Şimdi Ara

## Computex 2008: AMD'nin 45nm Deneb İşlemcileri İçin Gözler Ekim Ayında ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
2.329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Computex 2008: AMD'nin 45nm Deneb İşlemcileri İçin Gözler Ekim Ayında ##

Tayvan'da gerçekleştirilen Computex 2008 fuarında Intel, yılın son çeyreği içerisinde anons etmeye hazırlandığı Nehalem tabanlı yeni nesil işlemci ailesinin yeni test sonuçlarını ve kullanılacak X58 yonga setli anakartları canlı sistemler üzerinde tanıtırken AMD cephesiyse 7 Haziran'a kadar devam edecek fuarda malesef şimdiye kadar sessiz kaldı diyebiliriz. Gelen son bilgilere göre saat hızı 2.6GHz'den yüksek ve muhtelemen 3GHz'e yakın olan 45nm Deneb modelleri Ekim ayı yada Kasım ayı içerisinde ortaya çıkabilir. 45nm üretim teknolojisi ile hazırlanan, doğal dört çekirdekli Deneb ailesini takiben AMD, Propus kod adını verdiği ve L3 belleği olmayan işlemcilerden oluşan model gamını ise büyük bir ihtimalle 2009 yılında kullanıma sunacak gibi görünüyor. Öte yandan Deneb işlemci ailesinin nasıl bir performans sunacağı da önemli. Çünkü ortaya çıkan yeni Nehalem sonuçları Intel'in yeni nesil işlemcileriyle kullanımda olan mevcut işlemcilerine ciddi fark atacağını işaret ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 6 Haziran 2008; 9:26:35 >

• amd den artık cevap bekliyoruz intele
  • +1 AMD 'den ciddi bir cevap beklyoruz.

Ancak cevap verebileceğini sanmıyorum malesef. nehalm mevcut core sersisinden aynı frenkastaki işlemciden %45 daha hızlı.

AMD şu andaki işlemcilere yetişemiyor. %45 farkı kapatması hiç mümkün gözükmüyor.

Bu açık. AMD neden farklı bir mimariye ağırlık verip de intele cevap vermiyor anlamıyorum.

High-K üretime de geçmesi şart.
  • core voltage 1.645v cok deyilmi 45 nm için?
  • quote:

Orjinalden alıntı: menem

amd den artık cevap bekliyoruz intele

Daha çok bekleriz
  • Büyük ihtimalle yanlış ölçüm.Cpu -z daha benim x2 3600 ün core voltajını bile doru gösteremiyor.
    quote:

Orjinalden alıntı: jin_paci

core voltage 1.645v cok deyilmi 45 nm için?
  • quote:

Orjinalden alıntı: hikmetg

+1 AMD 'den ciddi bir cevap beklyoruz.

Ancak cevap verebileceğini sanmıyorum malesef. nehalm mevcut core sersisinden aynı frenkastaki işlemciden %45 daha hızlı.

AMD şu andaki işlemcilere yetişemiyor. %45 farkı kapatması hiç mümkün gözükmüyor.

Bu açık. AMD neden farklı bir mimariye ağırlık verip de intele cevap vermiyor anlamıyorum.

Yanlız unutulan birşey var. AMD uzun süredir bellek denetçileri işlemciye dahil ediyor. Fakat bu olay intel'de yeni başlıyor. Yani AMD bu konuda daha tecrubeli. Intel bir şekilde tökezlerse, AMD bunu en iyi şekilde değerlendirecektir. Umarım Tökezler

Ayrıca, nehalem ile birlikte hızaştırma potansiyeli Intel işlemciler için düşük olacak(En azından şuan mevcut olan serilere göre ) Bu yüzden nehalem şuan için ne kadar gerekli bilemiyorum. Mesela Q6600'ü 3.6-3.8 ghz'de çalıştıran birisi, Nehalem mimarisindeki 2.6 ghz'lik 4 çekirdekli işlemciye neden geçsin(günlük kullanım için konuşuyorum, yoksa artıları kesin olacak) Eğerki hızaştırma potansiyeli fena olmazsa(Mesela rahatça 3.2 ghz'i görebilmek gibi) işte o zaman geçilebilir. Yoksa şuanki verilerle pek bir avantaj sağlıyacağını düşünemüyorum.

