- x
Ütopya nedir? ve anlamını çok az kişinin bildiği bir kelime ? YARDIM..
47 Cevap2424 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

213 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:01:25 

Lise 2 Öğrencisiyim Ütopya'yı şimdiye kadar sadece kardeşimin izlediği selena denen nalet dizide duydum. :S

bugün dil ve anlatım dersinde ütopya başlıklı bi yazı okuduk hoca anlamını sordu sınıfta kimse bilmedi hoca siz nasıl buraya geldiniz siz niye okuyosunuz bu yaşta bi delikanlı nasıl bilmez siz gidin internette çet yapın falan die bi başladı susmak bilmedi bende bu lafların üstüne iyice bi merak Oldu. hocanın bilemeyeceği bir kelime arıyorum öğretmen oldun hala bilemion diye yüzüne çarpıcam o kelimeyi.

Evet şimdi özetle Ütopya'nın anlamı? ve anlamını çok az kişinin bildiği bir kelime ?

thekodz.
$u çiğ köfteleri kızartırmısınız ? Ben çiğ yiyemiyorumda ? Siz Hiç Altıgen Çiğköfte yediniz mi ? Biz Sülalecek Altıgen Seviyoruz..

3227 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:02:50 

BUGÜN FELSEFE SINAV SORUSUYDU BOŞ BIRAKTIM NEDİR HARBİDEN BU

5750 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:04:37 

Hayaller ülkesidir ütopya. Ve asla gerçekleşmez..

4212 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:05:53 

ütopik=imkansız

çoğaltabilirsiniz.

BU İMZAYA ERİŞİM ENGELLENMİŞTİR

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 16/07/20XX tarih ve 20XX/40X nolu kararı gereği bu imzaya erişim DONANIMHABER YÖNETİMİ'NCE engellenmiştir.

213 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:06:35 

quote:

Orjinalden alıntı: W

Hayaller ülkesidir ütopya.

Peki bunu hocaya arkadaşımız solediğinde neden değil dedi ? biz atıp tutuyorduk ama hoca yanlış dedi . o karıda bişe bilmio demekki.

thekodz.
$u çiğ köfteleri kızartırmısınız ? Ben çiğ yiyemiyorumda ? Siz Hiç Altıgen Çiğköfte yediniz mi ? Biz Sülalecek Altıgen Seviyoruz..

1986 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:07:17 

Ütopya : aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum ve devlet şekli anlamı taşır.Ütopyalar, bugün gerçekleşmesi imkansız toplum tasarımlarıdır.

Ey Türk! .. Üstte mavi gök çökmedikçe, Altta yağız yer delinmedikçe,Senin ilini ve töreni kim bozabilir...

1492 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:11:02 

hayalindeki devlet düzenidir.
ama gerçekleşmesi olanıksızdır.
herkesin aslında bir ütopyası vardır.
ben başbakan olsam şöyle şöyle yaparım diye...

213 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:13:38 

@empire_loups @profuzman @uzil @W saolun

şimdi anlamını çok az kişinin bildiği bir kelime istesem

thekodz.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Nisan 2008; 19:14:13 

[font="Trebuchet MS"]Bence tam olarak devlet duzeni degildir, düşlenilen ama gerceklesmesi imkansiz olan demektir.[/font]

44 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:14:29 

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=utopya

buraya sormadan "ekşi sözlüğe" bak, mutlaka işine yarayacak ipuçları bulursun

"Başlangıçta daima şairler vardı. Başlangıçta daima şairler olacak." 1959 Attila İlhan 1925-2005

1261 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:14:43 

, aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum ve devlet şekli anlamı taşır. Köken olarak olarak Yunanca "yok/olmayan" anlamındaki ou, "mükemmel olan" anlamındaki eu ve "yer/toprak/ülke" anlamındaki topos sözcüklerinden türemiştir. Kullanımı Thomas More'un 1516'da yazdığı De Optimo Reipublicae Statu deque Nova Insula Utopia veya kısaca Utopia isimli kitabıyla yaygınlaşmıştır.

