Otomatik-Manuel vites...
93 Cevap7495 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
19 Mart 2005; 13:09:53 

Söylenelere göre otomatik vitesler fazla yakarmış manuele göre...Doğruluk payı var mı ben inanmıyrum ancak doğrusu nedir?

6353 Mesaj
19 Mart 2005; 13:18:15 

Doğrudur....

[drahte1905 | Cennetlik Zebani] love me or hate me, i promise it won't make me or break me.[/right]

1596 Mesaj
19 Mart 2005; 13:28:23 

valla birader o konu tartışılır biz yaklaşık 8 senedir otomatik kullanıoz. Aynı arabanın düzünüde otomatiğinide kullandık açıkçası benzin farkını yaratan kullanış biçimine baglı. Eğer sürücü tecrübeliyse inan otomatik vitesle daha az yakabilir. Tabi otomatik vitesin türüne de baglı tabi bildiğin gibi bi çok tür otomatik vites var. Triptronic,steptronic, cvt bunlşardan bazıları. benim kullandığım araç elektronik otomatik şanzımana sahip ve benim arabanın kitabında yazana göre benim araç100km'de 0.3 lt daha fazla yakıyo bunu daha dikkatli kullanarak daha aşağıya indirebilirsin. Performans olarakta ben aracımın düz vitesinden geri kalmıyorum

banlandı

457 Mesaj
19 Mart 2005; 13:28:34 

bencede dogrudur.. bana mantik olarak ole gelio acikcasi ama bilemem belki olmayada bilir... bi de ayni turde yane iki tane merso e 320 ossun mesela biri otomatik ossun biri manual ... duyduguma gore manual daha hizli gidermis .. peki bu dogru mu ?

I'm Drinking to Drown My Problems But These Goddamn Things Can Swim..!!
VigiLancE
ICQ @ 200-004

1596 Mesaj
19 Mart 2005; 13:53:23 

yeni kasa e320'de tiptronic vites olması lazım.yenilerde kalkışta çok az fark var .Bide şu açıdan bakmak lazım en kotu surucu otomatik arabayı test verisiyle kaldırabilir ama düz viteste iş profesyonellik ister yani eger colin mcrea 'yle yarışmıosan otomatik e320le düzünü geçersin

banlandı

78 Mesaj
19 Mart 2005; 14:46:10 

otomatik vites acemi işi.manuel vites ise her yerden daha avantajlı.elini attığın zaman şöyle bi ileri geri takacan bi yerlere.

Uzaklaştırılmış
19 Mart 2005; 14:52:04 

yok ya otomatik çok nefis arabayla daha uğraşıyorsun ... vitese tak çıkar o kadar da iyi değil... yokuşta kayma da yok...

457 Mesaj
19 Mart 2005; 14:52:41 

quote:

Orjinalden alıntı: alper1001

yeni kasa e320'de tiptronic vites olması lazım.yenilerde kalkışta çok az fark var .Bide şu açıdan bakmak lazım en kotu surucu otomatik arabayı test verisiyle kaldırabilir ama düz viteste iş profesyonellik ister yani eger colin mcrea 'yle yarışmıosan otomatik e320le düzünü geçersin

dogru yaa bizim arabada triptronicti unuttum nese ornek ossund ie soledim anlamissin zati :P saol

VigiLancE
ICQ @ 200-004

6353 Mesaj
19 Mart 2005; 15:20:25 

Bakın şimdi acemi sofor annem manuel ile ç yakıyor ma babam triptonic ile az yakabiliyor

Bu kişiye kalmış bişi gibi

Yani otomatiktede olsa araba devirini kontrol edersen az yakalbilirsin

Birde wirajlı yol fark ettiriri wirajlı yolda manuel daha cok yakar

[drahte1905 | Cennetlik Zebani] love me or hate me, i promise it won't make me or break me.[/right]

457 Mesaj
19 Mart 2005; 15:33:04 

virazla ne alakasi var ki .. ben virazlara hiz kesmeden giriom

VigiLancE
ICQ @ 200-004

6353 Mesaj
19 Mart 2005; 15:33:56 

quote:

Orjinalden alıntı: La_l3reA

virazla ne alakasi var ki .. ben virazlara hiz kesmeden giriom

Bab benim okuls şilede yol wirajlı devirli kullnıyorumki wirajdan atak çıksın die

