Şimdi Ara

AMD'den 65 watt'lık Phenom X4 9350e ve X3 8550 geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
4.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçtiğimiz günlerde kısa aralıklar ile önce B3 revizyonlu Phenom X4 9x50 serisini, hemen ardından da üç çekirdekli Phenom 8000 serisi işlemcilerini anons ederek kullanıma sunan AMD cephesinde gözler 45nm üretim teknolojisine çevrilmiş durumda. Performans segmentinde Phenom 9850 Black Edition modeli ile var olan AMD'nin yılın üçüncü çeyreği içerisinde 2.6GHz'lik saat hızına sahip olan Phenom 9950 modelini anons etmesi beklenirken daha yüksek frekans seviyesine sahip yeni işlemci modellerinin 45nm üretim teknolojisine geçiş ile birlikte duyurulacağına yönelik haberleri de sizler ile paylaşmıştık.

Mevcut üretim teknolojisinin ısıl güç tasarımı (TDP) konusunda yarattığı handikaptan ötürü saat hızı konusunda agresif davranamayan AMD, öte yandan 780G yonga setini kullanan bazı anakartlarda görülen 125 watt üstü TDP seviyesine sahip işlemciler ile yaşanan bazı uyumsuzluk sorunlarından ötürü yeni üretim teknolojisi ile nanometrik küçülme sağlanana kadar saat hızı arttırımı yerine TDP seviyesini daha aşağılara çekmeye çalışacak gibi görünüyor. Firmanın bu konudaki yeni atılımı ise muhtemelen Phenom X4 9350e olacak.

65 watt'lık ısıl güç tasarımına sahip olan B2 revizyonlu Phenom 9100e işlemcisini pazara sunan, TLB sorunundan arındırılan B3 revizyonlu Phenom 9150e modelini de kullanıcılar ile buluşturacak olan AMD'nin asıl silahı ise Phenom 9350e olacak gibi görünüyor. Tayvanlı anakart üreticilerinden alınan bilgilere göre yılın üçüncü çeyreği içerisinde anons edilmesi beklenen dört çekirdekli Phenom 9350e, 2GHz'lik saat hızına sahip olacak. 2MB L2 ve 2MB paylaşımlı L3 belleğe sahip olacak soket AM2+ formundaki Phenom 9350e'nin asıl iddiası ise güç tüketimi konusunda olacak.

1.8GHz'de görev yapan Phenom 9100e/9150e modellerinde olduğu gib 2GHz'de çalışan Phenom 9350e modelinin ısıl güç tasarımı da 65 watt olacak. 200MHz'lik artışa rağmen termal seviyeyi korumayı başaran AMD, düçük güç tüketimini vurgulamaya çalışacak. Tabi işlemci 65 watt'lık TDP'ye sahip olduğu için piyasada satılmakta olan ve soket AM2+ kullanımına olanak tanıyan güncel tüm anakartlar ile de uyumlu olarak çalışabilecek.

Phenom X4 9350e modelinin yanı sıra yine yılın üçüncü çeyreği içerisinde AMD, üç çekirdekli yeni işlemcisi Phenom X3 8550'yi de kullanıma sunabilir. Bilindiği üzere firma geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde üç çekirdekli yeni işlemci modelleri olan Phenom X3 8750 (2.4GHz), 8650 (2.3GHz) ve 8450'yi (2.1 GHz) duyurmuştu. Yine Tayvanlı anakart üreticilerinden edinilen bilgilere göre Intel'in aynı segmentte yer alan E8000 serisi ile daha iyi mücadele edebilmek adına AMD'nin Phenom X3 8450 modelini Phenom X3 8550 ile güncellemesi bekleniyor.

2.1GHz'de çalışan Phenom X3 8450'nin yerini saat hızı 100MHz arttırılarak 2.2GHz'e çıkarılan Phenom X3 8550'ye bırakması bekleniyor. 1000 adetlik alımlarda Phenom X3 8450 ile aynı fiyat seviyesinde yani 145$'lık fiyat üzerinden kullanıma sunulması beklenen Phenom X3 8550, saat hızı haricinde serinin diğer üyeleri ile aynı teknik özellikleri paylaşacak. 45nm üretim sürecine geçiş öncesi, yılın üçüncü çeyreğinde son kozlarını rige sürecek olan AMD'nin nasıl bir performans tablosu çizeceğini birlikte göreceğiz.