Ütopyalar, bugün gerçekleşmesi imkansız toplum tasarımlarıdır. Ütopyalar üzerine görüşler iki biçimde ortaya çıkmıştır. Bir kısmı özendirici, istenen nitelikte, diğer bir kısmı ise korkutucu, ürkütücü ütopyalardır. İlgili Terimler
Konu başlıkları
[gizle]

* 1 İlgili Terimler
* 2 İstenen (Özendirici nitelikte) Ütopyalar
o 2.1 Platon’un Ütopyası
o 2.2 Fârâbî’nin Ütopyası
o 2.3 Thomas More‘un Ütopyası
o 2.4 Tommaso Campanella’nın Ütopyası
o 2.5 Francis Bacon’un Ütopyası
* 3 Korkutucu Nitelikte Ütopyalar
o 3.1 Huxley’in Ütopyası
o 3.2 G. Orwell’in Ütopyası
* 4 Ekonomik Ütopyalar
* 5 Politik ve Tarihi Ütopya
* 6 Dini Ütopyalar
* 7 Bilimsel ve Teknolojik Ütopyalar
* 8 Dış Bağlantılar
* 9 Kaynaklar

(wikipedia)

... " Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! "

Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK

213 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:16:51 

quote:

Orjinalden alıntı: CTRL Tasarım

[font="Trebuchet MS"]Bence tam olarak devlet duzeni degildir, düşlenilen ama gerceklesmesi imkansiz olan demektir.[/font]

evet hocada buna benzer bişeyler zırvaladı sonra anlamını siz bulup gelin kendi ütopyanızı olusturun dedi ? nasıl olusturcam kendi ütopya mı ben şimdi

thekodz.

Uzaklaştırılmış
28 Nisan 2008; 19:19:46 

quote:

Orjinalden alıntı: thekodz

evet hocada buna benzer bişeyler zırvaladı sonra anlamını siz bulup gelin kendi ütopyanızı olusturun dedi ? nasıl olusturcam kendi ütopya mı ben şimdi

[font="Trebuchet MS"]En güzel örneklerden birisi de gecmise yolculuk yapmak bu bir utopyadır.

Ayrıca zırvalamıyoruz bildigimizi soyluyoruz ayıp ettın simdi. [/font]

2352 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:19:46 

Ya elbet bi ütopyan vardır. Ütopyayı devletle sınırlandırmana gerek yok. İstediğin dünyayla ilgili. Yani nasıl bir dünya isterdin? Bunları düşün yaz. Devlet işine gireceksen nasıl bir devlet isterdim diye sor kendine. Onu yaz. Ama devlet işine girme, yoksa siyasi şeyler girebilir işin içine, okulda hiç hoş olmaz bu. Sonuçta devletle ilgili ütopyanı oluştururken siyasi görüşünüde açık etmiş olursun.

-Öldürecek ve uğruna ölünecek bir şey yok.-
John Lennon

1986 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:20:28 

quote:

@empire_loups @profuzman @uzil @W saolun

şimdi anlamını çok az kişinin bildiği bir kelime istesem

Nasıl yani?

Ey Türk! .. Üstte mavi gök çökmedikçe, Altta yağız yer delinmedikçe,Senin ilini ve töreni kim bozabilir...

2709 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:21:55 

Ütopya devlet düzeni demek değildir her şey ütopya olabilir mesela senin uçman gibi ya da senin cumhurbaşkanı olman gibi bunlar ütopyadır gerçekleşmemiş beklentidir tamam sen cumhurbaşkanı olabilirsin ama şuan olamazsın ütopya budur şuan gerçekleşmesi imkansız olan hayaller

http://www.youtube.com/watch?v=SEtxc8PZ5WY&feature=feedlik
http://www.youtube.com/watch?v=WSy5RSdcbU8
http://www.youtube.com/watch?v=Vnzofi_QltI

44 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:23:24 

quote:

senin ütopyan en pratik tarafından şu olabilir: ideal olarak kız arkadaşın nasıl olmalı?

