Herkesin Ortak Sorunu Ses Yalıtımı
129 Cevap55614 Görüntüleme16 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

793 Mesaj
19 Mayıs 2008; 15:19:39 

Evinde ses sistemi kuran tüm kullanıcıların ortak sorunu ses yalıtımıdır.Çoğunlukla müstakil evde oturmayanlar komşuların yoğun şikayetiyle karşı karşıya kalırlar ve bu en büyük sorun olur.Ben kısa bir araştırma yaptım en ucuz en kolay ses yalıtımı hangi mazemelerle ve nasıl uygulanır diye.Benim haricimde yardımı olabilecek bilgiye sayip olan arkadaşlar lütfen paylaşsın.En ucuza ve en kolay yalıtım TAŞ YÜNÜ denen bir mazeme ile oluyor izocama benzer bu mazeme alçı yardımıyla duvara yapıştırılıp üzerine alçı çekilip kapatılıyormu.Benim araştırmamdan bu sonuç çıktı.Odamın bir duvarını bu mazemeyle kapatmayı düşünüyorum fakat tam bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

2933 Mesaj
19 Mayıs 2008; 15:49:19 

Taş yünü, daha çok ısı izolasyonunda kullanılan malzemedir. Ses izolasyonu için de kullanılabilir.

Şahsi fikrim, cam yününü açık olarak değil, aluminum folyo ile sandviç gibi satılan halde almanız. Böylece uygulaması çok daha kolay olur.

Hatta şu model daha da iyi olabilir
http://www.izocam.com.t...r/Cam-Yunu/Akustik.aspx

Bu arada, cam/taş yününü uygularken MUTLAKA bir maske takın. Hiç bulamıyorsanız, bir tülbenti ıslatıp kullanın. İnorganik tozlar (özellikle bazı cam yünlerinde) kanserojen özellik taşımaktadır..!

Aslında cam/taş yünü yerine şunu kullanak çok daha iyi bence

http://www.izolasyonmar...ket-c-4-p-1-pr-200.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cfiliz -- 19 Mayıs 2008; 15:54:14 >

974 Mesaj
19 Mayıs 2008; 16:47:58 

Arkadaşım taşyünü genellikle işyerlerinde tavan kaplamalarında kullanılır.

http://www.knauf.com.tr/amf.asp?t=17&subs=0#x17

http://www.lacingroup.com/tasyunuasmatavan.html

pioneer 507xa ,dreambox hd 8000 , digitürk plus , next 15000 hd-smart , next 9500 d-smart , panasonic bd30, onkyo 875 , b&w 683 , htm62 ,b&w 686

217 Mesaj
19 Mayıs 2008; 17:02:31 

Bir mimar olarak söyleceklerim şunlar ;

*Isı yalıtımı olarak kullanılan tüm malzemeler aynı zamanda ses yalıtımı da sağlar...Mantık ısıyı veya sesi hava boşlukları içinde hapsetmektir...Dolayısıyla izocam taş yünü veya cam yünü bu amaç için kullanılabilir...Ancak piyasada çeşitli kalınlıklarda bulunabilecek poliüretan stropor benzeri malzemeler bu iş için hem daha temiz uygulama sağlar hem de daha uzun ömürlü olur...duvarı içten stropor plakalarla kapladıktan sonra üzerine özel filesi ile alçı sıva yapıp boyayabilirsiniz...tabi diğer arkadaşların önerdiği yumurta kepi benzeri malzemeler de gerekli yalıtımı sağlar ama üzerini kaplamak biraz zordur...yani içerde görmek zorunda kalırsınız yumurta keplerini...

*Bunun yanında duvarınızın ytong türü bir malzeme olması bile tuğladan daha fazla yalıtım sağlayacaktır gözenekli yapı sayesinde...Eğer sizin komşunuz ile aranızdaki duvar böyleyse biraz daha az endişe edebilirsiniz...

*Yine döşemede asmolen tarzı (briket benzeri) boşlklu malzeme kullanılmışsa beton plak döşemeye göre biraz daha fazla yalıtım sağlar...Ancak döşemeler bu konuda en kritik bölgelerdir...Müdahale şansı duvarlara göre daha zordur ve ses iletimi duvara göre döşemede daha fazla olur...

Keşke müstakil evimizi planlama ve sinema odamızın her türlü tesisatını ve yalıtımını odanın donanımına göre yapma şansımız olsaydı

about:blank

649 Mesaj
19 Mayıs 2008; 17:28:15 

peki tavan ve taban için ne gibi sistemler yapılabilir?

Stereo amp:Roksan Kandy LIII MKIII /// CD player:Roksan Kandy MKIII /// AVR:Denon AVR-3808CI /// Speakers:Monitor Audio RS6 Front RSLCR Center BRFX Bipolar rear Projector:Panasonic AE4000 /// Perde:Draper Luma2 119" 16:9 (264x147) /// Plasma:Panasonic 42PV70 HTPC:Zalman HD160plus,Asus Xonar HDAV1.3 Deluxe,Logitech Dinovo Edge klavye MX Air mouse, Fanless CPU,VGA,PSU Cables:Atlas Hyper Interconnect,Atlas Hyper 2.0 speaker z-plug,Atlas Silver HDMI 1.3,Inakustik NF-102 interconnect /// Surge protector priz:Monster HT800 /// NAS:Qnap TS-459 Pro II 4x3TB

18 Mesaj
19 Mayıs 2008; 18:44:05 

halı sesi emer parke yansıtır sanırım. hagisi daha iyi yalıtım sağlar?

klipsh f3, klipsh ifi, technics 1210, shure se310, ue superfi 5 pro, bose onear, vestax vci 300, krk rockit 6, westone um2

1639 Mesaj
19 Mayıs 2008; 19:01:23 

quote:

Orjinalden alıntı: cfiliz

Taş yünü, daha çok ısı izolasyonunda kullanılan malzemedir. Ses izolasyonu için de kullanılabilir.

