Şimdi Ara

Nvidia, Intel'in 4 serisine giriş seviyesinde SLI desteği ile yanıt vermeye hazırlanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.412
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Son dönemde yapıcı ilişki kurmakta zorlanan Nvidia ve Intel arasındaki rekabete yeni bir boyut daha katılmak üzere. AMD-ATi'nin Crossfire teknolojisini destekleyen 4 serisi yeni yonga seti ailesi için artık son hazırlıklarını yapmakta olan Intel'e, Nvidia kullanıma sunacağı yeni yonga setleri ile yanıt vermeyi planlıyor. Anakart üreticilerinden alınan bilgilere göre Nvidia, nForce 740i SLI ve bazı özellikleri iyileştirilerek güncellenen nForce 750i SLI çipsetlerini önümüzdeki günlerde anons etmeye hazırlanıyor.

Intel platformu için hazırlanan nForce 740i SLI ve nForce 750i SLI yonga setleriyle Nvidia, maliyet odaklı anakartlarda SLI teknolojisini yaygınlaştırmayı hedefliyor. Dilerseniz önce nForce 750i SLI yonga setinden başlayalım. Bilindiği üzere geçtiğimiz Aralık ayında Nvidia, nForce 750i SLI ve 780i SLI yonga setlerini birlikte anons etmiş ve peşi sıra kullanıma sunmuştu. 8x+8x formunda SLI desteği sunabilen ilk jenerasyon nForce 750i SLI'ın aksine yeni model çoklu grafik kartı kullanımı için daha iddialı olacak gibi görünüyor.

Intel'in LGA775 formundaki güncel işlemcilerine destek verebilen PCIe 2.0 uyumlu nForce 750i SLI, Nvidia'nın çift ekran kartı kullanımına olanak tanıyan SLI teknolojisine verdiği 16x+16x desteği ile dikkat çekecek gibi görünüyor. Zira sağladığı bant genişliği ile nForce 750i SLI'ın yeni versiyonu için segmentinin de bu yönde ilk çözümü olabileceği ifade ediliyor. ESA ve SLI sertifikalı bellek desteği bulunmayan nForce 750i SLI muhtemelen 120$ ve üstü fiyat segmentinde yer alan anakartlarda kullanılacak.

Nvidia'nın rakip Intel'in 4 serisi atağına karşı kullanıma sunmayı planladığı bir diğer çipset çözümü ise nForce 740i SLI olacak gibi görünüyor. Açıkçası genel özellikleri itibariyle nForce 750i SLI ile son derece benzer olan nForce 740i SLI'ın farklılık yaratan unsuru ise 16x+16x yerine 8x+8x kurulumunda SLI desteği sunabiliyor olması gösterilebilir. Tabi 85$ ve seviyesinde yer alacak anakartlarda kullanılması öngörülen bu yonga seti yine dahili bulunduğu segmente SLI desteğini getirmesi açısından dikkat çekiyor.

Muhtemelen P45'e karşı konumlandırılacak olan nForce 750i SLI ve P43'ün rakibi olması beklenen nForce 740i SLI'ın yanı sıra yüksek performans segmentinde nForce 780i SLI ve nForce 790i SLI pozisyonunu korumaya devam edecek. Bu arada elimize ulaşan bilgilere göre Nvidia, Intel'in yeni nesil Nehalem mimarisi için dahili grafik işlemcisi olmayan ve yüksek performans segmentine hitap etmesi beklenen yeni yonga setlerini önümüzdeki yıla dönük olarak hazırlamakta.

Sayfanın Linki : http://www.hkepc.com/?id=1137&fs=c1h

• bence intel anakartlar daha kullanışlı ve daha terçih edilebilir nvidea çipseti sorunları daha çok
  • SLI destekli anakartların fiyatlarını daha makul hale getirerek bu platformdaki pazar paylarını fazla arttırabileceklerini sanmıyorum. AMD'ye çıkartacakları tüm yonga setlerine entegre ekran kartı ekleyemeyi planlıyorlar. Aynı şeyi Intel platformu için de hayata geçirseler hiç fena olmaz. Sürücüler oturduktan sonra Hybrid SLI pek çok kullanıcının tercihi olabilir.
  • bişey daa o adam o kasayı biraz zor kaldırır tek eliyle
  • 750i SLI 16X x16X SLI desteği versin ve 120 dolara satılsın.

Deli gibi satar.
  • 750 i zaten çıktı ? 200usd gibi bir fiyatı var yurtdışında
    ürün adını vereyim tam olsun : Evga 750i Sli FTW
  • quote:

Orjinalden alıntı: sdurust

750i SLI 16X x16X SLI desteği versin ve 120 dolara satılsın.

Deli gibi satar.

O biraz zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dennjS -- 7 Mayıs 2008; 23:21:34 >
  • Evgasınıda alsanız OC yaparken tıkandığınız bir chipsete avrupadaki İmaj delilerinden başka kimse para vermek istemiyor..Var mı şöyle ben evga 790 sli ile 600 FSB gördüödiyebilecek insan ?
    Ama p35 e gigabyte 520 DFI 600 FSB yaptırıyor ki Evgada yaptırır ama chipsetin kapasitesi bu kadar çünkü 680i + 680i = 790 i 680 i nin ilk anons edildiği tarih çok iyi hatırlıyorum 2006 Mayıs..Tam 2 sene olmuş,güncel işlemcileri nvidia bu chipsetle kesemezzz..Öyle olsa hala i975 kullanıyor olurduk Hem sli hem CF..Bence intele SLI lisansını versinler bende Nvidianın arkasından kötü konuşmayı bırakayım kesinlikle Nvidia chipset düşünmüyorum 790iler 100-110 dolara satılırsa belki..
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

bence intel anakartlar daha kullanışlı ve daha terçih edilebilir nvidea çipseti sorunları daha çok