"Başlangıçta daima şairler vardı. Başlangıçta daima şairler olacak." 1959 Attila İlhan 1925-2005

213 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:23:27 

@CTRL Tasarım kardeş senn için demedim ya hoca zırvaladı tam anlatmadı anlamında dedim. üstüne alınma yani yine de özür dilerim.

thekodz.

2544 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:24:13 

Sadece Hayallerde kurulan bir Düzendir

Böyle bir düzen gerçekleştiği vakit Ütopya olmaktan çıkar

0

Bu şekilde resmedilir

:Fatih.Sultan.Mehmed:

1986 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:24:51 

Toplum ve devlet düşünleri haricinde ütopya terimi kullanılamaz.

3638 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:25:47 

İstenilen ütopyolar , Korku ütopyoları

Ütopya düşüncesine göre herkes mutlu , para sıkıntısı yoktur . Ancak bu sadece hayalde kalır . Gerçeklememiş bekletilerde diyebiliriz . Mesela öss ' yi kazanma isteğin gibi :))

BeşiktAŞK

213 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:26:55 

quote:

Orjinalden alıntı: empire_loups

Nasıl yani?

yaa hocanın bilemeyeceği bi kelime var mıdır çünkü sözleri baya dokundu :S

herkes saolsun arkadaşlar ütopya kelimesi hakkında yeterli bilgiye sahibim diye düşünüyorum artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thekodz -- 28 Nisan 2008; 19:26:52 >

thekodz.

2352 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:32:18 

Varıdr, sor kozmos. Kozmosu genelde çoğu kişi öyle hemencecik cevaplayamaz. Geveler durur ağzında. Ama kim bilir belkide bilir. O kadarda zor bir kelime değil çünkü.

John Lennon

44 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:32:26 

quote:

yaa hocanın bilemeyeceği bi kelime var mıdır çünkü sözleri baya dokundu :S

herkes saolsun arkadaşlar ütopya kelimesi hakkında yeterli bilgiye sahibim diye düşünüyorum artık

Yunanca U:Olumsuzluk öneki ; topos:Yer dolayısıyla utopos:Olmayan yer

Uzaklaştırılmış
28 Nisan 2008; 19:33:05 

[font="Trebuchet MS"]Cok fazla kullanılmayan bir kelimeyi bilmemek ayıp degildir, hocanız ayıp etmis eger asagilarca tavır sergilediyse.

Benim onerim Ajitasyon bunu cogu kisi bilmez,bilenlerin bir kismi da Acıtasyon olarak ifade eder yani kendini acındırmak ajitasyonmus. bu yanlıs

Gercek anlamı ise Provakasyonun bir koludur. [/font]

1830 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:34:52 

daha bugün edebiyat dersinde gördük.tesadüf-i vahşet
...

AÇIM DİYE AĞLAMA; MARKETLERİ YAĞMALA...
Ana sevri, ana arabi. Ana arabi ah yaniyyali...

3513 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:35:07 

İnsanın kendi iç dünyası.. Bir tür hayal dünyası..

286 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:36:15 

Öncelikle hocanın sizin cehaletinizle ilgili yaptığı eleştiriler karşısında senin verdiğin tepkilere (yazdığın ifadelere) bir bak:

1) "hocanın bilemeyeceği bir kelime arıyorum öğretmen oldun hala bilemion diye yüzüne çarpıcam o kelimeyi"

2) "o karıda bişe bilmio demekki"

3) "evet hocada buna benzer bişeyler zırvaladı"

Ve bundan sonra soruyorsun:
"nasıl olusturcam kendi ütopya mı ben şimdi"

Herşey çok açık; sen kendin zaten ütopya olmuşsun. Senin bu gidişle kendisine, çevresine ülkesine ve insanlığa yarar birisi olabilmen ütopyaya en güzel örneği oluşturur.