Şahsi fikrim, cam yününü açık olarak değil, aluminum folyo ile sandviç gibi satılan halde almanız. Böylece uygulaması çok daha kolay olur.

Hatta şu model daha da iyi olabilir
http://www.izocam.com.t...r/Cam-Yunu/Akustik.aspx

Bu arada, cam/taş yününü uygularken MUTLAKA bir maske takın. Hiç bulamıyorsanız, bir tülbenti ıslatıp kullanın. İnorganik tozlar (özellikle bazı cam yünlerinde) kanserojen özellik taşımaktadır..!

Aslında cam/taş yünü yerine şunu kullanak çok daha iyi bence

http://www.izolasyonmar...ket-c-4-p-1-pr-200.html

Öncelikle şunu düzelteyim, izocam cam yünlerinde bağlayıcı olarak formaldehit kullanmaz, iğneleme metoduyla bu işi yapar, taş yünlerinde ise doğrudur bağlayıcı olarak formaldehit kullanır ancak kesinlikle insan vücuduna zarar verecek seviyede değildir, sertifikaları mevcut bende, bu arada izocam çalışanı değilim, ürünlerinde izocam kullanan bir firma çalışanıyım Dolayısıyla, maske bir zorunluluk değil ama hassas olanlar için fena olmaz, bu arada kaşıntı yapacağı konusunda uyarmalıyım.
ses yalıtımı konusuna gelecek olursak, apartman dairesinde oturuyorum ve evimin dış duvarlarında ve yandaki komşuyla ortak duvarlarımızda izocam cam yünü duvar levhası kullandım (taş yünü daha pahalıydı ) ısı izolasyonu gayet başarılı, yan komşuyla da ses izolasyonu diğer alt ve üst komşularıma göre daha iyi, ama tavanda ve tabanda herhangibir yalıtım olmadığı için ses çok kolay iletiliyor, konuyu açan arkadaş bir duvarı kaplarsam yeter mi demiş, kesinlikle düm duvarları tavan ve taban dahil kaplamadan bu işin çözümü zor. Bu arada işyerimizde gürültü testleri için kullanılan bir test odası var, izolasyon için neler kullanıldığını ve maliyetlerini öğrenip yazarım en kısa zamanda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amf23 -- 19 Mayıs 2008; 19:01:43 >

Oyun bittiğinde şah da piyon da aynı kutuya konur!..

1519 Mesaj
19 Mayıs 2008; 23:10:40 

aslında gerçekten önemli bir konu
tam izolasyon ses için nasıl sağlanır acaba?

Bir daha bu yolları aynı hevesle yürür müyüm?
Kim bilir ne bekliyor kalır mıyım ölür müyüm?

782 Mesaj
20 Mayıs 2008; 0:04:45 

tabanda en büyük sorun sanırım baslar. yani düşük frekanslarda sesden ziyade titreşim daha ok iletiliyor. eski bir bas gitarist olarak subbasın ve frontların çivili ayaklarının altına yumuşak bişey koyma olayını deneyeceğim. eskiden bas amfimi yastık üstüne falan koyardım...

-Sony Bravia KDL-40W3000
-Sony Ps3 120GB Slim
-Sherwood 7.1 x 100Watt Avr + Wharfedale 8.4 + 8.1 + 8c
-Apple Macbook Pro 3.1 ve Apple Iphone 3G
-Philips 2100w Ionic Saloon Saç kurutma Makinesi

482 Mesaj
20 Mayıs 2008; 7:57:28 

Sub'ın altına yumuşak cisimler koymak çok sağlıklı olmaz. Titreşimden dolayı ses bozulur. Asıl sub'ın altına mermer gibi sert bir taban koymak gerekir ama onun altına mermerle aynı ebatta kauçuk veya stropor koymak belki daha iyi olur.

----------------------------------------------------------------
Avr: Pioneer Vsx-919
Hop: Paradigm Cinema 90 CT
Bilg: Acer Aspire 6930G 644G32MN

793 Mesaj
20 Mayıs 2008; 14:26:54 

gerçektende bu konu herkezin ortak sorunu.benim araştırmalarımdan elde ettiğim iki önemli sonuç var.
1.kesinlikle kullanılan malzemeler gözenekli olup sesi emecek. (tam bilmiyorum ama strafor u tavsiye etmiyorlar ses yalıtımı için)
2.kesinlikle uygulamada çivi, vida vs kullanmayın yapıştırma yöntemini kullanın diyorlar.açıklamasına gelince kullandığınız vida veya çiviler ses titreşimini kolaylıkla karşı tarafa geçirir diyorlar.(baya mantık dolu açıklama)
NOT:Taş yünü konusuna gelince bahsedilen asma tavanda kullanılan taş yünü farklı bir malzeme.benim dediğim izocama benzer (hatta sıkıştırılmış izocamda diyorlar) bir malzeme.genelde yeşil renkli.
en kısa zamanda bu ses yalıtım işlemini evimin bir duvarına uygulayacağım.tavan ve taban çok zor olduğu için şuan için ikinci planda.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

11934 Mesaj
20 Mayıs 2008; 17:39:54 

Arkadaşlar yalıtım iyi güzel ama hertarafıda cam yünü, yeri halı tavanı sünger gibi şeylerle kaplayarak içerdeki sesi çok kalitesiz halede getirebilirsiniz. Komşulara ses gitmesin derken siz kendi ses kalitenizi bozarsınız.

En güzeli bazı arkadaşların dediği gibi duvar kaplaması en uygunu, yani eski duvarı yalıtım malzemesi ile doldurup üstünede alçı çekilerek tekrar bir duvar oluşturmak böylece seslerin komşulara gitmesini engelledik.

