- x
FİAT MAREA ABS ARIZASI
132 Cevap38230 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

7 Mesaj
29 Nisan 2008; 16:33:06 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Merhaba arkadaşlar.2004 model Fiat Marea Liberty aracım var 5-6 ay önce abs lambası ve el freni lambası aynı anda yanmaya başladı. Abs ve el freni ışığı sürekli olarak yanmıyor arada sırada yanıyor ve kontağı kapatıp açtığım zaman sönüyor.Işıklar yanık değilken abs de bi problem yok gayet normal çalışıyor ancak ışıklar yandığında abs devre dışı kalarak çalışmıyor.Servise götürdüğümde bilgisayara bağladılar ve çıkan hata ABS VALF RÖLESİ arızası dediler.Abs beyninin değişmesi gerekiyormuş.Benim anlamadığım beyinde bir arıza olsa ışıklar sürekli olarak yanmazmı?Servistekilere sorduğumda onlarda cevap veremediler.İçimizde bu işten iyi anlayan arkadaşlar vardır.Bir de sizin görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. Şimdiden yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

2004 Marea Liberty 1.6 103bg
Çelik Grisi tartarini LPG

1862 Mesaj
29 Nisan 2008; 17:07:59 

ilk önce aküyü kontrol etmek lazım..aküdeki hafif te olsa zayıflama böyle bir arıza kodu verir.normalde valf sağlam olsa bile....servisler bunu atlıyorlar...önce valfi değiştirip sonra da ayrı bir durummuş gibi aküyü değiştiriyorlar..

214 Mesaj
1 Mayıs 2008; 9:49:08 

bosch servisine git, abs konusunda harikalar yaratabiliyorlar.

7 Mesaj
1 Mayıs 2008; 22:15:43 

Arkadaşlar bu konuda başka bilgisi olan arkadaşımız yok mu acaba?Yardımlarınızı bekliyorum...Ayrıca bosch servisine git demiş arkadaşım ama izmire yeni geldim nerden ve nasıl bulacağım bu servisleri yardımcı olursan sevinirim arkadaşım...

1862 Mesaj
2 Mayıs 2008; 0:41:32 

akünüzü kontrol ettiriniz...

214 Mesaj
2 Mayıs 2008; 7:55:09 

İzmir'deki servisler bunlar olarak gözüküyor. Umarım yardımı dokunur.
İzmir Bosch Araba Servisleri

1110 Mesaj
2 Mayıs 2008; 10:09:57 

Arkadaşım firen hidroliğini kontrol et azalmış veya özelliğini kaybetmiş olabilir. Benim focusun kullanma kitabçığında öle yazıyordu firen hidroliği azaldığı zaman el fireni lambası yanar diyordu. El fireninin lambası ABS ile alakalı olarak yanmaz farklı bir arıza vardır. ABS arızası için ise kesinlikle iyi bir boş servisine git zaten bütün araçalrdaki ABS tertibatı boş marmadır bunu dünyada sadece bocsh yapıyor.

"EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR"

2005 Scenic II
1.6 Pirivelige

7 Mesaj
3 Mayıs 2008; 1:43:31 

arkadaşlar yardımlarınız ve verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim...

35 Mesaj
9 Mayıs 2008; 18:04:04 

Ben de de 2003 marea var aynı abs arızası yaptı aracı aldığım adam arızalı olduğu söylemeden bana sattı. Sonra tofaş servisine götürdüm onlar aynı sana dediği gibi abs beyni arızalı dedi daha sonra Ankara / Ostim sanayisinde yapan bi yer var oraya gönderdim 370 ytl yaptılar bilgin olsun servise gitme sakın tamir olayı yok onlarda sadece değiştirme montaj.. araştır iyi bir fren tamirinden anlayan biri ne olduğunu çözebilir belki

3996 Mesaj
9 Mayıs 2008; 18:08:41 

İzmir'de otolab Bosch car service yi tavsiye edebilirim.Bakımları orada yaptırıyorum.

10' Skoda Fabia II 1.2 Şeker Beyazı

Apple iPhone 5S 16GB

7 Mesaj
9 Mayıs 2008; 23:16:47 

Verdiğinz bilgilerden dolayı teşekkür ederim...

76 Mesaj
21 Temmuz 2008; 23:52:00 

Ben de de aynı problem var bir sonuç aldınız mı???

2 Mesaj
25 Temmuz 2008; 23:13:56 

merhaba,aynıhatabenimde karşıma çıktı.absrolesi kısa devre vs.sana tavsiyem kafası çalışan bir elektrikçi bulyoksa bir televziyontamircisine. abs beyninin boardınıyapanfirma trw yani bosch değil. abs beynini çıkart güzelceüstkenarından kes.çıkan kısmı temizle, sonra lehimli bölgeleri çektir. asılönemli nokta rolenin yeri orayıpreslebastıklarıiçinçıkartamazsın.şimdi yapacağın iş beynin arka kısmındaki çıkıntılı yeri kenarlarından lehim makinasıyla erittir. roleyi çıkart. sorunun halolacaktır.saygılarımla.

