Şimdi Ara

Intel'den 45nm E5000 ve Q8000 modelleri geliyor, hedef AMD'nin Phenom X3 serisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
3.226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni nesil ekran kartlarıyla renklenecek yaz dönemine yönelik olarak işlemci üreticilerinin de bir takım hazırlıklar içerisinde olduğu biliniyor. Yılın son çeyreğinde 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan yeni işlemcilerini pazara sunmayı hedefleyen AMD bu yöndeki hazırlıklarına ara vermeden devam ederken en azından yeni model çeşitliliği anlamında Intel yılın üçüncü çeyreğine damga vuracak gibi görünüyor. Zira Intel, Nehalem mimarisine geçiş öncesinde elinde var olan tüm kozları sahaya sürerek hem rakibi AMD'yi daha dar bir alan içerisinde sıkıştırmayı hemde yeni nesil işlemcilerine geçiş öncesinde mevcut mimariyi kullanan yeni modeller ile Nehalem tabanlı işlemcilerin yaygınlaşması için geçecek süre zarfında pazardaki konumunu korumayı hatta arttırmayı hedefliyor.

Intel'in önümüzdeki aylarda duyurusunu yapmaya hazırlandığı yeni işlemcileri hakkında ortaya çıkan ilk detayları geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir haberimizde sizler ile paylaşmıştık. Firma rakip AMD'nin üç çekirdekli Phenom işlemcilerine karşı fiyatıyla dikkat çekmesi beklenen dört çekirdekli yeni işlemci ailesi Q8000'i ve giriş seviyesinde yüksek saat hızlarıya merak uyandırması beklenen E5000 adını verdiği çift çekirdekli yeni modellerini hazırlıyor. Dilerseniz öncelikle çift çekirdekli E5000 serisinden başlayalım. Tayvanlı anakart üreticilerinden alınan bilgilere göre E5000 serisi stratejik öneme sahip olan maliyet odaklı sistemlerde kullanılmak üzere hazırlanıyor. E2000 serisini yerine konumlandırılacak yeni seri özellikle 45nm üretim teknolojisini kullanıyor oluşuyla segmentinde ses getirebilir.

Wofdale çekirdeğini kullanacak olan E5000 serisinin genel karakteristiğine baktığımızda ise 45nm üretim teknolojisi ile hazırlanacak işlemcilerin E2000 serisine paralel olarak 800MHz FSB hızına destek vermeye devam ettiklerini görüyoruz. Bu noktada Intel'in atacağı adımlar son derece önemli. Zira firmanın hemen bir üst segmentte E7000 serisi işlemci ailesi olduğu için Intel muhtemelen segmentler ve seriler arasındaki farkı daha da belirginleştirmek adına 800MHz FSB desteğine devam etmiş olabilir ki tabi bu durum özellikle yeni modellerin hız aşırtma performansının da merak edilmesine ciddi katkı yapıyor. Çift çekirdekli bir yapıda olan E5000 serisi işlemcilerin seviye 2 bellekleri de 2MB olarak belirlenmiş durumda.

65 watt'lık ısıl güç tasarımına sahip olan E5000 serisi işlemciler 64-bit ve XD Bit gibi teknolojilere destek verirken daha çok kurumsal müşterilerle profesyonellerin kullandığı VT ve TXT gibi sanallaştırma ve veri üvenliği odaklı teknolojilere ise destek vermiyorlar. E5000 serisi dahilinde hazırlanması beklenen ilk işlemci E5200 olacak gibi görünüyor. Muhtemelen Pentium E2220 modelinin yerine konumlandırılacak olan işlemci yukarıda bahsettiğimiz özelliklere ek olarak 2.5GHz'lik saat hızıyla gelecek gibi görünüyor. Belirttiğimiz üzere yılın üçüncü çeyreği içerisinde kullanıma sunulması beklenen işlemcinin fiyatı ise 1000 adetlik alımlarda 84$ olacak gibi görünüyor. Bu arada E5000 serisinin AMD'nin iptal edilmediğini belirttiği Kuma işlemcilerine karşı da rakip olacağını hatırlatalım.