Çok daha fazla yakıyor

3138 Mesaj
19 Mart 2005; 15:35:56 

otomatik vites araçlar 0-100 km'de saniye bakımından düz vitesli versiyonlarına göre daha geç hızlanmaktadır bu durum otomatik vites aracın devrini kendisinin ayarlamasıyla ilgilidir ama düz vites araçda kendiniz daha yüksek bir devirde vites değiştirerek aracı daha çabuk hızlandırmanız mümkündür ama bu fark öyle gözle görülür bir fark değildir.
Ayrıca otomatik viteslerin düz viteslere göre daha çok yakmasının sebebi tamamen gaza ayarlı basmanızla alakalıdır.Gaza aracın devrine göre orantısız basarsanız araç doğal olarak fazla yakıt tüketir.

Toca race driver

1323 Mesaj
19 Mart 2005; 15:37:03 

doğrudur.zaten aynı model araçların düz ve otomatik olanlarının teknik verilerene bakarsan oradada yazar

Uzaklaştırılmış
19 Mart 2005; 17:06:41 

manuel vites gelişmiş ülkelerde yok denecek kadar az satıyor... bizde ise ototmatik vites...

1468 Mesaj
19 Mart 2005; 17:17:49 

yabancı ülkede benzin fiyatı böle olunca bizde 2.0 motor araba bile zor satıyo

GTR > GTI
GTR

3138 Mesaj
19 Mart 2005; 17:38:02 

quote:

Orjinalden alıntı: Gti

yabancı ülkede benzin fiyatı böle olunca bizde 2.0 motor araba bile zor satıyo

Toca race driver

1210 Mesaj
19 Mart 2005; 17:59:29 

otomatik vitesle araç sürmenin zevkini alabiliyor mu insanlar. Tamam bayanlar için iyi olabilir orası ayrı. Üstelik otomatik vites için daha fazla para sayılıyor. Otomatik vitesli arabayla insanın uykusu gelir.
Çekişte de zayıf otomatik vites. Ben kurumdaki jeeplerden biliyorum. Arazi de, araç geçerken manuel kesinlikle daha seri.
Otomatik vitese anlam veremem.

İMZA VA

27 Mesaj
19 Mart 2005; 19:32:27 

bence otomatik'te manual'de aynı değer'de yakıyor bence tartışılmaz ama en güvenlisi otomatik

Amd64 4000+ , Msi k8neo2 , 1024mb x2 ddr 533 ,Leadtek 6800gt,19" Sony tft ,200gb W.d hdd,

502 Mesaj
20 Mart 2005; 0:21:26 

quote:

Orjinalden alıntı: nakka

Söylenelere göre otomatik vitesler fazla yakarmış manuele göre...Doğruluk payı var mı ben inanmıyrum ancak doğrusu nedir?

senin inanıp inanmaman önemli değil zaten test sonucları bunu söylüyor.ben hiç otomatiği düzünden az yakan otomobil duymadım

Amd athlon 2500 xp,2*256 pc 2700 kingston ddr ,msi k7n2 delta L ,philips 24*12*24 cd-rw,pioneer 16x double layer dvd-+,hitachi 12x dvd rom,160 gb 8mb seagate hdd,7 adet fan,Gef4 mx440,fly 2000 tv card,philips107 e

3862 Mesaj
20 Mart 2005; 11:13:04 

otomatik daha fazla yakar istediğin kadar iyi şöför ol... Ben şahsen otomatik araba kullanıyorum hiç bişeye değişmem. Manuel olduktan sonra ferrari olsa istemem yani. Sıkıcı ve yorucu geliyo bana vitesle uğraşmak. Araba dediğin gaza bastınmı kendi sonuna kadar hızlanmalı ne öle vites debriyaj falan...

