Şimdi Ara

Arşiv Yapmanın İncelikleri - Teknikleri - Püf Noktaları (43. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
998
Cevap
4
Favori
66.161
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Barbar

quote:

Orijinalden alıntı: Neo

quote:

Orijinalden alıntı: NVN

quote:

Orijinalden alıntı: Neo

quote:

Orijinalden alıntı: NVN

quote:

Orijinalden alıntı: Emmmreee

DVD'lerde arşiv yapmanın hamallıktan başka getirisi yok. Ben ancak ve ancak divxplayer'da izleyeceğim dizileri, filmleri atarım DVD'ye. Yani sonuçta istediğin zaman bir şeyleri kopyalayamayacaksan ne gereği var?

Cahilliğe bak.
    DVD'yi istediğin yere götürebilirsin. Her bilgisayarda dvd sürücü olduğuna göre istediğin zaman kopyalayabilirsin.

Şu sözüm böyle düşünenlere kapak olsun:

1 DVD bozulunca birkaç film, 1 harddisk (boyuta göre) bozulunca yüzlerce film elden gider.

İşi bildikten sonra bişi olmaz kardeşim.

Voltaj dalgalanmasından dolayı harici harddiskim bozuldu verilerim gitti.
    Güç kaynağı kullan deme. Laptopa aktarım yapıyordum.
    Laptoplar için güç kaynağı kullanmaya gerek olmadığını biliyorsundur.

Neyse sen harici hdd'de arşiv yapmaya devam et.

Tek hdd ile o kadar olur tabi yapcak bişi yok ya kardeşim int cafe işletiyorum kaç filmlik arşiviniz var allah aşkına ?

Soru bana mı çünkü çoğul eki kullanmışsın...???

Kendi aralarında konuşuyorlar sanırım. Ortaya söylendiyse eğer, arşiv işi su (!) yarışına döner.

• quote:

Orijinalden alıntı: ExECaLiBuR

Kendi aralarında konuşuyorlar sanırım. Ortaya söylendiyse eğer, arşiv işi su (!) yarışına döner.

Umarım öyledir..
  • Bende 1Tb Hdd Saklıyorum
  • 1 anda bütün arşivinizin yok olmasını istemiyorsanız harici disklere güvenmeyin.. NVN'nin bahsettiği gibi 1 dvd bozulursa kayıbınız 4.7Gb olur ama benim gibi 1TB 3-5 snde gidince insanın içi acıyor.. Harici diske hiç üzülmedim ama içindeki arşivi düşününce çok moralim bozuldu.. Disklerinize dikkat edin, çalışırken haraket ettirmeyin, düşürmeyin, Usbyi asılarak çıkarmayın, gücünü kesmeyin, varsa UPS kullanın vs. vs..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Qrt_ -- 23 Şubat 2010; 13:51:16 >
  • arkadaşlar mkv için dvd-r mi yoksa dvd+r mi tercih ediyorsunuz?
  • dvd medyada hep +R'yi tercih ederim. - olanlar ne hikmetse daha yavaş yazıyor. Ama diğerinden 7mb daha fazla kapasitesi var.
  • 1080p Filmlerin boyutu o kadar büyük ki, Dvd'ye yazmak pek akıl karı değil. Mesele Transformers'ın 1080p BDRip'ini indirdim, yaklaşık 19Gb boyutu var. Şimdi ben bunu 4 parçaya ayırsam olmaz. Çift katmanlı disk kullansam, onlarda çok pahalı tek bir çıkar yol kalıyor oda Hdd. Aslında HD film arşivi yapmaya karar vermiştim ama vazgeçtim. Nasılsa ilerde daha iyi bir sistem çıkacak ve biz HD filmleri silmek zorunda kalacağız, o yüzden artık arşiv işiyle fazla uğraşmayacağım. Hem bir kaç sene sonra Blu-ray fiyatları düşünce direk alıp seyretme şansımız olacağı için, şimdi fazla kasmaya gerek yok.
  • Bi ara bende heveslenmiştim bu arşiv işine ama yapamadım, daha doğrusu DVD'den hiç güzel olmuyo pcde izliyeceksin 10 dakkan filmi kopyalamayla geçiyo. Genelde Mkv uzantılı Brip indiriyorum onuda Dvdplayer okuyamıyo dolayısyla DVd arşivi pek bana uygun değil. Artık beğendiğim filmleri ilerde izlemek izlettirmek için Hdd de saklıyorum, beğenmediklerimi direk siliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gstrance -- 8 Mart 2010; 19:35:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: £se®

