Şimdi Ara

İYİ MÜREKKEP İLE KÖTÜ MÜREKKEP ARASINDAKİ FARKLAR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
14
Cevap
0
Favori
4.531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yazıcılar CMYK sistemine göre çalışırlar. CMYK kısaltması, İngilizce Cyan, Magenta, Yellow ve blacK kelimelerinden oluşmuştur. Bizler bunu Mavi, Kırmızı, Sarı ve Siyah olarak ifade ediyoruz ama aslında Türkçe’deki tam karşılığı, Cam göbeği, Eflatun, Sarı ve Siyahtır. Mürekkeplerin tonları da aynen bu şekilde olmalıdır. Mürekkeplerde en zor tutturulan renk tonu eflatundur. Eflatun rengi bir fotoğraf çıktısındaki kırmızı tonların ana kaynağıdır.

Eflatun renginin doğru tonda olduğunu anlamanın en kolay yolu, o mürekkep ile Türk Bayrağı’nın fotoğrafını yazdırmaktır. Şayet bayrak kırmızısı tam renginde ise mürekkepleriniz iyidir diyebiliriz.

Ancak renk tonları çok iyi olan mürekkepleri kaliteli olarak nitelememiz kesinlikle yanlış olur. Diğer hususları da inceleyiniz.

2- KİMYASAL YAPISI

Bir mürekkep kartuşuna mürekkep kıvamında akıcı, partikül büyüklüğü aynı olan her sıvıyı doldurabilir ve kağıt üzerine yazdırabilirsiniz! Örneğin, çini mürekkebini bile kullanabilirsiniz. Tabiki kartuşunuzun uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, kendi mürekkebi haricinde bir sıvı kesinlikle doldurmamalısınız. Neden mi?

Çünkü;

- Kartuşların büyük çoğunluğunda, sıvıyı tutma özelliği yüksek olan, sık gözenekli süngerler kullanılmaktadır. Bu süngerler mürekkebi, ateşleme odasına çok ağır iletirler. Eğer sünger olmazsa, yahut sünger özelliğini yitirirse, mürekkep, püskürteçlerden damlaya damlaya bitecektir. Yada püskürteçlerin önünde damlacık olarak kalacak ve mürekkebin püskürtülmesine engel olacaktır.

Piyasada satılan ucuz mürekkeplerin kimyasal yapısı, kısa sürede süngerlerin yapısını bozmakta ve katılaştırmaktadır. Katılaşan, yüzeyine atık madde biriken sünger görevini yerine getiremez. Sırf süngerin bozulması yüzünden çok iyi çalışan kartuşunuzu çöpe atmak zorunda kalırsınız.

- Kartuşların ateşleme odaları mikroskobik boyutlardadır. Ortalama bir püskürtecin boyutu 2 pikolitre’dir. Bu kadar küçük bir alanda oluşacak en ufak bir kirlilik o püskürtecin çalışmasını engeller. Mürekkebin püskürtülmesi esnasında oluşan manyetik patlama sonrasında, geride hiç bir mürekkep artığı kalmamalıdır. Patlama esnasında açığa çıkan yaklaşık 40000°C ısıda mürekkep tamamen buharlaşır ve ardından tekrar yoğunlaşır. Saniyenin milyonda biri gibi bir zamanda tekrar eden bu işlemler için, gerçekten teknoloji harikası mürekkeplere ihtiyaç vardır.

Şekil-1

Şekil-2

KÖTÜ MÜREKKEBİN ZARARLARI

Orijinal bir kartuşa ilk dolum yaptığınızda, kullandığınız mürekkep piyasanın en kötüsü bile olsa iyi sonuçlar alabilirsiniz. Olumsuzlukları ancak, kartuşu kullandıkça göreceksiniz.

1- Zamanla çıktılarınızda yatay çizgiler oluşmaya başlar. Bunun sebebi yukarıda Şekil 2 de gösterilen durumdur. Püskürteçler pigment parçalarıyla yada kullanılan diğer kimyasallar ile tıkanır.

