pek de önermiyorum.İmkanın varsa iki yıllık oku(ama yatay geçiş yapabileceğin bir bölümde) iki yıl sonunda yatay geçişle 4 yıla çıkar.

1111 Mesaj
15 Haziran 2008; 19:05:09 

kampüs hayatı yok, ve tüm kitaptan sorumlusun, avantajı yok desek yeridir, sürekli evdesin, eğer kendi başına çalışacaksan kendini eve hapsetmen gerekir. yada dersanede gününü geçirceksin. bir yerde çalışıyorsan kendini derse verebilmek çok önemli.
alttan ders bırakırsan seneye daha kötü olur 6+2 ders vermen gerekir.
eğer ticaret lisesi mevzunuysan derslere aşina olursun, ancak alakasız yada düz lise çıkışlıysan dersler eziyet gelir.
üsteki yazan arkadaşın dediği gibi aof'e birinci sınıftan başlamak ve bitirmek kasabilir seni.

örgün eğitim veren 2 seneliklere yazılırsan, belki hocalaın anlattığı kadar yerden çalışırsın geçersin.. hocalar fazla umursamaz ve sizi olay sorabilir, ama her okulun bir iki dersinde kıl hocalar vardır, iktisat, istatistik, makro ekonomi gibi derslerden seni bırakabilirler, sınav kağıdana hocanın derste yorumlaıdğının aynısını yazmanı ister çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EcheLoN_ -- 15 Haziran 2008; 19:11:18 >

DH Kadın Milletine Güvenmeyenler Klübü

4008 Mesaj
15 Haziran 2008; 19:08:08 

quote:

Orjinalden alıntı: snsnc

@Haplo ; Biraz daha araştır en iyisi sen.. İnsanları yanlış bilgilendirme !
Örgün öğretimden mezun olanlarda Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yazar
Açıköğretimden mezun olanlarda Anadolu İşletme Fakültesi/İktisat Fakültesi diye yazar.
Arasındaki fark'da budur.

Özür dilerim o zaman. Ama 1 yerde doğruyum. Diplomanın üstünde Açıköğretim yazmıyor

Harabelerden dört dünya yaratıldı. Bizim için ve menschler için dünyalar: Gök, Ateş, Taş, Su. Her dünyayı bir diğerine dört Kapı bağlar: Arianus'u Pryan'a, Abarrach'a, Chelestra'ya. Düşmanlarımız için bir ıslahevi yapıldı: Labirent. Labirent diğer dünyalara Beşinci Kapı ile bağlanır: Nexus. Altıncı Kapı ortadadır, giriş sağlar: Vorteks. Ve her şey Yedinci Kapı aracılığı ile yapıldı.
Son, başlangıçtı...

2229 Mesaj
15 Haziran 2008; 19:12:17 

Ben açıköğretimi tavsiye etmem.Çok çalışkan çok başarılı olsanda çevreden duyacağın laflar ağrına gidebilir.Açıköğretimi kimse üniversiteden saymıyor adı çıkmış bir kere.Herkesi alıyorlar kimisi okumak için kimisi öğrenci kartı çıkartmak için.Mühendis olupta dalgasına aof yazanlar bile var.Ben ilk kaydolduğumda okumak için girmiştim ama insanlardaki ön yargılar yüzünden bıktım.

4008 Mesaj
15 Haziran 2008; 19:26:36 

quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

Ben açıköğretimi tavsiye etmem.Çok çalışkan çok başarılı olsanda çevreden duyacağın laflar ağrına gidebilir.Açıköğretimi kimse üniversiteden saymıyor adı çıkmış bir kere.Herkesi alıyorlar kimisi okumak için kimisi öğrenci kartı çıkartmak için.Mühendis olupta dalgasına aof yazanlar bile var.Ben ilk kaydolduğumda okumak için girmiştim ama insanlardaki ön yargılar yüzünden bıktım.

Benim babamın amcaoğlu Philip Morris 'de Muhasebe müdürü. Yani bütün muhasebecilerin başında duran. Muhasebeciler bir yerde takıldığı zaman amcamdan yardım alıyorlar. Bazen iyi üniversiteler bitirmiş yüksek mevkii insanlarla toplantıları, buluşamları, yemeklerli sohbetleri falan oluyor. Herkes konuşuyor işte. Sen nereyi bitirdin, işte boğaziçi, odtü falan. Kimisi yabancı üniversitelerden mevzun. Amcama soruyorlar sen nerde okudun. Millet bekliyor ki büyük bir üniversite. Hatta oxford falan. Koca Philip Morris'in muhasebe müdürüsün. Amcam Açıköğretim diyor. Millet şaka yapıyor zannediyor. Hadi ya gerçekten mi falan. Amcam da o zaman diyor ki sen birde liseyi sor bakayım. Bu sefer liseyi soruyorlar. Meslek lisesi torna tesviye bölümü. Millet iyice şaşmış durumda. Dediğim o ki; önemli olan çalışma ve gayret. Liseyi meslek lisesinden bitirip torna tesviye okuyan biri Philip Morris'in yüksek mevkii çalışanı olabiliyor. Tabi açıköğretimden mevzun olup Philip Morris'e girmedi. Teker teker atladı basamakları. Farklı muhasebe türlerini öğrendi. Her işin muhsebesi ayrı. İnşaatın bile inşaat muhasebesi diye ayrılmış dalı var. Muhasebe bölümlerinde uzmanlık kazandı. Sınavlara girdi, mali müşavirlik belgesi aldı falan.

Son, başlangıçtı...