1080p Filmlerin boyutu o kadar büyük ki, Dvd'ye yazmak pek akıl karı değil. Mesele Transformers'ın 1080p BDRip'ini indirdim, yaklaşık 19Gb boyutu var. Şimdi ben bunu 4 parçaya ayırsam olmaz. Çift katmanlı disk kullansam, onlarda çok pahalı tek bir çıkar yol kalıyor oda Hdd. Aslında HD film arşivi yapmaya karar vermiştim ama vazgeçtim. Nasılsa ilerde daha iyi bir sistem çıkacak ve biz HD filmleri silmek zorunda kalacağız, o yüzden artık arşiv işiyle fazla uğraşmayacağım. Hem bir kaç sene sonra Blu-ray fiyatları düşünce direk alıp seyretme şansımız olacağı için, şimdi fazla kasmaya gerek yok.

Zaten konunun açılış tarihine dikkat edersen baya süre geçmiş... Ben konu açtığım tarihlerde 1080p hatta 720p film diye birşey yoktu yada vardı ama çok çok nadir 1-2 tane... Şimdi gırla... Zaten hepimiz artık bluray rw ları bekler olduk... Bluray rx lar çıktıktan sonrada 1080p nin hiçbir kıymeti kalmayacak... Direk bluray film indireceğiz... O yüzden 1080p arşivine hiç başlamadım başlamayı da düşünmüyorum...

• quote:

quote:

1080p Filmlerin boyutu o kadar büyük ki, Dvd'ye yazmak pek akıl karı değil. Mesele Transformers'ın 1080p BDRip'ini indirdim, yaklaşık 19Gb boyutu var. Şimdi ben bunu 4 parçaya ayırsam olmaz. Çift katmanlı disk kullansam, onlarda çok pahalı tek bir çıkar yol kalıyor oda Hdd. Aslında HD film arşivi yapmaya karar vermiştim ama vazgeçtim. Nasılsa ilerde daha iyi bir sistem çıkacak ve biz HD filmleri silmek zorunda kalacağız, o yüzden artık arşiv işiyle fazla uğraşmayacağım. Hem bir kaç sene sonra Blu-ray fiyatları düşünce direk alıp seyretme şansımız olacağı için, şimdi fazla kasmaya gerek yok.

Zaten konunun açılış tarihine dikkat edersen baya süre geçmiş... Ben konu açtığım tarihlerde 1080p hatta 720p film diye birşey yoktu yada vardı ama çok çok nadir 1-2 tane... Şimdi gırla... Zaten hepimiz artık bluray rw ları bekler olduk... Bluray rx lar çıktıktan sonrada 1080p nin hiçbir kıymeti kalmayacak... Direk bluray film indireceğiz... O yüzden 1080p arşivine hiç başlamadım başlamayı da düşünmüyorum...

Bluray filmler 30 liraya düşmüş. DVDler bir kaç sene içerisinde toz olur gider zaten. Boş BR medyalar şu an 10 tl. Tanesi 2-3 tl ye düştüğünde almayı düşünüyorum. Harddisk yetişmiyor çünkü. 1 tbye ortalama 200 tane 720p dual hd film anca sığıyor. 3-4 ayda bir 2 tb almakta iş değil. Bi taraftan kutuladıklarım ama ona yer yetişmiyor. Geçen hafta raf yaptırdım. Sadece oyunlar için. Bi sırayı da dizilere ayırdım. Filmlere yer yok. Mecbur hdd duracak. UPS bağlamış durumdayım her ihtimale karşın. İndirmenin zaten sonu yok bide RedRay konuşuluyor yabancı forumlarda. Bu işin sonu yok. Hergün diyorum bunu.

