- x
bulaşık makinası deterjanları(pril,calgon vs)deneyimleriniz
952 Cevap121929 Görüntüleme16 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

648 Mesaj
9 Mayıs 2008; 0:40:32 

arkadaşlar simens 2 programlı makina ve 2 kutuda pril 7 aldık.deneyimlerime göre kurumuş lekelerde pril hiçbir işe yaramıyor.camlarda çizilmeler yok..
sizde deneyimlerinizi paylaşabilirmisiniz

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

6677 Mesaj
10 Mayıs 2008; 11:00:45 

Mavi ajan bu konuyu tam iki yıl önce İTÜ kimya fakültesinde prof. olan bir bayan akrabama sordum...Çok bulaşık deterjanı var...Çok uygun fiyatlar var. Hangisini kullanalım şaşırıyoruz ?...Dedim...Bana dedigi şu.." ((( . Markalara aldanma içlerindeki asıl temizligi yapan aktif madde ve dolgu maddeleri var...Piyasadaki her markadan ögrenciler toplayıp getirdiler. Tek tek tahlil yaptık. Formül olarak en dogru eksiksiz olanı Calgonit ben evimde bunu kullanıyorum...İnsanlar sadece fiyatına bakıp alıyorlar oysa her marka ürünündeki aktif madde oranıyla istedigi gibi oynuyor...)))" .Dedi...Bende bunu duyduktan sonra çok daha ucuz bile olsa başka markaları almıyorum...Sadece ve sadece C kullanıyorum...En pahalı olanı yine bu marka....Reklam gibi oldu ama bu yazdıgım tamamen gerçek yaşanmış bir olay....karar ve tercih sizin....Piyasada başka markalarda satılsın....Fiyatta rekabet olsun..Tek markaya kalırsak yandık....5 kuruşluk malı 50 kuruşa alırız....Bu yazdıgım bu forumdaki arkadaşlarıma özel bilgi....Saygılarımla....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 1 Ekim 2010; 10:43:57 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

12073 Mesaj
11 Mayıs 2008; 4:31:13 

Bulaşık makinesi deterjanlarını özetlersek:

-Firmalara genel baktığımızda Calgonit ve Pril'den şaşılmamalı.İkisi de Alman firma(Benckiser-Henkel)Pril'i ucuza almak isterseniz Bim'de satılan Bind Activit parlatıcı da Henkel'in ürünü.

-Tuz bulaşık makinesi için önemli.Çünkü kireç barındırmaması ve reçinenin sağlam kalması lazım.Ondan en güzel tuz Calgonit.

-Parlatıcı başa bela bir ürün.Eğer bulaşıkların kuruluğundan memnunsanız ve bardaklarda kurumuş su damlaları kalmıyorsa parlatıcı kullanmayın.Yani parlatıcının asıl amacı suyun bulaşıklardan akıp gitmesini sağlamak.Bu işlem de son durulama suyunda yapıldığından parlatıcı bulaşıklardan sadece uçarak gidiyor.Ondan sağlığa da zararlı.Makinenin kurutma performansında birebir etkilidir.Bana sorarsanız bulaşık makinenizi biter bitmez kapağını açacak şekilde çalıştırın ve parlatıcı kullanmayın.Program biter bitmez makinenin kapısını açmak kurutmada büyük başarı sağlıyor.Benim makinenin hızlı programında kurutma yok,ama kapıyı açınca hemen kuruyor bulaşıklar.Kısacası kurumama ve su damlası şikayeti olmadığı sürece parlatıcı kullanmayın veya ayarını kısın.

-Deterjanda da 3 çeşit var.Toz-sıvı ve tablet.

Sıvı deterjan çay artıklarını temizlemede inanılmaz başarısız.Çünkü oksijen bazlı ağartıcı yok.Geçen gün evimize gelen Calgonit yetkilisi bayan da bunu itiraf etti.

Toz deterjan ideal ama bunda da doğru dozajı tutturma problemi var, bir de bazıları gerçekten çiziyor bulaşıkları.(suda iyi çözülemeyenler)

Tablet deterjan ise en pratiği.Eğer tablet deterjanı doğru saklarsanız ve hazne kuruyken koyarsanız erimeme problemi de olmayacaktır.Tabletin de birçok türü var.Klasik olanlar tuz ve parlatıcı ile kullanılıyor.Bir de kombine olanlar var.Evimize gelen Calgonit yetkilisi Quantum ürününü şiddetle önerdi.Bunun patentine sahip olduklarını söyledi.Bence de Pril 7'si 1 arada ve Calgonit hepsi bir arada en iyi sonucu veren tabletler.Pril'i makine alan arkadaşıma hediye aldım bulaşıklar pırıl pırıl çıkıyor.Bendeki Calgonit hepsi bir arada tablet ise kurutmada sınıfta kaldı.Parlatıcıyı az da olsa eklemek gerekiyor.Suyunuz aşırı kireçli değilse tuz koymak gerekmiyor.

Eve Calgonit yetkilisini çağırmamdaki sebep bardakların bir kısmında olan korozyondu.Bunun sebebi de şimdiki bardaklarda plastik esaslı malzeme kullanılmasıymış.Bir de bardakların fırınlanma derecesi de çok önemliymiş.Makinedeki yüksek ısıyla bozuluyormuş kimyevi yapısı.Yani makinenizde ve deterjanınızda problem yok dedi.Bence haklı da,çünkü bardaklarımızın bir kısmı pırıl pırıl,bir kısmı ise rezil durumda.Makine de 2-3 günde bir çalıştığına göre bardaklar dayanamıyor yüksek ısıya.Çizilme problemim ise yok,ama toz deterjan kullandığımda oluyordu.