Peki alçak frekans sesler ne olacak ya da tizlerin yansıması. Bunun içinde yalıtım işi bittikden sonra akustik malzemesi uygulayacaksınız. Tüm duvarı kaplamak yerine kafa hiazasında büyük resim çerveleri büyüklüğünde akustik malzemesi uygulayın ve köşelere basstaplar koyun. Böylece köşede birekn fazla bas emilecektir ve ekstra uğultu kesilecektir.

Özellikle köşlere duvar kenarlarına basstraplar koyun ki basslar komşulara gitmesin.

basstrap => bass kapanı.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene

220 Mesaj
20 Mayıs 2008; 21:25:30 

Evet bende de aynı sorunlar var.Hayalini ettiğim bir odam olmadı ki tam manasıyla izolasyon yapayım.Ses yalıtımı için malzemeler piyasada var, bu konuda bilgili arkadaşlar yazmışlar.Aklıma yan yana bir çok salonu olan sinemalar geldi.Burada hiç birinin sesi diğerine gitmiyordu.Çok mu profesyonel olur bilmiyorum ama buna yakın bişeyler olması lazım tam izolasyon için.En yakın zamanda sinemanın birinde inceleme yapmam lazım.Bilgi edinirsem paylaşacağım.

Denon AVR-3805-Definitive Tech. BP-10 Front - Definitive Tech.clr 2002 Center-Sony MF450H Rear- Pioneer SW-150K Sub-Monster THX Cab-Epson tw-2900 Proj.-Sunlight UK 300x240CM perde-42LG6000 lcd tv,Belkin 7 Soket Akım Koruyucu,HTPC (Thermaltake dh 101 atx e kurulmuştur)

793 Mesaj
21 Mayıs 2008; 14:04:45 

arkadaşlar ben ses yalıtımı derken profesyonel anlamda bahsetmemiştim sonuçta eve stüdio kurmayacağız hepimiz.neyse paylaşıma devam....

220 Mesaj
21 Mayıs 2008; 20:55:29 

Arkadaşım bir işin aslını bilirsen ona yakınını daha kolay uygularsın sanırım..
Değişik forumlarda da konu ile ilgili topikler var.
http://www.turkrock.com/ftopic22517.html
buradada değişik uygulamaları tartışıyorlar..
düşük maliyetlere yapılmış örnekler var

Denon AVR-3805-Definitive Tech. BP-10 Front - Definitive Tech.clr 2002 Center-Sony MF450H Rear- Pioneer SW-150K Sub-Monster THX Cab-Epson tw-2900 Proj.-Sunlight UK 300x240CM perde-42LG6000 lcd tv,Belkin 7 Soket Akım Koruyucu,HTPC (Thermaltake dh 101 atx e kurulmuştur)

757 Mesaj
21 Mayıs 2008; 23:05:28 

quote:

Orjinalden alıntı: ayhifi

Sub'ın altına yumuşak cisimler koymak çok sağlıklı olmaz. Titreşimden dolayı ses bozulur. Asıl sub'ın altına mermer gibi sert bir taban koymak gerekir ama onun altına mermerle aynı ebatta kauçuk veya stropor koymak belki daha iyi olur.

subwoofer ların altına ne yastık gibi yumuşak ne de mermer gibi sert malzemeler kullanılması tavsiye edilmez fazla yumuşak malzeme bass seslerin etkinliğini azaltacaktır sert malzeme ise yalıtımın aksine iletimi kolaylaştıracaktır sub ın altına hi-fi cilerin kullandığı mantar plakalardan öneririm hem sesin karakterini bozmamış hemde bir miktar yalıtımı sağlamış olursunuz kolay gelsin

793 Mesaj
28 Mayıs 2008; 20:27:38 

sonuç taş yünü ve özel üretim yalıtım malzemesinin arasında kaldım

2465 Mesaj
28 Mayıs 2008; 23:03:36 

MALİYETLERİ NE BU ÜRÜNLERİN M2 CİNSİNDEN?

Intel I7 920-Gigabyte X58-UDR3-Zotac GTX 260^2-OCZ 2x2gb 1333 Platinium-2xSeagete 500 gb+1TB W.D Caviar Black-Samsung 2233 Monitor-Thermaltake M9D 4000bws-Ocz 600watt psu-Lg DVD Rewriter-Audigy2 ZS-MegaworksTHX 550-NAD 320BEE-Yamaha BWS100

401 Mesaj
29 Mayıs 2008; 22:02:23 

abi en güzeli 30 luk yumurta muhafazası ben bi gün odama döşedim nerdeyse evdekiler beni tımarhaneye kapatıyorlardı oğlan kafayı yedi diye (şaka şaka) komşuların beğenceği şeyler dinlemek kesin çözüm ama hiç polisi aramıyolar ama siyasi içerik dinlediğinde hemen ararlar kesinlikle farklı görüşlü birileri vardır binada kapıyı çalar polis arkadaşlar bu evde kominist pardon yüksek seste müzik varmış derler, boynunu bükersin hayır abi burası hücre ev felan değil dermiş gibi arkadan Ahmet Kaya baş kaldırıyorum diye haykırır özür dilerim dersin, ha karşı çıkarsan alırlar karakola kabahatler kanununa göre yazar çizerler biraz (50 ytl civarıydı heralde) ödeme yaptıktan sonra da gönderirler. ertesi günü de dağ başına taşınma planları yaparsın dalarsın uzaklara ev olmayan bi nokta arasın ama nafile boşverin bağırtın bağırta bildiğiniz kadar paranız çoksa polise bile karşı gelirsiniz ama dayak yemeyin ha

