Şimdi Ara

Açık Öğretim Okuyanlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
37.545
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Açık öğretim okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir ? Nasıl başvuruluyor ? Eşit Ağırlık için hangi bölümler mevcut ? İstediğimiz üniversitede okuyabiliyor muyuz ? Puan olarak nasıl ? Direkt sorularla giriş yaptım ama kusura bakmayın artık.

• üniversite mezunuysan sınavsız giriş hakkın var
  • Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık hiç farketmez. 180 barajını geçtiysen 4 yıllık açıköğretime girmeye hak kazanmışsındır. Eğer 4 senelik bir üniversite kazandın diyelim, ama yinede açıköğretim okumak istiyorsun. İkisinide aynı anda okuyabilir. eğer çalışırsan 4 sene içinde 2 üniversite bitirebilirsin.

Burası çok önemli. Açıköğretim bitirdiğinde diplomanda açıköğretim yazmıyor. Yani Anadolu Üniversitesi'nden mevzun oluyorsun ve üniversite okuyupta diplomayı alan ne alıyorsa sende onu alıyorsun. Yani Açıköğretimin kapalı öğretimden farkı yok. Ben açıköğretim okuyacağım. Hedefim açıköğretim. Barajı geçsem kâfi.
  • @Haplo ; Biraz daha araştır en iyisi sen.. İnsanları yanlış bilgilendirme !
    Örgün öğretimden mezun olanlarda Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yazar
    Açıköğretimden mezun olanlarda Anadolu İşletme Fakültesi/İktisat Fakültesi diye yazar.
    Arasındaki fark'da budur.
  • Bir sayfa arkada 70 küsür sayfalık açık öğretim konusu var...
  • Açıköğretimin ikinci sınıfında okuyan biri olarak sana şunu söyleyebilirim.Eğer okuduğun bölümle alakalı bir işte çalışıyorsan (örneğin Muhasebe okuyup bir muhasebe bürosunda çalışıyorsan) açıköğretimi tavsiye ederim. Ama öyle bir durum yoksa pek önermem. Çünkü açıköğretimin amacı hem okuyup hem çalışabilmek.Böyle olunca derslere çok fazla zaman ayıramıyorsun.Bu da derslere sırf sınavlardan geçer not alabilecek kadar çalışmaya itiyor seni. Bu da öğrenmeyi engelliyor. Bölümünden alakasız bir işte çalışıyorsan ve okulu öğrenerek değil de güç bela bitirdiysen diplomalı ama konudan birhaber olursun. Tüm bu nedenlerle açıköğretimi pek de önermiyorum.İmkanın varsa iki yıllık oku(ama yatay geçiş yapabileceğin bir bölümde) iki yıl sonunda yatay geçişle 4 yıla çıkar.
  • kampüs hayatı yok, ve tüm kitaptan sorumlusun, avantajı yok desek yeridir, sürekli evdesin, eğer kendi başına çalışacaksan kendini eve hapsetmen gerekir. yada dersanede gününü geçirceksin. bir yerde çalışıyorsan kendini derse verebilmek çok önemli.
    alttan ders bırakırsan seneye daha kötü olur 6+2 ders vermen gerekir.
    eğer ticaret lisesi mevzunuysan derslere aşina olursun, ancak alakasız yada düz lise çıkışlıysan dersler eziyet gelir.
    üsteki yazan arkadaşın dediği gibi aof'e birinci sınıftan başlamak ve bitirmek kasabilir seni.

örgün eğitim veren 2 seneliklere yazılırsan, belki hocalaın anlattığı kadar yerden çalışırsın geçersin.. hocalar fazla umursamaz ve sizi olay sorabilir, ama her okulun bir iki dersinde kıl hocalar vardır, iktisat, istatistik, makro ekonomi gibi derslerden seni bırakabilirler, sınav kağıdana hocanın derste yorumlaıdğının aynısını yazmanı ister çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EcheLoN_ -- 15 Haziran 2008; 19:11:18 >

• quote:

Orjinalden alıntı: snsnc

@Haplo ; Biraz daha araştır en iyisi sen.. İnsanları yanlış bilgilendirme !
    Örgün öğretimden mezun olanlarda Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yazar
    Açıköğretimden mezun olanlarda Anadolu İşletme Fakültesi/İktisat Fakültesi diye yazar.