Tavsiyem ya tuz-deterjan kutunuz boşken bu kombine tabletlerden kullanın, ya da su sertliğinizi doğru ölçerek tuz-parlatıcı ayarı yapın ve makineyi öyle kullanın.Calgonit yetkilisi hanım tuzu hangi rakamda ayarladıysak parlatıyı da o oranda ayarlamamız gerektiğini teyit etti.Makinenizde fabrika çıkış ayarı yüksek olan değerleri mutlaka kısın.Çünkü ithal makineler (mesela Bosch)suyu anormal kireçli olan Avrupa ülkelerine göre ayarlanıyormuş.Türkiye (özellikle İstanbul'un)suları ise o kadar kireçli değil.Hatta Arçelik yetkilileri Anadolu yakasında oturanlara tuz koydurmuyormuş.Fzla yumuşak su da korozyona sebep oluyor.

Uzun oldu biraz ama deteylı bilgi vermek gerekirse durum böyle.

Ben de piyasaya yeni çıkan Bingo ve Bind Activit'in Almanya'dan ithal tabletini çok merak ediyorum.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Mayıs 2008; 4:40:30 

bizde yaklaşık 20 senedir bulaşık makinesi kullnaıyoruz,ilk profilonun ithal ettigi 8 kişilik tezgah üstü olanı kullanıdk , ve klasik profilo kazıgını yüyünce ithal olan bir amerikan malı aldık 10 senedir onu kullanıyoruz,tuzu 1 sene kullanıyor makine,parlatıcı konusunu babamda araştırdı,arçelik,vestel,siemens fabrikalarına(merkez servis)kadar aradı ve tam detaylı cevap veemediler,babamın ısrarlı soruları karşoısında parlatıcı kullanmayın dediler çünkü kanser yapma riski var son durula suyunda kaldıgı için,yada kullanmadan önce iyice herşeyi durulayın,

deterjanda ise calgoniti hiç begenmedik özellikle bulaşık makinesi temizleme deterjanı hiç işe yaramayında direk prile geçtik devamlı onu kullanıyoruz süper memnunuz

313 Mesaj
11 Mayıs 2008; 13:38:11 

Bence en iyi deterjan Calgonit.Pril de kullandık fakat hiç memnun kalmadık.Bi ara Migros jel deterjan almıştım o da iyi sonuç vermedi.Calgonit'ten şaşmam.

1391 Mesaj
9 Haziran 2008; 11:19:33 

quote:

Orjinalden alıntı: candogan62

Bulaşık makinesi deterjanlarını özetlersek:

-Firmalara genel baktığımızda Calgonit ve Pril'den şaşılmamalı.İkisi de Alman firma(Benckiser-Henkel)Pril'i ucuza almak isterseniz Bim'de satılan Bind Activit parlatıcı da Henkel'in ürünü.

-Tuz bulaşık makinesi için önemli.Çünkü kireç barındırmaması ve reçinenin sağlam kalması lazım.Ondan en güzel tuz Calgonit.

-Parlatıcı başa bela bir ürün.Eğer bulaşıkların kuruluğundan memnunsanız ve bardaklarda kurumuş su damlaları kalmıyorsa parlatıcı kullanmayın.Yani parlatıcının asıl amacı suyun bulaşıklardan akıp gitmesini sağlamak.Bu işlem de son durulama suyunda yapıldığından parlatıcı bulaşıklardan sadece uçarak gidiyor.Ondan sağlığa da zararlı.Makinenin kurutma performansında birebir etkilidir.Bana sorarsanız bulaşık makinenizi biter bitmez kapağını açacak şekilde çalıştırın ve parlatıcı kullanmayın.Program biter bitmez makinenin kapısını açmak kurutmada büyük başarı sağlıyor.Benim makinenin hızlı programında kurutma yok,ama kapıyı açınca hemen kuruyor bulaşıklar.Kısacası kurumama ve su damlası şikayeti olmadığı sürece parlatıcı kullanmayın veya ayarını kısın.

-Deterjanda da 3 çeşit var.Toz-sıvı ve tablet.

Sıvı deterjan çay artıklarını temizlemede inanılmaz başarısız.Çünkü oksijen bazlı ağartıcı yok.Geçen gün evimize gelen Calgonit yetkilisi bayan da bunu itiraf etti.

Toz deterjan ideal ama bunda da doğru dozajı tutturma problemi var, bir de bazıları gerçekten çiziyor bulaşıkları.(suda iyi çözülemeyenler)

Tablet deterjan ise en pratiği.Eğer tablet deterjanı doğru saklarsanız ve hazne kuruyken koyarsanız erimeme problemi de olmayacaktır.Tabletin de birçok türü var.Klasik olanlar tuz ve parlatıcı ile kullanılıyor.Bir de kombine olanlar var.Evimize gelen Calgonit yetkilisi Quantum ürününü şiddetle önerdi.Bunun patentine sahip olduklarını söyledi.Bence de Pril 7'si 1 arada ve Calgonit hepsi bir arada en iyi sonucu veren tabletler.Pril'i makine alan arkadaşıma hediye aldım bulaşıklar pırıl pırıl çıkıyor.Bendeki Calgonit hepsi bir arada tablet ise kurutmada sınıfta kaldı.Parlatıcıyı az da olsa eklemek gerekiyor.Suyunuz aşırı kireçli değilse tuz koymak gerekmiyor.