3061 Mesaj
15 Haziran 2008; 19:30:13 

quote:

Orjinalden alıntı: Haplo

Özür dilerim o zaman. Ama 1 yerde doğruyum. Diplomanın üstünde Açıköğretim yazmıyor

Zaten açıköğretim yazıyor demedim ben. İşletme/İktisat Fakültesi yazıyor dedim.

527 Mesaj
15 Haziran 2008; 19:35:12 

quote:

Benim babamın amcaoğlu Philip Morris 'de Muhasebe müdürü. Yani bütün muhasebecilerin başında duran. Muhasebeciler bir yerde takıldığı zaman amcamdan yardım alıyorlar. Bazen iyi üniversiteler bitirmiş yüksek mevkii insanlarla toplantıları, buluşamları, yemeklerli sohbetleri falan oluyor. Herkes konuşuyor işte. Sen nereyi bitirdin, işte boğaziçi, odtü falan. Kimisi yabancı üniversitelerden mevzun. Amcama soruyorlar sen nerde okudun. Millet bekliyor ki büyük bir üniversite. Hatta oxford falan. Koca Philip Morris'in muhasebe müdürüsün. Amcam Açıköğretim diyor. Millet şaka yapıyor zannediyor. Hadi ya gerçekten mi falan. Amcam da o zaman diyor ki sen birde liseyi sor bakayım. Bu sefer liseyi soruyorlar. Meslek lisesi torna tesviye bölümü. Millet iyice şaşmış durumda. Dediğim o ki; önemli olan çalışma ve gayret. Liseyi meslek lisesinden bitirip torna tesviye okuyan biri Philip Morris'in yüksek mevkii çalışanı olabiliyor. Tabi açıköğretimden mevzun olup Philip Morris'e girmedi. Teker teker atladı basamakları. Farklı muhasebe türlerini öğrendi. Her işin muhsebesi ayrı. İnşaatın bile inşaat muhasebesi diye ayrılmış dalı var. Muhasebe bölümlerinde uzmanlık kazandı. Sınavlara girdi, mali müşavirlik belgesi aldı falan.

zaten müşavirlik belgesi aldıysa aşmıştır kendini bizimkilerde almamı istiyo ama yemio ya aşamaları çok zor son sınava gelip de veremezsem 2 senem yanıcak

2229 Mesaj
15 Haziran 2008; 19:35:35 

quote:

Olabilir niye olmasın.Ben mesela öss'ye girip açıköğretimin yanına güzel bir 2 yıllık bölüm okuyacaktım.Sınav soruları kazık gelince öss'den ümidi kestim.Muhasebecinin yanına girip mesleği öğrenicem sonrası belki mali müşavirlik belli mi olur?Aof aslında normal üniden zor 2 dersten fazlasını bütünlemede veremezsen sınıfta kalırsın.Not isteyeceğin hocada yok.Ben işletme 2. sınıftayım izmir dokuz eylül üniversitesinde pazar günleri derse girme hakkım var.Aof'ün en kötü tarafı imajı,okula para gelsin diye herkesi alıyorlar.

1399 Mesaj
15 Haziran 2008; 19:39:41 

calpi84 bütün bi sene aöf yi kötüledin büyük üniversite hayallerine ne oldu odtü falan tutarmı ?

2229 Mesaj
15 Haziran 2008; 20:53:36 

quote:

Orjinalden alıntı: oeste

calpi84 bütün bi sene aöf yi kötüledin büyük üniversite hayallerine ne oldu odtü falan tutarmı ?

Ne odtü'sü?Ben 2 yıllık radyoloji peşindeydim Mat-1 fen-1 zor olunca hayal oldu.Belki seneye inşallah.

1399 Mesaj
15 Haziran 2008; 20:56:25 

quote:

Ne odtü'sü?Ben 2 yıllık radyoloji peşindeydim Mat-1 fen-1 zor olunca hayal oldu.Belki seneye inşallah.

Sen bu kafayla bence hiç uğraşma yaşını başını almışın ailen yardımı kesmiş git iş bul çalış 20 küsür yaşındasın bu saatten sonra öss hayali ile uğraşma bak adamlar zor sormuş diyosun seneye yine kastırırlar sen aöf ve beyaz palionla mutlu olmaya bak

3397 Mesaj
15 Haziran 2008; 21:25:20 

insanların ne dediği çokda mühim olmamalı. sonuçta diploma olarak farkı yok. sınav zamanında ne zorluk çekiyoruz kimsenin haberi yok. eminim o uzaktan anca laf edenler öğretmensiz ders çalışıp sınava girdiğinde anca altına eder ...

i5 2500k @ 4.5 Ghz - Asrock Z77 OC Formula - Gigabyte GTX770 - 4*2 1600 Cl9 - Corsair Force GT 120GB- G15 - G500 - Saphire Pure 625w

2229 Mesaj
16 Haziran 2008; 1:17:39 

quote:

Orjinalden alıntı: oeste

Sen bu kafayla bence hiç uğraşma yaşını başını almışın ailen yardımı kesmiş git iş bul çalış 20 küsür yaşındasın bu saatten sonra öss hayali ile uğraşma bak adamlar zor sormuş diyosun seneye yine kastırırlar sen aöf ve beyaz palionla mutlu olmaya bak

Niye be sorular 2006-07 ayarında olsaydı garanti kazanmıştım.Liseyi tm alanından bitirdim son 2 ay içinde geometri hariç mat-1 ve sıfırdan fen-1'in yarısını yapacak kadar kendimi geliştirdim.İş bul diyorsun da ben en fazla muhsebeci olurum mali müşavir olana kadar iyi para kazanılmıyor.Ama radyoloji mesleği iyi devlette günde 6-7 saat mesai maaş+döner sermaye.Özelde ise 1100+ssk.Tek kusuru var kanser olup erken yaşta gidebilirsin.O yüzden benim tek kurtuluşum bu.