"charcot-marie-tooth"

366 Mesaj
20 Mart 2005; 11:30:40 

ewet otamatik daha fazla yakar fakat uzun yolda hiç bir fark olmaz dur kalk olan yerlerde daha çok yakar onun nedenide arabanın rolantisi yüksek olduğundan ve hep viteste oldugundandır

2009 SYMBOL 1,2 75 BG Expression Platin Gri+ Atiker

3138 Mesaj
20 Mart 2005; 12:58:14 

quote:

Orjinalden alıntı: nemesis

otomatik daha fazla yakar istediğin kadar iyi şöför ol... Ben şahsen otomatik araba kullanıyorum hiç bişeye değişmem. Manuel olduktan sonra ferrari olsa istemem yani. Sıkıcı ve yorucu geliyo bana vitesle uğraşmak. Araba dediğin gaza bastınmı kendi sonuna kadar hızlanmalı ne öle vites debriyaj falan...

ihtiyaçlar kişisen kişiye değişir düz vitesli araba kullanmak zevk işidir.Otomatik vites ise bana göre genelde bayan'ların tercihidir.

Toca race driver

457 Mesaj
20 Mart 2005; 13:05:30 

duz den sasilirmi yaa... basican gidicek sora vites degistirirken biraz yavaslicak sora basican hizlanicak.. DUZ en zevklisi yaa .. otamatikle isim olmaz Bu can duzden sasmazzzzzzzzz :)))

VigiLancE
ICQ @ 200-004

1558 Mesaj
20 Mart 2005; 15:31:05 

bende otomotik vites fazla yakar diye biliyodum ama fiat'ın sitesinde pandanın teknik ozellikleri kafamı bulandırdı.
bu arabanın (panda) otomatigi duzunden daha mı az yakıyomus simdi ?
http://www.fiat.com.tr/panda_teknik.htm

GETZ 2005 1.5 CRDİ-Buz Mavisi

2188 Mesaj
20 Mart 2005; 18:48:59 

4 ileri otomatik vitesi olan otomobil, düz vitesliden (çoğunlukla) daha fazla yakar.
ama örn. 7 ileri otomatik (bkz: honda jazz ve cvt (miydi?) şanzıman) vitesli bir arabada bu fark sıfıra yaklaşmakta, hatta eksiye bile düşmektedir.

ben de otomatik vitesten yanayım. şehir içinde düz vites mahvediyor insanı. ayrıca otomatik vitesli araba da kullanımda zevk veriyor. Honda Accord 2.0 kullanmıştım otomatik vitesli, düz yolda önüm açıkken gaza sonuna kadar bastım (az bir hızla gidiyordum), koltuğa yapıştım ve araç bi üst vitese 7000 devirde geçti. honda motoruna saygım sonsuz ya 8000'i çok rahat görüyorlar.

Huawei Ascend G301 | Canon IXUS 70 | Samsung NC10 | Nexus 7 8GB

3862 Mesaj
20 Mart 2005; 22:39:23 

quote:

Orjinalden alıntı: eradnan

ihtiyaçlar kişisen kişiye değişir düz vitesli araba kullanmak zevk işidir.Otomatik vites ise bana göre genelde bayan'ların tercihidir.

peki sen hiç otomatik araba kullandınmı? Senin gibi düşünüp bi kere otomatik kullandıktan sonra ulan onca yıl kendime boşuna işkence etmişim deyip manuel arabadan vazgeçen çok insan tanıyorum...

"charcot-marie-tooth"

3138 Mesaj
20 Mart 2005; 22:48:09 

pederde otomatik c200 var haftada ortalama 3-4 saat kullanırım

Toca race driver

1977 Mesaj
21 Mart 2005; 19:30:57 

Otomatik vitese laf edenlerin çoğunun yeni otomatikleri kunlandığını sanmıyorum

Düz vitesden çok yakma olayı eski 4 vitesli otomatikler için geçerli.yeni otomatik+triptonik şanzımanlı otomobiler aynı arabanın düz vitesi ile aynı yakar.Hatta sizin kafanız etrafa takılırken geç kalabilirsiniz ama otomatik vites gerektiği zmn deiştirir.Sizde etrafı kesmeye dewam edersiniz

Sensörler we gaz pedalına basışınıza göre; az basıldığında 2000-3000 arasında vites deiştirirken gaza yüklenildiğinde max dewire çıkabiliryor.Yada yokuş yukarı alt dewirlerde kaldıramadığı zmn vites küçültüp arabanın çekişden düşmemesini sağlanıyo.

Şehir içinde büyük rahatlık olmasına rağmen düz vites zewkini weremiyolar,hızlı vites deiştiremiyorlar.