Açıkçası 45nm üretim tekolojisi ile hazırlanan çift çekirdekli E5000 serisinin geleceği uzunca bir süredir kulislerde konuşuluyordu. Q8000 serisi ise Intel'in süpriz adımlarından biri olarak değerlendirilebilir. 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanacak 4 çekirdekli yeni işlemci ailesi Q9000 serisinin altına konumlandırılacak. Intel'in pazara sunacağı dört çekirdekli ve uygun maliyetli işlemcileri kapsayacağı belirtilen Q8000 serisi dahilinde yer alan modeller Q9000 çatısı altında yer alan modellerden farklı olarak 4MB L2 belleğe sahip olacaklar. 1333MHz FSB desteğiyle gelecek işlemciler ayrıca 95 watt'lık ısıl güç tasarımına sahip olacaklar. Peki Intel'in Q8000 serisi dahilinde hazırlayacağı ilk model hangisi olacak ?

Gelen bilgilere göre Intel'in ilk modeli Core 2 Quad 8200 olacak. 2.33GHz'de görev yapacak olan işlemci 4MB seviye 2 belleğe ve 1333MHz FSB'ye sahip olacak. E8000 serisi gibi VT ve TXT gibi teknolojilere destek vermeyen işlemci 1000 adetlik alımlarda 203$'lık etiket fiyatına sahip olacak. 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan işlemci 65NM üretim teknolojisine sahip olan ve 8MB L2 ile donatılan Q6600 modeli karşısında fiyat (Q660 TR'de 215$ seviyesine kadar gerilemiş durumda) açısından ilk etapta belki pek rekabetçi olamayacak ama uzun vadede etkili olması muhtemel zira Intel'in yıl sonu itibariyle 65nm üretim teknolojisine sahip kullanımda olan işlemcileri için EOL sürecini başlatacağını da biliyoruz.

Intel, rakibi AMD'yi iyice köşeye sıkıştırmayı hedefliyor. 65nm ve 45nm Core 2 Quad serisi ile Phenom X4 modellerinin karşısında olan Intel, kendi ürün gamında olmayan üç çekirdekli işlemcilere yönelik olaraksa rakip AMD'nin Phenom X3 serisine 45nm üretim teknolojisiyle hazırladığı çift ve dört çekirdekli yeni modeller ile em bir alt segmentten hemde bir üst segmentten bastırarak nefes aldırmamayı planlıyor. Tabi bu noktada yeni işlemcilerin sergileyeceği performans ve akabinde oluşacak fiyat/performans tablosu rekabetin gidişatını belirleyecek. Tabi AMD'nin işlemcileri rekabetinin yanı sıra 780G ve 790GX çipsetleriyle komplike platformlar hazırlama konusunda rakibi Intel'e göre bazı avanatajları olduğunu da hatırlatalım.

Sayfanın Linki : http://hkepc.com/?id=1306&fs=c3nh

• 3 cekirdege karsı 2 cekirdek olmaz

nekadar l2 de artsa nekadar o/c de olsa multitastingde tıkanır.

ama ucuz guzel 45nm 4 cekirdekler cok guzel olur ve x4 lere karsı ii netice alır
  • intel nehalem öncesi pazar payını kapma ve amd ye şans vermemek için yaptığı ataklar
  • Bir bilgi hatası var. Intel Core 2 Duo E8xxx serisinde Virtualization vb. teknolojiler vardır. FX57 galiba yoğunluktan ötürü gözünden kaçtı.
  • intel durmadan cpu cıkartıyor herkes hep yenisine koşuyor adamlar iyi yoluyor walla milleti kaz gibi
  • quote:

Orjinalden alıntı: tolgacem

3 cekirdege karsı 2 cekirdek olmaz

ama ucuz guzel 45nm 4 cekirdekler cok guzel olur ve x4 lere karsı ii netice alır

katılıyorum...
  • fiyatları ne olur acaba türkiyede
  • AMD'den şaşmayacağım...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hacker683

Bir bilgi hatası var. Intel Core 2 Duo E8xxx serisinde Virtualization vb. teknolojiler vardır. FX57 galiba yoğunluktan ötürü gözünden kaçtı.

