Teknoloji; Faydalı mıdır, Zararlı mı?
29 Cevap2128 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

290 Mesaj
10 Mayıs 2008; 16:19:25 

Bizden 800km ötedeki insanın sesini sadece 'yeşil tuş'a basarak duyabiliyoruz, 'telefonlarımızla'.
Sesini duymak yetmiyorsa şayet, 1saat kafi geliyor yanına varmamıza, 'uçakla'.
Sol kolumuz mu kırıldı, hiç üzülmeyelim.'Röntgen' ile nerede ne kadar çatlak ve kırık var tesbit ederiz.

Aslına bakarsanız bunların kulağa hoş gelen şeyler olduğunu bilirsiniz.
500 Sene önce Leningrad'daki akrabama İstanbul'dan 'Selam' göndermem belki 5 ayı bulurdu ama o akrabama '1,5 saat sonra yanındayım' diyebilecek bir cihazın olması ve benim 1,5 saat sonra orada olmamı o akrabama söylemem, onun bana 'hadi ordan be!' demesine sebep olurdu.Katırla 4-5 ay, Demir Kanatlarla sadece 1,5 saat!Fazla değil sadece 60 yıl önce yaşamış bir adama gidip:

Arkadaş, kendi sesini ve görüntünü bir gün sudaki yansımanı ve ses yankısını duyar ve görür gibi izleyeceksin deseydim, 'Tanrı aşkına ne saçmalıyorsun sen?' derdi.

Fakat şu an bunun gerçek olduğunu gerek tv gerekse video kameralarımızdan da görebiliyoruz.

Meseleye geri dönecek olursam, bizi 1000km uzaktaki arkadaşımızla tek tuşla buluşturan teknoloji harikaları telefonların yaydığı radyasyonun, Röntgen çeken bir adamın belli bir süre sonra parmağının işlevini yitirip kopmasının ve çok uzaktaki akrabamıza kısa sürede varmamızı sağlayan uçakların, otomobillerin ve daha nicelerinin yaydığı pis dumanlara ve çevre kirliliğine ne demeli?

Şimdi durup yargılıyorum, teknoloji beni arkadaşımla buluşturduğu için mi yoksa bunu yaparken bana zarar verdiği için mi faydalıdır?
Bu ancak, herkese en doğru davranma biçimini anlatan fakat kendi tam tersini yapan bir adama benzetilebilir.

O adam anlatmış olduğu güzelliklerle çevresine yarar mı sağlıyor yoksa sergilediği yanlışlıklarla çevresine kötü örnek olup zarar mı veriyor?

Bunu düşünmek lazım...

~Тро́ице-Се́ргиева Ла́вра~
-~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~-
~(Русская Православная Церковь)~

9945 Mesaj
10 Mayıs 2008; 16:58:44 

Ameller niyetlere göredir, niyetler de amellere göredir.
Araç mı amaç mı? Bu, teknolojiyi kullanan kişiye göre değişiklik arz eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 10 Mayıs 2008; 16:57:53 >

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

4860 Mesaj
10 Mayıs 2008; 17:00:51 

Bence sorun teknolojide değil, aşırı para kazanma hırsıdır.
Eğer fabrikaların hepsi bacalarını filitrelese, bütün otomobiller egzoz emisyon değerlerini gerekli normlara düşürse, köylüler eğitilse ve bilinçsiz ekim ya da tarım alanı açmak için orman katliamlarının önüne geçilse, cep telefonları sadece iletişim görevi görse(süs ya da karizma aracı değil)...
Bunlar bir anda aklıma gelenler.

Kısaca teknoloji tüketim çılgınlığına değil de fonksiyonelliğe ve ya gerekliliğe hizmet etse kesinlikle yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

dıgıdık dıgıdık dıgıdık iihühühü

2283 Mesaj
10 Mayıs 2008; 17:06:31 

Bence kesinlikle zararlıdır. Yararlı yanlarıda var, ancak zararları ağır basıyor. Bilgisayar, televizyon gibi şeyler tamamen insanları uyutmaya yarıyorlar. Ne amaçla kullanırsan kullan, ikiside olmasa hayat çok daha güzel olurdu. Ben kendimde şahsen bilgisayarın başından kalkamıyorum ve buna lanet ediyorum. Televizyon ve bilgisayar olmasa çok daha iyi olurdu. Ayrıca birde cep telefonu illeti var, ben kullanmıyorum cep telefonu bana göre tamamen saçmalıktan ibaret bir icat. Aynı şekilde cep telefonuda insanların sokağa para saçmasını sağlayan en güzel şey. Teknolojinin yararlarıda var ancak dediğim gibi zararları daha ağır basıyor. Keşke teknolojinin ürünü olan çoğu şey hiç olmasaydı. Yanlızca bilgisayar ve televizyondan değil şikayetim, en bariz olanlar onlar oldukları için yazdım.

