- x
Motorun yağ yakması ne demek? (Teknik olarak anlatacak)
29 Cevap7899 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

303 Mesaj
26 Mayıs 2008; 22:56:46 

Merhaba arkadaşlar bilen ustalarımızdan şunu öğrenmek istiyorum.

Motorun yağ yakması ne demek?
Neden motor yağ yakar?
Yağın yanması için yanma odasında olması gerekiyor peki bu yağ yanma odasına dolarsa yanma olmayacağından motor iflas etmezmi?

Cevaplarınız için teşekkürler....

6353 Mesaj
26 Mayıs 2008; 23:01:08 

Şırıngaya ilacı cekiyorsun, yaga atıyorsun yag contadan gecip ilac ile karısıyor demek

[drahte1905 | Cennetlik Zebani] love me or hate me, i promise it won't make me or break me.[/right]

1005 Mesaj
26 Mayıs 2008; 23:02:08 

Konun yeri burası değil sanırım yardım bölümü ama ben dilimin döndüğünce sizinle paylaşayım..

Pistonlar uzun zaman yataklar içerisinde gidip geldikçe sürtünmeye bağlı olarak aşınmalar meydana gelmeye başlar. Bunun neticesinde yataklarda çizikler oluşur motor yağı bu çiziklerden yanma odasına sızar ve sızan yağ yanar. Bu ilk zamanlar belli belirsizdir sonrasında artık içinden çıkalamacak duruma gelir ve motorda kompresyon kaçakları neticesinde motor gücü azalamaya başlar motor üfürür. En son noktada motor reflektiye ister...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
26 Mayıs 2008; 23:07:19 

yağ yakma olayı farklı sebeplerden olabilir;

-sekmanların aşınması

-silindirlerin aşınması

-sekman kırılması

-sübap lastiklerinin bozuk olması

-sübap gaydlarının çatlak olması

-silindir kapağında çatlak bulunması

Teknik olarak bilezik şeklinde olan sekmanın, silindirin üzerinde yağlamayı sağlayacak film tabakası halinde yağ bırakması gerekir... sağlam ve sağlıklı motorda...

Zamanla ortalama değer 35,000 km de 0,08 mm gibi bir aşınma meydana gelir... %20 civarından üfleme diye tabir ettiğimiz, kompresyon kaçağından meydana gelen arızadır... yağ sekmanının silindir yüzeyinde fazla yağ bırakması ateşleme zamanında yakıtla birlikte yanarak mavi duman şeklinde belirti gösterir...

Ayrıca yağ sekmanı bozuk olup diğer sekmanları sağlam olan motor daha performanslı çalışır, ama ne kadar sağlıklı kestiremeyiz

303 Mesaj
26 Mayıs 2008; 23:12:43 

Teşekkürler arkadaşlar peki bu yağ yakma olayı yağın özelliğini kaybetmesi ve de aşırı incelmesi ile de yanma odalarına sızıp yanması gibi bi ihtimal de olabilir mi? Yani Mekanik problemden değil de yağdan kaynaklanan bi durum olabilr mi?

1005 Mesaj
26 Mayıs 2008; 23:17:09 

quote:

Orjinalden alıntı: vatoz00

Teşekkürler arkadaşlar peki bu yağ yakma olayı yağın özelliğini kaybetmesi ve de aşırı incelmesi ile de yanma odalarına sızıp yanması gibi bi ihtimal de olabilir mi? Yani Mekanik problemden değil de yağdan kaynaklanan bi durum olabilr mi?

Şimdi Ustam motorun yağ yakması ile motorun yağ eksiltmesi ayrı şeylerdir.

Üstten eksantrikli motorlar yağ eksiltirler eşyanın tabiati gereği bu böyledir. Sizin bu tip bir sorununuz varsa eğer miktarı belirtirseniz bir fikir verilebilir.

Bunun yanında uzun süre zarfında yağ incelirse motor eski bir motorsa buda miktarı arttırır. Eski motorlara madeni yağlar kullanılırken yeni bazı motorlarda 0 yağ fab. tarafından tavsiye ediliyor yani motor ile alakalı bir olay.

Uzaklaştırılmış
26 Mayıs 2008; 23:25:09 

quote:

Orjinalden alıntı: mississippi

Üstten eksantrikli motorlar yağ eksiltirler eşyanın tabiati gereği bu böyledir. Sizin bu tip bir sorununuz varsa eğer miktarı belirtirseniz bir fikir verilebilir.