Sayfanın Linki : http://www.hkepc.com/?id=1118&fs=sbar

• AMD, phenomla beklenen ilgiyi yine göremedi. Tabiri caizse bir hüsran gibi.
  • amd bu hallere düşmemeliydi çok üzücü gerçekten... iş tekelciliğe gidiyor
  • Deneb ve Propus haberleri istiyoruz.
  • +1 Phenom hayal kırıklığı yarattı bende de.
  • AMD kendi çipsetine uygun işlemci sürebilmek için bile 10 takla atıo yazık yaw!!!

yok 125 watt ı geçmesin//// geçmedi ama hızı düşük olanlar randımansız oldu vb vb vb

dediiim gibi 780G/790GX çipsetlerine intel işlemci lazım

şu anda elimdeki x2 4000 i deiştircek olsam phenom yerine x2 4850 nin peşinde koşarım
  • kacınız phenom kullandınızda husran dionuz yaw kagıt uzerinde yada netteki laflara yada sozde testlere ?

phenom 9500 b2, 9750 b3 kullandım kullanıorumda daima ark lara gidince kullanında sonra husran diin be kardesim ya pffffffffff bu ne ya
  • quote:

Orjinalden alıntı: m1Zan

kacınız phenom kullandınızda husran dionuz yaw kagıt uzerinde yada netteki laflara yada sozde testlere ?

phenom 9500 b2, 9750 b3 kullandım kullanıorumda daima ark lara gidince kullanında sonra husran diin be kardesim ya pffffffffff bu ne ya

Katılıyorum , ( Phenom işlemcilerle C2D'yi yakalayamasada AMD , phenomların performansı küçümsenecek değerde değil ) phenomlar o kadar kötü tanıtılıyorki insanlara ,bilmiyorum bu işin sonu ne olacak : )
  • quote:

Orjinalden alıntı: Z-DGİ

quote:

kacınız phenom kullandınızda husran dionuz yaw kagıt uzerinde yada netteki laflara yada sozde testlere ?

Katılıyorum , ( Phenom işlemcilerle C2D'yi yakalayamasada AMD , phenomların performansı küçümsenecek değerde değil ) phenomlar o kadar kötü tanıtılıyorki insanlara ,bilmiyorum bu işin sonu ne olacak : )

aynen ben de katılıyorum düşüncelerinize ki amd 45 nm teknolojisine geçiş yapmadı. Eğer deneblerde başarısız olursa o zaman amd başarısız derim. Şu an için amd bence istikrarlı gidiyor. Sadece intel biraz daha hızlı o kadar.
    + amdye % 15 lik pazar payıyla %80 lik bir deve yani kendisinin 5 katından daha büyük olan bir devle savaştığı için her zaman saygı duyarım.

• Benim aynı saat hızlarında çalışan 3800 X2'den bile daha düşük TDP'ye sahip ayrıca 4 çekirdekli, 2 katı L2 belleğe ve 2 MB L3 belleğe sahip bir de fiyatı uygun olursa tam olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi your_rock -- 5 Mayıs 2008; 21:33:57 >
  • quote:

Kesinlikle doğru. 9750 testlerde Q6600'ü geçemese de oldukça yaklaşıyor. Şu anda Phenom'ların C2D karşısındaki tek eksikliği hızaşırtma potansiyelinin çok kısıtlı olması desek yanlış olmaz ki bilgisayar kullanan herkes işlemcisine hızaşırtma yapmıyor. Bu durumda Phenom'lar hızaşırtma yapmayanlar için tercih edilebilir iyi bir seçenek oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nForcer -- 5 Mayıs 2008; 21:34:50 >
  • hadi güzel birşeyler koyar inşallah
  • Valla en azından güç tüketimi açısından iyi haber. Yanlız pek tabi 2GHz için gayet normal bir değer olduğunu belirtmekte fayda var.

quote:

Orjinalden alıntı: ozkan1984m

quote:

Orjinalden alıntı: Z-DGİ

quote:

aynen ben de katılıyorum düşüncelerinize ki amd 45 nm teknolojisine geçiş yapmadı. Eğer deneblerde başarısız olursa o zaman amd başarısız derim. Şu an için amd bence istikrarlı gidiyor. Sadece intel biraz daha hızlı o kadar.
    + amdye % 15 lik pazar payıyla %80 lik bir deve yani kendisinin 5 katından daha büyük olan bir devle savaştığı için her zaman saygı duyarım.

