Şimdi Ara

## IBM ile Birlikte En Büyük 5 Sunucu Üreticisi AMD Barcelona'ya Adapte Oldu ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.091
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  ## IBM ile Birlikte En Büyük 5 Sunucu Üreticisi AMD Barcelona'ya Adapte Oldu ##

Geçtiğimiz günlerde AMD'nin TLB sorunundan arındırılan B3 revizyonuyla güncellenen Barcelona kod adlı ve dört çekirdekli Opteron işlemcilerinden bahsetmiştik. Gelen bilgilere göre IBM de AMD'nin dört çekirdekli Opteron işlemcilerini hazırladığı sunucularında kullanmaya başlıyor. IBM'in de katılması ile birlikte sunucu üretiminde sektöre öncülük eden firmalardan 5'i AMD'nin dört çekirdekli Opteron işlemcilerini çözümlerinde kullanıyor olacaklar. Nisan ayının başında dört çekirdekli Opteron işlemcilerini baz alan yeni sistemlerini duyuracağını anons eden HP'yi bir haftalık ara ile Dell ve Fujitsu-Siemens takip etmiş Mayıs ayının hemen başında da Sun, Barcelona işlemcilerini kullanacağını belirtmişti. IBM'in de dahil olmasıyla birlikte Gartner firmasının araştırmasına göre dünyanın en büyük 5 sunucu üreticisi, AMD'nin yeni nesil Opteron işlemcilerini de kullanıyor olacak. IBM'in Barcelona tabanlı yeni sistemleri ise x3455, x3655, ve x3755 olacak. 1809$'dan başlayan sistemlerin fiyatı 3407$'a kadar çıkarken x3755 modelinin dört soket desteğine sahip olduğu da belirtiliyor. IBM'in hazırladığı üç yeni sisteminde önümüzdeki ay kullanıma sunulması bekleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 29 Mayıs 2008; 11:33:45 >

• Intel'in Xeon alternatifinden dahami basarili ki AMD tercih edilmis yoksa F/B nedeniylemi dicem ama sunucu icin islemci alinirken fiyata bakilmasa gerek...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ac1DBuRN

Intel'in Xeon alternatifinden dahami basarili ki AMD tercih edilmis yoksa F/B nedeniylemi dicem ama sunucu icin islemci alinirken fiyata bakilmasa gerek...

Barcelona işlemcilerinin kullanılmasının Intel çözümlerinin kullanılmayacağı anlamı çıkarmayalım. Sunucu üreticileri AMD'nin yeni Opteron işlemcilerini de ürün gamlarına dahil ediyorlar.
  • Aklımda vardı, yeterli sermayem olsa, şu ürünler uygun fiyata Türkiye'ye gelse, internet altyapısı da böyle çok pahalı olmasa Türkiye'de, ne güzel sistemler kurulur, satış yapılır, hizmet verilirdi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: saidakkas

Aklımda vardı, yeterli sermayem olsa, şu ürünler uygun fiyata Türkiye'ye gelse, internet altyapısı da böyle çok pahalı olmasa Türkiye'de, ne güzel sistemler kurulur, satış yapılır, hizmet verilirdi.

evet katılıyorum bizim güzel ülkemizin diğer ülkelerden ne eksiği var hatta fazlası var ama iş ticarete gelince herşeyin alt ve orta seviyelerine kalıyoruz yurt dışı fiyatlarıyla bizim ülkemizdeki fiyatlar arasında uçurum var aynı masrafı onlarda yapıyor ama nedense bizimkiler daha masraflı oluyor ayrıca distrübütör firmalar her ürünü getirmiyor nerde işe yaramaz seri var toplayıp geliyor bi iki extreme seri gerisi fosss

belli başlı markalar haricinde başka markalar bu piyasaya giremiyor buranın piyasası bence yurt dışından bile daha canlı ve aktif ama işte aması var.