Eve Calgonit yetkilisini çağırmamdaki sebep bardakların bir kısmında olan korozyondu.Bunun sebebi de şimdiki bardaklarda plastik esaslı malzeme kullanılmasıymış.Bir de bardakların fırınlanma derecesi de çok önemliymiş.Makinedeki yüksek ısıyla bozuluyormuş kimyevi yapısı.Yani makinenizde ve deterjanınızda problem yok dedi.Bence haklı da,çünkü bardaklarımızın bir kısmı pırıl pırıl,bir kısmı ise rezil durumda.Makine de 2-3 günde bir çalıştığına göre bardaklar dayanamıyor yüksek ısıya.Çizilme problemim ise yok,ama toz deterjan kullandığımda oluyordu.

Tavsiyem ya tuz-deterjan kutunuz boşken bu kombine tabletlerden kullanın, ya da su sertliğinizi doğru ölçerek tuz-parlatıcı ayarı yapın ve makineyi öyle kullanın.Calgonit yetkilisi hanım tuzu hangi rakamda ayarladıysak parlatıyı da o oranda ayarlamamız gerektiğini teyit etti.Makinenizde fabrika çıkış ayarı yüksek olan değerleri mutlaka kısın.Çünkü ithal makineler (mesela Bosch)suyu anormal kireçli olan Avrupa ülkelerine göre ayarlanıyormuş.Türkiye (özellikle İstanbul'un)suları ise o kadar kireçli değil.Hatta Arçelik yetkilileri Anadolu yakasında oturanlara tuz koydurmuyormuş.Fzla yumuşak su da korozyona sebep oluyor.

Uzun oldu biraz ama deteylı bilgi vermek gerekirse durum böyle.

Ben de piyasaya yeni çıkan Bingo ve Bind Activit'in Almanya'dan ithal tabletini çok merak ediyorum.

Arçelik servisinin tuz kullanımını önermediği doğru. Önce ben de şaşırdım, ama sonra, "bir bildikleri vardır dedim." Demek sebep buymuş. Candoğan Bey'in açıklamaları birçok konuda bizi aydınlatıyor. Sağ olun var olun!

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

313 Mesaj
9 Haziran 2008; 11:29:29 

Ben kesinlikle parlatıcı kullanılmaması taraftarıyım.Çünkü kimyasal bir madde ve son durulama suyuna alınıyor.Bir iki damla olsa dahi zararlı.Onun yerine beyaz elma sirkesi koyun.Ben öyle yaptım.Parlatıcı ayarını da en yüksek ayara getirdim.Üstelik hiç sirke kokusu da yok.Sonuç mükemmel parlatıcı kadar etkili.Hem de makine dezenfekte oluyor böylece.Hem paranız boşuna gitmesin hem de sağlığınız bozulmasın.

16047 Mesaj
9 Haziran 2008; 11:51:27 

valla bişz eskiden pril kullanıyoduk bütün bardaklar kumlanmış gibi ols,du

son 3 senedir calgonitden şaşmıyoruz gayet iyi

çizilme vs hiçbişey yok

şuan quantum alıyorum

ama toz olanından bi artısını göremedik

tek avantahı parlatıcı vs uğraşmıyosun

tertemiz kullanıyorsun

2007 Hyundai Getz 1.4 DOHC 4AB AC ABS SR OTM.

GIGABYTE EP45-DS3L // INTEL E8500 // KINGSTON HYPERX 4*2GB 800Mhz DDR2 // HIS ICEQ4 HD4850
SANDISK EXTREEM SSD 120GB // WD 3.5" 2TB CAVIAR GREEN SATA 3.0 // CM RC690 600W // SAMSUNG SH-S223 SATA DVD-RW
HP 2207H LCD // SUPERONLINE 20MBIT FIBER INTERNET // POWERCOM 625AP UPS

313 Mesaj
11 Haziran 2008; 18:39:54 

Bir kaç ay önce Calgonit toz almıştık.Yanında hediye olarak tablet vermişlerdi, tablet deterjan aşırı köpürme yaptı.Test etmek için bir bardak suda erittim aşırı köpük yapıyor.

Uzaklaştırılmış
11 Haziran 2008; 21:53:50 

Pril ürünleri süper

Uzaklaştırılmış
12 Haziran 2008; 0:01:56 

quote:

Orjinalden alıntı: Aganta Burina

Pril ürünleri süper

59 Mesaj
12 Haziran 2008; 0:19:10 

En iyisi pril yani tabi o kadar reklamlarda goruldugu kadar etkılı olmasalarda.İçlerinde en iyisi pril

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Email Atmak İçinTıklayınız

284 Mesaj
12 Haziran 2008; 11:15:30 

bingonun deterjanlarını kullanan var mı?bingonun 8 i bir arada tabletini nasıl acaba?bim de bind matic tablet var almanyadan ithalmiş fiyatı da gayet iyi 50 tablet 7,5 lira onu da merak ediyorum.