abi apartmın dairesinde yaşıyorsanız bi kere kesinlikle zevkine göre müzik dinleyemezsin ümitsiz vakka en güzeli oto sistemleri

aynı dili konuşan değil aynı duyguları hissedenler anlaşır

538 Mesaj
30 Mayıs 2008; 11:27:01 

slm
arkadaşlar ben mimar değilim ama başımdan geçen bir olayı anlatayım sizlere mesela tavan yalıtımında diğer ardaşlarında yazdığı gibi kaya yünü alçıpan plaka kullanarak tavanı izole ettirdim fakat ses in eğer yüzdeye vurursak ancak % 25 ini tuttu daha sonra bu işi profosyonel olarak yapan bir abimizden yapmış olduğum yalıtımın yanlış olduğunu öğrendim mutlaka straforda kullanmam gerekiyormuş en önemlisi ise kaya yünü ile alçıpan plakanın arasında mutlaka en az 40 cm hava boşluğu olaması gerekiyormuş bu boşluğun sebebi yukarıda galiba mimar olan arkadaşın yazdığı gibi ses dalgalarını o boşluğa hapsetmek gerekiyormuş işin bütün inceliği bu imiş kullanılan malzemeler sizlerinde yazdığı gibi kaya yünü-strafor-alçıpan plaka ama bu yazdığım boşluğu bırakmazsanız başarı çok az oluyor ben şahsen bizzat iki kere masraf yaptım sizlerinde yapmaması için deneyimimi sizlerle paylaşmak istedim fakat burada bir konu daha var bırakılan bu boşluk ve kullanılan malzemelerin toplam kalınlığı malesef odayı korkunç küçültüyor bu bilgide önemli galiba

2 Mesaj
3 Temmuz 2010; 11:31:07 

Arkadaşlar merhaba,
Uzun çalışmalar sonucu piyasaya sürülen tek işlemde ISI ve SES izolasyonu ve deprem direnci sağlayan izolasyon ürünümüz, İzoBOZZ u sizlere tanıtmak anlatmak istiyorum. Fiyat olarak makul, Isı yalıtım değerleri acısından Makine Mühendisleri Odasının kriterlerini sağlayan ürünümüzün U değeri 0,0336 W/m2K dir. İzoder malzeme listesinde 10.5.1 olarak sınıflandırılmıştır.

izoBOZZ her hangi bir kimyasal gaz ile desteklenmemiş ve tamamen %100 geri dönüşüm malzemesinden imal edilmiştir. insan sağlığına zarar vermediği Ekoteks belgeleri ile kanıtlanmış, çevre ile dost bir üründür.

Diğer izolasyon sistemlerine göre binalara getirdiği minimum ağırlık. İncelik hafiflik, uygulamada dübel gerektirmemesi ürünümüzü diğer izolasyon ürünlerinden ayrılan en önemli özelliğidir.

Her türlü bina izolasyonlarında kullanım acısından son derece uygun ve maddi acıdan ekonomiktir.

Ürünümüz ayrıca 7 - 9 ve 14 mm olarak; sıcak-soğuk sıvı taşıyan boru ve klima-havalandırma boruları üzerine uygulamaya son derece müsaittir.

Aşağıdaki linkleri incelemenizi rica ediyoruz.
En kısa sürede görüşmek dileği ile,

İyi çalışmalar dilerim.

MGN Müh. Mim. LTD ŞTİ
A.Alp Yapşık
Pazarlama Md.
533-9682113
0232-251 53 36

www.izobozz.com
www.mgninsaat.com.tr

2 Mesaj
3 Temmuz 2010; 11:33:34 

99 Mesaj
4 Temmuz 2010; 11:35:37 

http://www.sesyalitimi.net/

burayı inceleyebilirsiniz

ATATÜRKÇÜLER BİRLİĞİ

8 Mesaj
4 Temmuz 2010; 18:51:39 

Merhaba arkadaşlar sizlere ses sorununu çözmek ile ilgili bir deneyimimi aktarmak isterim zira bu yöntemi 2000 kişilik bir konferans saloınunda kullandım ve yaklaşık 2000 kişinin çıkardığı sesi profosyonel ses sistemleri ile birleştirip bir rezidancenin altında konserler verek kullanıyorlar ve bugüne kadar hiç bir ses şikayeti gelmedi.
Aslında çözüm gayet basit diğer arkadaşların da önerdiği gibi bende bu proje için taş yünü kullandım fakat bir farkla benim kullandığım taşyünü yüksek dansiteli olandan idi taş yününde dansite denen bir ölçü var ve bu ölçü ses ve ısı geçirgnliğini belirleyen ana faktör benim kanaatimce 80 dansitelik bir taş yünü plaka sizin ihtiyacınızı fazlası ile görür malzemin uygulanmasında alçıpan profilleri izolasyon yapması düşünülen duvara yerleştirilir arasına taşyünü plakaları konur ve üzeri alçıpan panel ile kapatılır aynı uygulama 40x40 kutu profil ile yapılıp üzerine ahşap yada sizin tercih edeceğiniz herhangi malzeme ile kaplanabilir benim yaptığım uygulamada çift duvar kullanmıştık bunun nedeni taşyününü iki kat yaparak yoğunluğunu dansitesini arttırmak ve profilleri şaşırtmalı koyarak profilden kaynaklanan izolasyon sorurununu berteraf etmekti fakat çok güçlü sistemler kullanmıyacaksanız böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyacağınızı sanmıyorum tek kat sizin için yeterli olacaktır tavan içinde aynı yöntemi tavsiye ederim zemin izolasyonunda ise mevcut yer kaplamasını ve zemin şapını kaldırarak altına yine yüksek dansiteli strafor koymanız olacak üzerine bir kat fileli kalekim ve onun üzerinede istediğiniz kaplamayı koyabilirsiniz (parke halı vs)burda kapıda önemli bir ses iletkeni haline geliyor tüm bu uygulamayı yaptıktan sonra kapınızı izole etmezsenin bunları boşuna yapmış sayılırsınız kapınızıda bir marangozda yada kapı yapan firmalar var bu firmlarda kapınız son durumunu almadan önce kayıtlarının arasına yine taş yünü koydurabilir ve kapınızın zemin ile arasında kalan boşluğu kapatmak içinde bir giyotin ilave ettirmelisiniz(kapı kapandığında giyotin kendiliğinden inerek kapı zemin boşluğunu kapatacaktır)bunların haricinde eğer ses apartman dışınada çıkmasın istiyorsanız sistemi kullanacağınız odadaki doğramaları da değiştirerek ısı yalıtımlı alüminyum doğramaya çevirip camlarınıda akustik cam yaptınızmı bu iş tamamdır beklentinizi çok yüksek oranda karşılayacağını garanti ederim fakaaaaaaat bu işlemi yapmak size bir sessistemi almaktan çok daha pahallıya gelecektir haberiniz olsun tahminimce 30-35 m2 bir salonu bu şekilde izole etmek size minimum 15000-20000 tl civarında bir paraya malolacaktır şimdiden kolay gelsin