2 Mesaj
25 Temmuz 2008; 23:17:19 

roleyi kontrolettir.geri tak.lehimleri çektirdiğin bölgeyi tekrar lehimle. kestiğin kapağı yapıştır veya lehimle ısıtarak yapıştır.arızakodlarını sil. işin hallolacaktır.

1217 Mesaj
16 Ağustos 2008; 22:37:57 

ABS Sorunlarınız için beni arayabilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/m_19420424/tm.htm

ABS Arızası ve Otomobil Elektronik Sorunlar:
Hızlı Ulaşım için:
Tel:0 536 949 13 16

"Sorunlarınıza kolay, hızlı, zamanında ve yerinde kararlar için mutlaka beni arayın yanlış yerde yanlış işler yaptırmayın paranızın fazlası cebinizde kalsın."

287 Mesaj
17 Ağustos 2008; 1:41:01 

Bu forumun en güzel yanı aynı sorunu yaşayan insanların tecrübelerini paylaşmaları..

TRABZONSPOR

76 Mesaj
25 Ağustos 2008; 14:27:11 

quote:

Orjinalden alıntı: hakanusta

ABS Sorunlarınız için beni arayabilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/m_19420424/tm.htm

Hakan Usta telefon ile ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım size. 2003 model Marea Exclusive 1.6 16V aracımın daha öncede karşılaştığınızı okudurğum ABS ve EBD ışığımın yanması problemi var. Kontağı kapattığımıda ışık sönüyor ama bir süre sonra tekrar yanıyor. Işık yanmadığı zamanlar ABS devreye giriyor ancak yandığı zamanlar devreye girmiyor. Ankaraya yanınıza gelmeyi düşünüyorum ama şehir dışından geleceğim için öncelikle iş programınıza göre randevu almak ve de yaklaşık tamir süresini öğrenmek istiyorum. Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşşekkür ederim. Görüşmek üzere.

2 Mesaj
25 Ağustos 2008; 23:59:04 

merhaba. bende ABS VE EL FRENİ ışığı aynı anda yanıyor. ama sürekli yanmıyor. aracı makinaya bağlatıp hata kodlarını çıkarttırdım. " hatasayısı:3 C1121 ventil rölesikesinti/şasi çıkışı C1800 akü gerilimi çok düşük C1915 sensörler (5V) için besleme gerilimi""
yardımcı olabilirseniz sevinirim.

2 Mesaj
26 Ağustos 2008; 0:13:11 

aracın koltuk altlarında 2 tane beyaz soket var, ikiside boşta. bu soketler ne işe yarıyor?? arac 98 model marea 1.6

1862 Mesaj
26 Ağustos 2008; 11:32:39 

akü eskimiş..değiştirip hata kodlarını sildirince sorun kalmaz..

561 Mesaj
26 Ağustos 2008; 13:00:50 

nadirende olsa aynı sorun bendede var ama bence olay beyinden değil.

Ben fren hidroliği kutusuna vd40 sıkana kadar böyle bir olay yoktu arabada , şimdide ara ara, özellikle çok sıcak günlerde araba akşam 6ya kadar hareket etmesse yola çıkıp direk dik yokuş inmeye başlarsa yapıyor.

561 Mesaj
29 Ağustos 2008; 13:04:21 

bu konuda bilgisi olan yokmu arkadaşlar?

Gerçi bende sorun yaratacak kadar sık tekrarlanmıyor ama genede bilgi sahibi olmak isterim

561 Mesaj
24 Kasım 2008; 23:05:51 

Arkadaşlar Hakan usta yaklaşık 5 saat uğraşarak ABS beynindeki arızayı, yani ASB EBD ışığını yakan arızayı tamir etti, kendsine cok tesekkurler

1217 Mesaj
2 Aralık 2008; 23:52:04 

quote:

Orjinalden alıntı: bond777

Arkadaşlar Hakan usta yaklaşık 5 saat uğraşarak ABS beynindeki arızayı, yani ASB EBD ışığını yakan arızayı tamir etti, kendsine cok tesekkurler

ÇÖZÜLEMEYEN ARIZALAR İÇİN HER ZAMAN YARDIMCI OLMAYA HAZIRIM.

Hızlı Ulaşım için:

"Sorunlarınıza kolay, hızlı, zamanında ve yerinde kararlar için mutlaka beni arayın yanlış yerde yanlış işler yaptırmayın paranızın fazlası cebinizde kalsın."

1 Mesaj
16 Aralık 2008; 15:08:30 

AYNI SORUN BENİM 2004 LİBERTY ARACIMDADA VAR AMA HERZAMAN DEĞİLDE ARA ARA SANKİ BAZEN ABS ARIZA IŞIĞI HİÇ SÖNMÜYO BAZENDE HİÇ YANMIYO ARKADAŞLAR BU İŞİ BİLEN İSTANBUL AVRUPA YAKASINDA İŞİNİ BİLEN Bİ USTA ÖNEREBİLİRMİSİNİZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM..