1399 Mesaj
16 Haziran 2008; 1:52:53 

quote:

Niye be sorular 2006-07 ayarında olsaydı garanti kazanmıştım.Liseyi tm alanından bitirdim son 2 ay içinde geometri hariç mat-1 ve sıfırdan fen-1'in yarısını yapacak kadar kendimi geliştirdim.İş bul diyorsun da ben en fazla muhsebeci olurum mali müşavir olana kadar iyi para kazanılmıyor.Ama radyoloji mesleği iyi devlette günde 6-7 saat mesai maaş+döner sermaye.Özelde ise 1100+ssk.Tek kusuru var kanser olup erken yaşta gidebilirsin.O yüzden benim tek kurtuluşum bu.

Dostum pes etme insan çok isterse yapar belki seneye belki 3 sene sonra kesin kazanırsın ben biraz şakayla karışık yazdım o mesajımı Bence kendini yabancı dil alanındada geliştir ne olur ne olmaz bi gün lazım olur başarılar ..

2219 Mesaj
16 Haziran 2008; 2:01:01 

Biraz komik bir soru olacak belki ama , açık öğretim ücretli mi? Hiçbir bilgim yok AÖF konusunda.Hangi bölümler var acaba?

2229 Mesaj
16 Haziran 2008; 2:32:43 

Son Derece;İşletme,iktisat,çeko,maliye veingilizce öğretmenliği gibi 4 yıllık bölümler ve birsürü 2 yıllık bölüm var.Gireceksen 2 yıllık işletme yaz 2. yılın sonunda dgs'ye gir belki 4 yıllık bir üniye girersin.Sınavı kazanamazsan yıl kaybetmeden aof'e 3. sınıftan devam edersin.Zamanında bunları bize söyleyen olmadı mal gibi direk 4 yıllık yazdık.
oeste;Yabancı dil konusunda haklısın anadolu lisesinde 5 yıl almanca okudum.Eskiden iyi almanca bilirdim.Almanca zor bir dildir grameri falan ağır çevremde konuşacak kimseyi bulamayınca dili unuttum.İngilizce öğrenmeyi çok istiyorum.Çünkü amcam ingilterede yaşıyor kızları türkçe bilmiyor.Türkiye'ye geldiklerinde onlarla iki kelime konuşamıyorum.Aynı evde kalıyoruz ama yabancı kalıyoruz birbirimize.

2219 Mesaj
16 Haziran 2008; 2:36:13 

quote:

Son Derece;İşletme,iktisat,çeko,maliye veingilizce öğretmenliği gibi 4 yıllık bölümler ve birsürü 2 yıllık bölüm var.Gireceksen 2 yıllık işletme yaz 2. yılın sonunda dgs'ye gir belki 4 yıllık bir üniye girersin.Sınavı kazanamazsan yıl kaybetmeden aof'e 3. sınıftan devam edersin.Zamanında bunları bize söyleyen olmadı mal gibi direk 4 yıllık yazdık.
oeste;Yabancı dil konusunda haklısın anadolu lisesinde 5 yıl almanca okudum.Eskiden iyi almanca bilirdim.Almanca zor bir dildir grameri falan ağır çevremde konuşacak kimseyi bulamayınca dili unuttum.İngilizce öğrenmeyi çok istiyorum.Çünkü amcam ingilterede yaşıyor kızları türkçe bilmiyor.Türkiye'ye geldiklerinde onlarla iki kelime konuşamıyorum.Aynı evde kalıyoruz ama yabancı kalıyoruz birbirimize.

Yardımın için sağol.Ücretler ne kadar peki?

Bir de bende de senin durumun tam tersi var.Kuzenim ve Amcam İsviçrede yaşıyor ve Almanca biliyorlar.Bende İngilizce biliyorum.Kuzenimle yalnız kalınca çok zor anlaşabiliyoruz,ancak amcam Türkçe-Almanca tercümanlık yapıyor.Durumu çok iyi anlıyorum.İnsan bi garip oluyor ya.O da ailenden ama konuşamıyosun,derdini anlatamıyosun.Benimde kuzenim kız.

176 Mesaj
16 Haziran 2008; 2:36:44 

quote:

Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık hiç farketmez. 180 barajını geçtiysen 4 yıllık açıköğretime girmeye hak kazanmışsındır. Eğer 4 senelik bir üniversite kazandın diyelim, ama yinede açıköğretim okumak istiyorsun. İkisinide aynı anda okuyabilir. eğer çalışırsan 4 sene içinde 2 üniversite bitirebilirsin.

160'ı geçersen 4 yıllık aöf yazabiliyosun. Zaten 4 yıllık olan 5-6 bölüm var..

Övülmek isterseniz, alçakgönüllülügü yem olarak kullanabilirsiniz. Chesterfield

1399 Mesaj
16 Haziran 2008; 2:42:09 

quote:

Bence vakit kaybetmeden bi ingilizce kursa yazıl sonra 2-3 tane yabancı arkadaş edin yani msn den,cidden çok faydası oluyo ingilizceyi artık apaçiler bile çözdü artık adamlar aşmışlar hani eskiden modifiye şahinlere ingilizce yazılar yazılırdı şimdi japonca yazılara takılıyo adamlar herneyse eğer ilerde kafanı duvarlara vurmak istemiyosan git yabancı dil kursuna çünkü yıllar su gibi geçiyo ...