10 Mesaj
5 Nisan 2009; 12:31:06 

çok merak ettim acaba makinede normal deterjan (elde yıkama için olan) kullanan varmı ?? yıllarca kullandık okurkenaklıma geldi hem daha az kanserojen miş gibi geldi bana ? javascript:void(AddText(' '))

1588 Mesaj
5 Nisan 2009; 14:14:03 

ben pril 7 kullanıyorum kampanyaları olursa kaçırılmamalı bence. Calgonitinde carrefourda kampanyası vardı ondan da aldım hepsini bir kutuda karıştırdım :) ama genelde pril 7 den oldukça memnunum tavsiye ederim. pril 7 de kireç önleme de varmış fakat yinede makinenin tuzunu ihmal etmemek gerekir diye düşünüyorum.
Bir tanıdığımda bingo yu tavsiye etti memnunmuş fakat ben hiç kullanmadım.

695 Mesaj
26 Mayıs 2009; 18:23:59 

Merhaba, Candogan Beyin ve diğer arkadaşların tavsiyesiyle Bosch SMS53M02 EU bulaşık makinesini aldım. 1 aydır kullanılıyor. Deterjan olarak da Calgonit Quantum aldım. Ancak bulaşıkların yıkanması bittiğinde biraz ıslak kalıyor. İstanbul Beşiktaş'ta oturuyorum. Servis kurulum yaparken ayrıca kireç önleyici bir aparat takmış. Parlatıcı ve Tuz için fabrika ayarları duruyor, bu ayarları düşürmem mi gerek?

1102 Mesaj
26 Mayıs 2009; 21:20:06 

Bim de satılan Bind activit tabletler 50 tanesi 9.90 tl gibi bir fiyattan satılıyor. Prilden memnundun denemek için bimden bind aldım 20-25 tablet kullandım çok memnunum prilden farkını göremedim. Deneyin arkadaşlar memnun kalırsınız bence. Korozyon sorunu görmedim şimdilik.

269 Mesaj
29 Temmuz 2009; 14:46:36 

calgonit quantum kullanıyorum oldukça memnunum. sıvı deterjanda denemek istiyorum ama bazı yerlerden sıvı deterjanın iyi olmadığını bulaşıkları matlaştırdığını duydum. bu konunun aslı var mı?

.........

12073 Mesaj
29 Temmuz 2009; 17:36:55 

quote:

Orijinalden alıntı: aLcHeRa

calgonit quantum kullanıyorum oldukça memnunum. sıvı deterjanda denemek istiyorum ama bazı yerlerden sıvı deterjanın iyi olmadığını bulaşıkları matlaştırdığını duydum. bu konunun aslı var mı?

Kesinlikle önermem, içinde ağartıcı olmadığı için çay bardaklarını sarartıyor. Yani ağartıcının çıkardığı lekeleri çıkaramıyor. Quantum, Pril7 ve Bin Activit tabletleri bence en iyileri

2316 Mesaj
31 Temmuz 2009; 23:31:41 

İlk defa bulaşık makinası kullacagım.Franke bulaşık makinası için detrjanı almam gerekir.Yani tuzmu alacagım veya tabletmi?Aydınlatan olursa sevinirim.

1909 Mesaj
1 Ağustos 2009; 2:44:04 

quote:

Calgonite needen en güzel tuz? hiç bir özelliği yok.

her tuz aynıdır. çünkü hepsi yüzde yüze NaCl dir. ben en ucuzunu alırım. hatta en son sefer kalın kaya tuu koydum makineye 1.5 kgsi 1 tl sorunsuz

313 Mesaj
1 Ağustos 2009; 13:30:11 

Viking ürünleri nasıl kullanan var mı acaba?

481 Mesaj
5 Ağustos 2009; 23:05:12 

Bim'de satılan Bind bence çok güzel bir ürün. Tavsiye ederim. Maliyeti çok ucuz olupta reklamlar ve promosyonlarla fiyatları şişirilen markalardan çok daha iyi sonuç veriyor.

1689 Mesaj
6 Ağustos 2009; 1:56:12 

Bind Activit'ten ben de memnun kaldım. Toz deterjanını alıyorum, Henkel üretimi. 750 gramı 2,45 lira idi en son aldığımda

96 Mesaj
6 Ağustos 2009; 3:45:15 

Bir şeye çok şaşırmaktayım, çünkü kimse farkında değil; "Calgonit Quantum" tablet deterjan değil!!! Dışı su görünce eriyor, içinde çoğunlukla toz deterjan var. Başarılı olduğunu söyleyebilirim, ancak kesinlikle Pril de güzel ve kampanyalar ile iyi fiyata satın alınabiliyor. Metallerde çok etkili

Toz deterjanlar da miktarı ayarlayabilme kontrolü elinizde olduğu için güzel, ancak bazen miktarı çok arttırmanız gerekebilir. Ekonomik olayım derken fazla tüketim yüzünden zararlı çıkabiliyorsunuz.

Bind Activit'i denemeyi düşünüyorum.