• quote:

quote:

quote:

Bluray filmler 30 liraya düşmüş. DVDler bir kaç sene içerisinde toz olur gider zaten. Boş BR medyalar şu an 10 tl. Tanesi 2-3 tl ye düştüğünde almayı düşünüyorum. Harddisk yetişmiyor çünkü. 1 tbye ortalama 200 tane 720p dual hd film anca sığıyor. 3-4 ayda bir 2 tb almakta iş değil. Bi taraftan kutuladıklarım ama ona yer yetişmiyor. Geçen hafta raf yaptırdım. Sadece oyunlar için. Bi sırayı da dizilere ayırdım. Filmlere yer yok. Mecbur hdd duracak. UPS bağlamış durumdayım her ihtimale karşın. İndirmenin zaten sonu yok bide RedRay konuşuluyor yabancı forumlarda. Bu işin sonu yok. Hergün diyorum bunu.

Evet malesef her zaman yeni bir teknoloji karşımıza çıkıyor, şuan yapacağım tek şey Lost gibi bazı özel dizilerin 1080p BDRip sürümlerini indirip bir güzelde kutulayıp saklamak olacak, film falan indirmekle uğraşmayacağım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Evet malesef her zaman yeni bir teknoloji karşımıza çıkıyor, şuan yapacağım tek şey Lost gibi bazı özel dizilerin 1080p BDRip sürümlerini indirip bir güzelde kutulayıp saklamak olacak, film falan indirmekle uğraşmayacağım.

Yaklaşık 1 sene dizi indirmekle geçti. Baya bi hd film birikti. Onları çıkarabilirsem aradan. Çok rahatlayacağım. Fiberinternet olsa 2-3 ayda hepsi biter ancak ne hdd ne de dvd yetişir bu işe.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yaklaşık 1 sene dizi indirmekle geçti. Baya bi hd film birikti. Onları çıkarabilirsem aradan. Çok rahatlayacağım. Fiberinternet olsa 2-3 ayda hepsi biter ancak ne hdd ne de dvd yetişir bu işe.

İndirmesi bir dert, saklaması ayrı dert en iyisi hiç arşiv yapmamak bir yapmaya başlayınca duramıyorsun.

• herkese merhaba bende arsiv yapmaya yeni yeni basladim biraz arastirma yapiyodum ve bu konuyu buldum iyiki de bulmusum tecrubeli arkadasla sorularim olacak bende 1tb+60 a yakin dvd arsivim var ben de hdd saklama taraftari degilim filmler silinince cok aci oluyo valla (bi sabah bi kalkiyosunuz filmler silinmis offfffffff cok aci tabi basina gelmeyen bilmez) neyse sorularima geliyim
    1- dvd olarak philips kullaniyorum kalitesi nasildir uzun omurlu olur mu
    2-dvd leri 4x hizinda yazdiriyorum ve cd zarfina tek tek koyuyorum cd zarfinda saklamak dvd ye zarar verir mi
    3-lg laptop(r 405) kullaniyorum mecburen onun dvd rw ile yazdiriyorum baska secenegim yok laptop rw leri kaliteli dvd yazar mi
    sorularim bunlar arkadaslar yardimci olursaniz cok sevinirim
  • @s_m_x

1-Philips'ler genel olarak iyidir. Kendim Verbatim ile Memorex kullanıyorum. Onlar da sorunsuzdur.
    2-CD zarfı zarar vermez. 4x hızında yazmanız iyi.
    3. DVD-RW'lar arası öyle ahım şahım bir fark yok. Sorun çıkartmaz Ama laptopu hor kullanmayın derim. Benim eski laptop dvdleri zar zor okumaya başlamıştı bir süre sonra
  • quote:

Orijinalden alıntı: smd
    @s_m_x

1-Philips'ler genel olarak iyidir. Kendim Verbatim ile Memorex kullanıyorum. Onlar da sorunsuzdur.
    2-CD zarfı zarar vermez. 4x hızında yazmanız iyi.
    3. DVD-RW'lar arası öyle ahım şahım bir fark yok. Sorun çıkartmaz Ama laptopu hor kullanmayın derim. Benim eski laptop dvdleri zar zor okumaya başlamıştı bir süre sonra

cevaplar icin tesekkurler siz filmleri hangi kalite de arsivliyorsunuz ben 720p Dual olarak arsivliyorum
  • Verbatim gibisi yok. F/Pde en iyi bence.