2 Mesaj
4 Temmuz 2009; 14:46:45 

bu abs arızası cok garıp bırsey bende cıhaza baglattım beynınde sorun var dedıler fakat dun abs ısıgı yanıyorken gıdıyordum bır anda lastıgımın havası ındı hızlıda gıdıyordum lastık ve cant okadar ısınmıstıkı dokunamadım degıstırdım lastıgı yola devam ettım bayagıda bır yol gıttım lamba sonmustu merak ettım kenara cektım arabayı lastıge baktım soguktu yanı ısık yanıyorken balatalar dıskı sıkıstıryor galıba ve yardımcı olucak kımseyı bulamadım

2 Mesaj
4 Temmuz 2009; 14:52:37 

aynı seylerı soyledıler banada cok can sıkıcı bır durum degılmı ben ankarada bır usta buldum bu sorunu ortadan kaldırıyor hakan usta dıe bırısı haberın olsun dun o abs yuzunden lastıgım patladı benım aman dıkkatlı ol ısık yanıyorken fazla gıtme araba ıle

52 Mesaj
24 Ekim 2009; 13:56:14 

merhaba aynı sorun bendede bazen abs lambası ve fren lambası giderken veya calısma anında yanıyor bazende kendi kendine sonme yapıyordu cok arastırdım kendını bilmez elektronikciler cok acalim bakalım sorunu cozebilirmiyiz diyen insanlar cok oldu ve abs kartını dokundurmadın görmeden bir sey diyemem diyen kisiler cok oldu
Onemli olan bu isten anlayan bunu yapan usta bulmaktı bunuda arastırmalar sonucu bostancı ya giderken teknocarda yaptırmayı buldum simdilik soruum cozuldu ANKARADA DA merkezi var arkadaslara yardımcı olmasını dilerim

1217 Mesaj
30 Ekim 2009; 2:37:33 

G
Ü
N
C
E
L

Hızlı Ulaşım için:

5 Mesaj
27 Aralık 2009; 14:34:52 

Fiat Marea ABS arızası çözüldü.

http://www.fiatfunclub....ea_arizalari-t62.0.html

www.fiatfunclub.com

3 Mesaj
19 Mart 2010; 2:56:00 

Merhaba hakan usta bende de 2004 marea liberty var ve uzun zamandır aracımın abs sisteminde şikayetçiyim..araç motor soğukken mi acaba hep ilk kasise girdiğinde abs motorundan vuuuv diye uzun bir ses çıkmakta ve duruş mesafesi uzamakta..bazen bunu düz yolda bile yapmakta ve bu yüzden fren tutmadığı için(adeta sıkışıp şişiyor) geçen yıl bir araca arkadan çarptım..bereket far kırıılmasıyla atlattık..Ama dikkatli olmasam çok kaza yaparım..Bu nasıl abs sistemi tutmayan frenin abs sini yemişim diyesim geliyor...Acaba sorun nedir hakan bey? Teşekkürler şimdiden...

1217 Mesaj
19 Mart 2010; 11:07:45 

quote:

Orijinalden alıntı: cografyam

Merhaba hakan usta bende de 2004 marea liberty var ve uzun zamandır aracımın abs sisteminde şikayetçiyim..araç motor soğukken mi acaba hep ilk kasise girdiğinde abs motorundan vuuuv diye uzun bir ses çıkmakta ve duruş mesafesi uzamakta..bazen bunu düz yolda bile yapmakta ve bu yüzden fren tutmadığı için(adeta sıkışıp şişiyor) geçen yıl bir araca arkadan çarptım..bereket far kırıılmasıyla atlattık..Ama dikkatli olmasam çok kaza yaparım..Bu nasıl abs sistemi tutmayan frenin abs sini yemişim diyesim geliyor...Acaba sorun nedir hakan bey? Teşekkürler şimdiden...

Aracınızın bazı kontrollerini yapmak gerekiyor.Bu testler sonucunda arıza varsa ortaya çıkacaktır.

Hızlı Ulaşım için:

294 Mesaj
10 Nisan 2010; 1:29:23 

ben de 2004 mareamın ABS sini tamir ettirdim,150 tl tuttu.yalnız şimdi ABS biraz gürültülü devreye giriyor.aracın ön tarafından ayrı bir motor veya pompa sesi gibi bişey geliyor.