29 Mesaj
21 Mart 2005; 19:41:12 

otomatik herzaman fazla yakar because sen istersinki yavaş az devirde gideyim dersin az yaksın diye manuelde yalnız otm. de buy farklı araç hep bi alt vitesi önerir manuel zaten hız vitesidir otomatik her zaman kalkışta ve max hızda yavaş kalır ama vites aralarında otom. daha iyidir..

YILLARIM Bİ YETKİ VERDİ ETKİ TEPKİ OLDUM KENDİMİN HUDUDLARIMDA BİR ÇİÇEKTİM ORDUM ONCA TARLA DOLDUM BİR ŞAFAKTIM ASKERİMN DUVARDA YIRTTIĞI BİR TAKVİM YAPRAĞINDA GERİ KALAN UMUT RAKAMLAR OLDUM İSTEDİĞİM YERDEĞİM BİR İKİ DAKİKA VERİN BU ADAM KONUŞAMAZ DİLİM TUTULDU..

3138 Mesaj
21 Mart 2005; 19:53:36 

quote:

Orjinalden alıntı: cehennem_DISCO

otomatik herzaman fazla yakar because sen istersinki yavaş az devirde gideyim dersin az yaksın diye manuelde yalnız otm. de buy farklı araç hep bi alt vitesi önerir manuel zaten hız vitesidir otomatik her zaman kalkışta ve max hızda yavaş kalır ama vites aralarında otom. daha iyidir..

arkadaşım çok güzel açıklayarak son noktayı koymuşsun tebrik ederim

Toca race driver

29 Mesaj
21 Mart 2005; 21:10:45 

saol kardeş bi bilgin varsa filtreli çalışmıyo konusuna biz göz atın
BEN KAYBOLDUM BU FİLTRE OLAYI İÇİNDE...

YILLARIM Bİ YETKİ VERDİ ETKİ TEPKİ OLDUM KENDİMİN HUDUDLARIMDA BİR ÇİÇEKTİM ORDUM ONCA TARLA DOLDUM BİR ŞAFAKTIM ASKERİMN DUVARDA YIRTTIĞI BİR TAKVİM YAPRAĞINDA GERİ KALAN UMUT RAKAMLAR OLDUM İSTEDİĞİM YERDEĞİM BİR İKİ DAKİKA VERİN BU ADAM KONUŞAMAZ DİLİM TUTULDU..

758 Mesaj
21 Mart 2005; 22:14:59 

Otomatik vites acemiler için iyidir.Kolay sürüş sağlar.Yoğun trafiği olan şehirlerde ideal diye düşünüyorum.Çünkü 2 iler 1 geri yapacaksan(istanbul gibi şehirlerde) debriyaj balatası dayanmaz.Yanlış hatırlamıyorsam bir otomobil firması çıkardığı bir modelde hem otomatik hemde manuel vides imkanı sunuyordu.Manuel kullanmak daha iyi bende.Az da olsa profesyonelliği simgeliyor Deli araç kullananlara gelmez otomatik vites.Şanzımanda çok sorun çıkarır.Ama çok sakin kullanırım ve acemiyim diyenler için ideal.Kardeşim şöyle düşünün otomatik vitesin avantajı olsa rally lerde otomatik kullanılırdı.Seri kullanımda her zaman manuel daha iyidir

29 Mesaj
21 Mart 2005; 22:21:27 

otomobil firması sakın skoda,mercede,fiat,bmw, wv, ve daha neler olmasın kardeşim sen uyuyomusun acaba triptronik duymadınmı hiç??

3138 Mesaj
21 Mart 2005; 23:00:08 

+1

Toca race driver

758 Mesaj
21 Mart 2005; 23:19:08 

Beni bozar otomatik olan işler Her iş manuel olacak ki müdahele edebilesin

1596 Mesaj
22 Mart 2005; 12:50:33 

valla beni de düz bozuyor hayatımda ehliyet sınavı dışında düz vites araba kullanmadım otomatiğin gözünü seviyim arabaya komut veriosun sana itaat ediyo.bide sport moduna alınca 6500d/d yı da görünce herşeyi unutuyo insan

banlandı

Uzaklaştırılmış
23 Mart 2005; 4:52:49 

otomatik bence daha medeni bir olay, düz çok şark usulu kalıyor gibi geliyor aynı ben kondom kullanmam radyasyonlu çay içerim gibi.....