Bunun yanında uzun süre zarfında yağ incelirse motor eski bir motorsa buda miktarı arttırır. Eski motorlara madeni yağlar kullanılırken yeni bazı motorlarda 0 yağ fab. tarafından tavsiye ediliyor yani motor ile alakalı bir olay.

üstten eksantirikli motor neden yağ eksiltir_?

1005 Mesaj
26 Mayıs 2008; 23:26:16 

quote:

Orjinalden alıntı: oto_otto4t

üstten eksantirikli motor neden yağ eksiltir_?

Eksantrik milini yağladığı için diye biliyorum...

303 Mesaj
26 Mayıs 2008; 23:29:28 

Arkadaşlar araç hyundai accent gls 1.5 1997 model ve 75.000 de. Araca yaklaşık 3-4 ay önce sıralı sistem lpg taktırdım. Aracın bu süre zarfında biraz yağ eksilttiğini gördüm. Ayrıca araç egsoztan mavi duman atmaya başladı. Aracın performansı iyi kompresör ve çekişi iyi bu da kafamı karıştırıyo

1005 Mesaj
26 Mayıs 2008; 23:41:12 

quote:

Arkadaşlar araç hyundai accent gls 1.5 1997 model ve 75.000 de. Araca yaklaşık 3-4 ay önce sıralı sistem lpg taktırdım. Aracın bu süre zarfında biraz yağ eksilttiğini gördüm. Ayrıca araç egsoztan mavi duman atmaya başladı. Aracın performansı iyi kompresör ve çekişi iyi bu da kafamı karıştırıyo

Aracı yeni mi aldınız yoksa 1997 yılından beri sizdemi acaba ?

Zira 1997 model bir aracın 75.000 km kalması neredeyse imkansız ziyadesinde 75.000 km yağ yakması için çok fazla bir kmde değil. Ayrıca kompresyonun siz ölçtürdünmü ?

Eksozdan mavi duman atması yağ yaktığı anlamına geliyor.

303 Mesaj
26 Mayıs 2008; 23:45:18 

araç 2001 de aldım. Aldığımda 37000 de idi ve sahibi pilottu araç gerçekten orjinal km sindeydi aldığım zira oto cambazları aracı 2000 model sanıyorlardı. Komp. ölçtürmedim ama 2001 den beri kullandığım için aracın performansındaki değişiklikleri rahatça farkediyorum sanırım lpg den oldu bundan önce aracın yağ ekslitme gibi bi durumu kesinlikle olmadı ve mavi duman da hiç görmemiştim.

1005 Mesaj
26 Mayıs 2008; 23:48:57 

quote:

araç 2001 de aldım. Aldığımda 37000 de idi ve sahibi pilottu araç gerçekten orjinal km sindeydi aldığım zira oto cambazları aracı 2000 model sanıyorlardı. Komp. ölçtürmedim ama 2001 den beri kullandığım için aracın performansındaki değişiklikleri rahatça farkediyorum sanırım lpg den oldu bundan önce aracın yağ ekslitme gibi bi durumu kesinlikle olmadı ve mavi duman da hiç görmemiştim.

Anladım ustam öncelikle geçmiş olsun LPG'nin işleyici ve sorunlar hakkında bilgim yok. Bazı kişiler LPG araç eksiltir diyor bazıları eksiltmez diyor.

Belki motorun aşınması ile ilgili bir durum değil daha başka bir durumdur.

Forumda yardım bölümünde özellikle Vezir ve O.B.K hocalarımız var onlar araba konusunda üst düzeyde profesyonel bilgiye sahip insanlar onlara p.m ulaşırsanız çok detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Tekrar geçmiş olsun dilerim.

3776 Mesaj
27 Mayıs 2008; 0:05:32 

yıllardır lpg kullanıyoruz şimdiye kadar hicbirinin lpg yüzünden yag eksilttigini görmedim.hatta hicbiri yag eksiltmedi.

aracın kompresyonunu bir ölçtürün derim ben.

birde şunu ekleyeyim.aracınız sizdeyken hiç hararet yaptımı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memisoglu -- 27 Mayıs 2008; 0:04:40 >

EIRP:Effective Isotropically Radiated Power
|∇xE=-(dB/dt) | ∇xH=J | ∇.D=φv | ∇.B=0 | D=ϵ.E | B=µ.H |

303 Mesaj
27 Mayıs 2008; 0:06:34 

quote:

Anladım ustam öncelikle geçmiş olsun LPG'nin işleyici ve sorunlar hakkında bilgim yok. Bazı kişiler LPG araç eksiltir diyor bazıları eksiltmez diyor.

Belki motorun aşınması ile ilgili bir durum değil daha başka bir durumdur.

