Şimdi Ara

## İstanbul İşemlemcisi AMD'nin Resmi Yol Haritasında ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.909
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## İstanbul İşemlemcisi AMD'nin Resmi Yol Haritasında ##

## İstanbul İşemlemcisi AMD'nin Resmi Yol Haritasında ##

AMD'nin İstanbul işlemcisi ile ilgili detayları daha önceki haberlerimizde sizler ile paylaşmıştık. Intel'in Dunington kod adlı ve 6 çekirdekli sunucu işlemcilerine yanıt olarak hazırlanması beklenen doğal çekirdek tasarımına sahip olan 6 çekirdekli İstanbul işlemcisinin gelecek yılın ikinci yarısında anons edileceğini ifade etmiştik. AMD'nin özellikle sunucu tabanlı ve profesyonel kullanıma dönük olarak hazırlayacağı işlemcilerini ve bu işlemcilerin güç vereceği yeni nesil platformlarına yönelik olarak resmi dökümanlar da görünmeye başladı. Tabloda ilk dikkat çeken detay ise AMD'nin isimlendirme politikası. Zira Formula 1'de şu an klasman lideri olan Ferrari'nin teknoloji tedarikçisi ve doğal olarak en önemli sponsorlarından biri olan AMD'nin işlemci ve platfomları için de daha çok Formula 1 yarışlarının yapıldığı şehir isimlerini seçmesi dikkatli bakışlardan kaçmıyor. Sunucu platformunda özellikle gelecek yıldan itibaren kullanıma sunulacak tüm yeni işlemcilerin 45nm üretim teknolojisi ile üretilmesi beklenirken paylaşımlı L3 bellek kapasitesinin de 6MB'a çıkarıldığına tanık olmaktayız. Ayrıca 6 çekirdekli işlemciler için doğal çekirdek tasarımı söz konusu iken 12 çekirdekli modellerin monolitik tasarım yerine Intel'in mevcut çözümlerine benzer şekilde çift işlemci zarının tek çatı altında buluşması ile hazırlanacağını söyleyebilmek mümkün. Ek olarak Maranello platformu ile birlikte DDR3 kullanımına geçeceği gözlemlenen AMD'nin sunucu platfomlarında kendi tasarımı olan yeni nesil yonga setlerini kullanması ise 2010 yılını bulacak gibi görünüyor. Bahsi geçen tarihe kadar ise Nvidia/broadcom çözümleri AMD'nin yeni nesil işlemcilerine eşlik etmeye devam edecek.

"AMD'nin 6 çekirdekli İstanbul işlemcisi 2009'da geliyor" haberi için;
    http://forum.donanimhaber.com/m_23098864/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 9 Mayıs 2008; 15:07:58 >

• Gelsin ilk ben alacam
  • Sadece adının İstanbul olmasından dolayı bile iyi bir pazarlama çalışması ile birleşirse Türkiye gibi satın almada "duygusallığın" da öne çıkabildiği bir ülkede önemli satış rakamlarına ulaşabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 9 Mayıs 2008; 15:17:42 >
  • Kod adını böyle koysunlar Cache'lerin hepsi bozuk olsun yine alınır
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • mayıs sonunda bile olmadıımıza göre 2009 haziran 01 çıkması muhtemel sürecin başlangıç tarihi sayılır....

en yakın tarihi gün sayısı ile katetmemiz gerekirse "386" gün var

1000usd olsa günde 2,59usd lik biriktirme ile 400usd olsa 1,04usd ile alırıs bu işlemciyi

tahminim AMD bu süre içinde hızlı adaptasyonla 32nm ye bile geçer
  • ii reklamla turkıye ıstanbul ıslemcılerle dolar mıllıyetcı bı halkımız var ıstanbul ıcın ozel uretım dıe bı sur pıyasaya kapıs kapıs gıder
  • bu adamlar cidden f1 pistlerini kullaniyor Allah tan istanbul park koymamislar
  • AMD için en hayırlısı.

Ama bunlar Server olarak mı gelecek bu işlemciler? Masaüstü olarak gelmeyecek miydi ?
  • amd için güel bir sonuc cıkar umarım hayırlısı diyelim
  • quote:

Orjinalden alıntı: scaniaperest

AMD için en hayırlısı.

Ama bunlar Server olarak mı gelecek bu işlemciler? Masaüstü olarak gelmeyecek miydi ?

server
  • SHANGHAİler AM2+ olmayacak mı? 45 nm 6mbcache ve 3.ghz civarında beni cezbediyordu...
  • cHT3 negibi yenilikler getiriyor?
    Barcelona 3xHT1 ile haberlerşirken Shangai de haberleşme cHT3 e geçiyor ve 2010 da da Magny-Cpurs ile beraber 4xHT3 e geçiliyor ki Amd de Ht nin Inteldeki Fsb nin karşılığı olduğunu da düşünerek İşlemcilerin 128 bit olrak çıkma ihtimali olabilir diye düşünüyorum.
  • istanbul işlemcileri 12 çekirdek olmayacakmıydı ben mi yanlış hatırlıyorum, ayrıca chipsette nVidia ne alaka?
  • keske desktop pc ler içinde bir işlemci çıkarsa bu şekilde
    Mesele Tekirdag
  • Kötü olsa bile alasım geldi, tahrik ediyorlar bizi
  • Arkadaşlar herşey güzelde dikkatimi şu çekti. Bu işlemciler Desktop/pc işlemcisi değiller

Keşke olsaydılar...

Ancak şunu söylemek lazım Amd bir patlama hazırlığı içinde umarım bize zarardan çok yarar getirir.Ya tam füzyon olacak ya da biz olacaz.

AMD sıkı geliyor gibi...
  • bırakın istanbulu ws'leride biraz deneb ve propus bilgileri görelim yahu.

Şimdi millet bana vatan haini falan diomuş.
  • güzel performanslı olursa neden olmasın özel bir işlemçi
  • İstanbul isminin verilmesi çok hoş gerçekten...
    Maranello pşatformuda insanı kışkırtmıyor değil...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Speed-Step

Kod adını böyle koysunlar Cache'lerin hepsi bozuk olsun yine alınır

Gonya goysunlar adını ben konyada çekirdeksiz bile olsa alınacağını umuyorum
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.