Şimdi Ara

Yiğit Özgür Karikatürleri ***

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.459
Cevap
57
Favori
495.334
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

(En Son Oy Tarihi: 1.11.2022)
Giriş

YİĞİT ÖZGÜR KİMDİR?

Yiğit Özgür, 1977İstanbul doğumlu, Türkkarikatürist.
    Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü�nü bitirmiş, daha sonra karikatür çizebilmek için İstanbul'a gelmiştir.
    Leman, L-Manyak ve Penguen dergilerinde çalışmıştır. Leman dergisinde fazla tanınmayan karikatürist, Penguen dergisine geçtikten sonra, kendine özgü uzun konuşma balonları ile dikkat çekmeye başlamış ve daha geniş kitlelerce tanınmıştır.
    Çizer'in 2004 yılında karikatürlerini yayınladığı Doğan Kitapçılık'tan çıkan bir kitabı vardır.

YİĞİT ÖZGÜRLE RÖPORTAJ

Karikatüre nasıl başladın?
    Başladığımda 17 yaşındaydım. Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü�nü kazanarak Ankara�ya gittim. Okul bittikten sonra bir mizah dergisinde çizmek için atladım İstanbul�a geldim. Dergilerin hepsi İstanbul�da olduğu için Ankara�dan iletişim kuramıyorsun. �İstanbul�a gitmek gerekiyor� dedim. Leman dergisinde çizmeye başladım. Hani vitrine, tavuk etine bakan fakir karikatürleri vardır ya, onların bir benzerini yaşadım Leman�da çalışırken. Tam gösteremedim kendimi, yapamıyorum, edemiyorum. Kimseyi de suçlayamıyorum çünkü benim yüzümden böyle oluyor. Bir yandan da, bir işe girip grafikerlik yapmıyorum. Çünkü onu yapamayacağımı biliyorum. Leman�da başkalarının esprilerini çizmeye başladım. Farklı yerlerde, kapakta, üçüncü sayfada ya da aylık L-Manyak dergisinde... 1.5 sene sonra Leman�dan ayrıldım. Ayrıldıktan sonra da Penguen dergisi çıktı. �Bir de Penguen�e gideyim� dedim. Leman�dayken Selçuk, Erdil, Met-Üst�le de pek görüşmezdik. Dergiye pek gelmiyorlardı, işlerini evden gönderiyorlardı. Penguen�de de başkalarının esprilerini çizdim önce. Bir iki ay öyle devam ettikten sonra kendi karikatürlerimi çizmeye başladım. Köşe değil de tek tek bir dosya kağıdına... Sonra devamını istediler, devamı da geldi. Biraz daha sayısı arttı. �İyi� dediler ve bazılarını işaretlediler. Ve küçük bir ölçek vererek köşe halinde çizmemi istediler. Sonra o ölçü büyüdü vve şimdiki haline geldi. Aslında hikaye biraz böyle...

Peki karikatüre ilgin nereden kaynaklanıyordu?
    Çizgiyle uğraşmayı seven çocuklar olur ya. Kağıt kalemle çok vakit geçirirler. Başta öyleydi sadece. Küçükken sadece çizgiyi, komikliği çok seviyordum. Birilerinin insanları güldürmesini, onu meslek haline getirmiş olmaları çok hoşuma gidiyordu. Büyülü bir dünya gibiydi. 17 yaşında Antalya�da liseye giderken belediye bir karikatür okulu açtı. İstanbul�dan bir karikatürcü geldi. O ilk ustadır benim için, yolumu biraz o değiştirdi. İşletme, iktisat okuyacak gibi gözükürken güzel sanatlara kaydım. Kursta 250 kişi falan vardı. Ücretsiz olduğu için çok fazla insan gelmiş, yazılmıştı. Ama geriye bir kaç kişi kalmıştık. Çünkü başta çok albenili bir şey gibi gözüküyor ama öyle olmadığı sonradan ortaya çıkıyor. Sadece çok sevenler devam edebiliyor. Meslek olarak bunu yapmaya karar vermeden yapmaya başladım. Bundan para kazanmak istiyordum ama olmazsa da olmayacaktı, elden bir şey gelmiyordu.