240 Mesaj
9 Temmuz 2010; 22:39:59 

Merhaba arkadaşlar,işte bu son yazıyı okuyunca içimi bir korku sardı,ben burada öğrencilerin orkestra grup çalışmalarını rahatlıkla yapabilecekleri bir yer oluşturmayı düşünüyordum,25m2 lik bodrumu olan bir yer bakıyorum ama genelde tek dükkanlar ve üzeri daire,buda ileride sorun olacak benim için,ben sesi tamamen de olmasa insanı rahatsız etmeyecek düzeye güşürmeyi düşünüyorum,depolu bir yer bulsam işim daha çok kolay olacak ama zor gözüküyor,izalasyon işinide 2 defa değil tek seferde bitirmek istiyorum,tüm bunları ekonomik bir şekilde halledebilirsem bu ay açmayı düşünüyorum.

Teknoloji doğru bir biçimde kullanılırsa yararlı olur.

3 Mesaj
23 Eylül 2011; 23:45:41 

arkadaşlar merhaba
yan komşu dükkanda yüksesk sesle presler çalışıyor ayrıca benim aağkı dükkanımda da presler var yani komşuda benden rahatsız..
şimdi komşdükkanlar arasında ses yalıtımı pres gibi basınçlı yüksesk sesleri engellemek adına mümkünmü...keşif için bu konuda çalışan uzmanlar varmı vsvsvs
saygılarımla

2171 Mesaj
24 Eylül 2011; 0:05:44 

Merhaba.

Özellikle press gibi sesi çok sert ve darbesel yayan cihazlar da mekansal ses yalıtımından çok daha öncelikli olarak, darbesel sesleri üreten press'lerin yaydığı sert titreşim ve ses piklerini önce kaynağından engellemek lazım. Bunun içinde presslerin ve darbesel ses yayan makinelerin altına titreşim sönümleme aparatları yerleştirilir. Maalesef ülkemizde bu basit uygulama pek önemsenmemekte ve böylelikle hem çevreye ses ve titreşim olarak hem de bulunduğu binaya darbesel piklerden dolayı zarar vermektedirle. Çoğu zaman makinenin kendisi de uzun vade de bu titreşimlerden zarar görmektedir.

Bu işi en iyi yapanlardan biri aşağıda linkini verdiğim firma. Kendilerini de iyi tanır ve güvenirim.

http://www.vibrof.com

Ayrıca mekansal sesleri engellemek için de iki duvar arası 5-7 Cm kalınlığında taşyünü kaplandıktan sonra iskelet örgüleme sistemiyle bir miktar hava sönümleme boşluğu bırakarak tekrar üzeri Tasşyünü levha ya da alçıpanla kaplama yapılarak kullanılabilir. Ancak sizin durumda ilk yazdığım vibrasyon sönümleme takozları en öncelikli uygulama. Sonrasında bu uygulama.

Kolay gele.

2171 Mesaj
24 Eylül 2011; 10:09:52 

Bu da uygulaması sayın mmg75.

Seyredin!

http://www.izlesene.com...romekanik/2838591/embed

143 Mesaj
26 Eylül 2011; 17:44:14 

Merhaba,

İşyerimde iş güvenliği nedeni ile bir makinada sorun yaşamıştık. Çok yüksek ses veriyordu. mekanik tiz bir ses. Ayrıca bir başka cihazda ultrasonik sesler ile çalışıyordu ve çalışanları ciddi rahatsız ediyordu.

Arslansünger diye bir firmadan katalog aldım. Buradan 5 cm * 2 mt *3 mt ebatlarında bir sünger aldık. Bu süngerle makinalrı kapladım. Sonuç mükemmel oldu. % 70 civarında sesi kesti siyebilirim.

Benim anladığım kadarıyla yalıtım ile akustik ayrı şeyler. üçgen tip süngerler sesin akustiği ile ilgili. Ama benim kullandığım düz beş katlı sanırım yalıtım için daha iyi.

İş yerinde yine hassas teraziler (0,00001) için yalıtım yapmak durumunda kalıyoruz. Bu teraziler yürüyen insandan dahi etkileniyorlar. Bizim terazilerde yaptığımızın tam tersini yapacaksın. Kolonların titreşimini yerden kesmek için,

En üste çakıl koy.
Onun altına 0,5 cm lik taşlar.
Onunda altına kaba kum.
en alta ince kum.
kolonun tabanına uygun bir mermer kestir ve çakılların üstüne koy.
Kumları saran kasa kab vb. ne ise mermere dokunmasın.
Bu sayede ses titreşim dalgaları ince kuma yayılarak tabana gelene kadar enerjisini kaybeder.