191 Mesaj
10 Nisan 2010; 17:49:16 

Merhaba arkadaşalar 2001 marea hlx aracımda da aynı sorun var abs ve el freni lambası birlikte yanıyor ama bazen. Örneğin sabah ilk çalıştırdığımda lambalar yanmıyor ve abs denediğimde çalışıyor ancak 2-3 km sonra yanıyor, bosch servise periyodik bakıma götürdüğümde bu arızayı da söyledim onlar yapamamışlar ve parçayı fiat servisine göndermişler ve 500 tl masraf çıkarmışlar. Bende kabul etmedim burda yazılanlar ışığında, sizce gerçekten masraf bu civarda mı yoksa daha basit bir arıza mı?

Bu arada Abs lambası yandığı zaman frenler sertleşiyor, aracın kitapçığına baktığımda eğer abs ve el freni lambaları yanıyorsa elektronik fren dağıtım sisteminde arıza vardır diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StreetS -- 10 Nisan 2010; 17:51:22 >

120 Mesaj
10 Mayıs 2010; 1:21:30 

evet arkadaşlar abs konusunda bir boynu bükük daha geldi... gectiğimiz hafta aracımın z rotu ve rot başlarını değiştirdim sonra arabaya bindim kontağa bastım bi baktım abs lambası yanık kaldı kontağı kapattım bir daha cevirdim birde baktım ki bu sefer hiç yanmıyor.... abs yi denedim yok.... daha sonraki günlerdede ne abs ışığı yanıyor nede abs var abs sanki uçtu gitti.... sonra birgün akşam eve giderken kontağı çevirdim abs lambası yandı ve baktımki eve gidene kadar sönmediyanık kaldı ama sadece abs lambası el freni ikaz lambası değil.... sonra ertesi gün sabah tekrar çalıştırdım gayet normal önce el freni ikaz lambası ile birlikte yandılar efendi efendi söndüler aha dedim düzeldi..... ama nerdeee sonra baktım ki yine eskisi gibi ne abs lambası yanıyor nede abs var bazen çukurlara düşünce zızzzzzz sesi geliyor ama çok az geliyor hatta geliyor gibi oluyor hemen gidiyor şimdi sizce sorun nerde gerçi ben bilgisayara bağlıcam makine ama fikriniz varsa çok memnun olurum.... arabamda 2001 model hlx....

610 Mesaj
22 Mayıs 2010; 22:53:29 

SONUNDA ÇÖZDÜM

Arkadaşlar 2000 sx var bizdede abs lambası yanıyodu nihayet bugün vakit buldum ve baktım.İlk zamanlar devreye girdikten sonra yanıyodu sonraları sürekli yanmaya başladı tabi el freni lambasıda.
ÇÖZÜM
ABS beynini söktüm yıldız alyenli 4 tane vida tutuyo dikkatlice onları sökün yukarı doğru tam dik şekilde çıkartın biraz sıkı oda selenoit bobinlerden kaynaklanıyo. plastik kutuyu(beyni) üst kapaktan güzelce açtım kartın arka kısmı görünüyodu dikkatlice baktığımda bi iki lehimin bozulduğunu gördüm tekrar çoğu lehimi yeniledim soketin giriş bölümündekiler ve orta bölgede rölenin bulunduğu bölümdeki lehimleri yeniledim sonra tekrar güzelce kapattım kutuyu silikonla yapıştırdım bağladım ilk taktığımda aracı hareket ettirmeden baktım kontağı açtım el freni ışığı sönmüştü fakat abs devam ediyodu tam olmadı sanırım diye üzülürken bi tur atmak aklıma geldi tekerlerkler tam turu tamamlayınca abs de söndü ve devrede sorunsuz çalışıyo tamirciyle falan uğraşmanıza hiç gerek yok biraz elektrikten anlıyosanız ve eliniz böyle işlere yatkınsa yapmanız gerekenler yazıyo eğer bunları yaptığınız takdirde olmadıysa o zmn bi profosyonele yaptırın.EĞER SÖYLEDİKLERİMİ YAPICAKSANIZ BİRAZ DİKKATLİ OLMANIZI TAVSİYELERİME EKLEMEK İSTERİM.

SORUNU BUGÜN HALLETTİM BU FORUMDA PAYLAŞMAK İSTEDİM ÇÜNKÜ BU YAPTIKLARIMIN YARISINDAN ÇOĞUNU BURDAN DUYARAK YAPTIM DENEYİN %90 SONUÇ ALACAKSINIZ

ULAŞMAK İSTERSENİZ MSN burak_mustang16@hotmail.com

610 Mesaj
22 Mayıs 2010; 22:56:05 

basit bi arıza para vermeye gerek yok bence benimkide bozuktu hallettim paylaştım umarım sizdede işe yarar.
Sorunun şundan olduğunu tahmin ediyorum sanırım sarsıntılarda beyindeki kart kısmı zarar görüyo lehimleri bozuyo veya kartı çatlatıyo olabilir çünkü benim araçta sarsıntıda devreye giriyodu ilk zmnlar soketine içine de dikkatlice bakın tam sıkışmıyo sa ondanda olabilir en ufak sarsıntıda devre dışı kalıyo tek sorunun bu olduğuna inanıyorum bi çok kişi röle bozulmuş olabilir falan diyo olabilir ama röle dediğimiz şey kolay kolay bozulmaz absde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fire_glavie2 -- 22 Mayıs 2010; 23:01:05 >

