Şimdi Ara

## ZOTAC'dan Hybrid Power Destekli İlk GeForce 8800GT ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ZOTAC'dan Hybrid Power Destekli İlk GeForce 8800GT ##

Nvidia'nın Hybrid SLI teknolojisi iki temel başlıktan oluşmakta ki bunlar GeForce Boost ve Hybrid Power. GeForce Boot teknolojisi ile çipset ile gelen entegre grafik işlemci ile sistem dahilinde yer alan ve Hybrid SLI teknolojisine destek veren harici ekran kartı paralel çalıştırılarak daha yüksek performans elde edilmesi hedeflenirken, Hybird Power teknolojisiyle ise harici ekran kartı kullanılmadığı zaman devre dışı bırakılarak yani kapatılarak güç tasarrufu elde edilmesi amaçlanıyor. Yüksek performans segmentinde Nvidia'nın GeForce 9800GX2 ve GeForce 9800GTX modelleri Hybrid Power teknolojisini desteklerken gelen bilgilere göre ZOTAC, Hybrid Power teknolojisi ile uyumlu olan GeForce 8800GT tabanlı ilk ekran kartını hazırladı. Firmanın iki yeni çip ekleyerek Hybrid Power teknolojisine destek verdiği yeni 8800GT (N8800GT-1024D3 HP) modeli üzerinde referans soğutucu kullanılıyor. 1GB GDDR3 bellek ile donatılan ve 256-bit bellek veri yolunu destekleyen grafik kartı 660/1800MHz -gpu/bellek- saat hızlarıyla geliyor. ZOTAC'ın yeni modelinde dikkat çeken önemli bir nokta ise firmanın gpu için 3 fazlı VRM kullanmış olması. Ayrıca gelen bilgilere göre ekran kartı üzerinde her faz için 3 adet MOSFET yer alıyor. DVI konnektörlerinin hemen yanına yerleştirilen ve resimlerini altta görebileceğiniz PIC16F690 ve PI3C3126QE kodlu çiplerin karta Hybrid Power özelliği kazandırdığı belirtilirken kartın fiyatı ve çıkış tarihi hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

## ZOTAC'dan Hybrid Power Destekli İlk GeForce 8800GT ##

İşaretlenen çipler sayesinde kart Hybrid Power desteği sunuyor!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 28 Mayıs 2008; 6:12:34 >

• Nvidia'nın neden performans adına doyum sağlamayan bu kartlara, hala önen verdiğini anlamak güç. Zotac firması Nvidiadan böyle bir desteği nasıl alıyor ?

Performansı hiç kimseyi tatmin etmeyen bir karta bu tip bir yenilik ne kadar gerekli ? ya da yeniliklerle dolu ekran kartları projelerine 15-20 gün kadar kısa süre kalmışken bu ürünlerin hangi tüketiciler tarafından alınılacağı düşünülüyor ?

Gerçekten Nvidia ve Zotac'ı anlayabilmek mümkün değil.Kaç kişi kartımda Hybird olsa diyordur acaba çok merak ettim doğrusu :)

Boş durmuş görünmemek adına, bizde burdayız ismimizi unutmayın diyerek piyasadan silinme korkusunun bir yansıması olabilir mi? Belki AXLE'in hızlı çıkışına bir dur demek istiyorlar ne dersiniz ?
  • hala zotac ince tek slot referans sogutucusunu kullanmıs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jnrgndz_798 -- 28 Mayıs 2008; 6:10:35 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: cordor
    performans adına doyum sağlamayan
    Performansı hiç kimseyi tatmin etmeyen bir kart
    Kaç kişi kartımda Hybird olsa diyordur

8800gt ile istediği performansı alamayan insan ne istediğini bilmiyordur
    biz ekran kartlarını tatmin olmak için almıyoruz
    elektrik faturama olumlu yansıyacağını düşününce ben isterdim hybrit power'ı.

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma konusunda uzmanlaştığını düşünüyorum, özellikle g92 vs 4xxx başlığındaki yorumlarından.

neyse konuya dönelim, bilgisayarında oyun oynamak dışında işler de yapan, internette gezmek olur, tez hazırlamak olur, excelldir, download a bırakmaktır, kullanıcılar için mantıklı bir çözüm.
    nvidia cuda olsun, hybrit sli, hybrit power olsun, intelin tekerine çomak sokma konusunda baya etkili hamleler yapıyor, umarım ati kenardan izlemeyi bırakır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi falco911 -- 28 Mayıs 2008; 6:21:33 >

• 8800gt mi performans olarak tatmin edici değil. hahahahahah

Hybrid power geç bile düşünülmüş bir teknolojidir. Özellikle üst performans kartlar boşta dururken 50 watt civarı güç harcarlar, 24 saat çalışan bir pc için bu 1.2kw ayda 30 kw yani 6ytl civarı masraf yapar.
    Böyle 100bin pc olsa, 600bin ytl çöpe atılıyor demektir. Şimdi ne işe yaradığını anlamaya başladın mı?