• 4 çekirdegine kurban olam.. gör 4.ghz barajını estir deli rüzgarını... ekran kartında gel anakartta gel işlemcide gel ne olursan ol gel
  • NEhalem geldiginde amd nin yapacak seyi kalmayacak adamalr x2 phenomlari cikartamadi fiyat kirmaktan x4 phenomlarla core2duo lari ancak geciyorlar amd nin elle tutulur bir yani yok bundan sonra f/p disinda olacaginida sanmiyorum
  • 6mb l3 gereklimidir??? fiyata mı yansır performansa mı???

giriş seviyesi 2.8ghz olursa çılgın bişiyler olur bence bu serilerden
  • ya anlamiyorum... her bakimdan guzel giden bir islemci ailesi.. 3 cekirdekli 2.1ghz 8450 islemcisi; 6000+ ve 5600+'dan daha ucuz...
    Donanim konusunda en buyuk destegi veriyor size... Intel'in islemcisinin kullanildigi anakartta overclock etmeden 3 yollu SLI yapamiyorsunuz adam gibi...

alip overclock edecekseniz beklemeyin.. Nehalem geliyor 133mhz fsb'si var...

hala birileri bekliyor; neyi bekliyorsunuz ya... daha iyi daha iyi... nereye kadar daha iyi...? nasil olsa gidip alacaksiniz bir islemci ondan sonra da cikip overclock edeceksiniz.... gercekten overclock edip etmemekten bile haberiniz yok..

ya gidip, oyun falan oynayin, arada internet sayfasi falan bakin ve ondan sonra gelip " AMD'de bilmem ne kadar daha iyisini bekliyorum." demeye yuz bulun... AMD'de sanki yakindan arkadasiniz da; sizin icin prototip yapacak... yapilmasi gerekeni yapiyor zaten kendisi..

8 yasinda cocuk overclock yapiyor yahu...

• AMD mevcut mimarisi ile bir performans lideri olamaz. 45 nm ile birlikte aynı anda yeni bir mimariye geçmeyi de riske edemez. Onun için AMD komple plaftorm taktikleriyle bir süre daha fiyata oynayacaktır. Esas FUSION projesi de başarısız olursa AMD batar, hem de bir anda batar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

ya anlamiyorum... her bakimdan guzel giden bir islemci ailesi.. 3 cekirdekli 2.1ghz 8450 islemcisi; 6000+ ve 5600+'dan daha ucuz...
    Donanim konusunda en buyuk destegi veriyor size... Intel'in islemcisinin kullanildigi anakartta overclock etmeden 3 yollu SLI yapamiyorsunuz adam gibi...

alip overclock edecekseniz beklemeyin.. Nehalem geliyor 133mhz fsb'si var...

hala birileri bekliyor; neyi bekliyorsunuz ya... daha iyi daha iyi... nereye kadar daha iyi...? nasil olsa gidip alacaksiniz bir islemci ondan sonra da cikip overclock edeceksiniz.... gercekten overclock edip etmemekten bile haberiniz yok..

ya gidip, oyun falan oynayin, arada internet sayfasi falan bakin ve ondan sonra gelip " AMD'de bilmem ne kadar daha iyisini bekliyorum." demeye yuz bulun... AMD'de sanki yakindan arkadasiniz da; sizin icin prototip yapacak... yapilmasi gerekeni yapiyor zaten kendisi..

8 yasinda cocuk overclock yapiyor yahu...

çok güzel yorumlamışsınız bence amd oyunlar için çok iyi performasn gösteriyor ama insan her zaman olan daha iyisini istiyor

• amd artık elini çabuk tut..

AMD-ATİ
  • quote:

Orjinalden alıntı: buraoca2

quote:

Yanlız unutulan birşey var. AMD uzun süredir bellek denetçileri işlemciye dahil ediyor. Fakat bu olay intel'de yeni başlıyor. Yani AMD bu konuda daha tecrubeli. Intel bir şekilde tökezlerse, AMD bunu en iyi şekilde değerlendirecektir. Umarım Tökezler

Ayrıca, nehalem ile birlikte hızaştırma potansiyeli Intel işlemciler için düşük olacak(En azından şuan mevcut olan serilere göre ) Bu yüzden nehalem şuan için ne kadar gerekli bilemiyorum. Mesela Q6600'ü 3.6-3.8 ghz'de çalıştıran birisi, Nehalem mimarisindeki 2.6 ghz'lik 4 çekirdekli işlemciye neden geçsin(günlük kullanım için konuşuyorum, yoksa artıları kesin olacak) Eğerki hızaştırma potansiyeli fena olmazsa(Mesela rahatça 3.2 ghz'i görebilmek gibi) işte o zaman geçilebilir. Yoksa şuanki verilerle pek bir avantaj sağlıyacağını düşünemüyorum.

hocam çok ii noktaya değindin eline sağlık bilmeyenler biraz öğrensin bunu :D +3287428364782364782

• quote:

