Şimdi Ara

MSI'ın overclock yarışmasında Türkiye şampiyonu belli oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
4.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dilimize "hız aşırtma" olarak yansıyan overclock uygulamaları donanım dünyasında yaygın olarak 90'lı yılların sonu ile birlikte görülmeye başlanan, bugün ise artık başlı başına hacimli bir sektör haline gelen ve her geçen gün popülaritesini arttıran özel bir donanım segmenti olduğunu biliyoruz. İlk etapta işlemci saat hızlarının arttırılmasına paralel olarak hobi amaçlı başlayan overclock uygulamaları günümüzde üreticiler adına yapılan hata tespit ve BIOS geliştirme çalışmalarından, voltaj modifikasyonlarına, hatta anakart baskılı devresinin yerine göre yeniden düzenlemesine kadar varan profesyonellikte gerçekleştirilen ayrı bir kulvar oldu diyebilmek te mümkün.

Hız aşırtmanın kullanıcılar arasında hızlı bir şekilde yaygınlaşması öte yandan pc kullanmayı bilen hemen herkeste merak uyandırması üreticilerin bakış açısını değiştirdiğini de biliyoruz. Örneğin uzun yıllar boyunca hız aşırtmaya karşı çıkan hatta bu yüzden arızalanan işlemcilerinde durumu tespit etmek üzere "kara kutu" teknolojisi geliştirdiği de iddia edilen Intel cephesinde firma tepe yöneticisi Paul Otellini'nin geçtiğimiz Eylül ayında San Francisco'da gerçekleştirilen geleneksel "Intel Geliştiriciler Forumunda" dünya overclock arenasının saygın isimlerinden biri olan "Fugger" ile canlı hız aşırtma denemeleri yapması firmanın hız aşırtmaya olan bakış açısının değiştiğinin en net göstergesiyidi.

Donanım firmalarının hız aşırtmaya olan bakışını ortaya koyabilecek örnekleri arttırabilmek mümkün. Pek çok üretici, fabrika çıkışı arttırılmış saat hızları ile gelen ekran kartları hazırlarken örneğin AMD, konusunda uzman olan hız aşırtmacılardan biri ile işbirliğine giderek OverDrive adı verilen overclock odaklı sistem ince ayar uygulamasını geçtiğimiz aylarda kullanıma sunmuştu. Hız aşırtma dünyasını yakından takip eden üreticilerden biri de hazırladığı anakart ve ekran kartları ile sektörün önde gelen isimlerinden biri olan Tayvan merkezli MSI. Firma Avrupa'nın en iyi hız aşırtmacılarını bulabilmek için çıktığı yolda Türkiye'nin önde gelen hız aşırtmacılarını düelloya davet etti.

MSI'ın overclock yarışmasını kazanarak ülkemizi temsil etme hakkı elde eden şampiyon ekip, Recep Kulan "hey" ve Mehmet Can Tosuner "tosunermc"

MSI Türkiye'nin, Avrupa şampiyonasında ülkemizi temsil edecek konusunun en iyisi olan hız aşırtma ustalarını bulabilmek için gerçekleştirdiği Türkiye finaline, forumlarımızda Hey rumuzu ile tanınan ve Donanım Haber test editörü olan Recep Kulan ile yine forumlarımızda tosunermc rumuzuyla tanınan Mehmet Can Tosuner'in oluşturduğu ekip ile Ataruz rumuzuna sahip olan Ahmet Taruz ve Brandybuck olarak isim yapan Koray Kuşçu'dan oluşan ekibin Türkiye şampiyonu olmak ve Amsterdam'da yapılacak Avrupa şampiyonasına katılmak için ter döktükleri yarışma saatler süren mücadelenin sonunda dün akşam sonuçlandı.

Sıkı kurallarıyla dikkat çeken yarışmada ekipler 3DMark 2001 ve 3DMark 2006 gibi ekran kartı ve genel sistem performansını ölçen test (Benchmark) yazılımlarında en yüksek skoru almak öte yandan SuperPi gibi işlemci, bellek ve anakart üçlüsünün ön plana çıktığı uygulamada testi en kısa sürede tamamlamaya ve çift çekirdekli işlemcileriyle en yüksek frekans değerine ulaşmak için gayret gösterdiler. Bilindiği üzere aynı üretim bandından çıkan, teknik özellikleri aynı iki işlemci veya gpu testler altında zaman zaman farklı tepkiler verebiliyorlar. Bunun yaratabileceği avantaj veya dezavantajın önüne geçebilmek için iki ekipte dönüşümlü yarışta sistemleri değişerek her iki sistemde de gidilebilecek en yüksek noktaya ulaşmak için çalıştılar.