2- Yüksek ısıda çalışan kartuşun ateşleme odalarını soğutan mürekkeptir. Tıkalı bir püskürteçten mürekkep akışı olmayacağı için aşırı ısınma gerçekleşir ve bir süre sonra o püskürteç çalışmayacak şekilde yanabilir. Bir püskürtecin yanması, elektronik devrenin kesilmesine sebep olacağından, yazıcınız o kartuşu kesinlikle tanımayacaktır.

3- Kötü mürekkep süngerlerin yapısını bozar. Süngerin yapısı bozulduğunda her dolumda, kartuşun alacağı mürekkep miktarı azalır, kartuşun kapasitesi düşer. Çünkü süngerin emiciliği kaybolmaya başlamıştır. Sünger yapısının bozulmasının en kötü sonucu, süngerin mürekkebi tutamamasından dolayı, kartuşun akıtmasıdır.

SONUÇ

Bir kartuşa 3-4 defa dolum yapmak istiyorsanız, ucuz mürekkep kullanın! Ancak kaliteli mürekkep kullanarak 10 – 15 defa dolum yapabileceğinizi hatta 20’nin de üzerine çıkabileceğinizi bilmelisiniz.

HP orijinal mürekkebin bu kadar pahalı olmasının sebebi, ileri teknoloji ürünü olmasıdır.

http://www.mobildolum.com/content/view/63/35/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bir_Bilen -- 31 Mayıs 2008; 14:42:51 >

• Verdiğiin bilgiler için teşekkürler. Peki iyi mürekkep markalarını da yazar mısın. İnternette biraz araştırma yaptım, InkTec markası bu işin lideri gibi görünüyor.
  • OCP
    DR. PARROT
    INKTEC
    PROTEC
    RECOJET

Akla ilk gelenler. Ancak sahte ürün çok piyasada. Gittigidiyorda adamın biri OCP mürekkep sattığını iddaa ediyor ama fiyatlara bakılırsa mürekkep değil, su satıyor.
  • sıralama değişti artık arkadaşlar...

1 - sensient
    2 - Dr. parrot
    3 - inktec
    4 - protec

ocp ye ne oldu derseniz, 2008 de 1. sıraya yazdım meşhur oldu, cılkını çıkardılar. Her mürekkebin şişesine OCP yazıp kandırdılar milleti.

Şimdi sensienti yazıyorum liste başına, mürekkep budur arkadaşlar.
  • Sensient marka mürekebin şuan piyasadaki en iyi mürekkep olduğunu tecrübe etmek için illa 4 litre mürekkep mi almamız gerekiyor. Sitenizden fiyatlara bakınca 150-160tl gibi bir rakama tekabül ediyor. Bence 1 takım (40ml) mürekkep test etmek için yeter gibi geliyor. Kardeşim bu sebil değil önümüze gelene mürekkep dağıtırsak işimiz var diyorsnanız -ki buna da hak verir,saygı duyarım- en azından her renkten 50 veya 100'er ml bir satışınız olsa herkes rahatlıkla alıp deneyebilir. Siz de piyasanın en kalitelisi olmaya aday mürekkebin litrelerce satışının anahtarlarını herkese ulaştırmış olursunuz. En etkili tanıtımlardan biridir bu. Ürününe güvenen bir firma maddi gücü de iyiyse bedavaya yapıyor bu tip tanıtım promosyonlarını. Ama siz 50'şer ml lik setler hazırlayıp cüzi bir karla satışa sunsanız bundan daha iyi reklam olmaz? üstelik size de bir maliyet oluşturmaz. Bu işten herkes memnun olur gibime geliyor. Nasıl fikir ama? Ben hep ekonomi okumak istedim ama beni zorla tarihçi yaptılar

• Merak etmeyin siparişler gelmeye başladı, kullanıcılar yakında izlenimlerini forumlarda paylaşmaya başlarlar.