Forumda yardım bölümünde özellikle Vezir ve O.B.K hocalarımız var onlar araba konusunda üst düzeyde profesyonel bilgiye sahip insanlar onlara p.m ulaşırsanız çok detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Tekrar geçmiş olsun dilerim.

Teşekkürler inş.. motordan değildir yoksa çok bozulurum çünkü araç daha 75000 de

1005 Mesaj
27 Mayıs 2008; 0:08:16 

quote:

Teşekkürler inş.. motordan değildir yoksa çok bozulurum çünkü araç daha 75000 de

İnşaallah değildir ustam rica ederim.

2243 Mesaj
27 Mayıs 2008; 0:10:18 

Hocam tekniği falan bilmem ama pratiği söylüyeyim şayet böyle bir durum varsa aracınızda CEPTEN PARA ÇIKACAK.

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

303 Mesaj
27 Mayıs 2008; 0:11:52 

quote:

Orjinalden alıntı: memisoglu

yıllardır lpg kullanıyoruz şimdiye kadar hicbirinin lpg yüzünden yag eksilttigini görmedim.hatta hicbiri yag eksiltmedi.

aracın kompresyonunu bir ölçtürün derim ben.

birde şunu ekleyeyim.aracınız sizdeyken hiç hararet yaptımı?

Araç hararaetin h sini görmedi maşallah bu güne kadar aracımdan çok memnunum halen de öleyim ama bu yağ olayı inş... mekanik değildir

765 Mesaj
27 Mayıs 2008; 10:30:33 

araç hararet yaptı ve kendi kendine soğumadan motora su ilave ettilerse iş kötü... segmanlar eğilmiş hatta kırılmış olabilir bu da silindire yağ sızması ve bunların hava-yakıt karışımıyla birlikte yanması demektir.

1864 Mesaj
27 Mayıs 2008; 12:15:39 

Subap lastiklerine bir baktırın Orjinalde LPG li olmayana araçlarda LPG subap lastiklerin kurumasına ve bozulmasına yol açıyor ve bu sebeple yag yakabilir diye bir bilgi almıştım zamanında. 75.000 km deki bir araç kolay kolay aşınmadan yağ yakmaz.

303 Mesaj
27 Mayıs 2008; 15:18:35 

quote:

Orjinalden alıntı: Cela Soylu

Subap lastiklerine bir baktırın Orjinalde LPG li olmayana araçlarda LPG subap lastiklerin kurumasına ve bozulmasına yol açıyor ve bu sebeple yag yakabilir diye bir bilgi almıştım zamanında. 75.000 km deki bir araç kolay kolay aşınmadan yağ yakmaz.

Teşekkürler bu daha yakın bi ihtimal gözüküyo

Uzaklaştırılmış
27 Mayıs 2008; 16:10:08 

Alttan eksantrikli motor eksantriği yağlamıyor mu?

bence mantıksız bir tahmin.... eksantrik yağlanıyor... krank mili yağlanıyor...

376 Mesaj
27 Mayıs 2008; 16:23:49 

quote:

selam..
yağ eksiltme-yakma konusundaki yazılarını okudum, bayağı bilgi sahibisin..benim arabam 97 model hunday accent 1.5 sıralı lpg var..150 bin km.de..çekişi, gücü perfomansı iyi sayılır aracımın..eksoza bakıyorum kara duman olayı falanda yok..ama lpg taktıktan sonra yağ eksiltmeye başladı..yaklaşık olarak 1000-1500 km.de 1 litre yağ ekliyorum..çoğu arkadaş normal diyor ama doğrusu nedir öğrenmek istiyorum..bu konuda senin fikrin nedir ?

teşekkür ediyorum...

9706 Mesaj
27 Mayıs 2008; 16:25:43 

bütün eksantirikler ve kranklar yağlanır.yağsız metal metal sürtünme dolayısı ile anında yüzeyler kavrulur ve mekanik hasar dolayısı ile motor nalları diker.Yağın sadece soğutma işlevi dşında yağlama görevi de esas görevleri arasındadır.

376 Mesaj
27 Mayıs 2008; 16:26:47 

quote:

işte kardeşim benim dert ortağım...

araba aynı, sorun aynı...sanki benim duygularımı dile getirmişsin...tebrik ediyorum ve heyecanla gelecek yanıtları bekliyorum..herkeze teşekkürlerrr...

303 Mesaj
27 Mayıs 2008; 18:29:48 

quote:

Orjinalden alıntı: demirel71

işte kardeşim benim dert ortağım...

araba aynı, sorun aynı...sanki benim duygularımı dile getirmişsin...tebrik ediyorum ve heyecanla gelecek yanıtları bekliyorum..herkeze teşekkürlerrr...

