Şimdi Ara

## RV770, RV670'den 1.5 Kat Daha Hızlı Olabilir ? ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
3.629
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD-ATi'nin RV770 kod adlı grafik işlemcisi için geri sayım başladı. Haziran ayı içerisinde anons edilmesi beklenen yeni grafik işlemci ile ilgili olarak gün geçmiyor ki yeni bir bilgi gelmesin. Fudzilla'nın belirttiği yeni detaylara göre, RV770, RV670'den 1.5 hatta 1.6 kat daha hızlı olabilir. Yani RV770'in uygulamasına göre değişmekle birlikte RV670'den %50'ye varan oranda daha hızlı olabileceği speküle ediliyor. Tabi bu kadar yüksek performans artışının elde edilebilmesi için salt donanımsal (mimari iyileştirmeler) gelişmelerin yanı sıra AMD-ATi'nin ciddi sürücü optimazasyonları yaptığı düşüncesi de akıllara gelmiyor değil. Zira daha önce ortaya atılan iddialar da RV770'in RV670'den en az %30 daha hızlı olacağı yönündeydi. Bu arada R600 ile 512-bit'e geçen RV670 ile 256-bit'e geri dönen AMD-ATi'nin 512-bit'e tekrar geçiş yapabileceği de iddia edilmekle birlikte bu konuda kafaların karışık olduğu da aşikar. Zira pek çok kaynağa göre bahsi geçen 512-bit'lik bellek veri yolu 256-bit'lik çift RV770 gpu'sunu kullanan R700 için söz konusu olabilir. Mayıs sonu gibi test sonuçlarının ortaya çıkmaya başlayacağı dile getirilen RV770'in sergileyeceği performans merak konusu olmaya başladı bile. Bu arada RV770 temelli grafik kartlarının RV670'e göre ciddi güç tüketim optimazasyonlarına sahip olacağı da gelen diğer bilgiler arasında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 6 Mayıs 2008; 14:30:40 >

• 512 bit mi 256 bit mi yaw ne bu hergün farklı bi söylenti 1.5 kat hızlı olursa ki buda %75 e denk oluyor ati çağ atlamış olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: pegasus arda

512 bit mi 256 bit mi yaw ne bu hergün farklı bi söylenti 1.5 kat hızlı olursa ki buda %75 e denk oluyor ati çağ atlamış olur

çağ atlamış olur koptum yaww
  • 512bit olayı bakalım gerçekten performans nasıl olacak!!!
  • bunun x2 sini yaparlasa 512bit+512bit=1204 bit peki kısaca 1 gb bit mi olcak alah allah kafam karıstı
  • Zaten daha iyi olmazsa,ATI kendini camdan atsın
  • Eğer 256bit ile %50-60 gibi bir randıman atışına imza atabilirse işte o zaman son kullanıcı olarak yaşadık demektir. Şimdi zaten hali hazırda Ati görüntü netliği ve vasıfı konusunda uzmanken bir de hızda iddialı konuma gelirse bu durumda nvidia epey terleyecek demektir. Muhtemelen Ati içindeki casuslarından epeyce havadis alıyordur (bizden fazla bilgi edineceğine şüphe yok). Bu durumda elindeki eski 8000 serisinda kullandığı yongayı yeniden ısıtıp sürme olasılığı artık kalmadı. Yeni bir mimariye geçmek zorunda artık. Artık 256bit ile yetinebilir mi bilinmez, 512 bit veri yoluna ufaktan geçmek durumunda kalabilir. Görüntü kalitesi konusunda hep 2. planda kalan nvidia, eğer hızda da ikincil duruma düşmemek için varını yoğunu ortaya koyacaktır. Bu yaz epey sıcak geçecek anlaşılan.
  • FX57 hocam, haber için teşekkürler de, önceden sürekli haberle ilgili resim olurdu. Koymamışsın bu sefer...

Ya da link kırıldığı için görüntülenemiyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: pegasus arda

512 bit mi 256 bit mi yaw ne bu hergün farklı bi söylenti 1.5 kat hızlı olursa ki buda %75 e denk oluyor ati çağ atlamış olur

Matematik konusunda çok kötüyümdür hocam ama 1.5 kat %50 yapmıyor mu?