12073 Mesaj
6 Ağustos 2009; 10:08:20 

Kapsül mü desek

847 Mesaj
6 Ağustos 2009; 16:23:45 

quote:

Orijinalden alıntı: bianca

Merhaba, Candogan Beyin ve diğer arkadaşların tavsiyesiyle Bosch SMS53M02 EU bulaşık makinesini aldım. 1 aydır kullanılıyor. Deterjan olarak da Calgonit Quantum aldım. Ancak bulaşıkların yıkanması bittiğinde biraz ıslak kalıyor. İstanbul Beşiktaş'ta oturuyorum. Servis kurulum yaparken ayrıca kireç önleyici bir aparat takmış. Parlatıcı ve Tuz için fabrika ayarları duruyor, bu ayarları düşürmem mi gerek?

aynı şekilde bizde de bu makine var Q7 ile bulaşıklar su içinde çıkıyor. parlatıcı eklemeyi deneyeceğim ama hiç parlatıcı kullanmak istemiyorum aslında.

• Dell XPS i5-2400 / Asus P8P67-M / Corsair 8GB - 1600 / Asus GTX770 / 120GB Corsair Neutron / Seagate 2TB SSHD / Seasonic X-750 / Monster Power HT 800 / Dell PremierColor U2713H
  • Dell Latitude E6330 / 240GB Samsung 840 Pro / Creative Gigaworks T20 SII / Sennheiser CX200 II / Dell Ultrasharp U2913WM
  • Panasonic TX-P42ST33 / Paradigm Cinema 100CT / Pioneer VSX-921 / Monster Power HTS 1000
  • Sansa Fuze / Ortofon e-Q7
  • '12 BMW 316i F30 Techno+SR

5722 Mesaj
7 Ağustos 2009; 1:21:59 

Profilo bm 2001e bulaşık makinem var , eko tuşu ile yıkama yapıyorum özellikle bardaklarda belli oluyor hep bir ıslaklık söz konusu ne yapabilirim ,Calgonıt Quantum tablet kullanıyorum herhan gibi kir vesaire yok , Sadece çıkanlar ıslak....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Am@deus -- 7 Ağustos 2009; 1:22:20 >

2221 Mesaj
7 Ağustos 2009; 7:57:10 

quote:

Orijinalden alıntı: Am@deus

Profilo bm 2001e bulaşık makinem var , eko tuşu ile yıkama yapıyorum özellikle bardaklarda belli oluyor hep bir ıslaklık söz konusu ne yapabilirim ,Calgonıt Quantum tablet kullanıyorum herhan gibi kir vesaire yok , Sadece çıkanlar ıslak....

bende de ayni makine var. herhalde bsh AAA sinif yakalayabilmek icin biraz cimri davranmis kurutma konusunda. bind activit, calgonit, pril denedim sonuc degismedi. bulasiklar yikandiktan hemen sonra kapagi acinca islaklik daha az oluyor.

12073 Mesaj
7 Ağustos 2009; 10:59:38 

quote:

Orijinalden alıntı: Am@deus

Selamlar, yukarıda arkadaşımızın dediği gibi A sınıfı uğruna kurutmadan biraz çalınmış. Ben kullandığımda kurutmama problemi ile karşılaşmamıştım, ama evimdeki C sınıfı kurutmalı 10 senelik Siemens'in daha iyi kuruttuğunu söyleyebilirim.

Bu problemin çözümü için cihaz bitince kapısını aralamanızı öneririm. Bir de parlatıcı gözüne az miktarda sirke koyarak 1 deneme yıkaması yapabilirsiniz. İyi sonuç alırsanız kullanıma devam edersiniz. Parlatıcı da aynı şekilde meyva asitleri kullanılarak yapılıyor beim bildiğim kadarıyla, tabi kimyasal maddeler de eklenerek. Ben ihtiyaç duymadığım için hiç denemedim ama bu şekilde iyi sonuç alanları biliyorum.

5722 Mesaj
8 Ağustos 2009; 0:13:39 

Cevaplarınız için teşekkür ederim sirke denemesini yapıp sonuçlarını paylaşıcam , iyi akşamlar...

890 Mesaj
11 Ağustos 2009; 14:09:21 

Alıntıdır*, ilginizi çekeceğini düşünüyorum ve yorumlarınızı bekliyorum...

quote:

Birkaç gün önce bana bir mail geldi. Bunu sizinle paylaşmak istedim. Ve bu konu hakkında fikirlerinizi almak. Bu mailde bahsedileni hiç denediniz mi? Ben denemek istiyorum inşaallah.

Mail bu. Aynen kopyaladım. : Kullandigimiz deterjanlarin hem cevre hem de sagligimiz uzerinde son derecede olumsuz etkileri var bilindigi gibi.

Ozellikle yemek yedigimiz kaplarin temizlenmesinde kullanilan
deterjenlarin cok iyi durulansa bile kalinti biraktigi biliniyor uzun
yillar boyunca bu kalintilar gidalarimiza bulasiyor ve bu vasita ile
sindirim sistemimize tasiniyor. Petrol esasli kimyasal maddelerden
olusan ve son derecede guclu olan bu kimyasallar kronik hastaliklarin
tetikleyicisi.
Bu kimyasallar kanalizasyon sistemine karisiyor oradan da nehirlere
gollere ve denizlere . Bu sentetik kimyasallar denizlerde de besin
zincirine bulasarak tekrar sindirim sistemimize donuyor ne yazik ki.

Bir sure once bir deneye basladim ve bulasik makinasinda ARAP SABUNU
kullandim. Daha once doktor tavsiyesi ile cocuklarin biberonlarinin
temizlenmesinde kullanmistim dogal ve zararsiz oldugunu biliyordum
bulasik makinesinde ne sonuc alacagimi merak ettim.