2 Mesaj
11 Temmuz 2010; 19:12:55 

ABS SORUNUNU ÇÖZDÜMMMM Slm arkadaşlar bende 2005 marea liberty var benim araçdada belli bir süre sonra abs ve el freni lambası beraber yanıyordu tam servislere gideyim derken forumlarda araştırmaya başladım ve bu forum bana %100 yardımcı oldu ve arızayı çözdüm fire_glavie2 arkadaşın yaptıklarını tekrarladım abs beynini söktüm sonra plastik bir presli kutunun içinde 3 saat kadar bir zamanda açtım ve lehim çatlakların gördüm bende elektronikçi olduğum için fazla zorlanmadan önce eski lehimleri çektirdim ve sonradan hemen hemen bütün pin ve röle lehimlerini yeniledim sonra silikonla tekrar kapatıp yerine güzelce montajını yaptım ve teste çıktım önceden 1 km snr yanan lamba şimdi kontağı çevirdiğim anda sönüyorr.buradaki tüm arkadaşlara çoookkk teşekkürler arkadaşlar eğer sizde denerseniz çok dikkatli olun abs beynini açarken çok zor açılıyorr devreye zara vermeyin... hepinize selamlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meqane -- 11 Temmuz 2010; 19:20:33 >

2 Mesaj
11 Temmuz 2010; 19:15:35 

fire_glavie2 slm arkadaşım dediklerini tekrarladım ve benim canavarda kendine geldi çok saol çok yardımcı oldu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meqane -- 11 Temmuz 2010; 19:18:50 >

66 Mesaj
12 Temmuz 2010; 20:41:07 

quote:

Orijinalden alıntı: fire_glavie2

basit bi arıza para vermeye gerek yok bence benimkide bozuktu hallettim paylaştım umarım sizdede işe yarar.
Sorunun şundan olduğunu tahmin ediyorum sanırım sarsıntılarda beyindeki kart kısmı zarar görüyo lehimleri bozuyo veya kartı çatlatıyo olabilir çünkü benim araçta sarsıntıda devreye giriyodu ilk zmnlar soketine içine de dikkatlice bakın tam sıkışmıyo sa ondanda olabilir en ufak sarsıntıda devre dışı kalıyo tek sorunun bu olduğuna inanıyorum bi çok kişi röle bozulmuş olabilir falan diyo olabilir ama röle dediğimiz şey kolay kolay bozulmaz absde

bu arkadaşla aynı fikirdeyim.Aynı arıza bendeki liberty'de de mevcut.Özellikle ön tekerler çukura girince sarsıntıdan oluyor.soketi çıkartıp taktım ama yinede oluyor şu an.Tam sıkıştırmak gerekebilir sanırım.Bakalım otomasyon teknikeri olarak bunu da yazılanlar ışığında çözebilecekmiyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byati81 -- 12 Temmuz 2010; 21:06:54 >

FiAt Marea Liberty for 2004

Driven by the future

2 Mesaj
31 Ağustos 2010; 2:58:42 

Selamlar herkese . Sırf buraya yazmak için üye oldum. Arabam Marea Liberty 2004 1.6 103 hp ;

İzmir'de yaşıyorum. Bir ay önce memleke gittik Kahramanmaraş'a. Memleke gitmeden önce ABS ve EL FRENİ lambalarım yanıyordu benimde. Arabanın freninde bir sorun hissedemedim. Arabayı çalıştırıyorsun 5-10 dk içinde lambaları yanıyordu. Kontağı kapatıp açtıktan sonra sönüyordu tekrar 15 dk içinde yanıyordu. Aldırış etmedik memleke gittik dönerken Antep otobanından geldik orayada uğradık. Antep otobanını bilen bilir uçak pisti gibi 170-180 gittim açıkcası. Allah'tan bir sorun yaşamadım. Yolda iki tane FİAT servisine uğradım hidrolikleri kontrol ettiler arabayla turladılar bir sorun bulamadılar. Bilgisayara bağlamak istedilerde yolda olduğumuzdan durum müsait değildi. Kısacası araba ışıkları yanarken görmesem bi sorun var demem ama yinede insanın içi huzursuz oluyor. İzmirde servise götürdüm belki bazılarınız bilir Bornova'da ENRİKO ALİBERTY ye arabayı aldığım yerde orası Fiat servisi adamlar bi kaç kontrolden sonra beyin değişecek dedi ve 4000 bin istediler. Mükemmel masraf bu araba için yapılacak şey değil. Arabanın ederi zaten 11-12 bin. Sanayiye tanıdığa götürdük aküyü valfleri bir sürü şeyi kontrol etti en son 500 TL ye yaptı bu işi. Paylaşmak istedim. Bakalım bu ne kadar götürecek bizi Allah bilir. Ama bu sorundan başka Allah'a şükür fıstık gibi araba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emred35 -- 31 Ağustos 2010; 3:00:44 >

222 Mesaj
2 Eylül 2010; 11:11:20 

bu abs beyni tam olarak otomaobilin neresinde arkadaşlar??

