Şimdi Ara

## 55nm GT200b'nin Tasarım Çalışmaları Bitti ? ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
2.311
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## 55nm GT200b'nin Tasarım Çalışmaları Bitti ? ##

Nvidia'nın merakla beklenen yeni nesil grafik çözümleri Haziran ayının üçüncü haftası içerisinde resmen anons edilecek. Bilindiği üzere firma GT200 gpu'sunu esas alan GeForce GTX 260 ve GTX 280 modellerini endüstrinin beğenisine sunacak. The Inquierer'dan Charlie Demerjian'ın bildirdiğine göre 65nm üretim teknolojisi ile hazırlanan ilk etap GT200 gpu'sunun yerini alacak olan 55nm GT200b gpu'sunun tasarım çalışmaları bitmiş durumda. Özellikle 65nm üretim teknolojisine sahip olan GT200 gpu'sunun üretim verimliliğinin düşük olduğu buna istinaden üretim maliyetlerinin de yüksek olduğu belirtiliyor. Son dönemin en büyük grafik işlemcilerinden biri olacağı bilinen öte yandan üzerinde milyar adet transistör barındırdığı da uzun süredir konuşulan GT200 gpu'su özellikle güç tüketimi noktasında AMD-ATi'nin uzunca bir süre eleştri oklarının hedefi haline gelen R600 gpu'sunu hatırlatabilir. Zira GeForce GTX 260 için 182W ve GeForce GTX 280 için iddia edilen 236W'lık güç tüketim değerleri rakip AMD-ATi'nin HD 4800 çözümleri yanında fark edilir ölçüde yüksek kalıyor. Performans anlamında son derece iddialı olacağı belirtilen öte yandan CUDA ve PhysX teknolojisine verdiği destek ile bilimsel hesaplamalarda da ciddi hız kazandıracağı söylenen GT200 gpu'suna dönük olarak üretim verimliliği ve maliyet noktasında ki problemleri Nvidia 55nm üretim teknolojisi ile birlikte aşmayı hedefliyor. Yapılan habere göre GT200 gpu'sunun 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan GT200b kod adlı yeni varyasyonu yaz aylarının sonuna doğru veya Sonbaharın başlangıcı ile birlikte hazır olabilir. Bilindiği üzere nanometrik küçülme ile hem maliyet avantajı hemde ısı ve güç tüketimi gibi iki önemli parametrede ciddi kazanımlar elde edilebiliyor. Tabi 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanacak olan GT200b? kod adlı grafik işlemcisine yönelik olarak henüz Nvidia cephesinden herhangi bir resmi açıklamanın yapılmadığını da belirtelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 29 Mayıs 2008; 22:17:29 >

• Computex'de meydana çıkar kokusu.
  • Sabırsızlıkla bekliyoruz.
  • GTX260 alcaktım ağustosta ama bu haberi gödüken sonra bekleyebilirim..
  • Zaten baştan 55nm düşünülmeliydi hatta 45nm mümkün olsaydı hem güç tüketimine hemde maliyete bayağı olumlu yansırdı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 29 Mayıs 2008; 22:28:48 >
  • ozaman yeni çıkan GTX 260 280 alanlar yandı

ben şah sen 55nm çıkana kadar asla almicam.

ikinci eli düşünsenize

Satılık GTX 280

vatandaş soruyor

Kaç nm lik 65nm mi 55nm mi?

cevap:

65nm

olmadı ozaman en fazla 250 verim. 55 lik olsaydı helalinden 350 veriridim

kart sahibi

olurmu yav ben yeni aldım ama. daha 3*5 ay oldu

cevap:

eeee almayaydın gidipte 65nm alırken bana mı sordun

şaka ufak bi espiri af ola

ama işin aslı 65nm almak pek mantıklı olmicak gibi en iyisi beklemek.

• bu kartlar hemen çıkmaz ve çıkıncada hemen ucuz olmaz
  • Kimse normâl GT200 almaz

Özellikle, GT200 65nm için güç kaynağı almayı düşünenler acele etmesin bence.