Özür dilerim o zaman. Ama 1 yerde doğruyum. Diplomanın üstünde Açıköğretim yazmıyor
  • Ben açıköğretimi tavsiye etmem.Çok çalışkan çok başarılı olsanda çevreden duyacağın laflar ağrına gidebilir.Açıköğretimi kimse üniversiteden saymıyor adı çıkmış bir kere.Herkesi alıyorlar kimisi okumak için kimisi öğrenci kartı çıkartmak için.Mühendis olupta dalgasına aof yazanlar bile var.Ben ilk kaydolduğumda okumak için girmiştim ama insanlardaki ön yargılar yüzünden bıktım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

Ben açıköğretimi tavsiye etmem.Çok çalışkan çok başarılı olsanda çevreden duyacağın laflar ağrına gidebilir.Açıköğretimi kimse üniversiteden saymıyor adı çıkmış bir kere.Herkesi alıyorlar kimisi okumak için kimisi öğrenci kartı çıkartmak için.Mühendis olupta dalgasına aof yazanlar bile var.Ben ilk kaydolduğumda okumak için girmiştim ama insanlardaki ön yargılar yüzünden bıktım.

Benim babamın amcaoğlu Philip Morris 'de Muhasebe müdürü. Yani bütün muhasebecilerin başında duran. Muhasebeciler bir yerde takıldığı zaman amcamdan yardım alıyorlar. Bazen iyi üniversiteler bitirmiş yüksek mevkii insanlarla toplantıları, buluşamları, yemeklerli sohbetleri falan oluyor. Herkes konuşuyor işte. Sen nereyi bitirdin, işte boğaziçi, odtü falan. Kimisi yabancı üniversitelerden mevzun. Amcama soruyorlar sen nerde okudun. Millet bekliyor ki büyük bir üniversite. Hatta oxford falan. Koca Philip Morris'in muhasebe müdürüsün. Amcam Açıköğretim diyor. Millet şaka yapıyor zannediyor. Hadi ya gerçekten mi falan. Amcam da o zaman diyor ki sen birde liseyi sor bakayım. Bu sefer liseyi soruyorlar. Meslek lisesi torna tesviye bölümü. Millet iyice şaşmış durumda. Dediğim o ki; önemli olan çalışma ve gayret. Liseyi meslek lisesinden bitirip torna tesviye okuyan biri Philip Morris'in yüksek mevkii çalışanı olabiliyor. Tabi açıköğretimden mevzun olup Philip Morris'e girmedi. Teker teker atladı basamakları. Farklı muhasebe türlerini öğrendi. Her işin muhsebesi ayrı. İnşaatın bile inşaat muhasebesi diye ayrılmış dalı var. Muhasebe bölümlerinde uzmanlık kazandı. Sınavlara girdi, mali müşavirlik belgesi aldı falan.

• quote:

Orjinalden alıntı: Haplo

quote:

Orjinalden alıntı: snsnc

@Haplo ; Biraz daha araştır en iyisi sen.. İnsanları yanlış bilgilendirme !

Özür dilerim o zaman. Ama 1 yerde doğruyum. Diplomanın üstünde Açıköğretim yazmıyor

Zaten açıköğretim yazıyor demedim ben. İşletme/İktisat Fakültesi yazıyor dedim.

• quote:

quote:

Ben açıköğretimi tavsiye etmem.Çok çalışkan çok başarılı olsanda çevreden duyacağın laflar ağrına gidebilir.Açıköğretimi kimse üniversiteden saymıyor adı çıkmış bir kere.Herkesi alıyorlar kimisi okumak için kimisi öğrenci kartı çıkartmak için.Mühendis olupta dalgasına aof yazanlar bile var.Ben ilk kaydolduğumda okumak için girmiştim ama insanlardaki ön yargılar yüzünden bıktım.

Benim babamın amcaoğlu Philip Morris 'de Muhasebe müdürü. Yani bütün muhasebecilerin başında duran. Muhasebeciler bir yerde takıldığı zaman amcamdan yardım alıyorlar. Bazen iyi üniversiteler bitirmiş yüksek mevkii insanlarla toplantıları, buluşamları, yemeklerli sohbetleri falan oluyor. Herkes konuşuyor işte. Sen nereyi bitirdin, işte boğaziçi, odtü falan. Kimisi yabancı üniversitelerden mevzun. Amcama soruyorlar sen nerde okudun. Millet bekliyor ki büyük bir üniversite. Hatta oxford falan. Koca Philip Morris'in muhasebe müdürüsün. Amcam Açıköğretim diyor. Millet şaka yapıyor zannediyor. Hadi ya gerçekten mi falan. Amcam da o zaman diyor ki sen birde liseyi sor bakayım. Bu sefer liseyi soruyorlar. Meslek lisesi torna tesviye bölümü. Millet iyice şaşmış durumda. Dediğim o ki; önemli olan çalışma ve gayret. Liseyi meslek lisesinden bitirip torna tesviye okuyan biri Philip Morris'in yüksek mevkii çalışanı olabiliyor. Tabi açıköğretimden mevzun olup Philip Morris'e girmedi. Teker teker atladı basamakları. Farklı muhasebe türlerini öğrendi. Her işin muhsebesi ayrı. İnşaatın bile inşaat muhasebesi diye ayrılmış dalı var. Muhasebe bölümlerinde uzmanlık kazandı. Sınavlara girdi, mali müşavirlik belgesi aldı falan.