3 Mesaj
3 Ekim 2011; 13:24:41 

sayın teknika çok teşekkür ederim yalnız bunu komşuya kabul ettiremeyiz sanırım..kaynağında olmayan bir çözüm olabilir mi
teşekkür ederim

3 Mesaj
3 Ekim 2011; 13:26:46 

sayın teknika çok teşekkür ederim yalnız bunu komşuya kabul ettiremeyiz sanırım..kaynağında olmayan bir çözüm olabilir mi
teşekkür ederim

238 Mesaj
15 Kasım 2011; 15:28:48 

merhaba arkadaşlar. ben eve büyük bir hevesle guitar hero seti aldım, lakin daa 1 saat olmadan alt komşu şikayete geldi, baterinin pedalının ve baterinin sesinden rahatsız olmuşlar. bunun için prototif olarak kullanabileceğim yalıtım sağlayan halı veya benzeri bir ürün var mıdır? sadece baterinin altına koyup aşağıya giden sesi kesmek istiyorum.

143 Mesaj
15 Kasım 2011; 16:11:45 

quote:

Orijinalden alıntı: estellion

merhaba arkadaşlar. ben eve büyük bir hevesle guitar hero seti aldım, lakin daa 1 saat olmadan alt komşu şikayete geldi, baterinin pedalının ve baterinin sesinden rahatsız olmuşlar. bunun için prototif olarak kullanabileceğim yalıtım sağlayan halı veya benzeri bir ürün var mıdır? sadece baterinin altına koyup aşağıya giden sesi kesmek istiyorum.

Ben resimdeki süngeri
http://www.arslansunger.com/tr adresinden aldım.
1 m * 2 m ebadındaydı hatırladığım kadarı ile
bunun üstüne bir kontraplak, mermer, tahta vb. koyup üstünede batariyi koyarsan sanırım aletin titreşimini emecektir.
Ama genel oda gürültüsünü kesmesi için daha profesyonel şeyler gerekir.

0

Ekteki dosya (1)

238 Mesaj
15 Kasım 2011; 16:55:45 

quote:

Orijinalden alıntı: Rhodium

Ben resimdeki süngeri
http://www.arslansunger.com/tr adresinden aldım.
1 m * 2 m ebadındaydı hatırladığım kadarı ile
bunun üstüne bir kontraplak, mermer, tahta vb. koyup üstünede batariyi koyarsan sanırım aletin titreşimini emecektir.
Ama genel oda gürültüsünü kesmesi için daha profesyonel şeyler gerekir.

0

bende kalın çadır mat'ından almayı düşünüyorum, bir nebze olsun kesebilir diye umut ederek. bu çözümüde deneyebilirim. ses sistemini falan bir şekilde makul düzeye kısıp engelliyebiliyoruz ama, guitar hero baterisine her vurduğumuzda ses olduğu gibi aşağıya gidiyor, özellikle de pedal çok ses çıkarıyor.

16 Mesaj
26 Kasım 2011; 14:36:31 

Ses yalıtımı ve akustik ayrı şeylerdir. Ses yalıtımı uzmanlık isteyen bir konudur. Bütün mesele bulunduğunuz ortamdan ayrılmış yeni bir yer inşa etme olayıdır.
Ses yalıtımında en önemli şey ses köprülerinin ortadan kaldırılmasıdırki buda yüzer oda denilen ve bulunduğunuz odada hiç bir noktadan temas etmeyen bir oda daha yapılması anlamına gelir.
Yer yüzer döşeme denilen bir sistem ile tabandan tamamen izole edilir. Burada temel malzeme taş yünüdür. Yurt dışında bununla ilgili olarak kauçuk takozlar ile destek sağlanan çözümlerde vardır.
Yer taş yünü ile kaplanır ve üzerine kafes demir donatılı şap atılır. Burada kullancağınız taş yününün ağırlık altında ezilme miktarı ile atılacak şapın kalınlık hesaplaması bilen birisi tarafından yapılmalaıdır. Şap kenarlardan 5 cm uzak olmalı ve bunun üzerine kuracağınız profil kafes üzerine - ki oda duvalar ile temas etmemeli - en az 3 kat alçıpan ile kapatmalısınınız. Profil ile duvar arasındaki 5 cm boşluk alçıpan öncesi taş yünü ile doldurulmalı. (tavan dahil) Profil kalınlığı olan 5 cm de hava boşluğu olarak bırakılmalıdır.

Zemin için kauçuk takozlar üzerine ağaç karkasla yapılmış bir kafes yapının üstüne 2 kat ham mdf ile küçük oda uygulamaları yapılabilir. Karkasın için yine taş yünü ile doldurulmalıdır. Üst taraf ise yine aynı şekilde profil karkas üstüne 3 kat alçıpan uygulamasıdır.
Bunu yaparken havalandırma kanallarının izalasyonu da önemlidir. Klima konulacaksa boruların geçtiği yerlerde izole edilmelidir. Kapılarında çift kat olması tercih edilir.