3459 Mesaj
16 Haziran 2008; 3:30:54 

quote:

Orjinalden alıntı: Meyan

160'ı geçersen 4 yıllık aöf yazabiliyosun. Zaten 4 yıllık olan 5-6 bölüm var..

4 yıllık aöf için baraj 185 diye biliyorum ?

176 Mesaj
16 Haziran 2008; 3:37:20 

quote:

Orjinalden alıntı: Pcbuilder

4 yıllık aöf için baraj 185 diye biliyorum ?

Yanlış biliyosun

Övülmek isterseniz, alçakgönüllülügü yem olarak kullanabilirsiniz. Chesterfield

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
16 Haziran 2008; 4:06:48 

90 lı yılların başları ve ortalarında açıköğretim iktisat okudum.
4 yıllıktı ve bitirdim.

liseden çıktığımda tek tercihim hukuk tu. ama orayı kazanmam kolay olmadı. bende askerden yırtmak
için açıköğretime girdim ve kayıt yaptırdım. ilk zamanlar umrumda değildi. kitapların poşetini bile açmadım.

ama sonra sınavlara girdiğimde soruların çoğunu yapabileceğimi gördüm. amatör olarak ekonomi
araştırmalarım olmuş bazı şeyleri öğrenmiştim o devirde bile bu işlerden biraz anlıyordum.
sonra baktım ki ben bu işi yapabiliyorum geçemediğim derslerin kitaplarını açıp okumaya başladım.
bilmediğim bir çok şey öğrendim. hem kafamda bu işe yatkındı bana zevkli geldi.

ve böylece gerçek bir açıköğretimli oldum. gayet iyi okudum ve bu işleri de öğrenmiş oldum. her yıl habire
bir sürü sebeple ufak- ufak para yoluyorlardı. kayıt parası- paso parası- kitap parası- sınav parası falan.
ama çok da fazla değildi. bu şekilde devam ettim.

henüz 3. sınıftayken sonunda hukuk fakültesini kazandım. ama açıköğretimi bırakmadım. işi öğrenmiş ve
bu fakülteyi de sevmiştim. hukuk dersleri çok zordu ama iktisat derslerini anlıyordum. böylece bir süre
ikisine birden devam etim. daha sonraki yıllarda bir kanun çıktı ve normal üniversite öğrencilerinin de
açıköğretime girmesine izin verildi.

böylece 2 fakülte okumuş oldum. açıköğretim bitince askerliği kısadönem yaptım. ayrıca hayatımda
çok işime yarayacak ekonomi ve iktisat bilgilerini de öğrenmiş oldum.

o sıralarda açıköğretim kolaydı. ama benden sonraki yıllarda giderek zorlaştırdılar. artık orayı okumak
çok daha zor. yine de tavsiye ederim. erkekler içi askerlik kolaylığı da var hem. özellikle özel şirketlerde
işe girecek olanlar için iktisat- ekonomi- muhasebe- iş idaresi gibi bölümlerde çok yararlı eğitim veriyor.

yani açıköğretimin hiçbir işe yaramadığına dair şehir efsanesi asla doğru değil. benim o zaman
öğrendiklerim sonraları iş hayatımda çok işime yaradı.

ama dikkatinizi çekerim benim gibi kitap poşetini açmayacak kadar aptalca davranmayın. açıköğretimi
okumaya niyetniz varsa girin ve girdiyseniz de okuyun. öğrendikleriniz ilerde iş hayatınızda çok yararlı
olacak. boşuna kayıt yaptırıp bırakmayın. zaten işi öğrendikçe yararlı bir eğitim olduğunu anlarsınız.

2229 Mesaj
16 Haziran 2008; 4:08:38 

quote:

Orjinalden alıntı: Son Derece

Yardımın için sağol.Ücretler ne kadar peki?

Bir de bende de senin durumun tam tersi var.Kuzenim ve Amcam İsviçrede yaşıyor ve Almanca biliyorlar.Bende İngilizce biliyorum.Kuzenimle yalnız kalınca çok zor anlaşabiliyoruz,ancak amcam Türkçe-Almanca tercümanlık yapıyor.Durumu çok iyi anlıyorum.İnsan bi garip oluyor ya.O da ailenden ama konuşamıyosun,derdini anlatamıyosun.Benimde kuzenim kız.

Evet garip bir durum akraban olan biriyle iki kelime konuşamıyorsun.İki yabancı gibi anlaşabilmek için tercüman gerekiyor.Açıköğretimin ücretleri pahalı sayılır yıllık 400 lira civarı kitaptan başka hiçbir şey vermeden alıyorlar resmen soygun.Puanın yüksekse aof ing. öğretmenliğini seç.Oranın puanı yüksektir barj puanı yetmez kontenjanlı bir bölüm yüzyüze eğitim veriyorlar.

