Şimdi Ara

## ATi RV730'un Teknik Özelliklerine Ait Yeni Detaylar ? ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
3.160
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi RV730'un Teknik Özelliklerine Ait Yeni Detaylar ? ##

ATi Radeon HD 4650'nin kullanması beklenen soğutucu - RV730 eğer 256-bit veri yolunu desteklerse HD 4650 modeli de 256-bit bellek veri yolu ile gelebilir

Performans segmentinde Radeon HD 4800 serisi ve GeForce GTX 200 serisi yarışadursun kullanıcıların önemli bir kısmı hem AMD-ATi hemde Nvidia cephesinden gelecek uygun fiyatlı yeni nesil grafik kartlarını beklemekte. Bu konuda Nvidia cephesinde GeForce 9500 serisi üzerindeki çalışmalar ederken AMD-ATi ise orta segmente yönelik olarak RV730 kod adlı yeni grafik işlemcisini hazırlıyor. Firmanın orta segment çözümlerine güç vermesi beklenen yeni grafik işlemcisi ile ilgili olarak henüz AMD-ATi tarafından doğrulanmış olmasa da bazı teknik özellik iddiaları ortaya atılmadı değil. Gelen yeni bilgilere göre RV730, 256-bit bellek veri yolu desteğiyle kullanıma sunulabilir. Tabi belirttiğimiz üzere bu bilgiler henüz kesinleşmiş değil. Açıkçası AMD-ATi cephesinde RV740 kod adını taşıması beklenen yeni bir grafik işlemcisinin orta segmente 256-bit bellek veri yolu desteği getirmesi beklenirken ortaya RV730 gpu'sunun ismi atılmış durumda. Eğer bahsi geçen iki kod adı da aynı grafik işlemciyi işaret ediyorsa Radeon HD 4600 serisi 256-bit bellek veri yolu desteğiyle kullanıma sunulabilir. 500/600MHz gpu saat hızına sahip olacağı iddia edilen 55nm RV730 için ATi tarafından doğrulanmış bazı bilgiler Computex ile birlikte açığa çıkabilir. Beklemekte fayda var.

• işler karısmıs hadi hayırlısı ati için
    gpu hızını düşük buldum gerci 55nm lik teknolojili olması bile bi evrim
    kolay gelsin fx57

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jnrgndz_798 -- 30 Mayıs 2008; 14:33:26 >
  • nvidia yaptı(9600gt) ati de yapsın orta segmenti ezmeyelim onların da hakkı var 256 bit ekran kartı kullanmaya...

hem artık üst seviye 512 bit olmalı bence. 2900XT her ne kadar kötü olsa da o özelliği sayesinde daha kötü olmaktan kurtulmadı mı?
  • 3850 lerde fiyat indirimine gidip, 4650yi de 9600gt ye rakip olacak performansta üretebilirse alt sınıfı eline alır. 200-400 arasını bence zaten alacak eline. 100-400 arası yapmış olur bu şekilde olursa
  • quote:

Orjinalden alıntı: aootahca

nvidia yaptı(9600gt) ati de yapsın orta segmenti ezmeyelim onların da hakkı var 256 bit ekran kartı kullanmaya...

hem artık üst seviye 512 bit olmalı bence. 2900XT her ne kadar kötü olsa da o özelliği sayesinde daha kötü olmaktan kurtulmadı mı?

256 bit - 512 bit diye bir sınıflama yok.

Bellek band genişliği ve grafik işlemcinin bu band genişliğine ne kadar gereksinim duyduğu önemlidir.

4870, 256 bit belleğine rağmen 448 bit bellekli GTX 260'tan daha yüksek teorik bellek band genişliğine sahip, meselâ. Pratiğe nasıl yansır bilinmez, ama öyle sonuçta.

2900 XT'nin durumunu etkilemiş olabilir, fakat ben de "daha fazla paralel işlemci olsaydı da kurtarırdı", diyebilirim meselâ, o zaman? Ne farkı var?

