Şimdi Ara

## ATi RV770'in Zar Boyutuna Yönelik Bilgiler ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
2.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi RV770'in Zar Boyutuna Yönelik Bilgiler ##

## ATi RV770'in Zar Boyutuna Yönelik Bilgiler ##

Haziran ayının sonuna doğru anons edilmesi beklenen RV770 serisi ile ilgili olarak lansman tarihinin yaklaşmasına paralel olarak yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. 55nm üretim teknolojisi ile üretilmekte olan RV770 gpu'sunun zar boyutuna yönelik detaylar da görünmeye başladı. Görünen o ki RV770, G92'den daha küçük RV670'den ise daha büyük olacak. Aslında bu tablonun açıklaması oldukça net. 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan RV770 doğal olarak 65nm üretim teknolojisi ile hazırlanan G92'den daha küçük bir yapıda. Benzer şekilde aynı üretim teknolojisi ile hazırlanan RV670'den ise daha büyük çünkü gpu ciddi iyileştirmeler ve ekstra özellikler ile geliyor ki bu durum aynı üretim teknolojisinde zar boyutunun büyümesine neden oluyor.

• PCB dışına taşmadığı sürece sakıncası yok :)

ebat küçüldükçe ısınma artar muhakkak, o kadar transistörü ve bileşeni küçücük bir yere tıkıştırmak yerine pcb dışına taşmayacak şekilde rahat bir yerleşimle daha serin bir gpu elde edilebilir diye düşünüyorum, yanılıyormuyum ?
  • gecin bunlari test yayinlayin
  • GT200, G92 'den, dolayısıyla RV770 'den de büyük olacak, öyle varsayılıyor en azından. Yani şu birinci resimdeki beyaz kısımlar GT200 olursa şaşmayın derim ben
  • Boyut önemle değil.
    Önemli olan işlevi...
  • quote:

Orjinalden alıntı: hellmare

Boyut önemle değil.
    Önemli olan işlevi...

Her yerede şu yorumu yazmıyor musunuz, aşın kendinizi hocam.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kumandan

PCB dışına taşmadığı sürece sakıncası yok :)

ebat küçüldükçe ısınma artar muhakkak, o kadar transistörü ve bileşeni küçücük bir yere tıkıştırmak yerine pcb dışına taşmayacak şekilde rahat bir yerleşimle daha serin bir gpu elde edilebilir diye düşünüyorum, yanılıyormuyum ?

Bence de doğru bunların bir önemi yok önemli olan ati 48** 9900 gtx den daha iyi olacakmı olmayacakmı gerisi hikaye, ama bence nvidia yine daha iyi olacak İnşallah yanılırım.
  • quote:

Ancak üretim maliyetleri artar. Tasarımı aynı olmak kaydıyla bir çipi daha gelişmiş bir üretim teknolojisiyle üretirseniz daha az ısınan bir ürününüz olur. Ancak firmalar sürekli saat hızlarını arttırmakta, tasarımlarına yeni iş hatları ve üniteler eklemektedirler. Bu da eskisine kıyasla daha komplike soğutucularla karşılaşmamıza neden olmaktadır.
  • gpu z görüntüsünde alt kısımda yer alan bilgiler neden sansürlenmiş?
    gpu hızı kaç mhz merak ettim doğrusu...
  • quote:

Orjinalden alıntı: yc#1

quote:

Ancak üretim maliyetleri artar. Tasarımı aynı olmak kaydıyla bir çipi daha gelişmiş bir üretim teknolojisiyle üretirseniz daha az ısınan bir ürününüz olur. Ancak firmalar sürekli saat hızlarını arttırmakta, tasarımlarına yeni iş hatları ve üniteler eklemektedirler. Bu da eskisine kıyasla daha komplike soğutucularla karşılaşmamıza neden olmaktadır.

haklı olabilirsin ama o maliyeti soğutucu ile takas edersek fark edeceğini sanmıyorum, 30 $ lık soğutucu yerine 20 $ lık soğutucu ve belkide daha ucuza pasif soğutma

• Performans ı onemli buyukluk kucukluk degil.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kamiloglu

gpu z görüntüsünde alt kısımda yer alan bilgiler neden sansürlenmiş?
    gpu hızı kaç mhz merak ettim doğrusu...