Tabii, 55nm'li hâllerinin bu sefer saat hızları arttırılırsa, o zaman bilemem. GTX 260 ve 280'in düşük saat hızları tesadüf olmasa gerek. 7800 GT ve 7800 GTX'i hatırlattılar bana. 7800'de 110nm olan üretim teknolojisi 90nm'ye alınan, ama saat hızları 7800'e göre hayli artan G71 7900'lere benzer olabilir, GT200b'ler.

90nm olmasına rağmen, 650/1600 saat hızları yüzünden 110nm 430/1200 7800 GTX'ten daha fazla güç tüketen 7900 GTX (sistemin toplam tüketimidir):

## 55nm GT200b'nin Tasarım Çalışmaları Bitti ? ##

GT200b de bu tür bir şey olabilir mi, acaba? Sanırım 4870 X2'nin başarımı belirleyici olacak, tıpkı 7800 GTX 512 ve 7900 GTX'te X1800 XT'nin etkili olması gibi.

Saat hızları veya başarımı belirleyen diğer özellikleri artarsa, GT200b'den farklı bir isimle de karşımıza çıkabilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 29 Mayıs 2008; 22:49:40 >

• Computex'ten haberleri sabırsızlıkla bekliyorummmm
  • Bu güç tüketimiyle SLI yapılmaz.Nvidia bunu düşünememişmi
  • quote:

Orjinalden alıntı: oglak1538

Bu güç tüketimiyle SLI yapılmaz.Nvidia bunu düşünememişmi

gtx 280 den sli ya gerek yokki zaten bir tanesi yeterde artar
  • Güç tüketiminin fazla olmasının dezavantajları nedir acaba?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Özlem

Güç tüketiminin fazla olmasının dezavantajları nedir acaba?

Güç kaynağınız yetersiz ise yeni bir güç kaynağı almak gibi bir durum öıkıyor ortaya.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 865pe

quote:

Orjinalden alıntı: Özlem

Güç tüketiminin fazla olmasının dezavantajları nedir acaba?

Güç kaynağınız yetersiz ise yeni bir güç kaynağı almak gibi bir durum öıkıyor ortaya.

Anladım.Peki fazla güç tüketimi rahatsız edecek kadar ısınmaya yol açabilir mi? Yoksa önemsemeye gerek yok mu?
  • Sıcaklığı etkileyecektir; fakat bu noktada kartın tasarımı, soğutması gibi başka etkenler de öne çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 29 Mayıs 2008; 22:53:20 >
  • PSU dan Fazla güç çekmesi, teorik olarak haliyle daha fazla ısı artışı anlamına gelir. hem psu da hem gpu da.

bakınız dual core Cpu ve Quad Core cpu örneği

Quad core cpu lar PSU ( güç kaynağı) daha fazla Amper çektiğinden hem cpu da hemde psu da daha fazla baskı yaratır. anakart mofsetleri capasitör leri dahi bundan daha fazla ısı artışı olarak etkilenen bileşenlerdir.

Daha düşük güce ihtiyaç = daha az ısı dır herzaman.
  • 65nm ile 55nm arasında büyük bi fark olurmubilmem ama 65nm kartındaki muhtemel sorunlar 55nm revizyonuyla halledilmiş olur.
    nanometrik küçülme ve revize edilmiş bi gtx 200 için beklenile bilir. uzun sürceğini sanmam.
  • Nvidia işini bilir derim başka bişey demem. Zaten ati nvidia'yı geçsin intihar ederim direkt. Daha yeni 8800gt sonic aldım atiden döndüm.. Sinir etti beni ati. İki kartını kullandım MSI 2600xt Oc edition olan 120derceyi görüyordu.. Bide 55nm diyolardı..
  • şmd o dandik 236 watt lık kartı dyayacaklar milete sonra dabunu alan kıymetli kardeşlerimiz ilk 3-4 ay testlerin gçsterip ya işte şöle iyi verdiğim paraya değdi derken 55 nm revizyon gelecek veeeee
    haşırrrtttttt diye ... geçmiş olsun ama ben atinin daha makul olacağın düşünüyorum ilk etapta
    sonra revizyon gelince ancak alınabilir nvidia okay?
  • vaybe önce piyasayı kolla bul birkaç tane k*k daha sonra daha iyisini sür
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.