143 Mesaj
16 Haziran 2008; 4:40:53 

quote:

Orjinalden alıntı: barsgan

90 lı yılların başları ve ortalarında açıköğretim iktisat okudum.
4 yıllıktı ve bitirdim.

liseden çıktığımda tek tercihim hukuk tu. ama orayı kazanmam kolay olmadı. bende askerden yırtmak
için açıköğretime girdim ve kayıt yaptırdım. ilk zamanlar umrumda değildi. kitapların poşetini bile açmadım.

ama sonra sınavlara girdiğimde soruların çoğunu yapabileceğimi gördüm. amatör olarak ekonomi
araştırmalarım olmuş bazı şeyleri öğrenmiştim o devirde bile bu işlerden biraz anlıyordum.
sonra baktım ki ben bu işi yapabiliyorum geçemediğim derslerin kitaplarını açıp okumaya başladım.
bilmediğim bir çok şey öğrendim. hem kafamda bu işe yatkındı bana zevkli geldi.

ve böylece gerçek bir açıköğretimli oldum. gayet iyi okudum ve bu işleri de öğrenmiş oldum. her yıl habire
bir sürü sebeple ufak- ufak para yoluyorlardı. kayıt parası- paso parası- kitap parası- sınav parası falan.
ama çok da fazla değildi. bu şekilde devam ettim.

henüz 3. sınıftayken sonunda hukuk fakültesini kazandım. ama açıköğretimi bırakmadım. işi öğrenmiş ve
bu fakülteyi de sevmiştim. hukuk dersleri çok zordu ama iktisat derslerini anlıyordum. böylece bir süre
ikisine birden devam etim. daha sonraki yıllarda bir kanun çıktı ve normal üniversite öğrencilerinin de
açıköğretime girmesine izin verildi.

böylece 2 fakülte okumuş oldum. açıköğretim bitince askerliği kısadönem yaptım. ayrıca hayatımda
çok işime yarayacak ekonomi ve iktisat bilgilerini de öğrenmiş oldum.

o sıralarda açıköğretim kolaydı. ama benden sonraki yıllarda giderek zorlaştırdılar. artık orayı okumak
çok daha zor. yine de tavsiye ederim. erkekler içi askerlik kolaylığı da var hem. özellikle özel şirketlerde
işe girecek olanlar için iktisat- ekonomi- muhasebe- iş idaresi gibi bölümlerde çok yararlı eğitim veriyor.

yani açıköğretimin hiçbir işe yaramadığına dair şehir efsanesi asla doğru değil. benim o zaman
öğrendiklerim sonraları iş hayatımda çok işime yaradı.

ama dikkatinizi çekerim benim gibi kitap poşetini açmayacak kadar aptalca davranmayın. açıköğretimi
okumaya niyetniz varsa girin ve girdiyseniz de okuyun. öğrendikleriniz ilerde iş hayatınızda çok yararlı
olacak. boşuna kayıt yaptırıp bırakmayın. zaten işi öğrendikçe yararlı bir eğitim olduğunu anlarsınız.

kesinlikle katılıyorum açıköğretim'in adı bir kere çıkmış dezavantajı sadece öğretmen eşliğinde ders görmüyorsun ama kurslarına giderek bunları telafi edersin dezavantajı bölümlerinin kısıtlı olması ama olan bölümlerine bakarsan iktisat işletme ne bilim bunlar var normal 4 yıllık bir üniversitede okusan yada açıköğretimdede okusan bitirsen diplomayı aldığın zaman bir işine yaramıyor çünkü kpss denen malimüşavirlik denen sınavlar bunları kazanırsan adam gibi bir yerlere gelebiliyorsun bu sınavlardada olacağı gibi senin nereden mezun olduğuna değil sınavda kaç puan yaptığına bakıyorlar sözün kısası eğer açıktan okuyabilirim diyorsan kesinlikle okumanı tavsiye ederim

2229 Mesaj
16 Haziran 2008; 5:54:05 

Açıköğretimi sevmiyorum ama açıktan devam etmeye mecburum.Okulun verdiği tuğla gibi kitaplar oldukça anlaşılır bir şekilde hazırlanmış.Hatta kitabını okuyarak dersi anladığım ilk kitaplardır.Ben ilk kaydolduğumda ben anadolu lisesi mezunuyum bu kitapların kapağını açamadan sınıfları geçerim dedim ama olmadı.Lise mezunu adam marjinal fayda,toplam fiziki ürün,ki-kare,muhasebe,kamu maliyesi,frekans eğrilerini nerden bilsin?Kitaplardan birşeyler öğreniyorum kursuna gitsem tam olacak ama okulun adı çıkmış.

4006 Mesaj
16 Haziran 2008; 8:53:58 

Beyler bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.Gerçekten çok faydalı bilgiler.Birşey soracağım.Ben pazar günü ÖSS'ye girdim ve istediğim gibi yapamadım.İşaretlediklerimin hepsi doğru çıkarsa 240 puan alıyorum ham olarak.Okuldan da 64 puan geliyor.Fakat mutlaka yanlışlarım vardır.230'a inerse sorun olmaz fakat 220 ve altına inerse benim üniversite hayallerim sona erer.Bu yüzden açık öğretim düşünüyorum.Özel üniversitede zor gibi biraz.Ama bakalım.Kısmetse olur.Siz olsaydınız ne yapardınız ?

4228 Mesaj
16 Haziran 2008; 9:35:47 

açıköğretim de okumanız için bunlara ek olarak iyide geliriniz olacak çünkü örgün hukuk,tıp okuyanla nerdeyse aynı parayı ödüyoruz açıköğretime ee nede osla Türkiyenin kendi maatbası olan sayılı 2-3 okulundan birisi açıköğretim bu sayede

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi righteous@ -- 16 Haziran 2008; 9:34:40 >

Imzamdan önce su çalismayan imza sistemini bir yenileseniz...