Valla açıkçası sırf TR ayağı için bile AMD yi başarısız görüyorum. TR de fiyat avantajı da yok.

Burada millet düşük performanslı siye almamazlık yapmıyor zaten. Aynı fiyata çok daha iyi işlemciler var diye almamazlık yapıyor. + Anakart alanların karşısında bir de 125W belası çıktı.

Adamlar gitti pahallı anakart aldı ellerinde patladı. Bu AMD şu durumdayken hiç mi dikkat etmedi buna kendi işlemcilerini bilmiyor mu?

Yani olay pazar payı ile alakalı bir şey değil. Desin çıksın adam gibi gerçekleri söylesin canımızı yesin. Hatalı B2 revizyonlar da mı yalan. Diyorsunuz ki öyle performanssız değil. E bırakın da olsun 4 çekirdek.... Rakipleri ile video işleme konusunda olsun oyun konusunda olsun karşılaştırın demek istediklerimi anlarsınız. Q6600 227$ oldu 1-2 gün içinde buradaki fiyat 225$ hatta 213$ peşin.

AMD çok iyi işler yapabilir ama açıkçası üzülerek söylüyorum pazarlama konusunda hiç başarılı değiller. Hatta içimde teoriler üretiyorum intel AMD yi kukla gibi oynatıyor diye. ( Yani A64 ü yapan adamların böyle saçmalıklara imza atmasını başka şekilde açıklayamıyoruz zira. Nerede benim Sempron um Athlon um. )

Açıkçası Phenom ile uğraşacağına gidip X2 leri birleştirip X4 yapsaydı eminim çok daha iyi olurdu. 65nm lik 5600 leri 6000 leri önce çıkarsaydı mantıklı olurdu. ( X2 ler şu an C2D lara karşı durabiliyor. 4 çekirdek olarak ta gayet karşı urabilirlerdi. )

quote:

Orjinalden alıntı: max975

hadi güzel birşeyler koyar inşallah

Amin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 6 Mayıs 2008; 10:56:30 >

• quote:

Orjinalden alıntı: nForcer

quote:

Kesinlikle doğru. 9750 testlerde Q6600'ü geçemese de oldukça yaklaşıyor. Şu anda Phenom'ların C2D karşısındaki tek eksikliği hızaşırtma potansiyelinin çok kısıtlı olması desek yanlış olmaz ki bilgisayar kullanan herkes işlemcisine hızaşırtma yapmıyor. Bu durumda Phenom'lar hızaşırtma yapmayanlar için tercih edilebilir iyi bir seçenek oluyor.

Birde fiyat konusunda güzellikler yapsalar

• quote:

Derim tabi. Core2 ile baş edemedikten sonra çıkarsa ne çıkarmasa ne.
  • BU HALLERE DÜŞMEK DE NE ARKADAŞLAR İŞLEMCİ VAR DA PİYASA DA MİLLET ALMIYOR DEĞİL YA FENOM 2.5 GHZ SİYAH VERSİYON OLSA BENCE İYİ DE SATAR AMA YOK 3 DE İYİ 150 DOLARA İYİ YANİ SATAR
  • quote:

İnternetteki testlere inanmicaz ok kime inanalım ?

Hadi buraya test yap yayımla o zaman !

Ne yapalım yani ? Körü körüne işlemci mi alalım yeni çıktı diye.

Tabiki testlerine bakacağız...

Phenom neye göre hüsran değil onu da söylersen öğrenelim bizde
  • Ben AMD'nin yeni socket yapısı olan yanlış hatırlamıyorsam Socket F (1207) çok merak ediyorum , nasıl olucak neler olucak hep beraber görücez.
  • AMD s939 on-die memory controller ile çok iyi çıkış yakalamıştı, ama core2duo lara gereken cevabı ne performans ne fiyat olarak verebildi.. sonuçta parayı gözden çıkaran adam perf. almak isteyecektir.. ben sadece low-middle segmentte phenom x2 / x3 ve 780G chipsetinden ümitliyim.. onun sebebide 780G o/b vga olarak cidden başarılı..
  • Arkadaşlar herşeye rağmen 65 watt'a 4 çekirdek olayı gerçekten iddialı. Umarım sonuç beklenenden iyi olur
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.