-Öldürecek ve uğruna ölünecek bir şey yok.-
John Lennon

14 Mesaj
10 Mayıs 2008; 17:11:36 

Gittikçe daha durağan bir yaşama ve kilolu bir toplum olmaya etkisi olduğu gerçek.

Anneler günü kutlu olsun !

5113 Mesaj
10 Mayıs 2008; 17:16:43 

teknoloji bireylerın cıkarlarını dusunerek dunyayı kırletmesı gıbı bu kırlılıgın onlenmesı ıcınde kullanılabılır.bu kadar kırlılık yapan her seyın mutlaka dogaya zararını azaltıcak yontemlerde var.zaten gerı kalan az kısmıda doga kendı kendıne yok edebılır.tabi her ulke kendı menfaitini dusundugu ıcın kımsenın bu durumun zararlarını dusunmeye nıyetı yok.ben insan hayatının sonunun dunyanın yasanmaz oldugu zaman gelcegını dusunuyorm.

290 Mesaj
10 Mayıs 2008; 17:20:52 

quote:

Orjinalden alıntı: Ömer

Ameller niyetlere göredir, niyetler de amellere göredir.
Araç mı amaç mı? Bu, teknolojiyi kullanan kişiye göre değişiklik arz eder.

@Ömer bey benim niyetim telefonla konuşmak, radyasyona mağruz kalmak değil.

Bu bir ''bıçak'' örneği ise dediğiniz doğru fakat ben gündelik hayatta kullandıklarımızdan bahsediyorum.Mikrodalga fırın gibi...

2550 Mesaj
10 Mayıs 2008; 17:24:34 

Elbette zararlı yönleri var.Ama birazda kişisel tercih meselesi.

Sağlık bir şekilde 6 ay gibi bir sürede katırla gitmek mi? Yoksa radyosyana mağruz kalarak 1,5 ayda gitmek mi?

Bu tercihi yapanlara göre ya zararlıdır ya da faydalıdır.

Üç yıl yatılı olarak okumuş olduğun lisenin kapısının önünde sigara içen yetişkin bir adam olarak kendilerini sokağa fırlatan öğrencilere hayretle bakıyorsun. Bunlar çocuk yahu, diye düşünüyorsun içinden. Oysa lise dediğinde, kendini hep sabah soğuk suyla tıraş olurken anımsıyorsun. Erkekliğe adım attığın yıllar olduğu için kendini hep büyük düşünmüşsün. Oysa düşlerinin dehlizlerinde umutsuzca çıkış aradığın o bina bile ne kadar küçükmüş.

2806 Mesaj
10 Mayıs 2008; 17:44:48 

Bir araba bile üretilirken kaza anında sürücü ya da yolcu için riski en aza indirgemeye çalışıyorlar. Çünkü biliyorlar ki tamamen yok edemeyecekler. Onun için kaza anında %90'lara bile varmayan zararsız bir araç üretmeye çalışıyorlar. Bu durumda şöyle bir soru sorulabilir: Madem tamamen yok edemiyorsun neden 240 km/h giden bir araç yapıyorsun? Teknolojileri para için kullandıkları açık. Çünkü tamamen yok edilemeyen bir riske ulaşıncaya kadar, riski olabilecek en aza indirip satalım zamanla o teknolojiyede ulaşırız mantığı var gibi

))) Kablosuz İmza Teknolojisi (((
[50]Yerleşik yerel geri döngü http sunucusunun çıkardığı seçilmiş akışlı dosya...
Nick - Avatar - İmza uyumu

511 Mesaj
10 Mayıs 2008; 18:20:28 

Herşeyin bir bedeli var şu hayatta malesef...

Ama bilgisayara bağımlı bir adam oldum bende. Bilgisayar benim elim kolum gibi oldu.

Kız arkadaşımla msn de konuşmaktan bıkmıştım zamanındada, telefonların radyasoyondan ziyade insan ilişkilerine etkileri var...

Teknoloji psikolojimizide bozuyor bence... Ama artık çok daha ileri bir boyuta geçiliyor. Ve geleceğin hastalığının gen bozukluğu ve kanser olacağını düşünüyorum şu sıralar... Sonumuz hayrolsun...