Dün Vatan Bilgisayar Topkapı'da gerçekleştirilen ve toplam süresi 7 saati bulan yarışmada testlerin önemli bir kısmında yarışmayı rakiplerinin önünde tamamlamayı başaran Mehmet Can Tosuner ve Recep Kulan ikilisi önümüzdeki aylarda Amsterdam, Hollanda'da yapılacak MSI Avrupa Overclock Şampiyonasında ülkemizi temsil edecek ekip olma hakkını kazandılar. Hem ülkemizin reklamı hemde ülkemizdeki overclock topluluğunun geldiği noktayı göstermesi açısından önemli bir fırsat olarak değerlendirilebilecek bu yarışmada Türkiye'yi temsil edecek Mehmet Can Tosuner ve Recep Kulan ikilisini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

• Vay bee... Şampiyon DH den çıkmış... Kalbimiz sizinle ve işlemcinizle Sırada dünya şampiyonluğu var...

Saol fx57...
  • Hayırlı olsun kazanan arkadaslara tebrıkler

@adilazimdegilx yarısan ıkı ekıbte dh den dostum
  • kazanan arkadaşlara tebrikler fx57 ninde dediği gibi avrupaya ve dünyaya ülkemizdeki düzeyi göstermek açısından büyük bir fırsat
  • yürüyün be kim tutar sizi :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Like a Sir -- 11 Mayıs 2008; 11:15:05 >
  • teşekkürler fx57 peki kaç ghz lere çıktılar
  • Vay be aktif oc'ciler patlamış :)
  • Her iki ekipte Türkiye yi temsil etme bilgi ve becerisine sahipti ama sonuçta bir takım ipi göğüsledi
    Recep ve Mehmet hakederek kazandılar tebrikler arkadaşlar ve yarışmada başarılar
  • skorlar ne acaba hangi işlemcileri kaça kadar aşırttılar ? merak ettim
  • Abiler süpersiniz
  • Tr başarısı inşallah yurtdışınada taşınır..
  • Yapılan yarışmada skor ve hızlarıda verseydiniz iyi olurdu sistemi vermiştiniz ama
  • Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Çok yoğun bir gün oldu, eğlenceliydi.
    Biraz detay vermek istiyorum. İki tane aynı konfigürasyona sahip sistem kuruldu . Bileşenler
    MSI X48C Anakart + E8500 İşlemci + Corsair 2x1GB 1600mhz DDR3 + 8800 GTS 512 mb ekran kartı + Zalman 9700 Cpu Soğutucu
    İki sistemdede Superpi32M, Max Mhz , 3DMARK 01, 3DMARK 06 testleri yapıldı. Sonuçlar çapraz olarak kıyaslandı yani takımların aynı sistemde alıdğı sonuçlar kıyaslandı. Bu herhalde Türkiye de bir ilk oldu. MSI Amsterdam daki yarışma için her ülkede benzer seçmeler düzenliyor. Bakalım bu yarışma ya güzel bir şekilde hazırlanıp orada güzel bir sonuç çıkarmak istiyoruz.

Memet Can
  • sonuçları bekliyoruz süpersiniz başarılar
  • hayırlı olsun tebrikler

devamını bekliyoruz

edit: brandyi yenmişinizi yeni gördüm, ayrı bi mutlu oldum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fotifoti -- 11 Mayıs 2008; 14:18:03 >
  • ben de katılan ve emeği olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum, gerçekten sıkı ve aksilik dolu bir yarışma oldu , euro challenge ta da elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız

sistem hız ve skorları merak edenlere, her iki takım için de yaklaşık olarak, 4.55-4.65ghz de testler alındı, işlemci max mhz olarak ise 4.94ghz ye kadar çıkıldı, ekran kartı hızları yaklaşık 800-810 civarı idi, 3d01de 87-88k,3d06da 16.4-16.5k civarı skorlar alındı,bunların hepsi elbette açıklanan kurallar dahilinde modsuz ve hava soğutma ile yapıldı, aklımda kalanlar bunlar

• quote:

Orjinalden alıntı: hey

ben de katılan ve emeği olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum, gerçekten sıkı ve aksilik dolu bir yarışma oldu , euro challenge ta da elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız

sistem hız ve skorları merak edenlere, her iki takım için de yaklaşık olarak, 4.55-4.65ghz de testler alındı, işlemci max mhz olarak ise 4.94ghz ye kadar çıkıldı, ekran kartı hızları yaklaşık 800-810 civarı idi, 3d01de 87-88k,3d06da 16.4-16.5k civarı skorlar alındı,bunların hepsi elbette açıklanan kurallar dahilinde modsuz ve hava soğutma ile yapıldı, aklımda kalanlar bunlar

oha 4,5 ghz de kullandınız basbayağı sakın bana bunun stok fan olduğunu söylemeyin yoksa ne yapar eder alacağım bu işlemciden

• quote:

Orjinalden alıntı: tosunermc
    Zalman 9700 Cpu Soğutucu

@Denizg

Bak belirtmişler orda sogutucuyu
  • quote:

Orjinalden alıntı: mertyeldan

quote:

Orjinalden alıntı: tosunermc
    Zalman 9700 Cpu Soğutucu

@Denizg

Bak belirtmişler orda sogutucuyu

hee doğru ya genede az değil yani.neyse o zaman almak için bahanem yok
  • Zalman almak ıcın bahanen yoksa ozaman bı adet albenı alabılırsınbelkı ozaman olur
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.