• quote:

Orjinalden alıntı: Junger

750 i zaten çıktı ? 200usd gibi bir fiyatı var yurtdışında
    ürün adını vereyim tam olsun : Evga 750i Sli FTW

Haberi dikkatli okumanı tavsiye ederim
  • quote:

Orjinalden alıntı: Cose Turche

Evgasınıda alsanız OC yaparken tıkandığınız bir chipsete avrupadaki İmaj delilerinden başka kimse para vermek istemiyor..Var mı şöyle ben evga 790 sli ile 600 FSB gördüödiyebilecek insan ?
    Ama p35 e gigabyte 520 DFI 600 FSB yaptırıyor ki Evgada yaptırır ama chipsetin kapasitesi bu kadar çünkü 680i + 680i = 790 i 680 i nin ilk anons edildiği tarih çok iyi hatırlıyorum 2006 Mayıs..Tam 2 sene olmuş,güncel işlemcileri nvidia bu chipsetle kesemezzz..Öyle olsa hala i975 kullanıyor olurduk Hem sli hem CF..Bence intele SLI lisansını versinler bende Nvidianın arkasından kötü konuşmayı bırakayım kesinlikle Nvidia chipset düşünmüyorum 790iler 100-110 dolara satılırsa belki..

600 FSB boru değil.Ayrıca 790i ultra 600FSB çıkıyor.DFI, abit gibi firmalar overclock konusunda asus ve gigabyte den genel olarak daha performanslı.600 görmesi normal.

• 680i lerden cidden fsb özürlü 4 cekirdekli işlemcilerde ama 780 ve 790 serisi daha yüksek fsblere cıkabiliyor.bu saatten sonra 680i alınmaz ama bence 750i de gereksiz ama şöyle gerekli olabilir o da 2 adet ekran kartı slı yapcakların için gecerli olabilir ama hala ben gene nvidianın şu inadını bırakıp slı lisansı intele bir şekilde vermesini temenni ediyorum sıktı bu iş artık bitsin bu kawga artık.ne bizim gibi bilgisayar kulllanıcıları ile dalga gecer gibi iş yapmasınlar nede kendilerini küçük duruma düşürmesinler yakışmıyor nvidiaya.ben cok sewerim nvidiayı ama bu tarz bilinçsiz hareketleri bence çok gereksiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi matchless44 -- 8 Mayıs 2008; 16:25:46 >

• valla ben bugün EP35-DS3R alıcam kısmetse, daha da 2-3 sene ne anakart nede işlemci alırım...
    boyuna anakart işlemci çıkarsınlar...
    hele birde ekran kartı furyası var, bu adamlar bizi yoluyor...
  • Ya sorması ayıp zaten MSI'yın mesela MSI P7N SLI Platinum diye bir anakart var, bu anakart Nforce750i değil mi? Yani zaten çıktı bu chipset. Fiyat da 130 dolar civarı, bunu alsak, yazın 8800gtler ucuzlayınca triple sli yapsak, hayat bayram olmaz mı, güneş daha başka doğmaz mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi warlordares -- 8 Mayıs 2008; 16:57:33 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: warlordares

Ya sorması ayıp zaten MSI'yın mesela MSI P7N SLI Platinum diye bir anakart var, bu anakart Nforce750i değil mi? Yani zaten çıktı bu chipset. Fiyat da 130 dolar civarı, bunu alsak, yazın 8800gtler ucuzlayınca triple sli yapsak, hayat bayram olmaz mı, güneş daha başka doğmaz mı?

Şu anda 750i sli piyasa da zaten yazıyı dikkatli okumuyorsunuz.

Şu anki 750i ler 8X- (x Sli yapabiliyor. MSI de EVGA da dahil buna.

750i sli çipsetinin yeni revizyonu geliyormuş (haber bu ) ve 16X - 16X sli desteğini ucuz fiyattan sunacakmış.

Okumadan yorum yapıyorsunuz arkadaşlar.

Dediğim gibi bu fiyata süper ürün. Ben intel işlemciler için Nvidia çipsetlerini çok beğeniyorum.

Özellikle FSB hızından bağımsız olan ram hızı sayesinde Ucuz 533 MHZ lik ramin olsa bile süper Overclock yapabiliyorsun.

İntel anakartta Oc. yapmak için çok hızlı çalışan ve pahalı ramlere ihtiyacın var. Bu bağlamda ben zaten çok beğeniyorum Nvidia çipsetini. Herkese de tavsiye ederim.

Not: 600 FSB ye çıksın çıkmasın benim ve birçok kişi için çok önemli değildir. 500 MHZ FSB yi görüyor ki bu bir çok kullanıcıyı tatmin eder. Sonuçta bu 130 dolarlık bir kart 300 dolar değil.

Çok içi boş yorumlar oluyor bizim forumda çook.

• quote:

Orjinalden alıntı: sdurust
    Not: 600 FSB ye çıksın çıkmasın benim ve birçok kişi için çok önemli değildir. 500 MHZ FSB yi görüyor ki bu bir çok kullanıcıyı tatmin eder. Sonuçta bu 130 dolarlık bir kart 300 dolar değil.

Çok içi boş yorumlar oluyor bizim forumda çook.

DFI Blood Iron P35-T2RL 129$

E8500 617 FSB 9.5x @ 5.8Ghz

Evet gerçekten boş yorum yapanlar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dennjS -- 9 Mayıs 2008; 13:36:16 >

• nForce 750i SLI guncellenmıs halı eger 120$ olursa yok satar hatta ben evdekı pcye kesın alırım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.