Sonuc harika bulasiklar ter temiz pırıl pırıl oldu .

ARAP SABUNU hem cok daha ucuz hemde cok daha fıtri cevrede sebeb olduğu kirlilik etkisi de cok daha az.
Bulasik makinasinin deterjan gozune dolduracak kadar koyup kapagi
kapatiyorsun ARAP SABUNU macun gibi sicak su ile rahatca eriyor.
Bu deneyden sonra internettende arastirma yaptim pek cok kisi bu
metodu kullaniyormus

PARLATICI BÖLÜMÜNE DE ELMA SİRKESİ KOYUYORUM (ama üzüm sirkesi
değil..özellikle elma sirkesi)...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ciko44 -- 11 Ağustos 2009; 14:10:30 >

103 Mesaj
11 Kasım 2009; 15:47:00 

Bende yeni bulaşık makinesi aldım. Candoğan arkadaşımıza burdan tekrar teşekkür ediyorum...

ciko44'ün yazısı ile ilgili herhangi bir düşüncesi veya deneyimi olan var mı? Yeni makinaya zarar vermek istemem de...

1724 Mesaj
11 Kasım 2009; 16:31:18 

quote:

Orijinalden alıntı: russo2000
Bende yeni bulaşık makinesi aldım. Candoğan arkadaşımıza burdan tekrar teşekkür ediyorum...

ciko44'ün yazısı ile ilgili herhangi bir düşüncesi veya deneyimi olan var mı? Yeni makinaya zarar vermek istemem de...

Mailden alıntı oluşu ve yazım şeklinden direk HOAX gibi geldi bu bana. Bilinen şeylerle verimli sonuç alınırken böyle extreme şeyleri denemenizi tavsiye etmiyorum...

Gerçi Candogan62'nin deneme şansı oldumu acaba...

103 Mesaj
11 Kasım 2009; 19:29:10 

quote:

Orijinalden alıntı: T-una

Mailden alıntı oluşu ve yazım şeklinden direk HOAX gibi geldi bu bana. Bilinen şeylerle verimli sonuç alınırken böyle extreme şeyleri denemenizi tavsiye etmiyorum...

Gerçi Candogan62'nin deneme şansı oldumu acaba...

Uç bir şey olması beni açıkçası çok fazla ilgilendirmiyor. 1-2 gün içerisinde bebeğimiz gelecek ve sağlık ve çevre açısından (tabi makinemede en az zararı veren) hangisi daha iyidir onu bulmaya çalışıyorum. Her şeyin +'sı ve -'si vardır. Onları tartıp karar vermeye çalışırım....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi russo2000 -- 11 Kasım 2009; 19:42:36 >

1724 Mesaj
11 Kasım 2009; 19:49:08 

quote:

Orijinalden alıntı: russo2000
Uç bir şey olması beni açıkçası çok fazla ilgilendirmiyor. 1-2 gün içerisinde bebeğimiz gelecek ve sağlık ve çevre açısından (tabi makinemede en az zararı veren) hangisi daha iyidir onu bulmaya çalışıyorum. Her şeyin +'sı ve -'si vardır. Onları tartıp karar vermeye çalışırım....

Öncelikle Tebrik etmek isterim,

Allah analı babalı büyütsün...

Bilen arkadaşlar yazacaktır, yalnız bilinçsizce denenmesini engellemek adınaydı benim yazım. Bilinçli tüketici dediğiniz bahsettiğiniz tavırda insandır zaten...

Umarım yeni bulaşık makinenizde Hijyen fonksiyonu vardır. Sizi epey rahatlatacağına inanıyorum, yoksa bazı yazılarda hijyen konusunda arkadaşların tavsiyesi vardı arama yapmanızı tavsiye ederim...

103 Mesaj
11 Kasım 2009; 20:47:23 

Uyarınız için teşekkür ederim.

Ben her aldığım ürünü çok iyi araştırır fonksiyonlarını öğrenip alırım. Bu sefer Bosch SMS53M32EU'yu aldık, bunda hijyen foksiyonu yok, açıkçası enerji tüketimi öncelikli oldu seçimimde...

Neyse artık alternatifi biraz daha araştırmak gerekiyor....

İlginiz için teşekkürler...

127 Mesaj
14 Kasım 2009; 11:00:16 

darty den AEG bulaşık makinası aldım 699 ytl çok memnun kaldım tavsiye ederim ancak bir sorum olacaktı calgonit quantum tablet kullanıyordum ancak kutusunda 30 dk lık kısa programlarda kullanılmaz deniyor şimdi 30 dk kısa programda ne kullanmamız gerekiyor acaba bence önemli bir sorun tabletler uzun yıkama için tasarlanıyor herhalde.makinayı bu kısa program için almıştım halbuki.

candlestick

6578 Mesaj
14 Kasım 2009; 11:14:50 

en iyisi calgonit kuantum.

61 Mesaj
14 Kasım 2009; 11:45:46 

merhaba. siemens se26m850tr makinem bugün bağlandı. yalnız tuz kullanımını engellemek için makinenin hortumunun giriş yerine 60 tl karşılığında bişey taktılar. gerek varmıydı buna.

890 Mesaj
14 Kasım 2009; 12:26:14 

quote:

Orijinalden alıntı: ciko44

Alıntıdır*, ilginizi çekeceğini düşünüyorum ve yorumlarınızı bekliyorum...