50fps x 1.5 = 75fps = %50 artış
  • 256 bit arabiriminin yüksek hızlı belleklerle sağladığı bant genişliği mevcut gpu'lar için işlem sırasında darboğaz oluşturduğunu sanmıyorum, 512 bit göz boyamak bence bi getirisi şimdilerde olacağı şüpeli
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozkrmz

Eğer 256bit ile %50-60 gibi bir randıman atışına imza atabilirse işte o zaman son kullanıcı olarak yaşadık demektir. Şimdi zaten hali hazırda Ati görüntü netliği ve vasıfı konusunda uzmanken bir de hızda iddialı konuma gelirse bu durumda nvidia epey terleyecek demektir. Muhtemelen Ati içindeki casuslarından epeyce havadis alıyordur (bizden fazla bilgi edineceğine şüphe yok). Bu durumda elindeki eski 8000 serisinda kullandığı yongayı yeniden ısıtıp sürme olasılığı artık kalmadı. Yeni bir mimariye geçmek zorunda artık. Artık 256bit ile yetinebilir mi bilinmez, 512 bit veri yoluna ufaktan geçmek durumunda kalabilir. Görüntü kalitesi konusunda hep 2. planda kalan nvidia, eğer hızda da ikincil duruma düşmemek için varını yoğunu ortaya koyacaktır. Bu yaz epey sıcak geçecek anlaşılan.

Nvidia da görüntü kalitesinin kötü olduğuna nerden kanaat getiriyorsun ben görüntüye çok önem veririm eğer kötü olsaydı hiçkimse kullanmazdı bu kartları hız demek herşey demek değil birtek video oynatımında belki biraz daha iyi olabilir onun dışında oyunlarda en ufak fark yok eğer şüphesi olan varsa karşılıklı istediği oyundan ss ler koyalım ve görelim fark olup olmadığını bu kartlara bu paralar video oynatmak için değil oyun oynamak için verildiğini unutmayalım 2 yıldır ati kullanıcılarını uyutuyor ddr4 diye ama tık yok 2 sene sonra ancak nvidianın mimari gücüne karşı koyabilecek bir kart çıkartıyor piyasaya o kadarda olsun değilmi nvdia nın bir kaygısı yok gt200 kapıda bekliyor bilerek zaten şimdi sürmüyor piyasaya asıl endişe duyması gereken taraf ati çünkü 3 ay sonra nvidia nın fiyat stratejisine göre yine piyasayı kaptırma ihtimali var ama ati iyiki varki sayesinde nvidia kartları daha ucuza alıyoruz thank you ati

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 6 Mayıs 2008; 20:24:25 >

• Yüksek çözünürlüklü video da ati daha iyi diye biliyorum yanlışsam lütfen düzeltin. Birde şu emektar X800GTO2 yi artık değiştirmek istiyorum ama nasıl bir strateji izleyeceğime karar veremedim saphhire HD3870 512 mbyte GDDR4 bellekli kartların fiyatı düşüyor ondan mı alayım yoksa radeon 4850 yi mi bekleyeyim? Ne dersiniz söylendiği gibi 1.5 kat performans farkı olabilirmi? Birde fiyatları nasıl olur acaba
  • hayır 512 bit + 512 bit = 1024 bit = 1 Kbit eder. toparla kafanı ;) dağınıklı iyi değildir.

quote:

Orjinalden alıntı: radikal1

bunun x2 sini yaparlasa 512bit+512bit=1204 bit peki kısaca 1 gb bit mi olcak alah allah kafam karıstı
  • yüzde 50 işte 50 kere de verilmiştir bu haber klasik yorum yapıyım

haber için teşekürler fx
  • sansasyonel haberlerle kafamızı hiç yormayalım derim ben
    testler çıksın sonra misler gibi konusuruz
  • ati upgraded
  • strikeforce ati ile nvida kartlar arasında bariz görüntü kalitesi farkı var.ati kartlar daha temiz ve net görüntü veriyor. eskiden nv kartım vardı artık ati.
  • inş. dedikleri doğurudur da yeni gpu %50 daha hızlıdır ben artık amd ye güvenemiyorum
  • Ati ile nvidia arasında görüntü farkı yok gözümle gördüm kimse inandıramaz beni video da da öyle fark yok.
    Neyse atinin gerçekten iyi bir seriyapması lazım. Atinin en iyi tek gpulu kartı 3870 oda 9600 gt yi bile zor geçiyor. Nvidia 9900 serisinde mimariyi değiştirecek ve buda performans anlamına büyük gelişmeye yol açabilir. 19** serisinde olduğu gibi ati artık kendini göstermeli. Ya değilse nvidia kafasına göre davranmaya devam eder.
  • %50 hızlı olması demek ultrayı geçmesi dmek ki bu da Nvidianın Gt200 ünü bir an önce çıkarmasına neden olur. Yoksa bu gidişle Nvidia G9x serisini ısıtmaya devam eder.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.