361 Mesaj
28 Eylül 2010; 17:35:59 

Dostlarım mareadaki olay şu;

diğer araçların ABS sensörleri (tekerlek tarafındaki) tırtıklı bir yapıya sahip teker döndükçe bu tırtıklı yapı sayesinde hareketi algılıyor, marealar da ise sensörlerin yüzeyi tamamen düz bir yapıda ve hareket manyetik olarak algılıyor.

Sensörlerin yüzeyi düz olduğundan üzerinde nem oluşsa dahi sensör okuma yapamıyor, tek bir tekerlek okumasa dahi tüm sistem devre dışı kalıyor ve gösterge panelinde ABS ışığı yanıyor.

Bu nedenle genellikle aracınızı yıkattıktan sonra bu durumla karşılaşabilirsiniz, bir kaç saat sonra sensörler kuruyunca düzeldiğini fark edersiniz zaten.

yok ben bekleyemem diyorsanız ve hemencik gösterge panelinden uyarı ışıklarının gitmesini istiyorsanız beyni resetlemeniz lazım, bunun içinde akü kutup başlarından birini söküp yeniden takmanız yeterli

Kaynak Otomotiv Öğretmeni

312 Mesaj
29 Eylül 2010; 16:49:44 

Dostum iyi güzelde akü kütüp basını sökünce motor kitlenmiyormu code istemiyormu?Sahsen bende motor ve teyp kodu yok italyadan geliymiş 65 tl istediler bende getirtmedim :D

3607 Mesaj
29 Eylül 2010; 17:03:53 

Motor kodu istemez..Teyp kodunu ister sadece

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

4 Mesaj
12 Aralık 2010; 15:00:43 

mrb arkadaşlar aynı sorun bende de var 2001 model fiat marea 2,0 hlx abs sorununu hakan ustaya ankaraya gidince yaptıracam şimdide sağ aks şanzumandan gelen renolarda lale dedikleri bilyenin körüğü yırtılmıştı yağladık körüğü değiştirdim ses yapmaya başladı bilyeler yer yapmış 6 adet bilye ver eskiden bilye oynadığımız bilyeler bu sefer bana oyun yaptı yer yapmış orjinaline servis çok para istedi sadece o bilye servisde yokmuş çıkmamı buluruz yoksa o bilyeyi tek olarak bulabileceğim yer varmıdır şimdiden tşk ediyorum

66 Mesaj
19 Aralık 2010; 20:13:27 

Bu olay marea'larda sık karşılaşılan bir sorun.Forumda daha önce arkadaşlar tarafından da çözümü açıklanmıştı.Kendimde uğraşım bu sorunu düzelttim.

Resimlerdeki ABS merkezini söktüm.(Allien anahtar başlıklı 4 vidayla sıkılmıştır.)(Hidrolik fren yağı deposunun altındaki geniş soketli ünite) Plastik ve presslenmiş sert bir kapakla kapalı olduğu için yanlardaki birleşme çizgisinden ısıtılmış bir bıçakla uzun uğraştan sonra açtım.İkinci resimdeki işaretili pinlerin sarsıntı ve sıcaklık etkisiyle temasını kaybettiğini farkettim.Lehim tabancasıyla iyice lehimledikten sonra kapağını siyah silikon ile yapıştırıp yerine monte ettim.İlk çalıştırmada sadece ABS yandı.Tekerler birkaç tur dönünce oda söndü ve 6 ay boyunca birdaha her iki ışığında ( ABS ve ikaz lambası ışığı) yandığını görmedim.ABS'de normal şekilde çalışmaktadır.

0

0

f@tih bu mesajı paylaştı

FiAt Marea Liberty for 2004

Driven by the future

4 Mesaj
21 Aralık 2010; 20:27:24 

merhaba arkadaşlar bende 2001 HLX var ve abs elfıreni lanbası yanıyor fromda belirtiğiniz arzanın aynısı İSTANBULDAN yazıyorum bana yardımcı olabilcek elektirikçi ve arkadaş varsa tosun_11@hotmail.com mesaj atarsa çok sevinirim şimdiden ilginize teşekkürler.