235 Mesaj
16 Haziran 2008; 12:29:45 

quote:

Açıköğretimi sevmiyorum ama açıktan devam etmeye mecburum.Okulun verdiği tuğla gibi kitaplar oldukça anlaşılır bir şekilde hazırlanmış.Hatta kitabını okuyarak dersi anladığım ilk kitaplardır.Ben ilk kaydolduğumda ben anadolu lisesi mezunuyum bu kitapların kapağını açamadan sınıfları geçerim dedim ama olmadı.Lise mezunu adam marjinal fayda,toplam fiziki ürün,ki-kare,muhasebe,kamu maliyesi,frekans eğrilerini nerden bilsin?Kitaplardan birşeyler öğreniyorum kursuna gitsem tam olacak ama okulun adı çıkmış.

Calpi84 niye öyle düşünüyorsun ki!!, bende düz lise mezunuyum ama çalıştıktan sonra ne marjinal fayda kalıyor, ne toplam fayda ne maliyet muhasebesi , ne de finansal muhasebe hiçbirşey..bunun örneklerini de çok gördük

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

3061 Mesaj
16 Haziran 2008; 13:03:43 

quote:

Orjinalden alıntı: righteous@

açıköğretim de okumanız için bunlara ek olarak iyide geliriniz olacak çünkü örgün hukuk,tıp okuyanla nerdeyse aynı parayı ödüyoruz açıköğretime ee nede osla Türkiyenin kendi maatbası olan sayılı 2-3 okulundan birisi açıköğretim bu sayede

senin o ücretden kastın ne ?

4228 Mesaj
16 Haziran 2008; 13:44:51 

kastım:açıköğretim sanki bana bir odtü,yada bir örgün öğretim kalitesinde eğitim veriyomuş gibi benden aynı parayı almasıdır...

açıköğretimde okumanın memur değilseniz anlamı yok,zaten son zamanlarda asker kaçaklarınında yeri oldu..

3061 Mesaj
16 Haziran 2008; 13:47:39 

quote:

Orjinalden alıntı: righteous@

kastım:açıköğretim sanki bana bir odtü,yada bir örgün öğretim kalitesinde eğitim veriyomuş gibi benden aynı parayı almasıdır...

açıköğretimde okumanın memur değilseniz anlamı yok,zaten son zamanlarda asker kaçaklarınında yeri oldu..

sen bi mühendislikten alınan parayı biliyormusun ?
Arkadaşım geçen dönem 2.öğretime 1.dönem 900YTL para yatırdı.
Yani öyle abartı bi para değil yatırılan. 150ytl dönemlik olduğunu duydum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi snsnc -- 16 Haziran 2008; 13:46:15 >

4678 Mesaj
16 Haziran 2008; 13:50:39 

Türkiye'nin en büyük marketler gruplarından birinin başındaki adamda 2 yıllık açıköğretim mezunudur.
Nereden biliyorum? Ailemin yaşadığı evde komşumuzdur kendileri..

Ben halihazırda üniversite okuyorum. Ek olarak birde AOF'ten 2 yıllık bir bölüm okuyorum.

önce seni yok sayarlar
sonra sana gülerler
ardından savaşırlar seninle
ve sonunda sen kazanırsın.

4006 Mesaj
16 Haziran 2008; 13:56:38 

Tamamen kendini yetiştirmekle alakalı sanırım.Fakat kötü yanları da var.Kampüs hayatın olmaz.Sürekli evde olursun.Aile baskısı devam eder.vs vs.Bitmez ki dertler...

842 Mesaj
16 Haziran 2008; 13:57:23 

quote:

2. öğretimler yanlış hatırlamıyorsam normalin 2 katı kadar fazla para ödüyor.

AÖF de yıllık 500 e yakın. (bazı bölümlerde daha da fazla.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkan -- 16 Haziran 2008; 13:56:18 >

Sen verdikçe dost görünen çok olur iste de gör, hepsi birden yok olur.
Kendine yetmeyi öğren, tüm dünyanın malına gönlün tok olur.
Mevlana Celaleddin Rumi

2219 Mesaj
16 Haziran 2008; 14:00:53 

2 yıl meslek yüksek okulu + 2 yıl aöf ile askerlik kısalıyor mu?

8834 Mesaj
16 Haziran 2008; 14:03:06 

quote:

Orjinalden alıntı: Son Derece

2 yıl meslek yüksek okulu + 2 yıl aöf ile askerlik kısalıyor mu?

Ben de merak ediyorum bunu.

Bir de ben şimdi 4 yıllık istatistik'i kazandım diyelim.

bir de 2 yıllık bilgisayar programcılığı okumak istiyorum.

ikisini aynı zamanda mı tercih ediyoruz.

2. yıllığı kazanıp gitmezsek nolur

591 Mesaj
16 Haziran 2008; 14:10:28 

Benim için aöf nin tek olumlu yanı...

2 yıllık örgün eğitim okudum, aöf 3 e kayıt oldum ve şimdi 4'teyim.

Muhasebe okuduğum için ve hedefim belli olduğu için örgün yada açık ( kampüs hayatı ve hocalardan alınan dersler dısında) diploma acısından pek bir farkı olmuyor.

Amacım 4 yıllık bitirip Mali müşavirlik staja başlama sınavına girmeye hak kazanmak.

Ama diğer yandan baktığında bu sınavı geçemezsen ve mali müşavir olamazsan... Ne yazık ki açık öğretimin bir değeri kalmıyor.

4 yıllık örgün okuyanla 4 yıllık açık öğretim okuyan tabiiki de aynı kefeye konmuyor.

591 Mesaj
16 Haziran 2008; 14:14:37 

quote:

Orjinalden alıntı: :::Banner:::

Ben de merak ediyorum bunu.