OCP nin başına geleni biliyorsunuz, hiçbir standartı olmadan önüne gelen, garip garip şişeler ile üzerine OCP yazıp satmaya başladı. Sensient mürekkepte böyle bir güvensiz ortam oluşmaması için, ithalatçının orjinal şişesini bozmadan öylece satışı yapılacaktır (en azından ben öyle yapıcam).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bir_Bilen -- 6 Nisan 2012; 9:47:27 >
  • ilk sıralamada ismi dahi olmayan sensient 5 gün sonra 1. sıraya gelmiş ilk sırada olan ocp diskalifiye olmuş
    ticari bir şeyler var diye düşündürüyor beni
    yanlış anlaşılmasın ismini ilk defa duydum 777 East Wisconsin AvenueMilwaukee, WI 53202-5304 USA adresli bir ink kalitelidir muhtemelen
  • quote:

Orijinalden alıntı: semih37

ilk sıralamada ismi dahi olmayan sensient 5 gün sonra 1. sıraya gelmiş ilk sırada olan ocp diskalifiye olmuş
    yanlış anlaşılmasın ismini ilk defa duydum 777 East Wisconsin AvenueMilwaukee, WI 53202-5304 USA adresli bir ink kalitelidir muhtemelen

5 gün mü?

OCP nin neden diskalifiye olduğunu belirttim. Orjinal ve 1.kalitesini bulursan o da iyidir.

• quote:

ilk sıralamada ismi dahi olmayan sensient 5 gün sonra 1. sıraya gelmiş ilk sırada olan ocp diskalifiye olmuş

tarihe bidaha bak kardeş :)

hiç duymadığım markalar. bk nın epson pigmentini kullnıyorum diğer leri 2 3 ay sonra renk değişimi olduğunu farkettim. bunlarıda denemek lazım aslında. renk tonunu yazıcı renk ayarlarını oynıyarak bir şekilde yakalanıyor benim için önemli olan resmin kalıcılığıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ziper_gazi_

quote:

hiç duymadığım markalar. bk nın epson pigmentini kullnıyorum diğer leri 2 3 ay sonra renk değişimi olduğunu farkettim. bunlarıda denemek lazım aslında. renk tonunu yazıcı renk ayarlarını oynıyarak bir şekilde yakalanıyor benim için önemli olan resmin kalıcılığıdır.

yıllar geçmiş gerçekten
    ama şimdiden bu daha iyi demek için çok erken olduğunu anlıyorum, yıllar sonra bu iyi değil şu daha iyi denilebilir
    şuan ocp kullanıyorum ilk çıkarttığım fotolar duruyor değişim yok şimdiye kadar

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ziper_gazi_

quote:

yıllar geçmiş gerçekten
    ama şimdiden bu daha iyi demek için çok erken olduğunu anlıyorum, yıllar sonra bu iyi değil şu daha iyi denilebilir
    şuan ocp kullanıyorum ilk çıkarttığım fotolar duruyor değişim yok şimdiye kadar

kardeş aynı fotoğrafı birdaha çıkar yan yana koy az uçsa anlıyamassın. ama yan yana koyunda herşey oratya çıkıyor.

• corrt.

2013 mesajlarına bakmadım.

googleden bularak buradan mesaj yazıyorum.

hp C5180

daha önceden dolan kartuşlarımı aldım . 200 ml ye akdar dolak kartuş mürekkebide kullandım.

esasen memnundum da. ( markasını şimdi hatırlamıyorum . evde)

daha iyisi varsa onu kullanalım.

sıralamada ilk 2 hangi marka mürekkebtir.

teşekür ederim.
  • yusufziya Y kullanıcısına yanıt
    Merhabalar yazıcınıza uygun OCP mürekkep kodları aşağıdadır.

C8721 (No.02, 363, 177, 801) BK 90 Black Dye
    C8771 (No.02, 363, 177, 801) C 93 Cyan Dye
    C8772 (No.02, 363, 177, 801) M 93 Magenta Dye
    C8773 (No.02, 363, 177, 801) Y 93 Yellow Dye
    C8774 (No.02, 363, 177, 801) CL 94 Photo Cyan Dye
    C8775 (No.02, 363, 177, 801) ML 94 Photo Magenta Dye
    C8719 (No.02, 363, 177, 801) BK 90 Black Dye
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.