e8xxx serisi değil ,haberdeki seri q8xxx olacak ve e8xxx serisinde olan teknolojilerin olmadığını söylemiş.o yüzden haber doğru
  • quote:

Orjinalden alıntı: kamikazeden

quote:

Orjinalden alıntı: Hacker683

Bir bilgi hatası var. Intel Core 2 Duo E8xxx serisinde Virtualization vb. teknolojiler vardır. FX57 galiba yoğunluktan ötürü gözünden kaçtı.

e8xxx serisi değil ,haberdeki seri q8xxx olacak ve e8xxx serisinde olan teknolojilerin olmadığını söylemiş.o yüzden haber doğru

Ortaya çıkan bir yol haritasında Q8000 serisinin VT ve TXT teknolojilerini destekleyeceği görülmüştü. Fakat bugün başta endüstriyel haberleri ile tanınan Digitimes olmak üzere bazı kaynaklar Q8000 ve Q9000 serisi arasındaki farklardan biri olarak Q8000 serisinin VT ve TXT teknolojilerine destek vermediğini belirtiliyorlar;http://www.digitimes.com/mobos/a20080612PD222.html

• quote:

Orjinalden alıntı: max975

intel nehalem öncesi pazar payını kapma ve amd ye şans vermemek için yaptığı ataklar

pazar zaten intelin kapacak birsey kalmadi adamlar somurdu ortaligi ben 1 senedir e4400 kullaniyorum gayet memnunum 1 sene daha kullanmamam icin hicbir neden yok oy uzden yolunanlar dusunsun illa ki sistem toplayacaksam nehalem olacak oda 1 seneden once olmaz
  • Gelsin artık yeni quadlar. Ne zamandır bekleniyor
  • quote:

Katılıyorum iyi bir yorum olmuş dostum.

Haber için teşekkürler.

• quote:

Orjinalden alıntı: Z-DGİ

quote:

Katılıyorum iyi bir yorum olmuş dostum.

Haber için teşekkürler.

• quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

quote:

Orjinalden alıntı: max975

intel nehalem öncesi pazar payını kapma ve amd ye şans vermemek için yaptığı ataklar

pazar zaten intelin kapacak birsey kalmadi adamlar somurdu ortaligi ben 1 senedir e4400 kullaniyorum gayet memnunum 1 sene daha kullanmamam icin hicbir neden yok oy uzden yolunanlar dusunsun illa ki sistem toplayacaksam nehalem olacak oda 1 seneden once olmaz

Memnuniyetin ölçüsü standart kullanımsa eğer zaten mevcut işlemcilerin hemen hiçbirinin birbirine olan farkını gözlemleyemezsin!!!
    Ancak testler aracılığı ile fark çıkar ortaya ki o da zaten 4400'ün çok da iyi işlemci olmadığını ayan beyan gösterir sana kardeş!!!

• yeni sistem topldım ve nedenini bilmediğim bi şekilde intelin fiyatlarını sormadan amd 4800+ istedim ve aldım ilerde de değişecek olsam büyük ihtimal phenomx3 alıcam.
  • Bu intelde işlemci yumurtlayan tavuk mu var acaba
  • Intel 4ever ya. Bakalım bu ne kadar olacak. Her gün başka birşeyle karşımıza çıkıyorlar hayırlısı.
  • Q6600 hala öncelikle tercih edilmesi gereken bi işlemci 215 usd + kdv tadindan yenmez Q6600 @3.0 ghz stok fan ile sesizlik sernilik performanss.
  • quote:

Orjinalden alıntı: DoMinicSS

yeni sistem topldım ve nedenini bilmediğim bi şekilde intelin fiyatlarını sormadan amd 4800+ istedim ve aldım ilerde de değişecek olsam büyük ihtimal phenomx3 alıcam.

iyi yapmıssın x2 4200 4400 neysede sonrası boşuna para harcamak oluyor x3 ve x4 ler ölü doğan çocuklar x3 ler şu an iyi gibi gorunsede intel onların ömrünü kısaltacak gibi gorunuyor özellikle bazı sitelerin 350 lira altına q6600 sattığını düşünürsek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 13 Haziran 2008; 23:32:56 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.