Bir de ben şimdi 4 yıllık istatistik'i kazandım diyelim.

bir de 2 yıllık bilgisayar programcılığı okumak istiyorum.

ikisini aynı zamanda mı tercih ediyoruz.

2. yıllığı kazanıp gitmezsek nolur

2 yıllık myö okursan ve açık öğretimde 3 ve 4 ü okursan ( 4 yıllık anadolu üniversitesi diiploman oluyor)

4 yıllık üni. mezunu da kısa dönem askerlik yapıyor

1055 Mesaj
16 Haziran 2008; 14:25:06 

ben tıp fakültesine 530 ytl ödüyorum.

heyecan olsun diye işletmeye kayıt olmuştum geçen yıl. 500 ytl. ama ikinci üniversite için bu fiyat.. eğer sadece aof de okursan 350 ytl. çok pahalı bence.

sınavlar konusunda ise , kitapları hiç okumazsan geçemiyorsun ben sınavdan 1 gün once , bi onceki sınavda çıkan sorulara baktım. 5-6 saat falan çalıştım. geçtim. ama öğrenmek istiyorsan çalışmak lazım tabi.

235 Mesaj
16 Haziran 2008; 14:42:27 

Arkadaşlar herşey için çalışmak lazım yani ne demek onun için çalışmazsan geçersin ama şunun için mutlaka çalışmalısın, sınava az birşey kalmıştır oturur çalışırsın sende potansiyel vardır, zekisindir okuduğunu anlıyorsundur, çalışma masasında boşu boşuna çalışmak için çalışandan daha avantajlısın demektir...
Ayrıca benim öss sonrası tercihlerim gelmediğinde hiç açıköğretimi yazmak aklıma gelmemişti hiç mi hiç aklımda yoktu, bi komşumuz teşvik etti sen yaparsın, çalışırsan olur dedi, babam bile "ben daha 4 yılda bitireni görmedim, yapamazsın dedi, bence sen en iyisi evde otur dedi" bu laflar bana yetti ve ne olursa olsun ben tercihimi bu yönde yaptım, iyi ki de yapmışım, iyi ki de beni bu şekilde komşumuz yönlendirmiş, açıköğretime başladıktan sonra da bi işte çalışmaya başladım tabi yine bu konuda köstekleyenler oldu, işle okul imkanı yok yürümez dediler, bakın şimdi 4'teyim ve mezun olmak için final sınavlarının sonucunu bekliyorum, çok emek verdim, çalıştım ve birşeyleri başarmanın gururu var, nedense çok büyük birşey başarmışım gibi geliyor, bilmiyorum final sonuçları ne olur mezun olur muyum ama buraya kadar hiçbir dersten kalmadan geldim ve insanın emeğinin karşılığını alması kadar güzel birşey yok Benim de açıköğretim tercih etmeden önce bu konuyla ilgili çok fazla önyargım vardı ama bu çok kötü bir huy, hiçbir konuda önyargılı olmamak lazım, hani yaşanmış bir hikaye vardı ya patronu işe alacağı elemanı yemeğe çıkarmış, eleman yemeğin tadına bakmadan yemeğe tuz atmış, patronda daha yemek tuzlu mu değil mi tadına bakmadığı yani önyargılı olduğu için yol vermiş, bu da onun gibi birşey...hiçbir konuda önyargılı olmamak gerek..yine olsa yine okurum, bana çok şey kattı, 3 yıl iş deneyimim oldu, çok fazla şey öğrendim, birçok örgün öğrenim gören arkadaşımdan çok daha avantajlı olduğumu düşünüyorum (en azından iş deneyimi açısından) biraz da olayları karamsar düşünmemek lazım, nasıl düşünürsen öyle olur derler ya aynen öyle

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

4006 Mesaj
16 Haziran 2008; 18:31:06 

Ben yeni ÖSS'ye girdim.Tercih yaparken mi açık öğretim de tercih edeceğiz ? yoksa daha farklı bir şekilde mi başvuru yapılıyor ?

143 Mesaj
16 Haziran 2008; 23:20:29 

quote:

Orjinalden alıntı: azizcinar

Benim için aöf nin tek olumlu yanı...

2 yıllık örgün eğitim okudum, aöf 3 e kayıt oldum ve şimdi 4'teyim.

Muhasebe okuduğum için ve hedefim belli olduğu için örgün yada açık ( kampüs hayatı ve hocalardan alınan dersler dısında) diploma acısından pek bir farkı olmuyor.

Amacım 4 yıllık bitirip Mali müşavirlik staja başlama sınavına girmeye hak kazanmak.

Ama diğer yandan baktığında bu sınavı geçemezsen ve mali müşavir olamazsan... Ne yazık ki açık öğretimin bir değeri kalmıyor.

4 yıllık örgün okuyanla 4 yıllık açık öğretim okuyan tabiiki de aynı kefeye konmuyor.

mali müşavirlik hakkında söylediklerine kesinlikle katılaktayım sonuçta o sınava gireceğin için ister örgün ister özel istersen açıköğretim 4 yıllığı bitir hiç farketmiyor o sınavda aldığın puana bakıyorlar nereyi bitirdiğine değil fakat katılmadığım bir yer var oda 4 yıllık örgün okuyan ile 4 yıllık açığı aynı kefeye koymuyorlar demişsin burada biraz haklı olabilirsin fakat hiç tam bu ortamlarda bulundummu bilmiyorum 5 den fazla mali müşavir tanıdığım var onların dedikleri bize biliyorum gelen kişiler staj ve başka amaçla olsun önce mülakat(neler bildikleri hakkında sözlü ve yazılı deneme)yapıyoruz ondan sonra işe alıyoruz diyor yani demek istediğim şimdi örgün öğretimde okumuş yarım yamalak bilen biri ile açık okuyupta yalayıp yutmuş biri bu mülakata giren birinin acaba sence hangisinin daha fazla şansı olabilir. Bu yazdıklarım sana art niyet olarak yazmadım belki bir yanlışlığı düzeltmek amaçlı

353 Mesaj
17 Haziran 2008; 0:02:45 

açıköğretimin kişiye bişiy kattığını düşünmüyorum tek amacım kısa dönem askerlik..

