- x
83bin Makam Aracı Satılık
27 Cevap3181 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1682 Mesaj
27 Mayıs 2008; 15:36:52 

83 bin makam aracı satılıyor
Genel müdür olmayan herkesin aracı alınacak

19.02.2008 22:36
Hükümetten devrim gibi karar... Kamudaki 83 bin makam aracı satılıyor. İlk etapta genel müdür olmayan herkesin aracı alınıyor. Proje tamamlanınca milyarlarca YTL devletin cebinde kalacak.

Hükümet, Maliye Bakanlığı öncülüğünde müthiş bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Taşıt Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, kamuya ait hiçbir makam aracı kalmayacak. Maliye, ilk etapta genel müdür dışındakilerin makam araçlarını geri alarak düğmeye basacak. Proje tamamlandığında elde edilecek tasarrufla, devlete dev bir kaynak yaratılmış olacak.

BİRİNİN MASRAFI 49 BİN YTL

Şu anda kamuda kullanılan 83 bin makam aracı bulunuyor. Her bir aracın ortalama yıllık masrafı 49 bin YTL tutuyor. Bu rakamlar alt alta hesaplandığında, tasarrufun ne kadar büyük olduğu daha iyi anlaşılıyor. Artık araç sahibi olmak istemeyen devlet, bu proje gerçekleştikten sonra şu anki uygulamadan çok daha hesaplı olan kiralama yoluna gidecek.

Devlet elindeki bütün araçları satacak

Önce makam aracı sayısını azaltacak olan Maliye, uzun vadede ise kamunun elindeki tüm araçları elden çıkaracak.

Devlet, yargıtay başsavcısı, danıştay başkanı gibi özel görevlerde bulunanlara tahsis ettikleri hariç, elindeki bütün arabaları satacak. Bu planın devreye sokulmasıyla kamunun elinde araba kalmayacak ve araç ihtiyacı kiralama ve hizmet satın alma yöntemi ile karşılanacak. Belediyeler hariç kamu kurumlarında toplam 82 bin 918 araç bulunurken, bir aracın kamuya yıllık maliyeti ortalama 49 bin YTL olarak hesaplanıyor.

4 MİLYAR YTL'LİK TASARRUF

Kamu elindeki tüm araçları satarak yıllık yaklaşık, 4 milyar 62 milyon YTL masraftan kurtulacak. Bütçeye ciddi bir yarar sağlaması beklenen düzenlemenin, uzun bir süreçte gerçekleşmesi bekleniyor. Öte yandan yaklaşık 3 yıldır, bütün araçlarını satarak, kiralama yöntemi ile araç ihtiyacını gideren icracı bir bakanlık, bu sistemle yüzde 47'lik bir tasarruf sağladı. Uygulamanın tüm bakanlıklara yayılmasıyla da, araç ihtiyacının karşılanmasında yüzde 47'lik bir tasarruf sağlanacak. Uzun vadede kamu taşıtlarını elden çıkarmayı planlayan devlet, ilk aşamada ise makam araçlarını azaltmaya hazırlanıyor. Maliye, Taşıt Kanunu'nda köklü değişiklik için bir çalışma yapıyor. Çalışmada, yeni kanun taslağının yazımına başlandı. Taslağa göre, genel müdürlerin altındaki yetkililerin makam aracı olmayacak. Kamu aracını özel işlerinde kullanana disiplin ve maaş kesme gibi cezalar uygulanacak. Ayrıca kamu taşıtlarının özel işlerde kullanılmasının önüne geçilmesi ve devletteki taşıt israfının sona erdirilmesi için 'Taşıt İzleme Sistemi' oluşturuluyor.

Takvim

haber eski ama hayata geçip geçmediği hakkında benim bilgim yok varmı haberi olan??

Attığım mesajlara cevap istiyorsanız Pm atınız

5111 Mesaj
27 Mayıs 2008; 15:47:19 

hayata geçmedi, geçen senenin uhabbeti değil mi bu?
Daha çok sıfır araçlar çekiyorlar altlarına.

Daha yeni bilmemkaç milyon dolara BMW 7.60 almadı mı Meclis Başkanı?