Bizi sevenleri üzmeyelim baba... ||
Metin OKTAY

3075 Mesaj
10 Mayıs 2008; 18:20:38 

quote:

Orjinalden alıntı: Kulak Misafiri

Bir araba bile üretilirken kaza anında sürücü ya da yolcu için riski en aza indirgemeye çalışıyorlar. Çünkü biliyorlar ki tamamen yok edemeyecekler. Onun için kaza anında %90'lara bile varmayan zararsız bir araç üretmeye çalışıyorlar. Bu durumda şöyle bir soru sorulabilir: Madem tamamen yok edemiyorsun neden 240 km/h giden bir araç yapıyorsun? Teknolojileri para için kullandıkları açık. Çünkü tamamen yok edilemeyen bir riske ulaşıncaya kadar, riski olabilecek en aza indirip satalım zamanla o teknolojiyede ulaşırız mantığı var gibi

Çok güzel bir örnek vermişsiniz.
Tebrik ederim..
Bir yere çabuk ulaşmak istiyorlar bu amaçları ve yapabilecekleri bir araçları var.

http://erbilsilik.wordpress.com

6588 Mesaj
10 Mayıs 2008; 18:23:54 

CCCP;

böyle bir konu açabileceğinizi tahmin edemezdim ...

Zamanını dolu işlere harcamazsan, boş işler zamanını harcar. (deep)

1230 Mesaj
10 Mayıs 2008; 19:46:20 

Bir şeyi belirtmek istedim,cep telefonunuz şu an bakmakta olduğunuz bir uhf/vhf alıcı ve vericiden,fm vericilerden hatta şu an bakmakta olduğunuz monitörden daha az radyasyon yayarlar.Baz istasyonları hakkındaki sizin gerçek sandıklarınız bazılarının coca-cola hakkında sandıkları gibidir.Hani şu bir sürü zincir e-mail saçmalıklarından.Sorunuza gelince evet herşeyin bir bedeli var,teknolojinin bedelide hasta toplumlar.

Mutluluk;Oğlumun,babacım seni çoook özledim diyebilmesidir...

1230 Mesaj
10 Mayıs 2008; 19:55:59 

Bakıyorumda herkes bilgisayarının başında,internette,teknolojiden şikayetci.Garip milletiz vesselam.

Mutluluk;Oğlumun,babacım seni çoook özledim diyebilmesidir...

4588 Mesaj
10 Mayıs 2008; 20:04:35 

Tıpkı silah gibidir teknoloji. Kullanmasını bilirsen kendini korursun, kullanmasını bilmezsen kendini vurursun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 10 Mayıs 2008; 21:49:17 >

3075 Mesaj
10 Mayıs 2008; 20:48:25 

quote:

Orjinalden alıntı: El-Cezeri

Tıpkı silah gibidir teknoloji. Kullanmasını bilirsen kendini korursun, kullanmasını bilmezsen kendini vurursun.

http://erbilsilik.wordpress.com

3784 Mesaj
10 Mayıs 2008; 21:49:24 

Faydasıda zararıda var tabii, Dünya internet sayesinde, Teknoloji sayesinde küçük bir köy gibi oldu. Oturduğumuz yerden Dünyanın bir ucuna gidip görebiliyoruz (En azından resimlerini) İstediğimiz bilgiye anında ulaşabiliyoruz. Tabii bu bizi yeni bilgilere karşı biraz duyarsız yapabiliyor. Zararı ise aşırı internet bağımlılığı diye düşünüyorum

2570 Mesaj
10 Mayıs 2008; 21:53:43 

[font="Microsoft Sans Serif"]
quote:

Doğru söyleyene ne denir? Çok güzel açıklamış arkadaş.

630 Mesaj
11 Mayıs 2008; 10:37:57 

teknolojiyi yerinde kullanırsan ne ala hiçbir zararı yoktur. fakat kötülük için hırs için para için kullanırsan en kötü silahtır..ve bizim milletimiz silah olarak kullanıyor teknolojiyi

MATEMATİK SEVERLER KLUBÜ

SAMSUNG D900+SİLVERCREST 2.1+LOGİTECH X540+SANSUİ VCA-1000 AMPLİ+2 ADET SUNNY HOPARLÖR+HERTZ 30CM SUBWOOFER

290 Mesaj
11 Mayıs 2008; 14:00:24 

quote:

Orjinalden alıntı: Deep Impact

CCCP;

böyle bir konu açabileceğinizi tahmin edemezdim ...