iş olsun maksat, rakibe bilgi vermiyorlar sözde
  • güzel çalışma olmuş gpu nun metrekaresiyle ilgilenen kaç tane son kullanıcı varsa artık
  • quote:

nahahahahhahahah çok iii yaw

konuya yorum yapmaktan vazgeçtim bunun üzerine
  • bi haber bukadar bilgilendirici olabilir bir GPU hakkında bravo FX
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: yc#1

quote:

haklı olabilirsin ama o maliyeti soğutucu ile takas edersek fark edeceğini sanmıyorum, 30 $ lık soğutucu yerine 20 $ lık soğutucu ve belkide daha ucuza pasif soğutma

toplamina Alinti yaptim...

1 litre su mu daha cabuk isinir ve sogur; yoksa yarim litre su mu daha cabuk isinip sogur.?

Bakiniz fizik ve matematik der ki; bir dikdortgen icinde 2 adet dikdortgen 1 adet dortgen ve 1 adet ucgen ile %99 alan kaplanabilir. bu mantikla yola koyuldugumuz zaman, anlamli olacaktir... yeni teknolojiler bazi transistorlerin fazla yukselmesini engelleyerek isinmasini azaltacagi gibi, bazi teknolojiler ise; bu transistorlerin az isinmasindan eski teknolojiye gore daha fazla verim saglayarak daha fazla isgucu yaratabilirler..

yani zar yapisi kuculen chiplerin icindeki yerlesim ne kadar kolay ve ne kadar anlamli olursa; bunun uretilmesini saglayacak kalibin dizayni da o kadar ucuz olacaktir. bu sebeple maliyet dusecektir. eskime payi amortismani da onemli olur ki; kucuk bir cok kalibin bir waffer'deki dizilimi sayesinde, bir waffer'den kac adet gpu ciktigi dusunuldugunde anlamli olacaktir.. yani bir kalip sorunsuz bicimde 1000 adet gpu uretirse eskime payi coktan karsilanmis olacaktir ki; kar edilip yeni bir tasarim kolaylikla yapalabilmektedir.

saygilar sevgiler..

• quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke
    toplamina Alinti yaptim...

1 litre su mu daha cabuk isinir ve sogur; yoksa yarim litre su mu daha cabuk isinip sogur.?

Bakiniz fizik ve matematik der ki; bir dikdortgen icinde 2 adet dikdortgen 1 adet dortgen ve 1 adet ucgen ile %99 alan kaplanabilir. bu mantikla yola koyuldugumuz zaman, anlamli olacaktir... yeni teknolojiler bazi transistorlerin fazla yukselmesini engelleyerek isinmasini azaltacagi gibi, bazi teknolojiler ise; bu transistorlerin az isinmasindan eski teknolojiye gore daha fazla verim saglayarak daha fazla isgucu yaratabilirler..

yani zar yapisi kuculen chiplerin icindeki yerlesim ne kadar kolay ve ne kadar anlamli olursa; bunun uretilmesini saglayacak kalibin dizayni da o kadar ucuz olacaktir. bu sebeple maliyet dusecektir. eskime payi amortismani da onemli olur ki; kucuk bir cok kalibin bir waffer'deki dizilimi sayesinde, bir waffer'den kac adet gpu ciktigi dusunuldugunde anlamli olacaktir.. yani bir kalip sorunsuz bicimde 1000 adet gpu uretirse eskime payi coktan karsilanmis olacaktir ki; kar edilip yeni bir tasarim kolaylikla yapalabilmektedir.

saygilar sevgiler..

günün yorumu

• quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

quote:

nahahahahhahahah çok iii yaw

konuya yorum yapmaktan vazgeçtim bunun üzerine

Sizi yerlerde yuvarlayan komik taraf nedir ?

• quote:

Yanılıyorsun. Isınmanın sebebi transistor kapılarının kısalığı uzunluğuna bağlı. Bu kapılar ne kadar kısa olursa ısı kaçağı o kadar az olur. Ayrıca ebat küçüldükçe maliyet azalır fiyat düşer mis gibi olur.

• quote:

Bu kapılar ne kadar kısa olursa ısı kaçağı o kadar az olur.

açarmısın ? tam bir bilgim yok bu konuda.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.