ELEKTRİK MOTORUNUN DEVRİ NASIL AZALTILIR?
11 Cevap4908 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

7 Mesaj
2 Mayıs 2008; 9:45:41 

MERHABA ARKADASLAR.
GECENLERDE BAHCE SULAMAK ICIN 220V 50HZ ILE CALISAN ELETRIKLI SU POMPASI ALDIM. GENEL OLARAK URUNDEN BIR SORUNUM YOK. ANCAK POMPA FAZLA SU BASIYOR. HORTUMA BAGLADIGINDA NEREDEYSE ZAPTETMEM ZOR OLUYOR. YERE KOYUNCA 30CM TOPRAGI YARIYOR. ACABA BU MOTORUN DEVRINI AZALTIRSAK AZ SU BASARMI ? BEN BOYLE DUSUNUYORUM AMA NASIL YAOACAGIMI BILMIYORUM. BIRKAC ARKADAS BU ISIN COK ZOR OLDUGUNU SOYLEDI AMA AKLIMA AYARLI MATKAPLAR GELDI ONLAR NASIL CALISIYOR. O DUZENEGI BIZDE BU SU POMPASINA AKTARABILIRMIYIZ.?
EGER KONU HAKKINDA BILGINIZ VARSA YARDINLARINIZI BEKLIYORUM TESEKKURLER...

257 Mesaj
2 Mayıs 2008; 9:50:38 

sanayide motorların devrini düşürmek için soft starter kullanılır ama motor nasıl bir motor olduğuna bağlı
soft starter frekansla oynayarak devri düşürebilir fakat pahalı bir cihaz senin işini dha basit şeyler görebilir herhalde

Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır...

2255 Mesaj
2 Mayıs 2008; 9:50:57 

0

frekans kontrollü inverter al.frekansı oynayarak devri düşürebilirsin

Osmanlı ve Türk Tarihi Kulübü
Türk Tarihinin En Büyük Kumandanı Fatih Sultan Mehmet Han

7 Mesaj
2 Mayıs 2008; 9:55:29 

TESKKURLER KIZILÖTESİ
BAHSETTIGINIZ FREKANS DEGISTIRICI NIN FIYATI NEKAARDIR? NEDEN NERSENIZ ZATEN MOITORA 150 YTL VERDIM BIR OKADARDA CIHAZA VERIRISEM MAALIYETLI OLACAK BIRDE BU CIHAZLA POMPA 3SAAT CALISSA ZARARI OLURMU ISINMA ACISINDAN?

2255 Mesaj
2 Mayıs 2008; 10:01:38 

quote:

Orjinalden alıntı: alimcan

TESKKURLER KIZILÖTESİ
BAHSETTIGINIZ FREKANS DEGISTIRICI NIN FIYATI NEKAARDIR? NEDEN NERSENIZ ZATEN MOITORA 150 YTL VERDIM BIR OKADARDA CIHAZA VERIRISEM MAALIYETLI OLACAK BIRDE BU CIHAZLA POMPA 3SAAT CALISSA ZARARI OLURMU ISINMA ACISINDAN?

3 saat 220 50 hz çalıştırsan zararı olmaz.senin istediğin ise devri azaltmak.oda frekansı oynayarak değiştirebilirsin.

dc ac motor satan yerler vardır oralarda bulabilirsin.

Osmanlı ve Türk Tarihi Kulübü
Türk Tarihinin En Büyük Kumandanı Fatih Sultan Mehmet Han

7 Mesaj
2 Mayıs 2008; 10:05:12 

ILGINE TESEKKUR EDERIM ....

619 Mesaj
2 Mayıs 2008; 10:36:09 

kutup sayısını degıstır :D motorun cınsınede baglı yalnız asenkron motor ıse frekans dusurmek en ıyı cözum dıyer motor turlerı uygulaan gerım degerıne göre calısıyordaa

7 Mesaj
2 Mayıs 2008; 10:38:25 

AC MOTOR. FREKANS EN IYISI OLACAK HERHALDE.

342 Mesaj
2 Mayıs 2008; 10:52:17 

Frekans değiştiriciden başka çözümün yok,
Piyasada "Motor Hız Kontrol Sistemleri" olarak bilinir,
motorun KW ına göre almalısın,
şu anki fiyatını bilmiyorum ama basit bir sistem olmadığı için pek ucuz olmuyorlar, çünkü içinde yüksek amperli bir transistör var, zaten bütün kontrolü bu transistör yapıyor,

gercekyol
Maranatha
Başardıklarınızı yitirmemek ve ödülünüzü eksiksiz almak için kendinize dikkat edin.
Love2Sing4Him

857 Mesaj
2 Mayıs 2008; 11:31:44 

Ortalama bir inverter in ~130 USD olduğunu düşünürsek en az motora verdiğiniz kadar bir para vermeniz gerekecektir . Bir de cihazın kurulumunu yapmak için para harcayacaksınız.

Bunun dışında bir redüktör ile de motor devrini düşürebilirsiniz. Gerçi bu sefer de aktarma organları ile ilgili bir kaç ekleme gerekebilir.

Sanırım en basit çözüm , ucuz yollu , sadece frekans değiştirecek(bu sürücü lerin bir çok marifeti var en basit olanından isteyin) bir inverter almak. Otomasyon firmalarına durumu izah edin , onlar size yol gösterecektir.

3076 Mesaj
2 Mayıs 2008; 11:33:55 

Control Techniques gibi markalardan uzak dur, inanılmaz pahalılar...

Ben hep 'Enda' kullandım şimdiye kadar, fiyatı diğer markalara göre çok uygun..

Bunun yanında birde potansiyometre ve elektronik devir göstergesi ile işin kolaylaşır, bu ikili zaten hız kontrol cihazına göre epey ucuz..

Ama şunuda belirteyim, hız kontrol ünitesinin veri girişilerini sen yapmak zorundasın, hazır programlı halde olmuyorlar çünkü..

7 Mesaj
2 Mayıs 2008; 11:49:05 

teker teker cevap yazamıyorun kusura bakmayın yazadıklarınızı arıyorum

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » ELEKTRİK MOTORUNUN DEVRİ NASIL AZALTILIR?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.563