Şimdi Ara

Hoparlör altına mermer vb.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Müzik sistemimde iki adet Focal 726V bulunmakta, bunların da tanesi 23,5 kg gelmekte ve altlarında yanılmıyorsam spike diye tabir edilen sivri ayaklar bulunmakta. Evim eski bir ev olmasında dolayı şimdiye kadar parkelere çok dikkat etmiyordum, dolayısı ile 23,5 kg lık bir ağırlık iğne gibi ayakların üstüne binince parkeyi delmiş durumda.

Taşınmayı planladığım evde de böyle bir sorun olmasın diye ne yapmam gerekli? Altına mermer mi kestirsem, ya da sunta, cam?

Sesi bozmayacak ve çirkin durmayacak bir çözüm arıyorum. Sizler bu sorun için ne yaptınız?
    Teşekkürler..

• Ureticiler aslında speaker altına bir mermer,granit vs gibi bir tablanın konulmasını onermez direkt zemine oturması icin zaten gerekli calısmalar (spike vs) yapılmıstır.
    Speaker altına mermer, cam, sunta, granit uygulamaları yapılsada iyi yonde sonuclanacak anlamına gelmiyor. Aslında en iyisi altlık kullanmamak. Altlıgın amacı titresimleri zemine aktarmamak ama zaten speaker firmaları bunun onlemini yeterince alıyor. Ben de eski evde zemin iyi olmadıgından altlık kestirdim cok faydası olmadı. Yeni yerde ise hic kullanmıyorum. Alt frekanslarda ciddi sekilde bir kontrol zayıflıgı oluyor. Altlık koydugumda alt frekans cevabında butunluk bozuluyor. Bir bosluk olusuyor. Tablayı kaldırdıgımda cok daha iyi bir sound alıyorum. Yani bunu denemek lazım. Odanın sekli, hacmi, akustik cevabı cok etken. Bence spike altlarına metal para gibi uygulamalar yapabilirsiniz. Bu tip uygulama yapan da cok. Hifi yada hiend sitelerinde bolca orneklerini gorursunuz. Bu sekil bence tabladan daha saglıklı.
  • @ikarahal üstad zaten cevabı ayrıntılı şekilde vermiş bende özet halini söyliyim bari hoparlörün altında zaten spike tarzı uygulamalar orjinalinde mevcut ise mermer tarzı extra uygulamalar sesi olumsuz etkilemekte onu yerine metal para veya buna benzer ayarda yüzey alanını genişletmek amaçlı küçük materyaller kullanabilirsiniz ben ne yapıyorum diye merak ederseniz de parkeler yerine yerdeki halıyı feda ediyorum halının üzerinde tutyorum böylece parkeler mutlu ben mutlu....
  • Marketlerde nalburlarda bulabileceğin küçük sünger yapışkanlı materyaller (valla bunlara ne denir bilemedim ) var.. Bunlar işini görebilir
  • altına parça laminat veya 0.5cm lik mdf koyabilirsin herhangi bir sorun çıkmayacaktır.
  • Benim speakerlarda da aynı problem vardı ben bildiğin scotch brite mutfak bezlerinden aldım 1 tanesini düzgün biçimde kesip her ayağın altına 3 kat parçalar halinde koydum problem olmadı
  • hoparlörün altına konan bu tür gereksinimlerin enfaydalı yanı evtemizliğinde elektirik süpürgesinin hoparlöre zarar vermemesidir

Hoparlör altına mermer vb.
  • arkadaşım altına cam koy yada hiçbişey koyma çünkü ya zemine sıfır olmalı yada zeminle bütünleşip bir titreşim armonisi oluşturabilicek bir materyal olmalı ki bu da camdır çünkü cam serttir zemine uar sünger fln sakın sesi çok bozarsın mermer ise en tavsiye edilmeyen bir madededir çnkü mermerler bildiğiniz gibi içlerinde ve dışlarında damar bulundurmaktadırlar ve bu damarlarım arasında çok az olsa yumuşakımsı bir madde vardır bu madde sesi kendi içinde soğurmaya yol açarak sesin daha boğuk daha titrek fakat anlaşılmaz çıkmasını sağlar bu yüzden en iyi materal camdır ama aslında hepsi bir kenara sen direk koy yere boşver tabanı yer bozulmasın diyer müzik zevkimden vazgemeye değmez bence ama yinede koyacam dersen 2,5 tek kesimli kearları küt tek ksimli olmasına dikkat et bu çok nemli tek kesimli kenarları küt bir cam kullanmak en iyisidir saygılar
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.