Şimdi Ara

## GeForce GTX 200 Serisinin Resmi Saat Hızları ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
0
Favori
8.850
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## GeForce GTX 200 Serisinin Resmi Saat Hızları ##

Nvidia'nın GeForce GTX 200 serisine yönelik olarak bellek miktarı, bellek veri yolu ve paralel işlem birimi sayısı gibi önemli ve doğrulanmış detayları geçtiğimiz hafta dünyada ilk defa sizler ile paylaşmış ve yaptığımız bu haber uluslararası alanda da ciddi ses getirmişti. Şimdiyse elimize yine Nvidia'nın yeni bir resmi dökümanı eşliğinde GeForce GTX 200 serisinin saat hızlarına yönelik bilgiler de geçti. Mevcut bilgilere göre Nvidia bellek veri yolu ve paralel işlem birimlerinin oluşturduğu farklardan ötürü özellikle saat hızlarını yakın tutmayı tercih etmiş gibi görünüyor. 18 Haziran'da anons edilecek olan GeForce GTX 200 serisinin teknik özelliklerini performansa nasıl yansıtacağını ise birlikte göreceğiz.

• GTX280 bomba gibi geliyor. ati den rakip çıkamayacak gene.(bu süreç 2-3 yıl olmaz umarım 8800GTX serisinde olduğu gibi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Byakuya21 -- 26 Mayıs 2008; 21:04:11 >
  • 602 mhz düşük degil mi
  • quote:

Orjinalden alıntı: freestyler_07

602 mhz düşük degil mi

aynı şekilde shader hızlarıda daha düşmüş.
    shader sayısındaki artışdan dolayı yüksek tutmak istememiş olabilirler.
    zaten 65nm ye daha fazla transistör sığdırmak zorunda kaldılar ve buna paralel olarak fazla ısınması söz konusu olabilir. bu nedenle de gpu hızını düşük tutmuş olma ihtimalleri mevcut.

bu kartın da gene firmalarca oc lanmış modelleri çıkacaktır ki ben eğer ati nin 4870 i kötü çıkmazsa nvidia dan birde gtx280 ultra beklemiyor değilim

• 2200mhz 512bit işşlh ii olur nediim
  • quote:

602 mhz düşük degil mi

bana da biraz düşük gibi geldi yaw
  • quote:

602 mhz düşük degil mi

Hem shader sayisini iki katina cikarip hem de frekanslarini artirmak kolay olmasa gerek....
  • Aaa, bir dakika... Shader clock cidden dusuk, shader/core ratio'yu dusurmusler!

600 Core / 1300 Shader clock

Demek ki yield'ler dusuk cidden

Zaten 600mm²'lik bir cipin yield'i nasil yuksek olabilir ki?

$600 fiyatinin mantikli olmasi icin 9800GX2'yi de saglam sekilde gecmesi gerekiyor ama spec'lerinde bu pek gorulmuyor

Cidden cok merak ediyorum bu kartlari ya!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi annihilator -- 26 Mayıs 2008; 21:28:37 >
  • GTX 260 ile GTX 280 arasında az saat hızı farkı olması, kartların hız aşırtma özürlüsü olacağı hissini uyandırıyor, 260'ı takoz üretmedilerse (260'ta daha takoz bellek olacak, o ayrı. Diğer özellikleri kastettim).

Ayrıca, 8800 GTS G80 -- 8800 GTX G80 farkından az fark söz konusu, 260 - 280 arasında. Bu da ilgi çekici.
    Belki 280 yüksek değerlere çıkarak bu durumu değiştiriyordur.

Bir de, saat hızlarının ayrıntılarıyla verilmesi güzel. 999'sa 999, 1000 MHz değil.

