Şimdi Ara

## Computex 2008: PhsyX Cephesinden Yeni Gelişmeler ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.187
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Computex 2008: PhsyX Cephesinden Yeni Gelişmeler ##

AGEIA'yı geçtiğimiz aylarda satın alarak firmanın uzmanı olduğu fizik teknolojilerine de sahip olan Nvidia, AGEIA'nın PhysX teknolojisini hızlı bir şekilde ürünlerine entegre etmek üzere çalışmalara başlamıştı. GeForce 8 serisi ve üstü modellerde bu desteği sağlayan firma kendi fizik teknolojisini ücretsiz olarak dağıtma yolunda adımlar atmaya hazırlanıyor. Firmanın bu hedefi doğrultusunda dileyen üreticiler Nvidia'nın bu teknolojisini kullanabilecekler ki söz konusun ekran kartı arenası olduğunda akıllara hemen AMD-ATi ve Intel geliyor. Bu noktada Intel'i hızlı bir şekilde eleyebilmek mümkün zira bilindiği üzere firma geçtiğimiz sene bir diğer fizik teknolojileri profesyoneli olan Havok firmasını satın alarak bünyesine katmıştı. AMD-ATi'nin ise bu konuda nasıl bir adım izleyeceği henüz netleşmiş değil. Öte yandan Nvidia'nın kısa süre içerisinde fizik teknolojisi için hazırlanan yeni yazılım paketini yayınlayacağı da ifade edilmekte. Teknolojinin kullanımı konusunda ise yıl sonuna kadar PhysX destekli 16 oyunun kullanıma sunulması bekleniyor ki bunlar arasında Capcom'un Bionic Commando ve Black Lion Stüdyolarının Shadow Harvest oyunları da yer alıyor. Ayrıca gelen bilgilere göre 2009 yılı içerisinde 40 yeni başlığın daha "fizik severler" listesine ekleneceği belirtiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 5 Haziran 2008; 15:19:09 >

• nvidia boş durmuyo yav acaba atinin cevabı ne olacak
  • NVIDIA nın kızgın hali çok güzel yaw:) intele inat işlemci yapacak nerdeyse. eğerki mentalray render edebilen ekrankartı dedikodusunu gerçek yaparsa gelato projesinin ekibini yeni aldığı raytracing hesaplamaları yapan şirkete konuşlandırmış. bu gerçek olursa alırım ben o ekran kartını işlemci onunla boy ölçüşemez bile. ne fiyat ne performans olarak benim gibi 3d ile uğraşanların çok işine yarayacağı kesin...
  • 16 oyun vay be cok iyi ben 3-5 oyun cikarsa iyi diyordum nvidia bu ise epey yatirim yapiyor demek ki ayrica mental ray i oyunlara entegre ederlerse nvidia yi kimse tutamaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 5 Haziran 2008; 15:28:48 >
  • Şu fizik desteği de bir eklense de görsek ne olacağını.
  • Ben bu fizik işine ısınamadım.

Nedendir bilmiyorum
  • nvidia nın doğallıkları
  • GTX 260 ve 280'den sonra bir şeyler olacak, sanırım.

GTX 260 ve 280'e özgü bazı noktalar olursa şaşırmamak lâzım.
  • 8 serisi ve üstü modellere destek verecekmiş.

Bu destek yazılımla sağlanacağına göre şu an elimizdeki kartlarda ne derece verimli olur?
    Donanımsal bir takviye de gerekmez mi?
    Eğer öyle ise nvidia 8 serisi ve sonrasındaki ürünlerine [(Fizik desteğini düşünerek) ageiayı alacağı öngörüsü ile] donanımsal bir değişiklik yaparak mı üretti acaba?

Bu soru işaretleri konusunda açıklama yapabilecek var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 5 Haziran 2008; 17:32:14 >
  • bende şimdi bunu merak ettim, 8800GT nin bu psyhx zımbırtısını destekleyen bir donanımsal özelliği varmıdır acaba?
  • quote:

Orjinalden alıntı: tec

NVIDIA nın kızgın hali çok güzel yaw:) intele inat işlemci yapacak nerdeyse. eğerki mentalray render edebilen ekrankartı dedikodusunu gerçek yaparsa gelato projesinin ekibini yeni aldığı raytracing hesaplamaları yapan şirkete konuşlandırmış. bu gerçek olursa alırım ben o ekran kartını işlemci onunla boy ölçüşemez bile. ne fiyat ne performans olarak benim gibi 3d ile uğraşanların çok işine yarayacağı kesin...