Penguen kadrosuna nasıl dahil oldun?
    Bu fikstir. Yaptıklarınızı bir dosya haline getirirsiniz. İnsan içine çıkabilecek şekle getirdikten sonra bir tane ustaya gösterirsiniz. Leman�da da Penguen�de de aynı şeyler geçerlidir. Mesela Penguen�de cuma günleri amatör günleri oluyor. Akşamüstü gençler dergiye gelirler, karikatürlerini gösterirler. Sürekli istikrarlı bir şekilde iyi işler getirenlere, �Sen gel bir sonraki hafta sabahlamaya katıl� derler. Ufak ufak teste tâbii tutulur ister istemez. Çünkü bu adamlar bir köşe verdiğinizde yıllarca çizecekler. Altından kalkabilecek mi; ona bakılır. Torpil morpil diye duyuyorum bazen; gülüyorum. Mesela dergide kötü diye düşündüğünüz köşeler aslında editöryal bir şey düşünülerek konulmuş köşeler oluyor. Senin beğenmediğin bir şeyin mutlaka azımsanmayacak bir kitlesi olabiliyor. Gazeteler için de geçerli.
    Bir karikatüristin çizim tekniği yıllar geçtikçe değişir mi?
    İstemeseniz de değişiyor. Belki çok değişmeyebilir ama değişim muhakkak oluyor. Benim karikatürlerim bir dönem sonra bambaşka oldu. Çok fazla reel, anatomik çiziyordum. Bir elbise, gömlek çizeceksem yakasını, kıvrımlarını, düğmesini en ince ayrıntılarına kadar çiziyordum. Yani biraz şov amaçlıydı. Fakat bu tip espriler çıkmaya başladığı zaman o esprilerle o çizgiler yan yana geldiğinde biraz abes durdu. Yakışmadılar. Bana, �Eskizlerdeki tipleri yapsana, onlar aslında bu karikatürün oyuncuları� dediler. Ben de hemen yaptım, gerçekten de öyleymiş.

Sadece çizim tekniği değil tarz olarak da değişebilir değil mi?
    Kesinlikle. Ben dönüşsün istiyorum zaten. Yaşının işini yapmak lazım. Beatles grubunun gençken ve bir de yıllar sonra yaptığı işlere bakın. Biraz öyle olması gerekiyor gibi geliyor. 40 yaşından sonra da hâlâ genç tiplerin de anlayabileceği, ona hitap eden işler yapmaya çalışsanız bile olmuyor zaten. Çünkü başka bir insan olmuş oluyorsunuz.

Karikatürlerin diyaloga dayalı... Türk mizah sanatının da büyük oranda söze dayalı olduğunu biliyoruz. Karagöz-Hacivat diyaloglarında olduğu gibi. Sen bir ilişki kuruyor musun?
    O yüzden böyle oldu! Böyle bir şey planlanmadı, ben bir iki balonlu karikatürler getiriyordum ilk zamanlarda. Sonra istem dışı sayıları arttı. Demek ki konuşturasım varmış onları! Hatta bir dönem Bursa�ya gidip orjinal Karagöz-Hacivat tasvirleri bile aldım. �Ben oynatacağım bunları� diye, ama olmadı. Şimdi kitabın arasında duruyorlar. Zeytinyağıyla yağlamak gerekiyormuş. İlla ki o adamların ikili diyaloglarının kendi kendine gelişmesi yüzünden o balonlar da devam etti. Daha önce böyle birşey yoktu.

İçinize sinmeyen, sonradan beğenmediğiniz karikatürleriniz de oluyor mu?
    Çok oluyor. Bazısı çizerken çok beğendiğim şeyler oluyor. Sonradan bakıyorum bir acayipmiş. O yüzden biraz daha erken davranıp küçük deftercikler felan yapıyorum. 15 sayfalık mesela...15 tane espriyi çok yargılamadan çizip eskizliyorum, sonra onları buraya getirip insanlara gösteriyorum.