3138 Mesaj
23 Mart 2005; 11:58:15 

düz vites şark işi ha mükemmel bir benzetme nakka tebrik ederim

Toca race driver

720 Mesaj
23 Mart 2005; 21:36:30 

ford fiesta auto 35 litre benzin ile 500 km gidiyor.hesabını yapın işte

Uzaklaştırılmış
14 Haziran 2005; 22:29:58 

manuel vites artık geri kalmış ülke halklarına özgü olarak yerini alacak bütün modern ülkelerde otomatik vitesler %70 seviyesinde....

1596 Mesaj
14 Haziran 2005; 22:43:03 

quote:

manuel vites artık geri kalmış ülke halklarına özgü olarak yerini alacak bütün modern ülkelerde otomatik vitesler %70 seviyesinde....

şiddetle katılıyorum doğru bir teşhis

banlandı

4211 Mesaj
14 Haziran 2005; 23:12:03 

[font="Microsoft Sans Serif"] OTOMATİK VİTESLİ BİR ARACIN YAKIT SARFİYATI, MANUEL VİTESLİ BİR ARACA GÖRE 0.3 LİTRE KADAR FAZLADIR.
0-100 HIZLANMA SÜRESİ BİRAZ UZUNDUR.
BÜTÜN BUNLARIN NEDENİ OTOMATİK VİTESTEKİ KAVRAMA SİSTEMİDİR.
MANUELDEKİ GİBİ DEBRİYAJ BALATASI YOKTUR.
ONUN YERİNE TORK KONVERTÖRÜ VARDIR VE SÜREKLİ OLARAK MOTORDAN TAHRİK ALMAKTADIR.
BU SEBEPTEN DOLAYI MOTORA EK BİR YÜK GETİRMEKTEDİR.

CluB C-MaX // C-MAX TDCi GHIA 2006 AYTOZU GRI \\
// Sony Xperia SP \\

4888 Mesaj
14 Haziran 2005; 23:21:26 

Ne olursa olsun ben Manuel de rahat ediorum Kontrol bende ayrica otomatik viteste Yola daha az konsantre kaliorsun yane Koltukta gozlerin kapanmior ve vucudunun her tarafi calisior daha yararli Bedende kan dolasimi daha fazla oluor ve uyuklamiorsun...

Sanziman frenide cabasi...

Otomatikte tek sevdigim sey kick In ozelligi (roketleme ) pedali kokleyinceki haraket...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aLLyC -- 14 Haziran 2005, 23:22:16 >

Little Less Conversation, Little More Action Please...

3005 Mesaj
15 Haziran 2005; 12:04:36 

otomatik vites arbada araba sürekli viteste durur. yarım debriyaj olayı yani. dolayısıyla araç kendiliğinden zaten bir miktar gaz veriyor durumundadır. yani düz vitesli arabaya göre otomatik vitesli arabanın rölantisi daha yüksektir. ayağınızı frenden çektiğinizde gaz vermediğiniz halde arabanın ilerliyor olmasının sebebi de budur. dolayısıyla da manuel vitese göre bir miktar daha fazla yakıyor olması kabul edilmesi güç ve mantık sınrılarını zorlayacak bi durum olmasa gerek ööle diil mi?

Yiğit harpte, dost dertte, olgun adam hiddette belli olur...

414 Mesaj
15 Haziran 2005; 12:21:12 

Arkadaşlar, otomatik vitesli araçlar genel olarak düz viteslere göre daha fazla yakarlar ancak denildiği gibi kullanım şekli ile tüketim değerleri değişebiliyor.

Otomatik viteslerin düz vitese göre daha fazla yakmasının asıl nedeni şanzıman yapısı olarak daha fazla sürtünme oluşturmasıdır. Yani motor gücü hem aracın ivmelenmesi hem de şanzımandaki sürtünmelere karşı yol almaya çalışır. Dolayısıyla otomatik vitesli araçlar daha fazla sürtünmeden dolayı daha fazla yaklarlar.

Aynı zamanda otomatik vitesli araçlar vites değiştirebilmek için belli bir tepki süresince beklerler, yani N'den D'ye geçtiğiniz an araç hemen hareket etmez belli bir süre (vites teknolojisine göre değişmekle birlikte 1-2 sn ve daha fazla) bekler, aynı şey D içerisindeki vites geçişlerinde de olmaktadır. Bu nedenle araç hiç kullanmadığı anda devir üretir. (Boş viteste gaz basmak gibi) Bu da daha fazla yakmaya sebeb olur.