Hocam aynen katiliyor ve ayni heyecani paylasiyorum, GPU destekli mental ray zamani gelsin artik!!!
  • quote:

Orjinalden alıntı: amo

bende şimdi bunu merak ettim, 8800GT nin bu psyhx zımbırtısını destekleyen bir donanımsal özelliği varmıdır acaba?

GeForce 8 ve 9 serisinin yapısı, ekran kartının bu işlemleri yapmasına uygun durumda. Paralel işlemcileri kullanacaklar.

Hatırlarsanız, 8800 GTX - GTS G80, "Quantum Effects" isimli "Grafik İşlemci Tabanlı Fizik Teknolojisi"yle tanıtılmıştı.

Yapay zekâ işlemleri için bile "merkezî işlemciden yük alma"dan söz ediliyordu, özellikle Dx10 oyunları geliştikçe yayılacak şekilde.

Üstelik, Kasım 2006'da yayımlanan pdf dosyasında, CUDA sayesinde belli işlemlerin, "geleneksel" merkezî işlem birimi (CPU) mimarîsine göre 100 kat hızlı yapılabileceği ibarelerini görebilirsiniz. Hani, son zamanlarda konuşulan şeyler, "atışmaların" kaynakları da yeni değil aslında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 5 Haziran 2008; 19:37:12 >

• CUDA bayadır çıkmış bulunuyor. Şu an millet çatır çatır kullanıyor valla. Physix desteği de yakında çıkacak haberde bahsedildiği gibi.

Örneğin CUDA'nın Matlab plugin'i var ve MATLAB hesaplamalarını GPU üzerinde çalıştırabiliyor. Mühendisler için büyük avantaj
  • ben nvidea nın oyun cıkarmasını istemem o zaman nvidea ekran kartına optimize oyunlardan dolayı ekran kartımızı nvidea olarak kullanma şartı doğar bu berbat bir durum olur ben ATI ekran kartlarını daha çok beyeniyorum ama bakma şu an en iyi nvidea o başka
  • fizik boş iş bence sadece üst düzey yeni katlarda iş görür donanım desteği lazım 9600 gt gibi misal bunu sürücü desteği ile verse ne olacak ki kocaman bir hiç yeni kartlara da zaten skoter motorsiklet bile alınır o kadar pahalı yani
  • +10 ayni fikirdeyim
    quote:

Orjinalden alıntı: Bulut_Taciri

8 serisi ve üstü modellere destek verecekmiş.

Bu destek yazılımla sağlanacağına göre şu an elimizdeki kartlarda ne derece verimli olur?
    Donanımsal bir takviye de gerekmez mi?
    Eğer öyle ise nvidia 8 serisi ve sonrasındaki ürünlerine [(Fizik desteğini düşünerek) ageiayı alacağı öngörüsü ile] donanımsal bir değişiklik yaparak mı üretti acaba?

Bu soru işaretleri konusunda açıklama yapabilecek var mı?
  • Tek yaptıkları, sürekli yeni donanım/yazılım aldırarak bizi sömürmek olan bu tip firmaların, eskiyen ürünlere yönelik teknolojik çalışmalar yapması garibime gitti. İmana mı geldiler ne?
  • theyapici: Hocam kartlar zaten gerekli donanıma sahip (Fiziksel hesaplamaları inanılmaz hızlarda yapıyorlar, istersen biraz araştırabilirsin, Bknz. nVidia CUDA forumları). 8600GT bile yapabiliyor hesaplamaları ama ne derece yapar onu bilemem

18yusuf: Bilindiği üzere ücretsiz olacak yazılım Eski ürünler (8 serisinden öncesi) Unified Shader üniteleri içermiyordu. O yüzden hesaplamaları onlara yapmak mantıksız olur, istese adamlar onlara da koyardı ama hiç bir işe yaramazdı sadece performans düşürürdü

• piyasaya girecek 16 oyundan en az beşi testlerde yer alacaktır!!! bu durumda douştan avanajlı kartlar açık fark atar ATI ezilir vb vb vb
  • quote:

Orjinalden alıntı: ***CoNDoR***

18yusuf: Bilindiği üzere ücretsiz olacak yazılım Eski ürünler (8 serisinden öncesi) Unified Shader üniteleri içermiyordu. O yüzden hesaplamaları onlara yapmak mantıksız olur, istese adamlar onlara da koyardı ama hiç bir işe yaramazdı sadece performans düşürürdü

İşte ben de sürekli yeni ürünler aldırarak bizi sömüren bu tip firmaların artık yeni gpu lar ile eskimekte olan kartları yeniden değerli kılacak yazılımlar çıkarmasını anlayamıyorum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.