Çizdiğin karikatürlerden dolayı olumsuz tepkiler aldın mı?
    Şöyle bir tepki aldım: Dini içerikli bir karikatür vardı. Onun için bir uyarı maili geldi. �Tepki gelebilir, dikkatli ol� şeklinde. Sonra, �Gerçek Hayat� isimli dergiden röportaja gelen arkadaşlar, �Bizim tanıdığımız birkaç tane imam var ve onların hoşuna gidiyor� dediler. Hatta sadece o tip karikatürleri kullanmak istediler. Ben de, �Aman abi yapmayın, adım çıkar İslamcı karikatürcü diye� dedim! Fakat rahatsız olmadıkları için sevmişler. Çünkü normalde karikatürde bir din adamı kullanıldığı zaman kötü gösterilir. Yobaz, bağnaz olanlar çizilir. Çünkü onların çizilmesi gerekiyor. Sivas olayından sonra çok çizilmiştir, ben de çizdim. Ama benim kullandıklarımda, çocuksu, naif, bakkal gibi bir adam oluyor imam.

Sen en çok nelere gülüyorsun? Anne, baba, çocuk ilişkileri, televizyon başındaki durumlar epeyce yer tutuyor karikatürlerinde...
    6 kişilik aile vardı hep doğma büyüme. Annem, babam, ablam, teyzem, anneannem aynı evde kalıyorduk. Babayı işe gönderince 4 tane kadın, anne ve teyzeyi aynı kuşaktan sayarsak üç kuşak kalıyor. Birinin dediğini diğeri anlamıyor. O kadar karışıyor ki ortalık, o kadar ses oluyor ki etrafta ister istemez onlar kulağınıza yerleşiyor. Onu işliyorsunuz. Yaşarken pek gülünmüyor da bitince gülüyorsunuz. Onlara çok gülüyordum. Huysuz Virjin�e çok gülüyorum. Komiklik işi yapmaya başladığınızda ister kağıt üzerinde olsun, ister başka yerde olsun, bunu uzun yıllar devam ettirebilenlere karşı büyük bir saygım oluştu.

Karikatür albümü çıkarmanın sebebi neydi? Taleple mi alakalıydı?
    Antalya�da otururken ablamı üniversiteye göndermiştik Ankara�ya. Dönüşte o da hediye getiriyordu. Onların arasında Can Barslan�la Erdil Yaşaroğlu�nun bir karikatür albümünü bulmuştum. Ben o sıra mizah dergisi falan okumuyordum. Hatta varlığından haberdar değildim. Okuduğumda hayran kaldım. İkisine de o kadar güldüm ki. Hemen baktım, kitapta yer alan özgeçmişi bölümünde, �Halen Leman dergisinde çizmektedir� yazıyordu. Hemen gidip Leman dergisi aldım. Leman dergisiyle tanıştım. Yarışmalara katılıyordum; yarışmaların albümleri olur. Çok severim karikatür kitaplarını. �Ne kadar satarsa satsın yapmalı� diyordum. Bir de bu kitabım için karikatürlerimin arasından özene bezene bir seçim yaptım. Başka arkadaşlardan da yardım aldım. Seçilmiş bir şeyin de ayrı olarak, biraz daha iyi kağıda basılmış halde temiz temiz durmasını istedim. Ciltleri koruyabiliyorsunuz ama dergiler yıpranıp gidiyor.

Senaryo yazmaya çalıştığını duymuştuk...
    Ben çok istedim. Halen de istiyorum aslında. Bazı şeyler var karikatür haline gelemiyorlar mesela. Kağıt üzerinde anlatamayacağınız şeyler oluyor. Bir ara Uğur Yücel�le bir şeyler yapacaktım. Sağolsun insanlar da düşünüyorlar, �Yapalım edelim� diye. Ama bir şekilde tam o karikatürdeki durumu yakalayamıyorum. Şimdilik yapamıyorum. Belki ileride olur. Ama deniyorum; denemeye devam!