Teşekkür ederim de neden benden beklemiyordunuz anlayamadım?

1113 Mesaj
11 Mayıs 2008; 15:54:50 

quote:

Güzel bi benzetme olmuş.

SHOGUN

987 Mesaj
11 Mayıs 2008; 19:53:53 

Zararlarına nazaran, faydaları daha ağır basıyor.

Faydalıdır diyelim öyle olsun.

/--Red Kit--\
--------------

Dyin's too good for 'em!

2296 Mesaj
13 Mayıs 2008; 0:31:09 

Zararı devede kulak...
Soğan keserken de parmağımızı kestiğimiz oluyor.

Nuh Baba

-------------------
Zaman hep aynıdır, Geçen Biziz...

2296 Mesaj
13 Mayıs 2008; 0:33:10 

"Her yıl at-eşek tepmesinden ölenler, uçak kazlarında ölenlerden daha çok" diyor ya reklamlar...

Nuh Baba

-------------------
Zaman hep aynıdır, Geçen Biziz...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Mayıs 2008; 1:41:09 

quote:

Orjinalden alıntı: TANER is the best

Gittikçe daha durağan bir yaşama ve kilolu bir toplum olmaya etkisi olduğu gerçek.

Teknoloji Ve Obeziteyi Karıştırdın Heralde.?

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Mayıs 2008; 1:44:34 

Hep eski çağlarda yaşamak isterdim Tabi kötü yanlarıda var ama doğa ile iç içe olmak hepsine bedel.

490 Mesaj
13 Mayıs 2008; 9:54:11 

Teknolojiden kastınız sanayi devrimi ile başlayan süreçte meydana gelen teknoloji olaylar mı? Sadece onlar olsa da bugün teknolojinin getirdiği ayrıcalıklarla bilimin her dalında bilgi sahibi olabiliyoruz. Kendi kabuğumuzu kırıp dış dünyayı farkedebiliyoruz. Tamam teknolojinin getirdiği bazı araçlar bizi bu dış dünyayı farkedebilmede etkisiz kılıyor ancak burada iş kişisel tercihlere kalıyor. Bugün teknoloji sayesinde salgın hastalıkların önüne geçilebiliyor, acil müdahale mümkün kılınıyor, düzenli nüfus artışı sağlanabiliyor, diğer yandan dünyamız hakkında bilgi toplanabiliyor ya da en özellerinden yaşadığımız anılar bazı araçlar vasıtasıyla ölümsüzleştirilebiliyor. Ama sadece bunlar değil ki teknoloji... Ateşin bulunması, takvimin bulunması, yazının bulunmasından tutunda ampulun bulunmasına kadar her şey yine teknoloji kavramı sınırları altında yer alır. Bugün kendi yaktığı ateşin içine düşüp yanan insan teknoloji zararlı diyorsa ona bir şey diyemem artık...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi __MuLKiYeLi__ -- 13 Mayıs 2008; 10:37:45 >

Tanzimat dönemi tarihi ne dramatik, ne grotesk, ne de mutantan bir tarihtir, kelimenin tam anlamıyla bir trajedidir. Trajik bir çözülmezliğin içten içe, ağır ağır kaynamasıyla tarihin ilerlediği bir zamandır. Bir toplumun kurumlarıyla, gelenekleriyle, devlet adamlarıyla kaçınılmaz bir yazgıya doğru ilerlediği, karanlığın ve gafletin yanında fazilet ve aydınlığın ortaya çıktığı, çöküşle ilerleyişin boğuştuğu, "OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN EN UZUN ASRI"dır!

İLBER ORTAYLI, İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, Sf:31

Eski Rumuz: __MuLKiYeLi__

811 Mesaj
13 Mayıs 2008; 10:37:25 

Bana göre yararları zararlarından çok fazla.

2213 Mesaj
14 Mayıs 2008; 13:17:04 

Her nimetin bir külfeti vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sse -- 14 Mayıs 2008; 13:17:04 >

Kul´a bela gelmez, Hak yazmadıkça.Hak bela yazmaz, kul azmadıkça.
Körler duyduklarını gerçek sanır,sağırlar gördüklerini,aptallarsa kendi bildiklerini

1393 Mesaj
14 Mayıs 2008; 13:48:38 

Teknoloji devriminden önceki hayat standartlarını ve ortalama ömrü dikkate almadan "zarar" kelimesini kullanmak pek de mantıklı olmaz diye düşünüyorum.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Güncel » Teknoloji; Faydalı mıdır, Zararlı mı?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.297