Aradan uzun zaman geçti, arap sabununu denemedim ama parlatıcı yerine elma sirkesi koymak aklıma yattı ve uyguladım.
Sonuç olarak parlatıcı kullanmaktan kötü, hiç parlatıcı kullanmamaktan iyi oldu.

20443 Mesaj
14 Kasım 2009; 14:28:27 

Aynı özellikte olduğu iddia edilen bir ürün diğerinin %80 inden daha ucuzsa o ürünün kalitesi şüphelidir.
Sadece ucuz ve güzel yıkıyor diye deterjan alınmaz. Ayrıca diğer markaların reklam yaptıkları için fiyatlarını aşırı şişirdikleri de mantıksız. O halde reklamı yapılan herşey pahalıdır zihniyeti de doğru olurdu.
En basitinden el yıkamak için kullandığımız sabunları ele alalım. BİM' de 10 tanesi 2TL ye satılan sabunlar da var tanesi 5TL ye satılan da. Ama pahalı olan hem daha uzun süre dayanıyor hem de son kalıntısına kadar aynı etkiyi gösteriyor. Ama ucuz olan sabun daha çabuk bittiği halde son kalıntısı kullanışsız olduğu için çabuk çöpe gidiyor.
Bu örnek bulaşık makinesi deterjanları için de geçerli.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

127 Mesaj
15 Kasım 2009; 2:09:57 

quote:

Orijinalden alıntı: td80

darty den AEG bulaşık makinası aldım 699 ytl çok memnun kaldım tavsiye ederim ancak bir sorum olacaktı calgonit quantum tablet kullanıyordum ancak kutusunda 30 dk lık kısa programlarda kullanılmaz deniyor şimdi 30 dk kısa programda ne kullanmamız gerekiyor acaba bence önemli bir sorun tabletler uzun yıkama için tasarlanıyor herhalde.makinayı bu kısa program için almıştım halbuki.

kimse cevap yazmayınca kendim bir yol buldum makinanın kısa programında bim den aldığım tuz, calgonit sıvı deterjan ve parlatıcı için elma sirkesi kullanmaya karar verdim uzun programlarda ise calgonit quantum kullanıyorum.....

candlestick

12073 Mesaj
15 Kasım 2009; 11:00:16 

Kısa program için Bim'de satılan tablet deterjanı da alabilirdiniz.

127 Mesaj
15 Kasım 2009; 18:39:21 

quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Kısa program için Bim'de satılan tablet deterjanı da alabilirdiniz.

evet onuda gördüm aşırı hesaplı geldi denemek isterim ayrıca elma sirkesi koymakla boş bir işmi yapıyoruz parlatıcı denildiği gibi sağlık için zarar lı mı

candlestick

411 Mesaj
15 Kasım 2009; 21:53:44 

arkadaşlar konu çok uzun olduğu için hepsini okuyamadım o yüzden paylaşacağım bilgi daha önce paylaşılmış olabilir. o yüzden kusura bakmayın. bulaşıık makinelerinde kullanılan tuz,kireçlenmeyi önlemek için kullanılan bir maddedir. yine çamaşır mak. kullanılan benzer ürünler de var. bu ürünleri kullanmadan önce lütfen evinize gelen suyun kireç oranını öğrenin. mesla benim bulunduğum bölgede sudaki kireç oran çok düşük, bu yüzden bu ürünleri kullanmıyorum. boşuna bu ürünlere para vermemeniz için mutlaka bu konuya dikkat edin.teşekkürler.

805 Mesaj
7 Aralık 2009; 17:34:34 

merhaba bimden bind active aldım benim makınamda erimedi (simenns)calgonit powerball aldım bir sıkıntı olmadı gayette iyi yıkadı ben makınamı yeni aldım ama hıc tuz ve parlatıcı kullanmadım .tuz ve parlatıcı kullanmalımıyım....

şu an araştırma aşamasında

1588 Mesaj
7 Aralık 2009; 18:58:10 

quote:

Orijinalden alıntı: esen38

tuz ve parlatıcı kullanmalımıyım....

makina yeni de olsa eski de olsa tuz mutlaka kullanmalısınız. parlatıcı tercihinize kalmış elma sirkesi bile koyanlar var.

1979 Mesaj
8 Aralık 2009; 9:57:19 

Calgonit en iyisi bence

1724 Mesaj
8 Aralık 2009; 14:07:42 

quote:

merhaba bimden bind active aldım benim makınamda erimedi (simenns)calgonit powerball aldım bir sıkıntı olmadı gayette iyi yıkadı ben makınamı yeni aldım ama hıc tuz ve parlatıcı kullanmadım .tuz ve parlatıcı kullanmalımıyım....

Hatırladığım kadarıyla bulunduğunuz bölge nedeniyle ayrıca tuz ve parlatıcıya ihtiyacınız yoktu. Ama tablet kullanıyorsanız, forumun derinliklerinde yazdığı şekliyle tuz ve parlatıcı ayarlarını kapatsanız iyi olur...