8800 serisinde saçma sapan durumlar mevcuttu. 500 MHz diye satılan G80 GTS aslında 513 MHz'di vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 26 Mayıs 2008; 22:13:38 >
  • bu iki kart biraz zor satılacaktır
    8+6 ve 6+6 a 65nm e hiçkimse bu kadar para vermez daha doğrusu vermemeli
    eğer ben şu an pc yi değiştirecek olsaydım 3870 veya 8800gt-gts alıp keyfime bakardım
    ve bu seriyi geçerdim
    çünkü bundan sora seride düşük nm li ve 6 veya 8 pinli kartlara geçiş yapardım
    bilmiyorum ben mi yanlış düşünüyorum?
  • quote:

Orjinalden alıntı: annihilator

Aaa, bir dakika... Shader clock cidden dusuk, shader/core ratio'yu dusurmusler!

600 Core / 1300 Shader clock

Demek ki yield'ler dusuk cidden

Zaten 600mm²'lik bir cipin yield'i nasil yuksek olabilir ki?

$600 fiyatinin mantikli olmasi icin 9800GX2'yi de saglam sekilde gecmesi gerekiyor ama spec'lerinde bu pek gorulmuyor

Cidden cok merak ediyorum bu kartlari ya!

parellel işlemci birimi kesin coşturuyordur
    yoksa 6+8 ile bi de performans özürlüsü olursa yeni r600 faciası bizi bekliyor demektir
    ama nvidia ati ye benzemez
    baya performanslı olmalı ki onu diğer seriye bırakıyodur
    bildiğimiz çakal nvidia işte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 26 Mayıs 2008; 21:50:41 >

• yeni çıkıcak ati ve nvidia kartların performansı merak konusu.. inş iyi bir rekabet olur da kazanan biz oluruz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: -erna-

bu iki kart biraz zor satılacaktır
    8+6 ve 6+6 a 65nm e hiçkimse bu kadar para vermez daha doğrusu vermemeli
    eğer ben şu an pc yi değiştirecek olsaydım 3870 veya 8800gt-gts alıp keyfime bakardım
    ve bu seriyi geçerdim
    çünkü bundan sora seride düşük nm li ve 6 veya 8 pinli kartlara geçiş yapardım
    bilmiyorum ben mi yanlış düşünüyorum?

özellikle lansman tarihiylen birlikte son ayarlamalarımla alıcaktım yeni sistemi ama bu kadar güc tüketimi falan alıcam 9800gtx 1 yıl sonra 55nm versiyon cıkıcak alıcam onu eski kartıda satıcam bakıcam keyfime
  • Nvidia çoşmuş
    512 bit i verimli bi şekilde kullanırsa gddr5 felan dinlemez dağıtır ortalığı
  • 55nm diye bağırıyor gpu bekleyeceğiz......
  • insanlar ati shader hızı düşük diye kızıyolarda demekki atinin bir bildiği varmış
  • gerçekten enteresan bi durum demekki ya çok fazla güç harcamasın diye yada fazla ısınmasın diye saat hızlarını düşük tutmuş olabilirler bekleyip görelim ama bu durum atiye biraz olsun avantaj sağlayacaktır
    bakalım nvidia ati kapışması nasıl şekillenecek.
  • bakalım gercekten ne gibi getirileri olacak göreceğiz
  • quote:

Orjinalden alıntı: bulentozi1905gs

insanlar ati shader hızı düşük diye kızıyolarda demekki atinin bir bildiği varmış

Ne alakâsı var?

Ciddi misiniz? Böyle bir sonuç mu çıkardınız gerçekten?

nVidia'da yüksek shader hızı kesinlikle boşa değildir. Sadece shader'i hız aşırtarak deneyenler, dediğimi anlayacaktır. Shader hızı haricindeki bileşenlerin hızını arttırmanın pek bir işe yaramadığı durumlar oluyor, o derece.

Yok, siz şaka yaptınız kesin. "Muahaha"dan bunu anlamalıyım, değil mi?
    Bu kadar büyük palavra atmaz kimse.

ATI'ye o açıdan kızanlar(ben de zamanında o tür yorumlar yapmış olabilirim), pek doğru bir iş yapmıyordu. Esas kızmaları gereken alan doku birimleriydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 26 Mayıs 2008; 22:27:55 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.