• quote:

Orjinalden alıntı: S.T.A.L.K.E.R

quote:

Orjinalden alıntı: saidakkas

Aklımda vardı, yeterli sermayem olsa, şu ürünler uygun fiyata Türkiye'ye gelse, internet altyapısı da böyle çok pahalı olmasa Türkiye'de, ne güzel sistemler kurulur, satış yapılır, hizmet verilirdi.

evet katılıyorum bizim güzel ülkemizin diğer ülkelerden ne eksiği var hatta fazlası var ama iş ticarete gelince herşeyin alt ve orta seviyelerine kalıyoruz yurt dışı fiyatlarıyla bizim ülkemizdeki fiyatlar arasında uçurum var aynı masrafı onlarda yapıyor ama nedense bizimkiler daha masraflı oluyor ayrıca distrübütör firmalar her ürünü getirmiyor nerde işe yaramaz seri var toplayıp geliyor bi iki extreme seri gerisi fosss

belli başlı markalar haricinde başka markalar bu piyasaya giremiyor buranın piyasası bence yurt dışından bile daha canlı ve aktif ama işte aması var.

tamamen katılıyorum! sırf bu yüzden bile yurt dışına gitmek istedim (bkz. hollanda)

• IBM de şu an için listelerde bulunuyor sunucular ama fiyatları daha belli değil.
  • Turkiye'de Intel izin vermiyordu... Dell'de hala eski Athlon ve Opteron islemciler satiliyor... onu birakin HP'de de Barcellona'dan eser yok..
    biraz once baktim ikisinin sayfalarina... bulursam alacam cunku...

Ofisler icin Dell'in Athlon islemcili bir cozumu ve HP'nin ise 3 cekirdekli bir Phenom cozumu mevcut onun disinda biseyler bulmak cok zor getirilse bile satiliyor... cunku kaldirtiyorlar...

Yani gidip ana HP ve Dell distributorleri ile anlasip yurt disindan getirtmek zorunda kalabiliyorsunuz... hele ben HP'de kullanilan Athlon islemcili sistemin 690G chipsetle "Workstation" adi altinda lanse edildigini gordukten sonra Turkiye'ye AMD gbi bir firmanin satilmasi ne kadar zor siz dusunun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 29 Mayıs 2008; 14:11:46 >
  • AMD'ye her geçen gün destek artıyor, hadi bakalım AMD için hayırlısı.

Keşke bu markaların (hazır PC üreticileri olanlarınn) masaüstü çözümlerinde de AMD'ye bu kadar destek verilebilse...
  • Hypertransport teknolojisi nedeniyle AMD'nin islemci performansi, islemci sayisiyla neredeyse dogru orantili olarak katlaniyor.

Bu durum ozellikle 2'den fazla cpu'nun devreye girdigi server ortamlarinda acikca goruluyor.

Zaten intel de bu nedenle Nehalem islemcileriyle, Hypertransport'la aynı mimariye "QuickPath" adi altinda gececek.

Son tuketici olan bizler, en cok cift soketli is istasyonlari kullandigimiz icin, bu durum bizim icin cok baglayici gorunmuyor ama.
  • IBM' kendisi işlemci üretmiyormuydu neden kendi işlemcilerini satmıyor
  • iyi bakalım ne kadar tutulacak
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

iyi bakalım ne kadar tutulacak

bana sorarsan çok tutulacak gibi degil tr de
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mavin

IBM' kendisi işlemci üretmiyormuydu neden kendi işlemcilerini satmıyor

x86 mimarisinde değil IBM işlemcileri, herkesin kullandığı program ve işletim sistemi uymaz,
  • Server alanlar inanmayacaksınız ama biraz da kavun karpuz alır gibi alıyorlar (kotalı karpuz gibi daha doğrusu).

HP dağıtıcılarının mailing listelerine üyeyseniz "HP serverda kampanya 1499$ yerine 999$" gibi kampanyaları görebiliyorsunuz. HP EAN135698 Server gibi birşeyin içinde ne olduğunu bilmeden kota doldurmak için dağıtıcılardan alıp müşterilerine satan çok firma biliyorum.

Sonuçta markası HP olunca ara bayi kotasını tutturmak için server serverdır diyip alıyor. Garip ama böyle, bilinçsiz olan sadece standart PC kullanıcısı değil yani.
  • Bilmedikleri için Intel iyidir diye direk onu alanlara ne demeli? Hem de model, performans, fiyat karşılaştırması yapmadan, ehline de sormadan? Bu adamlar sonra sana patron oluyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.