Türkiye için rakamlar böyle bir de milyonlarca üst düzey kart kullanılan amerikayı düşün.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sendorm

8800gt mi performans olarak tatmin edici değil. hahahahahah

Hybrid power geç bile düşünülmüş bir teknolojidir. Özellikle üst performans kartlar boşta dururken 50 watt civarı güç harcarlar, 24 saat çalışan bir pc için bu 1.2kw ayda 30 kw yani 6ytl civarı masraf yapar.
    Böyle 100bin pc olsa, 600bin ytl çöpe atılıyor demektir. Şimdi ne işe yaradığını anlamaya başladın mı?

Türkiye için rakamlar böyle bir de milyonlarca üst düzey kart kullanılan amerikayı düşün.

• Bunun üstüne bi şey sölemeye gerek yok. Eğer ati den aynı teknolojilerin alternatifi gelmez ise ( cuda ve hybrid power ) sistemi ilk değiştirdiğimde nvdia ya geçerim bence bu kadar başarılı hamleler bunlar. Ati nin güç tasarruf teknolojisi rakibinin ki nin yanında cok basit su anda. Donanımdan divx falan çevirmeye başlamıştı ati nvidia dan önce ama devamı gelmedi.Nvidia ise su anda kullandığımız her yazılımı ekran kartıyla hızlandırmak üzere ( mesela photoshop cs4 cuda destekli geliyo). Valla ati ne yapmaya çalışıo anlamıyorum nvidia yı sevmesemde cok sağlam çalışıolar , ati ise aval aval bakıo
    quote:

Orjinalden alıntı: siyah845

quote:

Orjinalden alıntı: sendorm

8800gt mi performans olarak tatmin edici değil. hahahahahah

• quote:

Nvidia'nın neden performans adına doyum sağlamayan bu kartlara, hala önen verdiğini anlamak güç. Zotac firması Nvidiadan böyle bir desteği nasıl alıyor ?

Performansı hiç kimseyi tatmin etmeyen bir karta bu tip bir yenilik ne kadar gerekli ? ya da yeniliklerle dolu ekran kartları projelerine 15-20 gün kadar kısa süre kalmışken bu ürünlerin hangi tüketiciler tarafından alınılacağı düşünülüyor ?

Gerçekten Nvidia ve Zotac'ı anlayabilmek mümkün değil.Kaç kişi kartımda Hybird olsa diyordur acaba çok merak ettim doğrusu :)

Boş durmuş görünmemek adına, bizde burdayız ismimizi unutmayın diyerek piyasadan silinme korkusunun bir yansıması olabilir mi? Belki AXLE'in hızlı çıkışına bir dur demek istiyorlar ne dersiniz ?

Katılmıyorum. Bahsettiğiniz kart halen başarılı bir karttır. Zaten buna karar vermekte pek bize düşmez,nede olsa ZOTAC yada AXLE Kadıköy 'de bir bilgisayar firması değildir. Üretecekleri kartların arz talep analizini kesinlikle düşünmüşlerdir. Yorumunuz sizi bağlar, fakat kartın performansı konusundaki düşünceleriniz yanlış bilgilendirmektir.

• @cordor, sen donanım dünyasından biraz uzak kalmışın, 8800GT performansı kimseyi tatmin etmiyorsa ondan daha yavaş bir kart olan 3870 mi tatmin ediyor?
  • milletin aklı fikri performsans olmuş, bütün rakamları yükselt otur gpu geliştir başka teknolohjiler üzerinde çalışma olay bumudur yani, bumu sizi mutlu edecek?

hybrid power muazzam bi teknolojidir ve bence oldukça yararlıdır. ben günü geliyo ki bugünler genelde çoğunluktabilgisayarımda 7-8 saat boyunca oyun dışında işlerle uğraşıyorum ve bu sırada benim 8800gt boş yere bi sürü güç çekiyo. şimdi kötü mü olur böle bi karta ve anakarta sahip olsam da bu tip durumlarda güç tüketimim azalsa?

belli kalıplara takılıp kalmanın kimseye faydası olmaz.

