Şimdi Ara

Saat Neden Sola Takılır ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
11.484
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: i am from paris

Ben sağ elime takmıştım arkadaş. salakmısın saat sol ele takılır demişti.

arkadasın salakmıs oyle bi şart yok
  • Saat sol bileğe takılır benim bildiğim fakat bazı kesim sağa takıyor bunun bi açıklaması varmı yoksa tamamen kişi ile mi alakalı. Mesela ünlü saat üreticisi Frank Müller markasında bazı modellerde saati sağa takanlar için özel kadranlar mevcut.

• kişinin hangi elini kullandıgı ile bağlantılı bir durum sanırım

örneğin, solak olduğum için saati sağa takıyor(d)um.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • sağ elimi kullandığım için sola takıyorum hemde yandaki ayar ve kronometre düğmesine basmak daha kolay oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carnige -- 11 Mayıs 2008; 1:20:53 >
  • kişi ile alakalı. sağ elini kullanan insanlar(ben) sağ eliyle daka çok iş yaptığı için saat zarar görebiliyor
    faaliyet yapan elinde saatinin zarar görme olasılığı daha fazla
  • Bende şöyle duydum;
    Genelde çoğumuz sağ elimizi kullandığımız için saatin sağ elde hasar görme olasılığı daha yüksek.O yüzden genelde sol bilekte.Ama tercih meselesi tabi ki
  • Ben sağ elime takmıştım arkadaş. salakmısın saat sol ele takılır demişti.
  • quote:

istiyorsan şeyine tak öle katı bi kural yok ...
  • ben sağa takıyorum. ayar çıkıntısı da bileğime batmamış oluyo.
  • zamanında: ülkemizde yaşanan sağ sol çatışmalarında millet sağatlerini bile buna dikkat ederk takıolarmış o zaman için açıklama bu
    şimdi için
    solak olanlar sağ koluna önceden alışanlar ise sağ koluna takıo bu kadar basit
  • quote:

Orjinalden alıntı: mert_961

quote:

Genelde var böyle bir aşşağılama hevesi bazı kişilerde , bende bundan yola çıkarak sordum sorumu ..
  • quote:

Orjinalden alıntı: PanadoL

zamanında: ülkemizde yaşanan sağ sol çatışmalarında millet sağatlerini bile buna dikkat ederk takıolarmış o zaman için açıklama bu
    şimdi için
    solak olanlar sağ koluna önceden alışanlar ise sağ koluna takıo bu kadar basit

hatta saçlarınıda sağa sola göre tarıyorlarmış
  • quote:

Standart SaaTi NedeN soLa TaKarıZZ??
    Özel bir durum veya farklı olmak düşüncesi yoksa insanların çoğunluğu saatlerini sol bileklerine takarlar. İlk anda insanların çoğunun sağ ellerini kullanmaları, bu kolun daha hareketli olması dolayısıyla saatin bir yerlere çarpıp zarar görme olasılığının da daha yüksek olması nedeniyle sol bileğe takılmasının tercih edildiği düşünülebilir.

Bu düşünce şüphesiz doğrudur. Sağ ellerini kullanan insanların, sağ kol düğmelerini iliklerken ne kadar zorlandıkları malumdur. Peki sol ellerini daha çok kullanan solaklar da niçin saatlerini yine sol bileklerine takıyorlar?

Saatin ilk kullanılma yıllarında insanlar çoğunlukla cep saati kullanıyorlardı. Bu saatlerin kurma düğmesi sağda '3' rakamının yanındaydı. Sık sık kurulması gereken bu saatleri cepten çıkartıp sol elle kurmak (hangi el daha baskın olursa olsun) çok zordu. İnsanlar bu saatleri zaten yeleklerinin sol tarafında bulunan ceplerinden sol elleri ile çıkarıp bakmaya ve sağ elleri ile kurmaya alıştılar.

Daha sonra kol saatleri de yaygınlaşıp kurma yerleri yine '3' rakamının yanında olunca bunlar da sol kola takılır oldu. Zaten sağ ellerini kullananlar bu elleri meşgulken ister cep ister kol saati olsun saate sol kollarım kullanarak bakmayı tercih ediyorlardı.

Her iki taraf da durumdan memnun olduklarından, saat üreticilerine kurma yeri solda olan bir saat üretmeleri için piyasadan bir talep hiç bir zaman gelmedi. Artık pilli, güneş enerjili veya hareketle kendi kendine kurulan saatler kullanılıyor ve kurmalı saatler neredeyse tarihe karıştıysa da insanlar saatlerini sol bileklerine takmaya devam ediyorlar.
  • ortaya takanlarda görülmüştür
  • Konu başlığını "Saat neden solo takılır?" diye okudum
  • Ne alaka deli cevat çüküne takıyor
  • Ben iki elimi de kullanıyorum saati sağ elime takıyordum artık saat kullanmıyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: _Agwe_

Ne alaka deli cevat çüküne takıyor

bi karikatüründe off çok sıcak oldu çıkaracam şu saati diyodu....
  • sağ elim kalem tuttuğundan sol ele takmak avantaj olabilir bana öyle geldi

bu arada Ozdamar hocam neden Türkiye'de direksiyonlar solda.

hatta bununla ilgili bir olay duymuştum.

yapılan araştırmalara göre insanlar sağ gözü ile daha uzağı görebiliyormuş ve ingilizler biz üstün insanlarız sol gözümüzle daha iyi görürüz diyerek direksiyonu sağa almışlar.

ne kadar doğru bilemem ama şimdi aklıma geldi yazdım
  • quote:

Orjinalden alıntı: mert_961

quote:

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.