Sefer Selvi�ye, Musa Kart�a ve en son Penguen�in Tayyipler Alemi kapağına Başbakan tarafından dava açıldı. Bu davaları nasıl değerlendiriyorsun?
    Eskiden televizyonlarda kendiyle ilgili çıkan eleştirileri kaset halinde biriktiren politikacılar vardı. Bazı karikatürcülerin kendileriyle ilgili karikatürlerini de koleksiyon yaparlardı. Bu da bana saçma geliyordu. Adamın rahatsız olması gerekiyorken, �Aman o kadar hoş görünüyor ki koleksiyon yapayım...� diyor! �Bu ne danışıklı döğüştür� diye garip geliyordu bana. Fakat dava açılması daha garip geliyor. Bu kadar hoşgörüsüzlük! Benim açımdan kapaktı, üçüncü sayfaydı, derginin politik tavrıydı gibi konuların birebir içinde olmamama rağmen durduğumuz yerler açısından dergiyle bir ortaklığım var. Dava çok lüzumsuz bir şeydi. Bir mesaj da vardı orada iletilmek istenen, �Yanlış yapıyorsun� diye bir iğneleme vardı. Bu eleştiriyi dikkate almayıp dava açmak yanlış. Ülkeyi yöneten bir adamsınız, belki herkesten daha hoşgörülü olmalısınız. Çünkü illa ki eleştirileceksiniz. Yanlış bir hareket, kötü bir niyet her zaman eleştirilecektir

Karikatüre hevesli gençlere ne önerirsin?

Benim yaptığım şeyi söyleyeyim: Baskı altında kalmadan, zorunluluk hissetmeden severek çizmeleri gerekiyor. Dergiye girmek yada yayınlatmak gibi bir amaçları varsa, buraya gelip bir ustaya göstermeleri gerekiyor. Mizah dergisinde karikatür çizmek ya da mizah yapmak isteyenler için bir öneri: Koltuğunun altına dosyanı al gel! Ben Leman dergisine on tane kısa öyküyle gelmiştim. Zaten bir ışık varsa onlar yönlendiriyorlar. Tabii ışık olmayabilir ya da olur fakat görülmeyebilir, bu da çok doğal bir şey. Herkes sendeki cevheri görecek diye bir şey yok. Ben de ilk geldiğim zaman giremedim dergiye. Yılmamaları gerekiyor. Ne kadar tutkulu olduklarını, ne kadar sevdiklerini test ediyorlar. �Bunlar çok kötü deyip� atıyor adam! Ne yapacaksınız? Eve gidip ağlayacak mısın, yoksa devam mı edeceksin? Devam edersen olur.

Mizahta küfür için ne düşünüyorsun?
    Küfürün kullanabileceğini bilmek mizah dergisine özgürlük hissini biraz veriyor. Bir gazetede çizmek bu kadar eğlenceli olmayabilir. Nedenini bilmiyorum ama... Mesela bir dükkâna giren bir adam vardır. Adamın her cümlesinde biraz daha dayanılmaz bir dili olduğunu görüyorsun. Karşındakinin de sabrı tükenmeye başlayınca onu dükkândan defetmesi gerekiyor. Adaplı, usturuplu bir şekilde bir yere kadar; sonunda küfrü basması lazım! Hepimiz belli oranda küfür ediyoruz. Bunu inkâr etmenin de anlamı yok. Ama gerektiği yerde kullanmak lazım. Bir de açık açık küfür yazmak bana çok rahatsız edici geliyor. O... çocuğu yazmak benim yaptığım karikatürün simyasına da yatkın.