0

0

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ciaman -- 26 Kasım 2011; 14:37:10 >

1661 Mesaj
27 Kasım 2011; 16:44:00 

Buda çok profesyonel oldu. Bize dekoratif , uygulaması sonuç verebilecek şeyler lazım .Malum bütçeler ve mekanlar kısıtlı. Bir sitede subwoofer ile ilgili bir haber okumuştum. Buda orada tavsiye edilen bir ürün. TR'de var mı bilmiyorum.

http://www.amazon.com/A...-Charcoal/dp/B001140OZ0

PSB Alpha PS1 incelemem: http://goo.gl/ZGNMcE

HTPC Oluşturma Video ve resimler http://goo.gl/jFtnQU

Satılık V-MODA Coilpro Extended Cable (Dükkanımda)

Satılık Sıfır IPAD Retina 4G+Wifi 16gb Tablet

1139 Mesaj
28 Kasım 2011; 20:06:45 

Duvarı battaniye ile kaplamak da eski bir ses yalıtımı yöntemidir

612 Mesaj
12 Aralık 2011; 8:18:41 

merhaba arkadaşlar,benimde daha yolun başındayken bu ses yalıtımını çözmem lazım fikirlerinizi bekliyorum,yeni evime geçiceğim hayırlısıyla ve şuan bina daha kaba inşaat halinde ben bu durumdayken yalıtım işini çözersem süper olur,üst katta oturacağım için tavandan dolayı bir sıkıntım olmaz, oda 25mt2 ne yapmalıyım?kullanacağım sistem Jamo S606 hcs3 takım.subwoofer yok.

gune$ artik gorunmuyor diye gozya$i dokersen yildizlari da kacirirsin

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Aralık 2011; 11:59:16 

tek bir duvarı kaplatmak bir fayda sağlar mı?

2933 Mesaj
12 Aralık 2011; 15:14:22 

quote:

Orijinalden alıntı: bwhiteshark

Buda çok profesyonel oldu. Bize dekoratif , uygulaması sonuç verebilecek şeyler lazım .Malum bütçeler ve mekanlar kısıtlı. Bir sitede subwoofer ile ilgili bir haber okumuştum. Buda orada tavsiye edilen bir ürün. TR'de var mı bilmiyorum.

http://www.amazon.com/A...-Charcoal/dp/B001140OZ0

Sanıyorum BLMüzik'te mevcut...

http://www.blmuzik.com/hifi_urun.aspx?product_id=282&brand_id=38

612 Mesaj
13 Aralık 2011; 14:16:12 

quote:

Orijinalden alıntı: cemil27

merhaba arkadaşlar,benimde daha yolun başındayken bu ses yalıtımını çözmem lazım fikirlerinizi bekliyorum,yeni evime geçiceğim hayırlısıyla ve şuan bina daha kaba inşaat halinde ben bu durumdayken yalıtım işini çözersem süper olur,üst katta oturacağım için tavandan dolayı bir sıkıntım olmaz, oda 25mt2 ne yapmalıyım?kullanacağım sistem Jamo S606 hcs3 takım.subwoofer yok.

Yokmu yardımcı olabilecek kimse?
Google arattırdığımda farklı farklı ürünler var ama hangisi işe yarar bilemiyorum.

gune$ artik gorunmuyor diye gozya$i dokersen yildizlari da kacirirsin

1190 Mesaj
13 Aralık 2011; 14:39:22 

Tek oda ve sadece tabanda yapılacaksa parke nin altına normal şiltesini değilde biraz daha kalın olanını tercih edebilirsin yada parke şiltesinden daha etkili ve tabiki daha pahalı malzemeler var mesela burdaki gibi ; http://www.sahibinden.c...lzemesi-49153818/detay/ Bu malzeme forumda çoğu arkadaşın sub ve kolonların altına koyduğu malzemeye benziyor ama tabi daha incesini kullanmak lazım yoksa oda girişinde yükseklik farkı olur.

759 Mesaj
14 Aralık 2011; 8:12:01 

quote:

Orijinalden alıntı: cemil27

Yokmu yardımcı olabilecek kimse?
Google arattırdığımda farklı farklı ürünler var ama hangisi işe yarar bilemiyorum.

Öncelikle şunu bilmenizde yarar var; burada bizlerin önerebilecekleri profesyonel ses yalıtımı olmayacaktır ve sesin alt katlara gidişini ancak bir miktar engelleyebilir. Ayrıca üst katta bile otursanız ideali odanın tamamına yaptırmanızdır. Aksi takdirde ses köprüleri oluşmakta ve ses diğer dairelere gidebilmektedir. Şu anda subwoofer kullanmıyor bile olsanız sinema izliyorsanız yakında mutlaka alırsınız yoksa sinema sisteminin tadı tuzu olmaz. Dolayısıyla yapacağınız yalıtımı buna göre düşünmeniz gerekiyor.

Ben evimin salonuna yaptırmıştım. Ancak bütçeden dolayı (pek ucuz bir işlem değil sonuçta) yalnızca tabana ve yan daireyle bitişik duvara yaptırabildim. Şimdilik bir şikayet gelmedi. Bunda komşuların şimdilik salonda oturmaması da büyük etken tabi. Ben araştırdığımda aşağıdaki linkte verdiğim ürünleri kullandım. Türkiyede bulunabilecek en iyi ürünlerden birisi. Orada çeşitli uygulama yöntemleri de var, inceleyip karar verirsiniz. Ayrıca telefon açarsanız da yardımcı oluyorlar.

http://www.mardav.com/sesyalitim_bolme_xw-1.asp

Ayrıca fiyat listesi de var, peşinde %30 indirim yapıyorlardı. Sanırım hala yapıyorlardır.

AVR : Pioneer SC-LX83   Önler : MA RX8   Merkez : MA RX Centre   Yan/Arka Surround: MA RXFX   Sub : MA RXW-12
PC Hoparlör : AudioEngine A5   PC Ses Kartı : M-Audio 2496
Media Oynatıcı : DUNE HD Duo   Projeksiyon : Panasonic AX200U,   Uydu Alıcı : D-Smart SD,   TV :Sony KV-29FS60E CRT TV

SATILIK : Satacak birşey kalmadı ama alınacaklar hiç bitmiyor

2317 Mesaj
14 Aralık 2011; 11:22:05 

öyle büyük bir sorunki bu.şuana kadar aşağı katlardan bir tek sıkıntı yaşamazken , üst katların tamamından şikayetler alıyorum.kimseninde evinde geçirdiği yaşamın kalitesini düşürmek hakkım değil.bu yüzden konuyu canlı tumayı bir görev bilirim artık daha somut ve pratik çözümleri fiyatlarıyla ortaya koyalım

528 Mesaj
14 Aralık 2011; 23:14:40 

takip....