Bunlar tahterevanlarından geçer mi?

Devleti doydular soğana çevvirdiler, tüm devlet mallarını babalar gibi sattılar, gemicikler aldılar, adamlar arabayı bırak geçtim, altlarına makam aracı olarak gemicikler çekiyorlar

May The Force Be With You

6024 Mesaj
27 Mayıs 2008; 15:56:42 

Yazının tamamını okumadım da Tr'de 83000 makam aracı varsa bizim vergilerin nereye gittiği anlaşılıyor ...

FZ6 Fazer

10734 Mesaj
27 Mayıs 2008; 16:13:06 

Keşke...

11050 Mesaj
27 Mayıs 2008; 16:15:49 

satılsa da tamamından geçtim;gelirinin yarısı bari devlete kalsa..

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

329 Mesaj
27 Mayıs 2008; 16:16:34 

eskimiştir o araçlar o yüzden satılıyordur.. yenileri alınacak...

1682 Mesaj
27 Mayıs 2008; 16:18:25 

ucuza verirlermi acaba yoksa bunda da bir oyun mu var bakanların arasında oğlunun araba kiralama yahut ona benzer bir şirketi varmı arabayla ilgili ihala yöntemiyle olur bu iş ozaman yıkmasınlar birisinin üzerine bu ihaleyi bak sen bu işte muhakkak bi iş var ihaleyı yıkarlar keneler doyar ondan sonra 2 katı fiyatına aynı arabaları aynı adamdan geri al...

8622 Mesaj
27 Mayıs 2008; 16:18:54 

quote:

Orjinalden alıntı: set

Keşke...

Set hocam yoruma çok açık bir mesaj olmuş.
Dök içini rahatla.

Core2Duo E6850@3600mhz //Big Water 735//Abit IN9 32XMAX Wifi //Sapphire 4770//2*2GB Crucial Ballistic Tracer//2*500 Gb Seagate RAID0//HP W2207//Ev Yapımı Feel! Tıkla //LG Dvd-rw//Philips cd-rw//Lc POWER 550Watt//HP 1315 All in one//Creative Megaworks THX550 5+1//Creative Audigy2ZS
//Logitech Momo Racing Force
//

1682 Mesaj
27 Mayıs 2008; 16:20:45 

quote:

Orjinalden alıntı: supremum

Set hocam yoruma çok açık bir mesaj olmuş.
Dök içini rahatla.

aman burda çatışmayın sonra olan benim güzelim konularıma oluyor.

1397 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Altay Han
27 Mayıs 2008; 16:25:50 

ömrünü tamamlamış araçlar satılır.

onların yerine yenisi alınır. 8 satılır 10 alınır.

makam araçları satılırsada hizmet aracı olarak kullanılanlar makam araçlarının yerine kullanılır.

bu saltanat bitmez...........

3875 Mesaj
27 Mayıs 2008; 16:52:54 

haberlerde gosteriyordu gecen, yillik benzin masraflari bile trilyonlarca lira (eski para) ediyormus makam araclarinin..

11348 Mesaj
27 Mayıs 2008; 16:54:36 

paralarımız nereye gidiyor millet makam aracını sıfırlayacak

"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir." - Nikola Tesla

"Para" ile "İman" Ters Orantılıdır...

Katılım zamanı: 7 Aralık 2005
İmzamı lütfen çalmayın! Kullanmak istiyorsanızda nezaketen bari bir izin isteyin...

206 Mesaj
27 Mayıs 2008; 16:57:54 

Kesin yenisini almak için satıyorlar Meclis başkanına 1 milyon dolarlık araç alıyorlar ya

4115 Mesaj
27 Mayıs 2008; 17:11:28 

çocukluğumdan beri duyduğum bir haber

6949 Mesaj
27 Mayıs 2008; 17:13:57 

+10000000000000
quote:

Orjinalden alıntı: yuci

çocukluğumdan beri duyduğum bir haber

2010 Golf 1.4 TSI Highline Manuel 160hp. Fırtına Grisi

213 Mesaj
27 Mayıs 2008; 17:18:58 

güzel araçlar vardır ama galericiler,büyük şirketler hemen üşüşürler koşun koşun

1786 Mesaj
27 Mayıs 2008; 17:25:00 

Demekki birileri araç kiralama işine girecek.