YİĞİT ÖZGÜRCÜLER

1.Assasinate(KURUCU) []
    2.ugr7
    3.Mnr980
    4.Çır****er
    5.pascuu
    6.svai
    7.FuinFea
    8.smd
    9.DEMosTy
    10.êst
    11.-Hakan-
    12.ilhdmr
    13.The_666
    14.Mushmula
    15.Jolly_RogeR
    16.posetr
    17.serdarorcun93
    18.şemsilepervane
    19.mad skillz
    20.BİLÂL85
    21.ReKi
    22.@Yqut
    23.Sfred
    24.Kivanc1Mac
    25.Phileo Sophia
    26.Aytürk
    27.thefall
    28.caress_mvo
    29.Se_co
    30.PASATURK
    31.xavi06
    32.gokhan22
    33.sinan681
    34.DgnByz
    35.System Error
    36.mrtylcn
    37.Sipahi
    38.aRnOaLd
    39.biggest little man
    40.M@TRIX_78
    41.doğukanözden
    42.In Flames
    43.C£nq
    44.shadowz61
    45.by-ko
    46.vincentvega
    47.finisher>
    48.Sah!n
    49.M@rvellous
    50.N!ghTM@sTeR
    51.expander_
    52.steareth
    53.DEMosTy
    54.Devoure
    55.AykuT KosvA
    56.OzanCB
    57.AIR JORDAN
    58.`Shadow
    59.-uykusuz-
    60.salim89
    61.@rd@
    62.ageofconan
    63.t_mac55
    64.Shinigami_L
    65.erciiment
    66.semtex960
    67.tavlasever
    68.OzanCB
    69.Odinn#21
    70.DarkMask
    71.AroLaTH_
    72.dkz
    73.KABRESIĞMAZ
    74.rubiel
    75.pLaYn0w
    76.fuatturkrap
    77.fikachu
    78.5kursun
    79.OngiRanT
    80.cidik
    81.eym3nx
    82.jaylotter
    83.Kahn !
    84.plmpcity
    85.GodNarnia
    86.Robinson_Crusoe []
    87.vata (ONUR ÜYESİ)
    88.241
    89-ChnGT/GTS []
    90-Pennywise_67 []
    91-Rio aLbérTo
    92-oO_JuStiN_Oo
    93-on_there
    94-34_gurcangurel
    95-eragon91
    96-Muro_Ba$kan
    97-manisabk
    98-black_-_storm
    99-bariscancan
    100- Night Stalker
    101-Screamer
    102-d09ukan
    103-xSquaLLx
    104- -Hakan-
    105-mEaDowW
    106-reci88
    107-Kamikaze00
    108-RED LORD CHE
    109-MissedCall
    110-RoaD-RunneR
    111-RIDANES
    112-vormound
    113-Romst3rHERE
    114-locturnal
    115-NBEEE
    116-07BLueDeViL07
    117-IcanFaint
    118-stner
    119-|brave|heart|
    120-DsgnrYgt
    121-ßoost
    122-V_lkan
    123-ExxE-CooL
    124-romeo28
    125-günlük süt emmiş
    126-SerTCoCuK
    127-paTRon (onur üyemiz)
    128-hamilton_palace
    129-sadulayev
    130-Reasonable
    131-Rob Trujillo
    132-Mister No
    133-hurco
    134-zucker06
    135-dipcihino
    136-Ø®ßJK
    137-valski
    138-ekinoxy
    139-oLdSchooLz
    140-alicans35
    141-FoReVeR_mAgE
    142-MrYzC
    143-Peacifullord
    144-HuNTeR_1907
    145-slash7895123
    146-yavuzhz
    147-UnT0ucHabLe
    148-yavuzhz
    149-*newworld*
    150-oTaKuRoN
    151-HolyRevival
    152-Deathulazam
    153-alejandro01
    154- .TaneR.
    155- FearFroMe
    156-ArkandayIM
    157-!OyuNcu!
    158-MillionDollarBaby
    159-nicer
    160-Renji Abarai
    161-Rosenrot
    162-StubB
    163-aydin66
    164-DeSe
    165-ultradanali
    166-knotaqram34
    167-umutum9
    168-EtkisizEtken
    169-Okan_mersin
    170-zenC1
    171-microgenius
    172-Elanor1912
    173-YourMotherWasAngel
    174-feverfire
    175-~VeNoM~
    176-kolpakral
    177-Arsenic
    178-eumuche
    179-Gabriel Van Helsing
    180-ArFa_
    181-aVu_silver
    182-dark_flame
    183-Raimond
    184-LiveForSpeed (231)
    185--IceMan-
    186-tcn
    187-atombak
    188-Mé®t
    189-ZamansizKar
    190-badblood1903
    191-nurox
    192-TuruncuSite
    193-Nymphetaminé
    194-onz
    195-:y4vuS:
    196-Cane®
    197-Football Manager
    198-10urback
    199-not important
    200-Galathil (200.üye)
    201-MaNgOsEr
    202-Gs_KuRTuLuS
    203-kobeeren
    204-nobran19
    205-KuroSakiIcHiGo
    206-RebeL_SouL
    207-beyazpiyon
    208-MrDraius
    209-mustifyy
    210-**INFLAMES**
    211-berrenger
    212-Börte Çene
    213-spinoza17
    214-ergo93
    215-KamıştanGelenSu
    216-cenk_kusje
    217-chomar
    218-Çöl Tilkisi
    219-freeagle
    220-Einstein
    221-BluPassione
    222-musty26
    223-gokmavı
    224-dogancan-gs-
    225-BlıtzKrıeg
    226-KLayToN
    227-AcHy
    228-YouuRoocK
    229-audiocu
    230-AypoTTouch
    231-ercn7
    232-pwnzs
    233-cnr22
    234-mr.chucky
    235-ksfno1
    236-isviçreli bilim adamı
    237-Rdau
    238--ipek-
    239-Panişır
    240-br[A]k
    241-theJuDGe_41
    242-SmyrneGe
    243-AnGo-RAP
    244-yunus-uA
    245-hopelephant
    246-Atlas06
    247-Blue Mountain State
    248-bekozim123
    249-Creative_Director
    250-espanolun
    251-xswordfishx
    252-Vaudeville
    253-SellYourSoul
    254-.::KraL::.
    255-dgt97
    256-vector x-31
    257-luseresul
    258-ilker322
    259-hitokiribattousai2727
    260-Darthblast
    261-sayınalpbey
    262-tnyglle
    263-PapiChilo
    264