Sadete gelince, tiptronik vitesler başarılı bir performans sağlamakta, hatta multitronik viteslerde sonsuz dişli olduğu için mükemmel seviyelerde. Günümüzün trafik sorunlarınıda da dikkate alırsak, ileride otomatik vitesli araçlar daha revaçta olacaktır.

Not: Arkadaşlar ben konu(topic) açamıyorum bir türlü, bana yardımcı olabilecek var mı??

Sonuca Odaklanın!

Focuss

522 Mesaj
15 Haziran 2005; 14:05:02 

Manuel vitesli araçlarda aktarım %100 iken otomatik viteslerde bu %85-90 arasında değişmektedir.Bu da performans düşüklüğüne ve yakıt tüketimine neden olmaktadır.gazın ayarı mayarı orantısı ile hiçbir alakası yok...

İmzanız kural dışı.

376 Mesaj
15 Haziran 2005; 18:34:08 

glecekte manuel kalmayacak gibi duruyor. ama manuel araba kullanmak iyi bir sürüş keyfidir sanırım

Ne demek istediğimi merak edenler hazine bulmak için profilimde ne demek istediğimi bulurlar kolay gele...

658 Mesaj
15 Haziran 2005; 19:21:37 

manule viteste aktarim %100 falan diiildir
motor gucunun ortalama %30-%40 gibi rakamlarla tekerlege iletir gunumuzun arabalari bile
kayip cok yuksektir yani

otomatik viteste peki bi yil siniriniz varmi
yani 2000 sonrasi otomatik vitesler manuele cok yakin tuketim degerine sahipler gibi bi esikten bahsedebilirmisiniz ?

115 Mesaj
15 Haziran 2005; 23:13:01 

corsa cdti easytronik vitesi duz vites gibi beş ileridir ve duze gore 0.1 litre az yakar
manuel kullanima ihtiyaç duymuyorum hizli kullanmak istediğinde gazi kokluyorsun kırmiziya cok yaklasmadan vites değiştirmiyor
koklemezsen 2000 devirde vites atiyor. hatta gaz verip kendi istediğin zaman gazdan hafif ayagini çekerekte kendi istediğin zamanlarda vites değiştirebiliyorsun. Kisaca elle yonetmek yerine ayakla yonetiyorsun vitesi
bence çok kullanisli.illaki elle kontrol edecem dersen takiyorsun manuele
+ - ile vitesi artirip azaltiyorsun (ben henüz çok fazla ihtiyaç duymadim)
dur kalklarda cok benzin yakiyor diyorsaniz bundada bos var bosa alabilirsiniz o zaman gaz vermez benzinde yemez

yani 2000 sonrasi otomatik vitesler manuele cok yakin tuketim degerine sahipler gibi bi esikten bahsedebilirmisiniz ?

konusunda ise araclarin fabrika verilerinde otomatik ve duz vites tuketimleri belirtilmiştir
fazla mı yakiyor az mi yakiyor hemen görünüyor
benim araba 0.1 litre az yakarkan toyota otomatik vites 1 küsür litre fazla yakiyor sebebide duz vitesin 5 ileri otomatik vitesin 4 ileri olmasi
fabrika verileri varken bence bir eşik aramaya gerek yok

Guest
16 Haziran 2005; 11:03:17 

quote:

Orjinalden alıntı: malazlar

manule viteste aktarim %100 falan diiildir
motor gucunun ortalama %30-%40 gibi rakamlarla tekerlege iletir gunumuzun arabalari bile
kayip cok yuksektir yani

biraz hatan var aktarım konusunda

2426 Mesaj
16 Haziran 2005; 20:17:38 

motor aracın elektrik tüketen her parcasında daha fazla yakıt tüketmeye başlar fren ve direksiyon hareketleri de hidrolikle çalıştığından ve motordan tgüç aldığından yakıt tüketimini artırır otomatik vitesse bu iki elemanın ikisinide fazlasıyla kullanır
extrea olarak manuele göre daha gec bırakjan debriyaj da motoru zorlar bu yuzden yakıt tüketimi her şartta aynı şartlardaki bi manuelden daha fazladır