1 Mesaj
22 Aralık 2010; 23:14:43 

2003 model fiat marea aracımı alalı daha 2 hafta olmuştu ki araç kendi kendine abs yi devreye soktu , 5-6 kez fren pedalına bastıktan sonra ABS ve ELFRENİ lambası birlikte yandı .ses kesildi ama abs devre dışı kalmıştı . çok can sıkıcı bir durum ve İZMİR de inanın güveneceğiniz usta yok (daha önce ford fiesta aracımın rölanti arızasını çözememişlerdi) kendim otomotiv mezunuyum bu sefer çok araştırdım ve sorunu söyle çözdük :)
1. akünün gücünü ölçtük sorun yok .
2. akü kutup başını söküp 5-6 dakika bekleyip tekrar taktık (sonuç alamadık )
3. servis beyin arızalı dedi (arızalı beynin ABS yi nasıl devre dışı bırakıp aracı korumaya aldığını bana açıklayan Allah'ın kulu olmadı )
ve izmir esenderede BOCH CAR SERVİSE gittim CEMAL usta ile aracı makinaya bağladık c1205 ve c1045 arıza kodlarını aldık kodları sildik sorun devam etti bu arada c 1205 kodu sol arka tekerlek sensörünün dönüş hızını algılamada sorun olduğunu bildiren kod ŞİMDİ dikkat edin sol arka tekerleği söktük kampananın içinde balataların hemen arkasında sensörü gören tamburun üzerinde çok küçük metal ve toz parcaçıklarının yapışık olduğunu gördük iyice temizledik hata kodlarını sildik ve sorun bitti. arka kampanaların tozluklarını mutlaka takın ve bu işlemleri yapmadan sakın kimseye inanmayın ve bu tip durumlarda mutlaka BOSCH servislerine gidin izmirde ELBİRLİK BOSCH servisi bu konuda gerçekten süper SAĞOL CEMAL USTA.

222 Mesaj
23 Aralık 2010; 7:41:27 

bu tür arızaları arıza ansiklopedisine işlerseniz daha iyi olur... geçmiş olsun

4 Mesaj
27 Aralık 2010; 19:55:45 

Arkadaşlar bugün abs ışık olayını çözdüm bi beyinciye gittim tam 400 tl istedi bi deyerine gittim 250 tl istedi en sonunda sanayide bi usta buldum 50tl ye halletti gün boyo ışık yanmıyordu ve abs devrede umarım ilerleyen günlerde bi sorun yaratmaz:)) istanbul ikitellide ibrahim usta İSTANBUL ELEKTİRİN güngören sanayı 16.blok

3 Mesaj
29 Aralık 2010; 19:53:28 

merhaba,2001 ELX aldım haftasonu.abs lambası yanıyordu,cihaza bağlandı;sol kablo değişecek dendi önce,sonpa teker rulmanına bakıldı hatalı rulman dendi.rulmanı çıkarınca gördük ki ters takılmış,o yüzden okumuyormuş.şimdi herşey yolunda.herkese hatasız kazasız günler dilerim.

23 Mesaj
10 Temmuz 2011; 17:12:58 

quote:

Orijinalden alıntı: byati81

Bu olay marea'larda sık karşılaşılan bir sorun.Forumda daha önce arkadaşlar tarafından da çözümü açıklanmıştı.Kendimde uğraşım bu sorunu düzelttim.

Resimlerdeki ABS merkezini söktüm.(Allien anahtar başlıklı 4 vidayla sıkılmıştır.)(Hidrolik fren yağı deposunun altındaki geniş soketli ünite) Plastik ve presslenmiş sert bir kapakla kapalı olduğu için yanlardaki birleşme çizgisinden ısıtılmış bir bıçakla uzun uğraştan sonra açtım.İkinci resimdeki işaretili pinlerin sarsıntı ve sıcaklık etkisiyle temasını kaybettiğini farkettim.Lehim tabancasıyla iyice lehimledikten sonra kapağını siyah silikon ile yapıştırıp yerine monte ettim.İlk çalıştırmada sadece ABS yandı.Tekerler birkaç tur dönünce oda söndü ve 6 ay boyunca birdaha her iki ışığında ( ABS ve ikaz lambası ışığı) yandığını görmedim.ABS'de normal şekilde çalışmaktadır.

0

0

arkadaşım bilgileriniz için teşekkürler benimde 5-6 aydır aynı sıkıntılar devam ediyordu bugün beyni söktüm kapagını dikkatlice dremel el aletinin kesme taşıyla yavaşça kesip açtım yalnız dikkat etmek lazım keserken .açtıktan sonra elektronikten anlamadığımdan bir televizyon tamircisinde resimde gösterdiğiniz yerlerin lehimlerini tekrar lehimlettim kapağı kapatmadanda yerine taktım biraz dolaştım şu an için abs lambası yanmıyor inşallah yanmaz bir kaç gün sonra tekrar bilgi vermeye çalışırım yanıp yanmadıgıyla ilgili. tekrar teşekkürler .