İMZALAR

İMZA 1

ÖNİZLEME

Yiğit Özgür Karikatürleri

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]http://www.uykusuzdergi.com/dosyalar/profil/picture-13.jpg[/image][/link][/center] 
    [center][b][font="Trebuchet MS"]Yiğit Özgür Karikatürleri[/font][/b][/center][/center]

İMZA 2

ÖNİZLEME

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]http://img187.imageshack.us/img187/8494/imza2l.jpg[/image][/link][/center] 
    [center][b][font="Trebuchet MS"]Yiğit Özgür Karikatürleri[/font][/b][/center][/center]

İMZA 3

ÖNİZLEME

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]http://img187.imageshack.us/img187/6690/imza3.jpg[/image][/link][/center] 

İMZA 4

ÖNİZLEME

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]http://img187.imageshack.us/img187/6551/imza4.jpg[/image][/link][/center] 

İMZA 5

ÖNİZLEME

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]http://img187.imageshack.us/img187/3691/imza6.jpg[/image][/link][/center] 

İMZA 6

ÖNİZLEME

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]http://img256.imageshack.us/img256/6008/24725220.png[/image][/link][/center] 

Yeni UYKUSUZMJ imzamız

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]https://store.donanimhaber.com/2a/99/21/2a992135c0ece47f2438c31dc4d8faf4.gif[/image][/link][/center] 

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]https://store.donanimhaber.com/70/c7/61/70c7614eab32769a619903cbd2aad993.gif[/image][/link][/center]

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]https://store.donanimhaber.com/4e/c1/9a/4ec19a07093318b19635cfe3c1e72c73.gif[/image][/link][/center] 

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]http://img443.imageshack.us/img443/1873/yimza3.gif[/image][/link][/center] 

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]https://store.donanimhaber.com/af/c7/67/afc7674f12fc73bfd2df3df183bfa243.gif[/image][/link][/center] 

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]https://store.donanimhaber.com/69/24/58/69245846c0855117f3e66306b5cffa1b.gif[/image][/link][/center] 