أصلينده بوتون حياتيميز شرفلى بر آولوم إيچيندر
ميليونلرجه إينسانين تكبير سسلرى أشليغينده أبدى إستراتگاحينه آوغورلنير إيكن بو سوز كلدى أقليمه
بن شرفلى بر آولومون نه ديمك آولدوغونى آنين جنازسينده آوغرنديم نجمالدين أربكان إننديغى كيبى يشادى

125 Mesaj
16 Haziran 2005; 20:24:15 

manuel havalı sadece otomatik pratik ve kolay hangisi işinize gelirse

1754 Mesaj
16 Haziran 2005; 20:40:33 

Manuelde sürüş keyfi, performans vs. tamam ama yoğun trafikte bunların hiçbirinin önemi yok.
Küçük anadolu şehirlerinde yaşıyanlar için manuel iyi olabilir ama istanbula göre değil.. Şimdiki aklım olsa ben otomatik vites alırdım..

1913 Mesaj
16 Haziran 2005; 23:06:15 

wv grubunun dizellerinde DSG tiptronik şanzıman opsyonu var hem manueline göre daha az yakıyo hemde hızlanması daha iyi artık manuel kullanmak için gerçekten bi sebeb kalmadı...

" Ö l ü m _ O l m a s ı n _ R e z i l l i k _ Ç e k i l i r ! "

2312 Mesaj
17 Haziran 2005; 9:04:17 

quote:

yok ya otomatik çok nefis arabayla daha uğraşıyorsun ... vitese tak çıkar o kadar da iyi değil... yokuşta kayma da yok...

dostum haklısın ama bazı arabalarda şanzıman kilidi yok oda geri kaydırıyor .C3 bunlardan biri geçen test ettim sensodrive'ı yokuşta geri kaçıyor

MSN : wishne@passport.com
wishne.com.tr
Guest
17 Haziran 2005; 11:26:50 

quote:

Orjinalden alıntı: WISHNE

dostum haklısın ama bazı arabalarda şanzıman kilidi yok oda geri kaydırıyor .C3 bunlardan biri geçen test ettim sensodrive'ı yokuşta geri kaçıyor

o şanzıman kilidi değildir.

şanzıman kilidi vitesin P konumunda devreye giren parçadır.

elektro hidrolik şanzımanlarda tork konvertörü yoktur;bu nedenle geriye kayabilirler ama o kadar da önemli bir sorun değil bu bence

Uzaklaştırılmış
17 Haziran 2005; 11:37:36 

otomatik debriyaj olmadığı için kavramayı sürekli kendi ayarlayacağından
usta şöförler manuel vitesde debriyajı daha ekonomik kavrayarak yakıt tüketimini azaltabilirler :)

4163 Mesaj
17 Haziran 2005; 13:59:17 

Manuel vites hem yakıt tasarufu saglar hemde arabayı devrınden dusurmez
otomatik vites de ise yakıt kaybı daha çok olur vede araba devrinden düşer kalkışlarda flan yani bunu anlayabilrsin

bide bazı arkadaşlar yukarıda bahsetmiş manuel vites profesional lar içindir otomatik vites ise tembel işi genelde bayanların seçimi ben şahsen otomatik vites almam...

1760 Mesaj
21 Haziran 2005; 11:20:09 

"ötömetik acemi işi, bayan işi, eheheheh...."
"ötömetikler bozulursa yardırırsın abüüüüü..."
"ötömetik gitmez, çok yakar abüü, bak düzü 10 litre, otomatiği 10.5 litre yakıyo, gördün mü bak otomatüğü çok yakuyo abüü, alma otomotig.."

taş devri adamları hala var, hep olacak, otomatik alıp kullanan, (bkz.ben) konforunu, faydasını, masrafsızlığını bilen bilecek, keyfine bakacak. dinozorlar da sağ eliyle mastürbasyon yapar gibi bi yukarı bi aşağı kurcalayıp duracak, aşındıracak vites kolunu, sol ayağı kas yapacak, arabanın yapacağı işi kendi yapacak, kliması camı otomatik olunca konfor yaşadığını sanacak. bu böyle...

Compaq/HP 9010 dizüstüyü TV'ye bağlamak konusunda yardım ediniz.
Otomatik şanzımanlar hakkında bilgi ve yardım alınız.

11 Mesaj
21 Haziran 2005; 15:55:14