7 Mesaj
11 Temmuz 2011; 19:17:27 

arkadaşlar herkese selam.bende iki hafta önce fiat marea aldım.2001 model 16.6 ELX model 81000 km de.ama benimde aynı şekilde abs sorunum var.benim biraz farklı.abs ışığı kontağı açınca çok mat yanıyor.daha sonra sönüyor.fakat test ettim ani frende devreye girmiyor.artı aırbak ışığı sürekli yanıyor.arkadaşların çoğunun dediği gibi kartı söküp lehimlersem sorunun gitme ihtimali varmı yada bu sorunun çözülmesi için bi fikri olan arkadaş yardımı olursa çok sevinirim.şimdiden teşekürler

katil

100 Mesaj
12 Temmuz 2011; 14:39:44 

Arkadaşlar benim sorunum biraz farklı galiba, aracım marea ELX 2001.

Benim ABS ışığım yanmıyor fakat, ABS fren pedalına az dahi basılsa devreye giriyor ve ABS tıkıtrısından daha sık ve daha az sesli ses geliyor ve ffren mesadesi uzuyor, normal ABS siz frenden dahi uzun bir mesafeden duruyor...

sorun tekerlerdemi yoksa ABS beynindenmidir acaba??? birde bu sorun bozuk veya lakalı yollardan geçerken daha sık oluyor...

361 Mesaj
12 Temmuz 2011; 21:36:41 

quote:

Orijinalden alıntı: termometre

Arkadaşlar benim sorunum biraz farklı galiba, aracım marea ELX 2001.

Benim ABS ışığım yanmıyor fakat, ABS fren pedalına az dahi basılsa devreye giriyor ve ABS tıkıtrısından daha sık ve daha az sesli ses geliyor ve ffren mesadesi uzuyor, normal ABS siz frenden dahi uzun bir mesafeden duruyor...

sorun tekerlerdemi yoksa ABS beynindenmidir acaba??? birde bu sorun bozuk veya lakalı yollardan geçerken daha sık oluyor...

Dostum bence tekerleklerini değiştirmenin zamanı gelmiş...

7 Mesaj
19 Temmuz 2011; 3:02:22 

abs beyniyle uğraşmışlar.benim soruna kimse bi çare bulamıyacakmı?:(:(

katil

87 Mesaj
21 Temmuz 2011; 11:40:42 

quote:

Orijinalden alıntı: volkansarı

2003 model fiat marea aracımı alalı daha 2 hafta olmuştu ki araç kendi kendine abs yi devreye soktu , 5-6 kez fren pedalına bastıktan sonra ABS ve ELFRENİ lambası birlikte yandı .ses kesildi ama abs devre dışı kalmıştı . çok can sıkıcı bir durum ve İZMİR de inanın güveneceğiniz usta yok (daha önce ford fiesta aracımın rölanti arızasını çözememişlerdi) kendim otomotiv mezunuyum bu sefer çok araştırdım ve sorunu söyle çözdük :)
1. akünün gücünü ölçtük sorun yok .
2. akü kutup başını söküp 5-6 dakika bekleyip tekrar taktık (sonuç alamadık )
3. servis beyin arızalı dedi (arızalı beynin ABS yi nasıl devre dışı bırakıp aracı korumaya aldığını bana açıklayan Allah'ın kulu olmadı )
ve izmir esenderede BOCH CAR SERVİSE gittim CEMAL usta ile aracı makinaya bağladık c1205 ve c1045 arıza kodlarını aldık kodları sildik sorun devam etti bu arada c 1205 kodu sol arka tekerlek sensörünün dönüş hızını algılamada sorun olduğunu bildiren kod ŞİMDİ dikkat edin sol arka tekerleği söktük kampananın içinde balataların hemen arkasında sensörü gören tamburun üzerinde çok küçük metal ve toz parcaçıklarının yapışık olduğunu gördük iyice temizledik hata kodlarını sildik ve sorun bitti. arka kampanaların tozluklarını mutlaka takın ve bu işlemleri yapmadan sakın kimseye inanmayın ve bu tip durumlarda mutlaka BOSCH servislerine gidin izmirde ELBİRLİK BOSCH servisi bu konuda gerçekten süper SAĞOL CEMAL USTA.

aynı sorun bende de var. ilk harekette abs devreye girer gibi ses ve titreme oluyor(özellikle pedallara yansıyan)., kısa süre sonra ses ve titreşim kesiliyor ama abs ve el freni lambası yanmaya başlıyor. arızadan bir gün önce z rodları ve ön beşikleri değiştittirmiştim, değiştiren ustaya sordum 'benden değil' dedi ve bir abs ustasına yönlendirdi, o usta da bilgisayara soktu baktı vs. abs pompasını değiştirmemiz gerek, çıkmasını araştıralım dedi(fiyatı 400 civarıymış). kütahya fiat servise gittim, baktılar ama ellerinde bilgisayar olmadığından eskişehire yönlendirdiler. forum sayesinde bosch car servis'i öğrendim, bugün oraya gidicem, umarım benim arıza da sadece balata arkasındaki tortulardan kaynaklanıyodur.

100 Mesaj
22 Temmuz 2011; 2:39:04