Zaten, R600 serisinin ana sorunu düşük sayıda doku birimi ve shader tabanlı AA'nın götürüleri oldu (tabii, AA açınca oluşabilen aşırı başarım kayıplarının başka açıklaması da olabilir, bilemeyeceğim). Bellek band genişliği sıkıntısı çekmediler hiçbir zaman ve R700 serisinde de sıkıntı olmayacaktır.

quote:

4650yi de 9600gt ye rakip olacak performansta üretebilirse

Zor olabilir, ama inşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 30 Mayıs 2008; 14:47:37 >

• orta seviye için guzel kart olacak gıbı gorunuyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

Bellek band genişliği ve grafik işlemcinin bu band genişliğine ne kadar gereksinim duyduğu önemlidir.

4870, 256 bit belleğine rağmen 448 bit bellekli GTX 260'tan daha yüksek teorik bellek band genişliğine sahip, meselâ. Pratiğe nasıl yansır bilinmez, ama öyle sonuçta.

2900 XT'nin durumunu etkilemiş olabilir, fakat ben de "daha fazla paralel işlemci olsaydı da kurtarırdı", diyebilirim meselâ, o zaman? Ne farkı var?

Zaten, R600 serisinin ana sorunu düşük sayıda doku birimi ve shader tabanlı AA'nın götürüleri oldu (tabii, AA açınca oluşabilen aşırı başarım kayıplarının başka açıklaması da olabilir, bilemeyeceğim). Bellek band genişliği sıkıntısı çekmediler hiçbir zaman ve R700 serisinde de sıkıntı olmayacaktır.

hmm anladım...

yani şimdi mesela imzamdaki kartın 256 bitlik veriyolu kullanan bir versiyonu yapılmış olsaydı bu performansı benim beklediğim kadar etkilemeyecek miydi?

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

hmm anladım...

yani şimdi mesela imzamdaki kartın 256 bitlik veriyolu kullanan bir versiyonu yapılmış olsaydı bu performansı benim beklediğim kadar etkilemeyecek miydi?

oyleymiş demekki ihtiyaç fazlası bit performans konusanda fazla bır getirisi yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alibotan -- 30 Mayıs 2008; 14:57:19 >

• ne benchmark sonuçları ne görünüşü ne nm si ne bit i nede baska bişii önemli tek önemli olan oyunlardaki FPS si suan için!
  • HD4650 256 bit ile gelirse büyük olay olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Light_Velocity -- 30 Mayıs 2008; 16:20:59 >
  • 8500gt 512bit olsa sonucları degiştirmez

gpu nun kullanabilmesi lazım o bant genişligini.

siz bir köye 4 gidis 4 geliş otoban yapılsa 1 gidiş 1 geliş yolda yapsanız o yol yeter ve 2 yol arasında akıs farkı olmaz.

bosa maaliyet artar.2900xt ler hem 80nm hemde 512bitten dolayı pahalıydı az.

256bit 6800 u 128bit 7600 geciyordu bellek hızı ile yani hız arttırımıda gorur hersey bit degil
  • quote:

Orjinalden alıntı: oglak1538

HD4650 256 bit ile gelirse büyük olay olur

nasıl bir olay anlamadım hoca
  • quote:

Orjinalden alıntı: bigdede

quote:

kan çıkar
  • quote:

quote:

quote:

kan çıkar

çocuğumu keserim

• haha :) bütçemi az daha geliştirip toptan fiyatına bir kart alacam inşallah :) bu 4560 nedne olmasın çokda güzel ve uyguna benizoyr ama gerçektende v1ncentin dediği gibi oyunlardaki fpssi çok önemli
  • esas rekabet bu kartlarda kim bu kartlardan çok satarsa kazanır
  • sessiz ve 8800gt kadar performans verirse alırım bunu, bide 100-120$ arası olması lazım, nvidia çok para kazandı eski kartlardan, biraz da biz kazanalım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: bordoomavii

quote:

quote:

quote:

kan çıkar

çocuğumu keserim

Antuyu hatırladım bı an.

• offf kan mı çıkar hemde çocuğunu kesersin yaaa puahahahaha aman dikkat etde gerçekleşmesin.Anasını doğrayanlar mı dersin karısını bıçaklayanlar mı dersin sende çocuk katili olma
  • quote:

Orjinalden alıntı: Marcus Fenix

quote:

Orjinalden alıntı: bordoomavii

quote:

quote:

quote:

kan çıkar

çocuğumu keserim

Antuyu hatırladım bı an.

+1907

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.