Şimdi Ara

## Nehalem Tabanlı Bloomfield ve X58'e Yönelik Yeni Detaylar ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Nehalem Tabanlı Bloomfield ve X58'e Yönelik Yeni Detaylar ##

Intel'in üzerinde yoğun bir şekilde çalışmakta olduğu ve firma adına pek çok radikal değişiklik içerecak Nehalem mimarisi yılın son çeyreği ile birlikte resmen anons edilecek. Firmanın yeni nesil mikroişlemci mimarisini kullanan yüksek performans odaklı ilk işlemci ise Bloomfield olacak. Tabi şu an için isimlendirme konusu netleşmiş değil. Bu noktada firma Bloomfield'ı Core 3 Extreme serisi olarak ta isimlendirebilir veya AMD'nin Athlon'dan Phenom'a geçişi gibi yeni bir isimlendirmeye de geçebilir ama zaten 15 yıllık Pentium'dan "Core" markasına kısa sayılabilecek bir süre önce geçiş yapan firma muhtemelen mevcut isimlendirme politikasını devam ettirecektir. Yukarıda görebileceğiniz resmi Intel dökümanı Bloomfield ve X58 çipsetinin sahip olacakları genel özellikleri gözler önüne seriyor. Bloomfield işlemcisi 45nm üretim teknolojisi, 4 çekirdek ve SMT teknolojisi ile her çekirdek için çift iş parçağına destek verebilme, Quickpath Interconnect iç veri yolu teknolojisi, SSE 4.2 paketi dahilinde 7 yeni komu seti ve DDR3 bellek desteği sunabilen 3 kanal entegre bellek kontrolcüsü ile dikkat çekerken, X58 yonga seti ise özellikle esnek PCIe yapılanması ve buna paralel olarak çift PCIe X16 veya 4x PCIe x8 desteği ile öne çıkacak gibi görünüyor. Dökümanın alt kısmında da görüldüğü üzere Intel özellikle oyunlarda yüksek performans elde edileceğini vurguluyor.

• Acaba entegre bellek denetleyicisii intel işlemci icine yerlestirerek o.c potansiyelinden vaz mı gecicek bir cok okudugum yerde böyle yorumlar yapılar,yalnız bu yeniişlemciler cok güc harcıyacakmiş 45nm 8 çekirdekli işlemciler için ideal degil
  • LGA775 tarih oluyo mu yani
  • Bu ödlürücü darbe olcak amd için herhalde
  • Her ay aynı hikaye.
    2 ayda bir çipset çıkarmaya başladı intel.Açıkçası ben yazan gelişmelere inanmamaya başladım artık.
  • quote:

Orjinalden alıntı: enermax404

Bu ödlürücü darbe olcak amd için herhalde

ne mutlu artık en dandik işlemciyi alırsınız 500 dolara
  • %40 performans artısı bekliyorum...
  • bunlara emtegre grafik karti ne koyacak acaba dx 10 destekli super mario oynayanlara
  • Overclock zaten 8 cekirdekli bir islemci icin anlamli degil... eger Intel islemcisi icin de AMD Overdrive programi gibi her cekirdek ayri ayri overclock edilebiliyor ve kapatilabiliyor ise guzel olur aksi taktirde 8 cekirdegin cok anlamsiz bir gelisim olacagi ortada... Yazilimcilerin en kisa zamanda olaya el atmasi lazim...
  • Herkes 8 çekirdek diye tutturmuş gidiyor.

Oysa yukarda 4 çekirdek,8 processing yazıyor bunun anlamı eskiden olduğu gibi "Hyper-Threading Technology" özelliğinin kullanılması anlamına geliyor olması.

yani ortada 8 çekirdek falan yok 4 çekirdek gerçek diğer 4 çekirek sanal.....
  • Cok dogru. Hypenthreading geri dönüyor.
    Bahsi geçen %30 - % 40 performans artisini da sadece ona borclu olacagiz gibime geliyor.
    Intel'in AMD benzeri bir mimariye gececegi bu sonbahar kritik bir donem olacak.
    Ziiiiiira AMD bu konuda cok yol almis ve gerekli hatalardan ders cikarmis olarak,
    45 nm'ye gecisle bir anda Intel'i yakalayabilir.
  • 8 çekirdek olduğunu nerden çıkardınız? 4 çekirdek 8 thread..
  • Şu an lga 775 e fahiş fiyat dökenler maalesef seneye oldukça üzülebilir. Bence yeterli sistem varsa nehalemi beklemek en iyisi gerçi nehalemin fiyatıda da başlarda çok yüksek olabilir.
  • lga 775 4-5yıldır kullanımda celeron/ pentium 4 / pentium d / core2duo / core2 quad bayağı yük taşıdı sırtında değişme zamanı gelmişti..
  • quote:

Orjinalden alıntı: janer798

LGA775 tarih oluyo mu yani

1 yıl daha var tarih olma asamasına gelmek icin daha o kadar düsmedi bunlar anca yeni yeni gelisicek belkide ilk islemcilerde sorun buluncak
  • ben sene 2003 yılında ibm power4 işlemcisini cchip dergisinde görmüştüm.
    hayvan gibi işlemci idi, üzerinde 4 ayrık çekirdek ve toplam 680 milyon transistör varmış ,bu işlemci komple 64 bit , 5 senede bu çok çekirdek teknolojinin masa üstlerine gelmesi güzel. hatta ibm power5 üzerinde 8 tane çekirdek var

bu ibm power5

ibm power4

Hey gibi günler hey nerden nereye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coreindie -- 12 Mayıs 2008; 18:42:56 >

• Bakalım ne gibi sonuçlar cıkacak ama bence bu sistemin oturması ve iyi sistem kurmak en az bir sene sürer
  • Core 3 Extreme olacak ise, bunu forumdan bir iki kişi hariç, alabilenler ancak 2009 sonu, 2010 başı olarak alabilir gibi geliyor bana. Ayrıca anakartlarda tasarım sorunları oluyormuş, en az 8 katman pcb kullanılıyormuş, anakart maliyetleri de fazla olacağa benziyor. Çok satılmayacağından, sürümden de kazanma söz konusu olmayacağına göre, üretim zorluklarını ve ar-ge masraflarını, ayrıca komponent maliyetlerini de düşünürseniz, Nehalem anakartları piyasaya skulltrail anakartı fiyatından gireceğe benziyor, 1000-1500$ de işlemciden say. Intel 45nm Core 2 mimarili, Pentium Dual Core, Celeron Dual Core, 800-1066-1333 fsb li core 2 duolar ve 1333-1600 quadlar ile iki seneyi geçirir gibi geliyor bana, onun dışında nadir kişi hariç şu haliyle hitap edebilmesi zor, tabi bir de Atomlar var. Tabi Intel'in sağı solu belli olmaz, bir yolunu bulur kırpık nehalem üretimine de geçebilir, ama anakart üretimi zorlukları, Core 2 ve Core 3 arasındaki fiyat performans tercihinde belirleyici olabilir, tabii bir de DDR3 fiyatları.

• Haydeeeeeeee.Bekliyorum yenisini yeni oluyor eski.Ve yeniden yenisi....Bu işin sonu yok galiba!!!
  • cook buyukmus
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.