Orjinalden alıntı: bulentozi1905gs

çok güzel yorumlamışsınız bence amd oyunlar için çok iyi performasn gösteriyor ama insan her zaman olan daha iyisini istiyor

alamayacak ama yine de istiyor dimi?
    havada bir istek var... karsiliksiz talep yani.. "biz daha iyisini istiyoruz ama almak icin degil uzaktan bakmak icin..." gibi komik bir tutum var...
  • quote:

Hocam, ben olsam inanmazdım Intel'e. "Bak, ben yeni işlemci ürettim, aynı saat hızındaki işlemciden %900 daha fazla. Bak, bunu satacam, alacaksınız, almazsanız rüşvet verecek birisi bulurum, yine size bunları satarım." diyor açık açık. Intel L2 belleği iki katına çıkardı da n'oldu ? THG'nin anasitesi (Türkiye olmayan sitesinde) L2 belleğin her iki markada da çok önemli olmadığı, ama her ne var ki test programlarının bu belleklere tapıp, bellek miktarını arttığını algıladığndan puanı da arttırıyor, ve açık açık KAZIKLANIYORUZ ! Intel böyle bir marka işte...

Gelelim bu başlıkla ilgili yorumuma : AMD'nin bu Deneb'leri açık açık çok iyi iş yapacaklar. Mahkeme kararı, daha fazla anakart uyumluluğu, yeni Puma serisiyle beraber büyük firmalarla çalışması vs. vs. derken, AMD epey yol aldı ve alacak. Dilerim ki, bu mahkeme kararı Intel'in aleyhine açıklanır. O zaman görün ASIL REKABETİ !!!

AMD, yolun açık , başarılar seninle olsun !

• Yav şimdi amd nin deneble inteli geçemeyeceği belli. Zaten amd i inteli platformlarıyla vuruyor ki bence bunda çok başarılı çok iyi işlemci yapıp ekran kartı anakart işlemci uyumu olmadıktan sonra o bilgisayar bi halta yaramaz.Ama AMD nin intel kadar performanslı işlemcilerde çıkarması gerek. Örneğin M-SPACE mimarili bulldozer işlemcilerini çıkarmak için 2009 u felan beklememeli bence. Ayrıca şu AM3 ana kartlar içinde bence çok bekletti hem DDR3 hem DDR2 li anakartlar almak istiyorum açıkçası. Neyse umarım amd sunucu platformlarınada chipset üretir ve işlemcilerini daha performanslı yaparda opteronlarının ve phenomlarının kalitesi arttırır.

Arkadaşlar birşey sormak istiyorum.. Biliyorsunuz ki bu 64 bit mimarili işlemciler amd den çıktı ve amd lisanslı. Geçen gün forumların birinde okudum ama araştıramadım. AMD nin şuan çıkardığı phenomlar intelin c2d larını 64 bit işletim sistemi ve 64 bit uygulamalarda geçiyormuş. Bu ne kadar doğru?

• quote:

Orjinalden alıntı: buraoca2

quote:

Hocam, Intel o kadar hızaştırma yeteneği ile Intel fanatiklerinin ağzını sulandırdı, şimdi de OC çekilen işlemcilere garanti vermeyeceğini açıklıyor. Çift çekirdeğe AMD'den sonra geçti. Ama AMD'den biraz daha iyi işlemciler üretti, yani çift çekirdekten iyi para kazandı. Bunun sebebi rüşvet... Öhöm öhöm!! !Pardon ... Firmalara (anakart ve hazır PC) para vermesi, Intel işlemci vermemesiyle tehdit etmesi yüzünden AMD çok "kötü" duruma geldi. Ama her ne var ki , hazır PC üreticileri AMD kullanmamasından (niye, sebebini anlamışsınızdır), AMD şu anda %30'luk dilimde. Ama sadece sistem toplayanlar AMD alır durumda, neredeyse hiçbir marka AMD kullanmıyordu!!! Şimdi mahkeme kararından korkuyorlar ve AMD'ye yaklaşanlar var. Ama ona rağmen, %30'luk dilimde. Dikkatinizi çekerim.Mahkeme kararı AMD'nin lehine olsun, görün o zaman AMD'yle Intel rekabetini;).

Intel'in rüşvet meselesi de , P4 ile Athlon serisinin ortalığı rekabetinden sonra Intel'in yusuf yusuf olmasından kaynaklanıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scaniaperest -- 6 Haziran 2008; 12:36:06 >

• Daha öncede söyedim, yine söylüyorum.Deneb sağlam olucak.Fiyatına göre istenilen performansı aksaklık olmadığı sürece vericektir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.