8800gt nin performansı konusunda hiçbişey demiyorum,tartışmazk bile gereksiz.
    sadece kartın 9800gt olarak piyasaya sürüleceğini hatırlatmak isterim

• quote:

Orjinalden alıntı: enrique

@cordor, sen donanım dünyasından biraz uzak kalmışın, 8800GT performansı kimseyi tatmin etmiyorsa ondan daha yavaş bir kart olan 3870 mi tatmin ediyor?

Yahu amma mesele yaptınız ha sizde.
    Adam belki crysis'i 1920*1440-UQ oynamak istiyor!!!
    Başka oyun(sizin gibi) oynamak istemiyordur.
    Biraz müsamahalı olun.
    Sanki siz donanım profesörüsünüz de!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hellmare -- 28 Mayıs 2008; 9:57:48 >

• Arkadaşlar bu teknolojiler yeni çipsetlerde kullanılabilecek unutmayalım. Tabii daha başka firmaların da bu teknolojiyi destekleyen kartları çıkacaktır. İşin başka yanı artık tümleşik sistemlere rağbet artacaktır. Artık üst seviye anakartlarda tümleşik ekran kartları göreceğiz.

Hybrid sli özelliği olan anakartların oyun performansına, üst seviye ekran kartlarıyla kullanıldıklarında çok büyük etki edeceğini sanmıyorum. Hangi oyunda yüksek grafik ayarlarında 10 k/s arttırabilirler sizce?

Haliyle bu kartı alınabilir kılan özellikleri güç tasarrufu ve 1 gb bellekli olmasıdır diye düşünüyorum.

Giriş seviyesi için çok iyi olacağı kesin.Tabii bu teknolojiyi destekleyen giriş seviyesi kartlar çıkmadığı için heyecanlanmaya gerek yok.
  • bu teknoloji gerçekten önemli,daha demin mesut hocamın videosunu izledim.Biostarın anakartını incelemiş.hybrid SLI destekli Güç tüketimlerinde İdle'de çok iyi bir başarı elde etmiş ama anakart üzerine extradan başka bir ekran kartı taktığınızda idle'de Hybrid özellikli ekran kartı çalışıyor ve güç tasarrufu mükemmel oluyor.Bir bakıma performans performans diyoruz,peki performansı her an kullanıyor muyuz?HAYIR tabiki ee o zaman bu özelliğin tek bir ekran kartında olması bizler için çok iyi bir özellik.Boşu boşuna güç kaybından bahsetmeyeceğiz.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım,Bu kart her halukarda çok yararlı bir ekran kartıdır.
  • demek 8800gt tatamin etmiyor ha
  • quote:

Orjinalden alıntı: hellmare

Yahu amma mesele yaptınız ha sizde.
    Adam belki crysis'i 1920*1440-UQ oynamak istiyor!!!
    Başka oyun(sizin gibi) oynamak istemiyordur.
    Biraz müsamahalı olun.
    Sanki siz donanım profesörüsünüz de!!!

iyi de o çözünürlükte oynaka isteyen adamın 8800gt ile işi ne zaten. 8800gt ilk çıktığında bile o çözünürlükte oyun oynatması beklenmiyodu.
    crysis e göre yorum yaparsak 9800gtx dahil şu anda hiçbi tek gpulu kart o çözünürlükte oynatmaz.

burda donanımla çok ilgisi olmayan biri, arkadaşın yazdıklarında 8800gt nin düşük performanslı bi kart olduğu fikrine kapılabilir ki şu anda x2 kartları saymazsak halen piyasadaki en iyi 3. kart (9800gtx-8800gts-8800gt)

• bu karta dair olumsuz yorumlar yapılmış:performans tatmini olamayan vb gibi tabe bu kişisel görüş ve önemli konunun temeli atlanmış.
    bu kart çevre kaynaklarını korumaya dair çok büyük bi gelişme

güç tasarrufu sağlayan bileşenler arttıkça bu konu daha iii anlaşılacaktır
  • quote:

Nvidia'nın neden performans adına doyum sağlamayan bu kartlara, hala önen verdiğini anlamak güç. Zotac firması Nvidiadan böyle bir desteği nasıl alıyor ?

• Herkesin yorumunu gayet güzelce okudum. Bence eldeki olanaklarla 8800GT hiçte mantıklı bir imalatın ürünü değildir.