şöyle bi ihtimal daha varmış kardeş

Subap lastiklerine bir baktırın Orjinalde LPG li olmayana araçlarda LPG subap lastiklerin kurumasına ve bozulmasına yol açıyor ve bu sebeple yag yakabilir diye bir bilgi almıştım zamanında. 75.000 km deki bir araç kolay kolay aşınmadan yağ yakmaz

3060 Mesaj
28 Mayıs 2008; 11:06:04 

Merhabalar,

yazılanları okudum ve ufak bir katkı da ben yapayım dedim.. motorlarda kullanılan yağlar genelde 3 gruba ayrılırlar:

1-Mineral yağlar örnek olarak 20w-50
2-Yarı sentetik yağlar örnek olarak 10-30 veya 40 gibi
3-ve tam sentetik yağlar örnek olarak 0-40 veya 60 gibi

şimdi tam sentetik yağların yapıları gereği 1500 km de 400 ml ile 1000 ml arası yağ eksiltmeleri doğaldır.. bazı arkadaşlarımız 1500 kmde 1 litre yağ eksiliyor demişler eğer araçları yeni nesil bir araçsa ve kullanılan yağ tam sentetik ise normal bir durumdur. yani aracınızda bir sorun olduğu anlamına gelmez.. yapılması gereken eksilen seviyenin tamamlanmasıdır.

bu yüzden içiniz rahat olsun eğer hakikaten yağ eksiltme olursa o zaman zaten araç eksozdan mavi duman atar, veya yağ çok kısa sürlerde 2-3 gün içinde ciddi olarak eksilir.

sizlere önerim bagajınızda 1 litrelik bir yağ bulundurun her zaman ...

umarım biraz açılayıcı olmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meteg -- 28 Mayıs 2008; 11:05:58 >

376 Mesaj
28 Mayıs 2008; 13:05:42 

çok sağol metek...içime su serptin valla...zaten çoğu arkadaşta senin sözlerini doğruluyor..1500 km.de yaklaşık 1 litre normal olarak kabul ediyoruz o halde..
quote:

Orjinalden alıntı: meteg

Merhabalar,

yazılanları okudum ve ufak bir katkı da ben yapayım dedim.. motorlarda kullanılan yağlar genelde 3 gruba ayrılırlar:

şimdi tam sentetik yağların yapıları gereği 1500 km de 400 ml ile 1000 ml arası yağ eksiltmeleri doğaldır.. bazı arkadaşlarımız 1500 kmde 1 litre yağ eksiliyor demişler eğer araçları yeni nesil bir araçsa ve kullanılan yağ tam sentetik ise normal bir durumdur. yani aracınızda bir sorun olduğu anlamına gelmez.. yapılması gereken eksilen seviyenin tamamlanmasıdır.

bu yüzden içiniz rahat olsun eğer hakikaten yağ eksiltme olursa o zaman zaten araç eksozdan mavi duman atar, veya yağ çok kısa sürlerde 2-3 gün içinde ciddi olarak eksilir.

303 Mesaj
28 Mayıs 2008; 14:53:31 

quote:

Orjinalden alıntı: meteg

Merhabalar,

Teşekkürler ama aracım önceden yağ eksiltme yapmıyodu mavi duman yoktu ne olduysa lpg taktırınca oldu ve lpgden önce hangi yağ mevcutsa şuan o yağ var motorda ve lpgden önce eksilme olmuyodu

3060 Mesaj
28 Mayıs 2008; 15:11:14 

Konuyu biraz daha netleştirmek adına şunu da ilave edeyim.. benim aracım ve ailedekilerin araçlarında lpg yok.. bu yüzden lpg kullanımı sonucunda yağ eksilmesi artar mı yoksa artmaz mı ya da başka sorunlar çıkabilir mi bilmek zor.. bunu lpg kullananlar daha iyi anlatacaklardır, ama 1500 km de eksilen 1 litrelik yağ muhakkak tamamlanmalıdır. bu konu ihmal edilmemelidir. zira eksilen seviye tamamlanmazsa çok ciddi sorunlar çıkabilir ve bu defa motor hakikaten yağ yakabilir..

303 Mesaj
5 Haziran 2008; 14:29:38 

Ustaya götürdük araçta bişey yok dedi hadi hayırlısı bakalım inş... usta yanılmamıştır....

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Yardım ve Sigorta işlemleri » Motorun yağ yakması ne demek? (Teknik olarak anlatacak)
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.438