Bizzat kalite deneme testi yaptım. Sağlamlığı ortada.

• @@@ExECaLiBuR

Hacı naptın öyle yahu... Hellraiser filmindeki adamın suratı gibi olmuş DVD ler.. Ha birde disco topuna da benzettim...

@@@s_m_x

İlk sayfa ilk mesajda markalarla ilgili görüşlerimi görebilirsin... Philips iyi markadır ama daha iyileride vardır.. DVD kalitesi kadar saklama koşullarıda çok etkilidir uzun ömürlü olmasında... En kaliteli DVD yi alsanda iyi saklamadığın sürece bir kıymeti kalmaz.. Diğer cevaplarıda smd vermiş zaten ama ek olarak DVD lerini çantalarda saklamanı tavsiye ederim...

Ayrıca benim şahsi görüşüm 720p arşivi yerine 480p Brrip arşivide yapabilirsin... Boyut olarak daha az kalite olarak 720p ye yakın... Çünkü 720p filmleri sadece PC de izleyebilirsin... Divx playerda izleyemezsin... Gerçi yakında çıkacak 720 ve 1080p oynatan playerlar (şuan birtane var ama o DVD Romsuz o yüzden onu saymıyorum) Ama o zamana kadar zaten Blurayler ucuzlayacak ve artık filmleri Bluray olarak indireceğiz... 720p, 1080p arşivine o yüzden hiç başlamadım...

• barbar kardes sen film arsivini nasil yapiyosun bi de bu cd cantalarinin 300luk olanlarini ne kadara aldin pahaliysa zarfa devam:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: s_m_x

barbar kardes sen film arsivini nasil yapiyosun bi de bu cd cantalarinin 300luk olanlarini ne kadara aldin pahaliysa zarfa devam:)

Ben 6 senedir arşiv yapıyorum... 56k modemle başladım... Ben ve arkadaşım farklı programlar kullanarak (program isimlerini yazamıyorum çünkü forumda yasak) indiriyorduk ve paylaşıyorduk.. Yavaş yavaş genişlemeye başladı arşivimiz daha sonra ADSL geldi ve 256 sınırsız aldım ve arşive devam ettim... Birkaç kez takasa girerek bir nebze daha genişlettim... Daha sonra internet hızlarıda artınca 4 mbit sınırsız kullandım yaklaşık 1.5 sene.. İşyerimde de 8 mbit sınırsız vardı... O dönemler altın çağımı yaşadım... Günde 30-40 DVd yazdığımı bilirim... Şuan arşivim (dizi, film, müzik, oyun, program, belgesel) istediğim seviyede... Sadece yeni çıkanları indiriyorum artık... 133 tane dizinin tüm sezonları, 2000 küsür divx film, 500 küsür DVD film, 200 den fazla grubun discographysi, binlerce albüm, yüzlerce belgesel, 100 den fazla Konser DVDsi, Sayısını bilmediğim kadar oyun, program, fotoğraf, e-book vs bulunuyor... Tamamı DVD lerde kayıtlı...

Beni en çok zorlayan dönem CD de kayıtlı arşivimi DVD lere aktardığım dönemdi... Yaklaşık 5-6 ay sürdü ama bunu yaparken büyük zevk almıştım... Hem arşivi tekrardan elden geçirip kalitesiz olanları ayıklamıştım hemde düzenli bir sistem oluşturmuştum... Şimdi sırada DVD den Bluray e geçiş var ama o ne zaman olur bilmiyorum...

DVD çantalarında farklı fiyat alternatifleri mevcut... Markasız alırsan 300 lükler 15-20 TL civarı... Case Logic almayı düşünürsende 40-50 TL arası olması lazım. Eğer bütçen elveriyorsa Case Logic tercih etmelisin tavsiye ederim...

• 
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.