zaten müşavirlik belgesi aldıysa aşmıştır kendini bizimkilerde almamı istiyo ama yemio ya aşamaları çok zor son sınava gelip de veremezsem 2 senem yanıcak

• quote:

quote:

Olabilir niye olmasın.Ben mesela öss'ye girip açıköğretimin yanına güzel bir 2 yıllık bölüm okuyacaktım.Sınav soruları kazık gelince öss'den ümidi kestim.Muhasebecinin yanına girip mesleği öğrenicem sonrası belki mali müşavirlik belli mi olur?Aof aslında normal üniden zor 2 dersten fazlasını bütünlemede veremezsen sınıfta kalırsın.Not isteyeceğin hocada yok.Ben işletme 2. sınıftayım izmir dokuz eylül üniversitesinde pazar günleri derse girme hakkım var.Aof'ün en kötü tarafı imajı,okula para gelsin diye herkesi alıyorlar.

• calpi84 bütün bi sene aöf yi kötüledin büyük üniversite hayallerine ne oldu odtü falan tutarmı ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: oeste

calpi84 bütün bi sene aöf yi kötüledin büyük üniversite hayallerine ne oldu odtü falan tutarmı ?

Ne odtü'sü?Ben 2 yıllık radyoloji peşindeydimMat-1 fen-1 zor olunca hayal oldu.Belki seneye inşallah.
  • quote:

quote:

calpi84 bütün bi sene aöf yi kötüledin büyük üniversite hayallerine ne oldu odtü falan tutarmı ?

Ne odtü'sü?Ben 2 yıllık radyoloji peşindeydimMat-1 fen-1 zor olunca hayal oldu.Belki seneye inşallah.

Sen bu kafayla bence hiç uğraşma yaşını başını almışın ailen yardımı kesmiş git iş bul çalış 20 küsür yaşındasın bu saatten sonra öss hayali ile uğraşma bak adamlar zor sormuş diyosun seneye yine kastırırlar sen aöf ve beyaz palionla mutlu olmaya bak

• insanların ne dediği çokda mühim olmamalı. sonuçta diploma olarak farkı yok. sınav zamanında ne zorluk çekiyoruz kimsenin haberi yok. eminim o uzaktan anca laf edenler öğretmensiz ders çalışıp sınava girdiğinde anca altına eder ...
  • quote:

quote:

quote:

Sen bu kafayla bence hiç uğraşma yaşını başını almışın ailen yardımı kesmiş git iş bul çalış 20 küsür yaşındasın bu saatten sonra öss hayali ile uğraşma bak adamlar zor sormuş diyosun seneye yine kastırırlar sen aöf ve beyaz palionla mutlu olmaya bak

Niye be sorular 2006-07 ayarında olsaydı garanti kazanmıştım.Liseyi tm alanından bitirdim son 2 ay içinde geometri hariç mat-1 ve sıfırdan fen-1'in yarısını yapacak kadar kendimi geliştirdim.İş bul diyorsun da ben en fazla muhsebeci olurum mali müşavir olana kadar iyi para kazanılmıyor.Ama radyoloji mesleği iyi devlette günde 6-7 saat mesai maaş+döner sermaye.Özelde ise 1100+ssk.Tek kusuru var kanser olup erken yaşta gidebilirsin.O yüzden benim tek kurtuluşum bu.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Niye be sorular 2006-07 ayarında olsaydı garanti kazanmıştım.Liseyi tm alanından bitirdim son 2 ay içinde geometri hariç mat-1 ve sıfırdan fen-1'in yarısını yapacak kadar kendimi geliştirdim.İş bul diyorsun da ben en fazla muhsebeci olurum mali müşavir olana kadar iyi para kazanılmıyor.Ama radyoloji mesleği iyi devlette günde 6-7 saat mesai maaş+döner sermaye.Özelde ise 1100+ssk.Tek kusuru var kanser olup erken yaşta gidebilirsin.O yüzden benim tek kurtuluşum bu.

Dostum pes etme insan çok isterse yapar belki seneye belki 3 sene sonra kesin kazanırsın ben biraz şakayla karışık yazdım o mesajımı Bence kendini yabancı dil alanındada geliştir ne olur ne olmaz bi gün lazım olur başarılar ..

• Biraz komik bir soru olacak belki ama , açık öğretim ücretli mi? Hiçbir bilgim yok AÖF konusunda.Hangi bölümler var acaba?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.