PENTAX K-5, Sigma 12-24, FA 35/2, FA 50/2.8 Macro, M 150/3.5
PENTAX AF 540FGZ, DIGIPOD A-2542+Benro B2
Satılıklar:
F l i c k r

759 Mesaj
15 Aralık 2011; 8:41:05 

quote:

Orijinalden alıntı: rap_üstad

öyle büyük bir sorunki bu.şuana kadar aşağı katlardan bir tek sıkıntı yaşamazken , üst katların tamamından şikayetler alıyorum.kimseninde evinde geçirdiği yaşamın kalitesini düşürmek hakkım değil.bu yüzden konuyu canlı tumayı bir görev bilirim artık daha somut ve pratik çözümleri fiyatlarıyla ortaya koyalım

Ne yazık ki bu işin öyle basit ve ucuz çözümleri yok. Ucuz çözüm diye yapılan uygulamalar genelde hiç bir işe yaramadığı için gereksiz uğraş ve paralara mal oluyor. Bu nedenle yalıtım ciddi bir şekilde araştırarak ve yeterince para harcayarak yapılmalı. Bu arada benim yukarıda söylediğim yalıtım (30m2 taban ve bir duvar) yaklaşık 2250 TL'ye maloldu.

AVR : Pioneer SC-LX83   Önler : MA RX8   Merkez : MA RX Centre   Yan/Arka Surround: MA RXFX   Sub : MA RXW-12
Media Oynatıcı : DUNE HD Duo   Projeksiyon : Panasonic AX200U,   Uydu Alıcı : D-Smart SD,   TV :Sony KV-29FS60E CRT TV

2317 Mesaj
15 Aralık 2011; 13:03:47 

quote:

Orijinalden alıntı: vitex

Ne yazık ki bu işin öyle basit ve ucuz çözümleri yok. Ucuz çözüm diye yapılan uygulamalar genelde hiç bir işe yaramadığı için gereksiz uğraş ve paralara mal oluyor. Bu nedenle yalıtım ciddi bir şekilde araştırarak ve yeterince para harcayarak yapılmalı. Bu arada benim yukarıda söylediğim yalıtım (30m2 taban ve bir duvar) yaklaşık 2250 TL'ye maloldu.

peki ne kadar verimli olduğunu , kendinizi yalıtmak istediğiniz dairelerden dinledinizmi?

137 Mesaj
15 Aralık 2011; 21:21:48 

Ben apartman sakinlerine bunun bir deprem tatbikatı olduğunu söylüyorum. Alıştılar artık, zaten bölge olarakta deprem bölgesindeyiz alışık olmak lazım dimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SupeR_MarıO -- 15 Aralık 2011; 21:22:31 >

759 Mesaj
16 Aralık 2011; 8:15:45 

quote:

Orijinalden alıntı: rap_üstad

peki ne kadar verimli olduğunu , kendinizi yalıtmak istediğiniz dairelerden dinledinizmi?

Aslında düşündüm ama ortalığı pek bulandırmak istemedim. Yüksek ses açıyorum diyince bu sefer her gelen sesin sizden olduğunu düşünüyorlar.

59 Mesaj
25 Aralık 2011; 3:33:22 

malum herkes okadar parayı veremiyo, benimde alt kattakiler çıkıp geliyo fazla ses açtımda, acaba salonun zeminine(30m2 kadar) komple strafor döşesem üstünede halı sersem aşşaya giden sesi makul derecede kesebilirmiyim ???

759 Mesaj
25 Aralık 2011; 10:34:05 

Strafor esas olarak ısı yalıtımı için kullanılan bir materyal. Darbe seslerinde (yürürken veya yere birşey düştüğünde oluşan sesler gibi) başarılı olduğu ancak diğer seslere etkisinin %1-2 civarında olduğu belirtiliyor. Yani sırf ses için boşa yatırım olur. Önceki mesajlarımda da söylediğim gibi ucuz çözümler başarısız ve boşa para harcamanıza neden oluyor. Bu yüzden yeterli harcama yapamayacaksanız daha kısık seste dinleme gibi çözümlere yönelin. Ayrıca yere halı sermek az da olsa etkisi olcaktır. En azından akustik katkısı olur.

42 Mesaj
9 Ocak 2012; 10:33:46 

Merhaba,duvar ince olduğu için yan dairedeki komşunun konuşma sesini bile duyuyorum.Bunu engellemek için duvarı 12cm lik taşyünü ile kaplayıp üstüne alçıpan levha monte etsem ses yalıtımı ne oranda sağlarım?veya 500-600 tl masraf yapmaya değer mi?Duvar 12m2.

759 Mesaj
10 Ocak 2012; 8:22:55 

bu şekilde Sesi belli oranda azaltmanız mümkün tabi. Bence o masrafa değer.

42 Mesaj
26 Ocak 2012; 17:15:39 

Duvarı kaplamadan sadece uyuma amaçlı olarak taş yünüyle kaplanmış yatağı içine alacak büyükçe bir kutu yaptırsam yine aynı işi görür mü?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CDY -- 26 Ocak 2012; 17:35:08 >

1843 Mesaj
26 Ocak 2012; 18:23:31 

Bence direkt kafayı kaplayacak birşey bul

137 Mesaj
26 Ocak 2012; 20:40:29 

odanın içini pramit akustik süngerle kaplayın

42 Mesaj
27 Ocak 2012; 14:42:33