Şimdi Ara

Aort Damarı Patlaması..Ameliyat oldum.. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
147
Cevap
2
Favori
45.844
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • geçmiş olsun. benimöğrenmek istediğim o gün ne yaptın hangi fiziksel aktivitelerle uğraştın, ne yedin ne içtin? o gununu kısaca anlatırmısın, yani bunu tetikleyen ne oldu??
  • Geçmiş olsun.Bu olay olmadan önce kalbinden şikayetin varmıydı?Hafif yollu sıkışma falan gibi...
  • eğer kalp sıkısması felan olduysa olaydan önce bi belirt kardeş çünkü su aralar kalp sıkısması oluyor bendede olmassa bi muayene oluyum
  • En fazla kimler risk altında?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: 50 yaşın üzerindeki uzun yıllar sigara içmiş erkelerde görülür. Yakın aile fertlerinde aort anevrizması bulunanlarda hastalığın ortaya çıkma riski, 50 yaşın üzerinde 12 kat artıyor.

Neden olur?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Neden olduğu tam olarak bilinmiyor. Genetik yatkınlık, sigara içme gibi faktörlerin anevrizma oluşmasında rolü büyüktür. Damar sertliğinden olduğu tartışmalıdır.

Aort anevrizmasının belirtileri neler?

Doç. Dr. Sadettin Karacagil: Patlayıncaya kadar genellikle hiçbir belirti vermez. Patlamadan önce tesadüfen veya tarama yapılması sırasında tanı konur. Dolayısıyla belli yaşın üstünde ve risk faktörleri bulunan kişilerin hiçbir şikayetleri olmasa da taranmaları çok önemli. Patlama riski yüksek bir anevrizmanın tespiti ve uygun zamanda yapılan ameliyat ile hayat kurtarmak mümkün.

Anevrizma patladıktan sonra da ameliyat edilebilir ancak bu durumda ölüm riski aşırı derecede yüksektir. Patlama sonucu ani karın ağrısı ve şok ortaya çıkar. Batı toplumlarından gelen verilere göre, aort anevrizması patlayanların yüzde 50'si hastaneye ulaşamadan ölür. Hastaneye ulaşanların da yüzde 25'i daha ameliyata ulaşamadan acil serviste hayatını yitirir. Ameliyata yetişenlerin yüzde 25'inde ameliyat sonrası ölüm oranı yüzde 35 ile 50 arasındadır. Dolayısıyla aort anevrizması patladığında kurtulan hasta sayısı çok azdır. Patlamadan önce tespit edilen ve ameliyat gereken olgularda ameliyata bağlı ölüm oranı tecrübeli damar cerrahlarının elinde yüzde 5'ten azdır.

• Herkese kısa cewaplar wermeye çalışacağım arkadaşlar..Öncelikle mardin"denim..olduğum ameliyatın adı kvc we arkadaşlar bendeki çatlama şeklinde gelişen bir hastalık ..o gün kendimi yormadım.. akşam makarna ve etsuyu yedim.. kalbimden bir şikayetim yok.. allah"a şükür şimdiye kadar da yok..artı arkadaşlar ben 2 gün o şekilde dolaştım.. yani herhalde sizin anlattığınızdan daha hafif bir şekilde olmuş..Ama müdahale edilmediği için çatlak büyümüş ve damarın üst kısmında başlayan bu çatlak giderek büyümüş ve en son 17,5 cm olmuştu.. müdahaleden yani ameliyattan 7 saat öncesine kadar ise nabzım durmak üzereydi serum v.b. müdahalelerle dinlenmeyle az da olsa yükseltildi..şu anda gayet iyiyim doktorlar riskin kalmadığını takılan damarın çok iyi işlediğini söylediler.. vücut yapım şişman..kilom fazla..zaten şimdi diyete başladım..kilo vermeye çalışıyorum..herkese teşekkürler..

• çok çok çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin kurtulmuşsun ancak inş. böyle bir trajedi daha geçirmezsin
  • teşekkürler..bu arada gözlerim hafif miyop.. parmaklarımda esneklik var
  • geçmiş olsun
  • Geçmiş olsun seni arazmızda görmek sevindirici
  • Geçmiş olsun bol bol dua et
  • herkese teşekkürler..
  • quote:

Orjinalden alıntı: freezone_dh

teşekkürler..bu arada gözlerim hafif miyop.. parmaklarımda esneklik var

Geçirdiğin hastalık çok büyük ihtimalle Dissekan Aort Anevrizması.Bu hastalıkta kan damarın içine kanar dolayısıyla vücut boşluklarına akmaz.Sırtta hissedilen ölüm korkusuyla beraber yırtıcı tarzda ağrı ile karakterizedir.

Parmaklarındaki esneklik ile bu hastalık birebir ilişkili olabilir.Eğer seni yeteri kadar sorgulamadılarsa dediğim gibi Dahiliye ve Genetik anabilim dallarına gitmelisin.

• geçmiş olsun
  • anladım abi.. bakaLım artık ..
  • gecmiş olsun dostum
  • Allah acil şifalar versin...
  • Çok geçmiş olsun.
  • Geçmiş olsun üstat
  • öncelikle geçmiş olsun Allah sağlıklı uzun yaşam versin.varsa perhizini ve doktor kontrollerini ihmal etme.
  • herkese teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.