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]https://store.donanimhaber.com/2f/e1/67/2fe1674df881ec8e08ea328b8006baae.gif[/image][/link][/center] 

[center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23454041/mpage_1/key_/tm.htm ][image]https://store.donanimhaber.com/58/ab/52/58ab5244062e89cff586d7f8e8f23d3a.gif[/image][/link][/center] 

quote:

Orijinalden alıntı:

YiĞiT Özgür Karikatürleri

885 Karikatür : 69,802 KB

http://rapidshare.com/files/281253557/Yigit_Ozgur.rar

Yiğit Özgürle Roportaj ..
    http://www.itusozluk.com/video/yi%F0it+%F6zg%FCr/14588

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Musketeer. -- 25 Ağustos 2013; 10:08:20 >
  •  Yiğit Özgür Karikatürleri ***

• Çok teşekkürler hemen indirmeye başlıyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: LaYLoNDoN

Allahım yarabbim bu ne ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: ÇırakGrafiker

Çok teşekkürler hemen indirmeye başlıyorum
    quote:

Orjinalden alıntı: RaPpErBoY®

BİŞEY DEĞİL Karikatür toplamaya devam ediyorum 2.partıda upload edicem yakında....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Musketeer.

quote:

BİŞEY DEĞİL Karikatür toplamaya devam ediyorum 2.partıda upload edicem yakında....

Alıntıları Göster
    ve birkaçtane daha.... 160 tanesi yukarda

• quote:

ve birkaçtane daha.... 160 tanesi yukarda

Alıntıları Göster
    yorumlarınızıda bekliyorum arkadaşlar....
  • quote:

yorumlarınızıda bekliyorum arkadaşlar....

Alıntıları Göster
    1. partiyi indirdim
    2. sini sabırsızlıkl belkiyoruz

Netine Kuvvet(beline kuvvet HEsabı)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ÇırakGrafiker

1. partiyi indirdim

Alıntıları Göster
    quote:

1. partiyi indirdim

eyv Emre ....
  • quote:

quote:

1. partiyi indirdim

eyv Emre ....

Alıntıları Göster
    bi benmi indiremiyorum ????
  • quote:

Orijinalden alıntı: dOmi

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: dOmi

linke tıkla sonra yukarıdaki link sütunundan @ sil yerine a yaz enterla....
  • quote:

Alıntıları Göster
    a yerine @ yapmış linki al direk kopyala düzelt

bende var 50mb olanı 700 tane var oku oku bitmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: aslan_gücü

a yerine @ yapmış linki al direk kopyala düzelt

bende var 50mb olanı 700 tane var oku oku bitmez

Alıntıları Göster
    Aslan uploadla hadi durma

@LaYLoNDoN Eline sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: DgnByz

@LaYLoNDoN Eline sağlık

Alıntıları Göster
    güzel olmuş çağlar. ben bu adamı daha öncedende görmüştüm internette.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DgnByz

@LaYLoNDoN Eline sağlık

Alıntıları Göster

• quote:

Alıntıları Göster
    uploadddddd
  • quote:

uploadddddd

Alıntıları Göster
    quote:

uploadddddd

Arkadaşlar biraz sabır toplamaya çalışıyorum 10 tane karikatür bulup upload etmiyim istiyorum çoğalsın biraz....
  • quote:

quote:

uploadddddd

Arkadaşlar biraz sabır toplamaya çalışıyorum 10 tane karikatür bulup upload etmiyim istiyorum çoğalsın biraz....

Alıntıları Göster
    bissürü kişi girdi yorumlayan bir elin parmakları kadar....

YORUM BEKLİYORUM LÜTFEN....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Musketeer. -- 24 Mayıs 2008; 17:26:06 >
  • quote:

bissürü kişi girdi yorumlayan bir elin parmakları kadar....

YORUM BEKLİYORUM LÜTFEN....

Alıntıları Göster
    Teşekkürler.
  • quote:

quote:

uploadddddd

Alıntıları Göster
    İndiriyorum eyvallah Hastasıyız ailecek kendilerinin
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.