Ne yazık ki muhalefet olmak için olmak forumda daha beter bir durumda. Herşeyi siz en iyi bildiğiniz için bazıları hep susmalı sanırım. En ufak fikir çatışmasında olay nerelere getiriliyor :)

8800GT benim için iyi performans veren bir kart değildir.Eğer ki sizler 400YTL verdik ve performansından memnun kaldık diyorsanız,sizin seçiminiz olacaktır.
    Aslında bir bakıma tüketicideki körlük bizleri bu duruma getirdi. GT'nin fiyatının makul tutulmaya çalışılması,rakibinin olmaması,mevcut oyunların singledan öteye gitmemesi gibi etkenler GT yi çok sattırdı.Bunun üzerine kıyas yapılacak ekran kartı olmayınca 8800GT'ler sizlerinde deyimiyle performanslı oldu. Ama ne yazık ki ben daha iyi bir kart beklerdim. Memnun kalmadım. Ayrıca bu bir yanlış bilgi teşkil etmez. Benim beklentilerimle sizin beklentileriniz farklı olabilir. Ben beğenmedim kartı diye başkası bundan etkilenip almazsa ben sevinirim tabi ki. Sonuç olarak benim gözümde satış rakamları çok yüksek olan bir kart diye en iyi,en güzel kart anlamına gelmeyecektir.

@contempt

Yine çok bilen bir topluluk içine farkında olmadan girmişim ama gözünden kaçan nokta ya da okumadan direk yorumlara geçeyimde biraz bilgi postası koyayım diyerek en üstte bulunan Hybird nedir vs kısmını atladın sanırım. Bilgiyi gayet net bir şekilde ordan aldım, altınada yorumumu yaptım. Başka bir başlıktaki yorumlarımdan bir kaç pay alarak buraya getirmen gayet güzel demek ki sıkıcı takipçilerimden olmuşsun. Bana madem performanstan dem vurdun , 8800GT sence çok mu iyi bir kart? Bu tarihten sonra üretim bandında daha mantıklı ürünler olamaz mıydı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerros -- 28 Mayıs 2008; 11:27:09 >

• quote:

8800GT benim için iyi performans veren bir kart değildir.Eğer ki sizler 400YTL verdik ve performansından memnun kaldık diyorsanız,sizin seçiminiz olacaktır.
    Aslında bir bakıma tüketicideki körlük bizleri bu duruma getirdi. GT'nin fiyatının makul tutulmaya çalışılması,rakibinin olmaması,mevcut oyunların singledan öteye gitmemesi gibi etkenler GT yi çok sattırdı.Bunun üzerine kıyas yapılacak ekran kartı olmayınca 8800GT'ler sizlerinde deyimiyle performanslı oldu. Ama ne yazık ki ben daha iyi bir kart beklerdim. Memnun kalmadım. Ayrıca bu bir yanlış bilgi teşkil etmez. Benim beklentilerimle sizin beklentileriniz farklı olabilir. Ben beğenmedim kartı diye başkası bundan etkilenip almazsa ben sevinirim tabi ki. Sonuç olarak benim gözümde satış rakamları çok yüksek olan bir kart diye en iyi,en güzel kart anlamına gelmeyecektir.

peki acaba senin 8800gt hakkındaki beklentilerin gereğinden fazla yüksek olmuş olamazmı?
    yani nasıl bi kart bekliyodun? 8800gtx halen satışta iken ondan model numarası olarak daha zayıf olmasına rağmen performans olarak daha hızı bi kart olmasını mı?

8800gt 8800gtx ile 640mb 8800gts arasında konumlandırılmak üzere daha düşük üretim maliyetleri ile üretilmiş bir karttı.
    ve şu an bile crysis dışındaki bütün oyunlarda gayet başarılı bi performans sağlıyo.

8800gt alıp memnun kalmamak bence tamamiyle beklentilerin gereksiz yere yüksek olmaısndna kaynaklanır başka bişeyden değil. yukarda da yazdığım gibi 8800gtx den daha performanslı olmayacağı gün gibi ortada olan bi karttan naıslbi performans beklendiğini anlamış değilim.

• quote:

Orjinalden alıntı: sertert

Bunun üstüne bi şey sölemeye gerek yok. Eğer ati den aynı teknolojilerin alternatifi gelmez ise ( cuda ve hybrid power ) sistemi ilk değiştirdiğimde nvdia ya geçerim bence bu kadar başarılı hamleler bunlar. Ati nin güç tasarruf teknolojisi rakibinin ki nin yanında cok basit su anda. Donanımdan divx falan çevirmeye başlamıştı ati nvidia dan önce ama devamı gelmedi.Nvidia ise su anda kullandığımız her yazılımı ekran kartıyla hızlandırmak üzere ( mesela photoshop cs4 cuda destekli geliyo). Valla ati ne yapmaya çalışıo anlamıyorum nvidia yı sevmesemde cok sağlam çalışıolar , ati ise aval aval bakıo

söylemesi güzel hoş tabi fiyatlarınada bunu yansıtsa daha güzel olur dimiii

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.