127 Mesaj
9 Aralık 2009; 20:40:41 

bim deki tablet neden erimemiş olabilir acaba her makinada olur mu

candlestick

805 Mesaj
14 Aralık 2009; 18:55:07 

merhaba arkadaşlar benim bulaşık makinesi tencereler üzerinde beyaz lekeler bırakıyor neden acaba makına SIEMENS SN25M232EU JETMATİK ilk başlarda yapmyordu sonra tuz koyduk tuzdan yapmış olabilirmi tuz ayarı ne yapmadık nasıl yapılıyor bilmiyorum. calgonıt powerball kullanıyorum

20443 Mesaj
14 Aralık 2009; 20:00:59 

Hem tablet hem tuz bir arada kullanılmaz. Tuzu iptal et.
Powerball' ın üzerini okumadın mı?

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

805 Mesaj
15 Aralık 2009; 11:16:06 

Parlatıcı kullansam faydası olurmu tuzu geriye nasıl alacagım bilmiyorum...

805 Mesaj
17 Aralık 2009; 15:51:09 

parlatıcı kullandım problem çözüldü......

402 Mesaj
18 Aralık 2009; 20:23:31 

Eşim, 2 haftadır bulaşık makinasında SAB Soaplife konsantre sabunmatik kullanıyor. Uzun zamandır bulaşık makinasında deterjan kullanımını bırakmak istiyordu ama yerine doğal bir malzeme bulamamıştı. İnternette doğal malzeme karışımları ile verilen bulaşık makinası temizleyicilerinden (soda, boraks vbg.) iyi randıman alamamıştı. Bu malzemeler yağ ve yemek kalıntılarını iyi temizleyememişti.

Ben tesadüfen internette yukarıdaki sabunmatiğe rastladım. Bulaşık için tamamen sabundan imal edilmiş. Sipariş veriliyor, kapıda ödemeli, eve kargo ile gönderiliyor. Denemek için sipariş verdim, eşim bulaşık makinasında kullandı ve memnun kaldı. Bulaşığı gayet güzel temizledi. Bardaklarda ya da cam malzemelerde bir deterjan pırıltısını vermiyor ama tabakları gayet güzel temizliyor. Belki parlatıcı kullansa camlarda da bir ışıltı olabilir. Eşim, parlatıcı olarak elma sirkesi kullanıyor. Tuz ise kullanmıyor.
Bu ürünün açıklamasında;

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ
- Her tip makineye uygun,
- %100 sabun bazlı,
- Petro-kimyasallar ve kanserojen maddeler içermez,
- Sağlıklı ve doğal,
- Ekonomik, 600Gr İLE EN AZ 60 YIKAMA,
- Ekolojik, sevdiklerinize ve doğaya dost,
- Sağlıklı ve parlak temizlik,
- Bulaşıkları çizmez, derinlemesine temizler.
yazıyor.

Bulaşık makinasının gözüne 1-1.5 çay kaşığı konuluyor. Fiyatı 8.5 TL (600gr lık kutu). Çamaşır içinde ürünleri var. Bu ürünlerden de aldık ama eşim tam bir denemeyi henüz çamaşır için yapmadı. 60 TL lik siparişte kargo ücretsiz.
Denemek isterseniz Sab soaplife diye aratabilirsiniz. Sağlıkla kalın

20443 Mesaj
18 Aralık 2009; 20:32:25 

8.5TL + 5TL kargo = 13,5TL' ye 60 yıkama geliyor.
90 Tablet Calgonit Finish 19TL
Ekonomik maliyet olarak ikisi de denk. Denemek lazım.

12073 Mesaj
19 Aralık 2009; 0:18:24 

quote:

merhaba arkadaşlar benim bulaşık makinesi tencereler üzerinde beyaz lekeler bırakıyor neden acaba makına SIEMENS SN25M232EU JETMATİK ilk başlarda yapmyordu sonra tuz koyduk tuzdan yapmış olabilirmi tuz ayarı ne yapmadık nasıl yapılıyor bilmiyorum. calgonıt powerball kullanıyorum

Calgonit powerball tuz ve parlatıcı etkisi içermez, sadece deterjandır. Bu yüzden sorun oluşmuştur.

Bu şekilde kullanacaksanız tavsiyem su sertlik değerinizi öğrenip ona göre tuz ayarını düzeltmenizdir.

Fazla tuz kullanımı cam eşyalarda geri dönüşü olmayan beyazlama lekesi (korozyon) yapar.

227 Mesaj
21 Aralık 2009; 23:27:32 

Profilo BM5223 makinam var.
benim bulunduğum bölgede sular acayip kireçli .
kuruluma gelen servis.
Calgonit quantum kullansanız bile tuz ve parlatıcıyı kesinlikle kullanın dedi. Bizde öyle yaptık.
Eko da 140 dakikalık programı jetplus ile 70 dakikaya düşürüp yıkıyorum.
sadece teflon tava ve teflon tencerelerin üzerinde kireç izleri oluyor biraz diğerlerinde sorun yok. Tuz ve parlatıcıda kullanıyorum. Birde bazı bulaşıkların çukurlu yerlerinde yukarı bakan yerlerinde su kalıyor.
Ama aşağı bakan yerleri kup kuru .
Bu neye alamettir sizce.
Not:İlk defa bulaşık makinası kullanıyorum.

2006 CADDY COMBI 1.9 TDI. + 2007 Citroen C4 VTS
BENQ E72 + Samsung E950 +Samsung GT S5550 + Motorola Z6 ROKR
Samsung RT58 EDEW+Profilo FRN4801W + Profilo BM5223
LG 32LH3000 + ELECTROLUX Z 8010 OXY SILENCE
DAEWOO DWD-FD1432 + DAEWOO RCC-250S