Şimdi Ara

## Nvidia nForce 790i SLI ile Crossfire Mümkün Olabilir ? ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
2.301
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Nvidia nForce 790i SLI ile Crossfire Mümkün Olabilir ? ##

Son dönemin en pahalı yonga seti olarak telaffuz edilen (anakart üreticilerine maliyetinin 110-120$ civarında olduğu söyleniyor) nForce 790i SLI için farklı yorumlar gelmeye devam ediyor. Kimi uzmanlara göre nForce 790i SLI sahip olduğu ufak bazı sorunlara rağmen X48'den daha başarılı bir çipset olarak ifade edilirken kimileriyse sadece DDR3 bellek desteğinin kullanım yaygınlığı açısından önemli bir handikap olduğunu düşünüyor. Nvidia ile Intel arasında SLI üzerine yaşanan tartışmalar devam ededursun SLI ve Crossfire aynı yonga seti üzerinde buluşur mu tartışmalarına yeni bir boyut daha katılımak üzere. Zira yapılan açıklamalara göre nForce 790i SLI üzerinde Crossfire kurulumu da mümkün olabilir. Bunu düşünenlerin en büyük dayanağı ise detaylarını bugün verdiğimiz Dell'in XPS 730 HC2 ve 730 kod adlı özel performans sistemleri. Zira bu sistemlerde Nvidia'nın nForce 790i SLI yonga seti kullanılıyor olmasına karşın kullanıcılara Radeon HD 3870 X2 Crossfire imkanı da tanınmakta. Henüz bu durumun detayları açığa çıkmış olmasa da kullanıcılar "acaba" denemeye başladılar bile. Açıkçası nForce 790i SLI ile Crossfire kurulumunun mümkün olup olmadığına yönelik henüz firmalardan harhangi bir açıklama gelmiş olmasa da AMD-ATi'nin yonga seti bağımsız olarak Crossfire teknolojisini yaygınlaştırmak istediği de biliniyor.

Dell'in XPS 730 ve 730 HC2 sistemleri hakkında detaylı bilgi için;
    http://forum.donanimhaber.com/m_23012208/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 4 Mayıs 2008; 20:26:22 >

• Böyle birşey olacağını ve ya ileriki çipsetlerde devam edeceğini düşünmüyorum..Nvidia napar eder crossfire x kurulamaması için birşeyler bulur.İntel'in yeni nesil işlemcileri nvidia'nın son çipsetinde nasıl uyum problemi çıkartıyorsa ; aynı olay buradada takrar eder gibime geliyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Q13ik -- 4 Mayıs 2008; 20:38:58 >
  • İntel cpu lu sistemde sli yapmak için illa Nvidia chipli board mu alacağız?

intel x48 de dahil sli olayı yok sanırım değil mi?
    ati tarafında zaten sli değil crossfire var ? beni bilgilendirirseniz sevinirim
  • bir arkadaş yapmıştı güzelde çalışıyordu fakat ati chipseti kadar performans vermez heralde
  • intel anakartlarda slı we crosfire desteği verebilen anakart sanırsam vardı skulltrail intel anakartta bu özelliğin olması lazım.bence her anakartta olması lazımm
  • Aynı seyi düsünmüstüm bugün dell in sistemi verilince bence mümkün zaten skulltrailde bu yapılıyordu [nf200 ile sağlanmaktaydı kücük değiştirmelerle bu yonga setide destekler ama bu dell tarafındanda yapılan değişimler olabilir ]
  • Başliği görünce gerçekten şaşirdim.
  • hatalı yazım olabilir, nvidia'dan resmi açıklama gelmedikçe çok kafa yormaya gerek yok
  • çok iyi olur gerçekten.isteyen istediğini yapar
  • bir yurtdışı forumunda yapan vardı ama ne kadar sağlıklı/performanslı tartışılır...
  • Kendine rakip bir firmanın ve özellikle kendi teknolojisine rakip bir teknolojiyi neden kendi anakartına koymuşki?
  • quote:

Orjinalden alıntı: brk_066

çok iyi olur gerçekten.isteyen istediğini yapar

• normal şartlarda nvidia'nın böyle birşeye izin vericeğini hiç sanmıyorum. hani ne kadar mümkün bilemiyorum ama dell çipseti modlamış olabilir...

edit : ikinci cümle biraz kötü olmuştu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psychemy -- 4 Mayıs 2008; 23:15:05 >
  • Arkadaşlar eskiden SLI desteği olmayan bir kartla bile (Nvidia Geforce 6600) SLI yapılmıyor muydu? Hatta haberi bile çıkmıştı. Bu yüzden bu olay bana gayet mantıklı geliyor. En büyük Handikap sürücü desteği. Eğer sürücü problemlerini aşarlarsa Nvidia'nın daha sıkı önlemler alması gerekecek
  • ne nvidia atiye verir ne de ati nvidiaya verir.. lisans olmadan hic bişi olmaz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ugacomtr

ne nvidia atiye verir ne de ati nvidiaya verir.. lisans olmadan hic bişi olmaz...

Bildiğim kadarıyla Ati'nin CF lisansı serbest al tepe tepe kullan diyor...
    İsteyen kullanır isteyen kullanmaz hesabı... Yanlışsam düzeltin...
  • bence bu konuda atı daha iyi yolda ve nvidea nın slı yı hep sorun yaşıyor sanki çok iyi bir sistemi varmış gibi başkalarınada destek verdirmiyor!!!
  • quote:

Orjinalden alıntı: sarppy

Kendine rakip bir firmanın ve özellikle kendi teknolojisine rakip bir teknolojiyi neden kendi anakartına koymuşki?

Böyle birşeyi yapmış olabilir belki ama bunu engellemeye çalışacağına eminim
  • Sonuçta pazarda ortak noktada birleşilecektir. Bu güne kadar olan teknolojik gelişmelere baktığımızda bunun şimdi ya da yakın bir gelecekte olabileceğini söylemek mümkün. Her ne kadar firmalar kendi kulvarlarında teknolojik gelişmeler sağlasalar da bir zaman sonra orta bir noktada buluşma ihtiyacı duyuyorlar. Mesela dvd+ ; dvd- , sse-3dnow konutları falan filan. Sonuç olarak hiçbir firma kendi özgün sisteminde sonuna kadar gidip başarıyı yakalayabilecek güç ve kabiliyete sahip değil. Eğer risk büyürse kimse bu riske girmek istemez. Nvidia sli desteğini kimseye vermeyerek farklılık yaratmaya çalışıyor ama bu fazla sürmeyecektir. Bunu sürdürebilmesi için pazarda tekel bir dev olması gerekiyor ki benim izlenimlerim kimse şimdiye kadar bunu başaramadı. Bu alanda değişik çözümler sunan macintosh'un da halini biliyoruz. Artık intel işlemciler kullanıyor ve masaüstü bilgisayara optimizasyonlar mümkün olabiliyor ki sli'nin de geleceği bu. Amd-Ati bunu daha önceden görebildi ki bu da bir nevi başarı sayılabilir.

• Nvidia önce 790i lerdeki data kaybı ve stabilite sorununu çözsün.Asus ve Evga forumlarında millet ağlıyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.