Şimdi Ara

## Google, Intel'den SSD Alıyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.985
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bellek üreticilerinden gelen bilgilere göre Google, Amerika'daki merkez üssünde yer alan sunucu sistemlerinde kullanılmak üzere Intel'den SSD yani flash bellek teknolojisini kullanan katı halli diskler satın alıyor. Özellikle düşük güç tüketimi ile sunucu sistemlerinde ciddi tasarruf enerji tasarrufu sağlaması beklenen SSD'ler için Intel'in yüksek okuma ve yazma hızlarına sahip olan ve kapasitesi 32GB'dan 160GB'a kadar ulaşan çözümler üzerinde çalıştığını biliyoruz. Satışın içinde bulunduğumuz çeyreğin sonuna doğru gerçekleşmesi beklenirken Google'un Intel'i tercih etmesi firmanın SSD operasyonu için iyi bir başlangıç yapıldı yorumlarını da beraberiinde getirdi. Öte yandan SSD'lerin sunucu sistemlerde kullanılmaya başlanmasının özellikle 16Gb ve 32Gb NAND flash yongalarının temini konusunda kıtlık yaratabileceği de dillendiriliyor.

• intel ne zamandan beri bellek üretiyor?
  • quote:

Orjinalden alıntı: suslu76

intel ne zamandan beri bellek üretiyor?

bellek derken? bunlar bellek degil ssd bellek diyince insanin aklina ram geliyor. acaba kac tane aldilar ki ve tanesi kactan
  • güzel.. ar-ge maliyetlerini bir an çıkartıp, artık fiyatları düşürürler inşlh
  • vaybe intele bak ssd işine de girdi pazarı yutacak mı ne?
  • quote:

Orjinalden alıntı: musandia

güzel.. ar-ge maliyetlerini bir an çıkartıp, artık fiyatları düşürürler inşlh

+999 işşlh
  • quote:

• öyle görünüyor ki piyasada samnsung ve intel fırtınaları esecek uzun vadede.
  • quote:

Orjinalden alıntı: janer798

quote:

bunlar flash NAND bellek ve intel zaten silikon olan herseyi uretebiliyor ama normal RAM uretmiyor.
  • Valla google ın o kadar çok para vereceğini sanmıyorum. Daha önce de dedim o kadar da yüksek maliyetli değil bu SSD ler.

Google a bize sattığı gibi eşdeğer kapasitedeki HDD lerden 100 katlara gelen farklar ile satmamıştır SSD leri. En fazla 4 katına.

Yaptığı reklam bile yeter intel e. Ki haklı görünüyorum da. Öngörülere bir baksanıza. Hele bir de diğer işletmelerin google ın peşinden gideceğini düşünün. Neyse neyse kaymağı bizden değil de sunucu sistemlerden amerikalılardan yesinler. Onlarda para bol.
  • quote:

intel zaten ilk bellek üretici idi. sonra dan cpu ya atladı
  • bakalım gelişmeler neyi getirecek!!!
  • 160 GB işte bu
    Gerçi hala yetersiz
    Bence bu SSD ler de DDR3'e benzeyecek
  • intel 1968 de kurulmuş ve ilik mikroişlemcisini 1971 'de üretmesine rağmen 1970'li yıllar boyunca DRAM, SRAM ve ROM üreten en büyük fimalardan biri olmuş ve 1980'lerin ortalalarına kadar bu böyle devam etmiş. Ta IBM ve bazı Japon firmalarının rekabetleri dolayısıyla ancak 1983'ten sonra mikroişlemci üretimine odaklanmaya başlamış. Kısacası 1990'ların başlarına kadar işlerinin büyük kısmı bellek yongaları üretmekmiş.

SSD diskler de iki tip oluyormuş. Biri volatile olan DRAM yongaları ile diğeri non-volatile olan EEPROM lar ile üretilenler. Ben ilk başta Intel'in DRAM ile SSD ürettiğini sanmıştım, fakat NAND flash bellekler ile üretiyormuş.

Peki Intel'in bellek üretiminde dünyadaki konumu nedir?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.