2229 Mesaj
17 Haziran 2008; 1:14:04 

quote:

Orjinalden alıntı: soldier_x

açıköğretimin kişiye bişiy kattığını düşünmüyorum tek amacım kısa dönem askerlik..

Kaçıncı sınıftasın?Bende 1. sınıfı okurken böyle düşünüyordum ama 2. sınıfı okurken vay be işe yaracak birşeyler öğreniyorum dedim.2. sınıfta ticaret hukuku,kamu maliyesi gibi dersler var.

4228 Mesaj
17 Haziran 2008; 2:01:09 

quote:

arkadaşım tabikii biliyorum,ama diğer arkadaşlarında dediği gibi tıpa 530 lira ödeyen öğrenciyle,benim bu sene 475 ytl ödediğim açıköğretimi bitirdiğimde şartlarımız eşit olmuycak bunu anlatmaya çalışıyorum,olmamasıda gayet normal bu eğitimle,ama buna rağmen alınan bu yüksek ücrete ne demeli...soygundan başka bişey değil aöf,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi righteous@ -- 17 Haziran 2008; 2:01:20 >

239 Mesaj
17 Haziran 2008; 2:14:35 

kendim meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum.sınava 2 kez girdim,mat.ı 359 ful yapsam bile (örnek) hala düz liselilerin girdiği biryere giremiyordum.2. yılın sonunda açıköğretime girdim.çok rahat.şimdi final sonuçlarını bekliyorum.büyük ihtimal4 ders olacak büte .onları verip 2'ye geçcem.bölümüm kamu yönetimi.iyikide girmişim.hem normal üniden farkı yok.onların ne hakkı varsa benimde var ,hemde üniv. denilen emperyal saçmalıktan,kampüs belasından uzakım.başka şehirde okunakda var.,şimdi yıl içinde geziyorum,sosyal faaliyet ve gençliğimi yaşarken istediğim zaman istediğim yere giderken.sınava gidip sınıfımı geçiyorum sadece.

o yüzden çok rahat

4006 Mesaj
17 Haziran 2008; 8:18:33 

quote:

Orjinalden alıntı: WolfBloodTürk

kendim meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum.sınava 2 kez girdim,mat.ı 359 ful yapsam bile (örnek) hala düz liselilerin girdiği biryere giremiyordum.2. yılın sonunda açıköğretime girdim.çok rahat.şimdi final sonuçlarını bekliyorum.büyük ihtimal4 ders olacak büte .onları verip 2'ye geçcem.bölümüm kamu yönetimi.iyikide girmişim.hem normal üniden farkı yok.onların ne hakkı varsa benimde var ,hemde üniv. denilen emperyal saçmalıktan,kampüs belasından uzakım.başka şehirde okunakda var.,şimdi yıl içinde geziyorum,sosyal faaliyet ve gençliğimi yaşarken istediğim zaman istediğim yere giderken.sınava gidip sınıfımı geçiyorum sadece.

o yüzden çok rahat

Vay be ! Ama insan kampüs hayatı istiyor.Şahsen ben isterim.

0 Mesaj
19 Ağustos 2008; 14:07:01 

merhaba arkadaşlar...
ben tekstil mühendisliğinden haziranda mezun oldum. açıköğretimde dış ticaret okumak istiyorum ama öss ye girmedim bu sene tekrardan. sınavsız geçiş hakkım okuduğum 4 sene içinde mi vardı, yoksa mezun olduğumda da aynı hakka sahip miyim? bir de sınava girdiğimde harç ücretinin daha az olduğunu duymuştum doğru mudur? cevaplarsanız çok sevinirim.

0 Mesaj
13 Ağustos 2009; 15:08:43 

Merhaba üstadlar, açıkcası burda aöf örgün eğitimi karşılaştırması yapmaya gelmedin zaten yapan yeterince olmuş. Tek amacım kamu yönetimi okuyan okumuş ya da okuyacak bir aöfli bulup onunla bazı detayları konuşmak istiyorum böyle bir durumda olan arkadaşımız abimiz var ise eğer bana mail adresimden ulaşırsa çok memnun olurum. Herkesin gönlünce olsun..

Mustafa Kemal Atatürk.

2602 Mesaj
13 Ağustos 2009; 15:18:52 

MYO üzerine iki yıl işletme veya iktisat okumak varken ÖSS' ye girip kamu yönetimini tercih ettim. Hakkımızda hayırlısı...

1977 Renault 12 TL Kırmızı
İskenderun Deniz Alayı/Amasra SG Grup K 12.12.2012-17.05.2013

4158 Mesaj
3 Haziran 2014; 23:59:03 

Bu konu hort olacak ama yeni konu acmak istemedim. Vakti evveliyatinda aof soyle guzel oldu, boyle guzel oldu diyen arkadaslar simdi nerelerde cisiyorlar rica etsem yazabilirler mi ? Konuya yorum yazan uyelerin en son ne zaman giris yaptiklarini arastiramadim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Açık Öğretim Okuyanlar
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.469