Pioneer DEH-1900--Pioneer TS-W310S4--Pioneer TS-S15--Pioneer GM-X602--XETEC Vector V200.4--Alpine SXE-6925S @ '92 Renault 11 TXE Flash

10245 Mesaj
27 Mayıs 2008; 17:34:16 

Vay be benim konuyu görmüşler akıllarına gelmiş adamların arabaları satmak

http://forum.donanimhab...Cplaka//tm.htm#21823560

3875 Mesaj
27 Mayıs 2008; 21:22:03 

quote:

Orjinalden alıntı: Falcon5555

Kesin yenisini almak için satıyorlar Meclis başkanına 1 milyon dolarlık araç alıyorlar ya

valla o fiyata ucak satiliyor

1005 Mesaj
27 Mayıs 2008; 21:43:23 

Bence buda araçları sıfırlamak için bahanedir. Olsun endişeye yer yok nasılsa sıkı pazarlıkçı kişiler tarafından yönetiliyoruz. 5-6 aya kadar tüm makam araçları tek marka olursa şaşmayın.

Not. Buraya diyorum mesaj yazmıştım silindimi kötü birşey demediydim diyorum Ben bu konu diye "Bu kadar çok resmi plakaya sahip başka bir ülke varmı ???" orada okuyanlarda demiş ne diyor bu delü akşam akşam

2845 Mesaj
27 Mayıs 2008; 21:48:21 

Onları satar yenilerini alırlar.Ya da indiregandi.Vergilerin nereye gittiği belli oluyor.Orda burda makam arabaları içinde çoluğu
çocuğu ev gezmelerine özel şöförle giden karıları yazık.

1811 Mesaj
27 Mayıs 2008; 21:53:46 

Velhasılı negatif(?!) konuşmak haricinde destek veriyor musunuz vermiyor musunuz? Olay ver yansına dönüyor o yüzden. (Bu arada evet rahatsız oldum.)

1856 Mesaj
27 Mayıs 2008; 23:14:35 

Satılır satılmaya ama artık onlarda uyandılar.Maaş anlaşmaları karşılığı bankalara aldırıyorlar arabaları. Öyle yada böyle araba olur olmak zorunda. Dha olmadı sivil plaka ile gezerler ruhunuz duymaz...

Lanet olsun! Bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş. Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok. Ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı. Bizim savaşımız ruhani bir savaş. En büyük buhranımız hayatlarımız...
T.D.

1682 Mesaj
28 Mayıs 2008; 13:19:26 

Bir ara hiç kullanılmamış bis leri satıyorlardı forumdan birisi almıştı hatta kimdi.?

5663 Mesaj
28 Mayıs 2008; 16:32:44 

toptanın bmw de satılıkmı

5663 Mesaj
28 Mayıs 2008; 16:34:51 

quote:

Orjinalden alıntı: clio_TR

hocam yöneticiler çatışıp konu kilitlenirmi acaba

ayrıca o satılan bisler gümrükte vergisi ödenemediğinden kalan bisler olması lazım

5111 Mesaj
28 Mayıs 2008; 16:52:28 

quote:

Orjinalden alıntı: clio_TR

hoca modlar çatışmaz...

Zaten ikiside değerli arkadaşlar...

Keşke çatışsalar ne komik olurdu ama mopdlar kavga ediyor düşünsenize, konuyu ben kitlerdim

May The Force Be With You

416 Mesaj
28 Mayıs 2008; 16:57:39 

bu da kapak olsun...

quote:

Orjinalden alıntı: kadango

Yazının tamamını okumadım da Tr'de 83000 makam aracı varsa bizim vergilerin nereye gittiği anlaşılıyor ...

VARLIĞIMLA MUTLU OLMAYANI
YOKLUĞUMLA TERBİYE EDERİM. . .

FISTIK YEŞİLİ 2001 SCENİC
OMVL LPG KİT - ANKARA
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.260