Bu gün geldiğin durum, içine düştüğün çaresizlik ve cehaletin yüzüne vurulunca içinin hınçla dolması seni en iyi ütopya zaten yapmış.

Kendini, kendi ütopyanda örnek olarak kullan.

Bu anne babalar nasıl bir nesil yetiştiriyor yahu?

Öğretmenin bilmediği bir kelime bulup yüzüne vuracakmış!!!
Hey allahım ya...

4921 Mesaj
28 Nisan 2008; 19:46:19 

quote:

Orjinalden alıntı: videre

Öncelikle hocanın sizin cehaletinizle ilgili yaptığı eleştiriler karşısında senin verdiğin tepkilere (yazdığın ifadelere) bir bak:

1) "hocanın bilemeyeceği bir kelime arıyorum öğretmen oldun hala bilemion diye yüzüne çarpıcam o kelimeyi"

Herşey çok açık; sen kendin zaten ütopya olmuşsun. Senin bu gidişle kendisine, çevresine ülkesine ve insanlığa yarar birisi olabilmen ütopyaya en güzel örneği oluşturur.

Bu gün geldiğin durum, içine düştüğün çaresizlik ve cehaletin yüzüne vurulunca içinin hınçla dolması seni en iyi ütopya zaten yapmış.

Hey allahım ya...

Lise 2 öğrencisinin çoktan bilgi dağarcığında yerini alması gereken bir kelimedir ütopya...
Genel kültür ile ilgilidir.

Öğretmene "lamer" ne diye sorsan bilemeyebilir.
Çünkü bu genel kültüre ait bir kelime değil, daha çok internet dünyasının teknik yönünü ilgilendiren bir kelimedir.
Bilememesi doğal olur...

Arkadaşın dediği gibi bence de öğretmenin açığını bulmayı bırakıp kendi açıklarını kapatmaya çalış...

dıgıdık dıgıdık dıgıdık iihühühü

Uzaklaştırılmış
28 Nisan 2008; 20:04:04 

ütopya her zaman en üstte ulaşılmaz olan anlamındadir

mesela herkezin eşit oldugu paranın tanrı olmadıgı bir dünya yani komunizm bence ütopyadır

ama varlıgı bile beni heycanlandırır

213 Mesaj
28 Nisan 2008; 20:37:31 

quote:

Orjinalden alıntı: videre

Hey allahım ya...

peki haklısın.

onun söledikleri ? benim yapım böyle bana yapılan hiçbirşeyi karşılıksız bırakamam. bu ne anne babamın yetiştirişinden nede öğretmeni küçümsememden.
bak normalde gayet düzgün biriyim ama çabuk sinirlenen biriyim sinirlendiğimdede gözüm hiçbirşeyi görmez..

ben ütopya olamam çünkü en azından kişiliğimi biliyorum ;) kişiliğimi sevdiğimi soleyemem ama ben böyleyim seven böyle sevsin ;)

bak @ctrl tasarim ne demiş
" Cok fazla kullanılmayan bir kelimeyi bilmemek ayıp degildir, hocanız ayıp etmis eger asagilarca tavır sergilediyse. "

ve son olarakta.
bir olaya sadece bir yönden bakarak yorum yapılmaz diye düşünüyorum ;)

konuyu saptırmak istemedim ama cvp verme gereği duydum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thekodz -- 28 Nisan 2008; 20:40:38 >

thekodz.

213 Mesaj
28 Nisan 2008; 20:48:36 

Up umarım @videre görür son yazdıklarımı .

thekodz.

870 Mesaj
28 Nisan 2008; 20:54:34 

Ulaşılamayan Hayal..

3554 Mesaj
28 Nisan 2008; 21:05:31 

mesala Türkiye'nin dış borcunun olmayacağı, cari açığının bulunmayacağı, enflasyonun %0.1 olacağı, tam bağımsız, demokratik, sosyal hukuk devleti olacağı bir ütopyadır

Alienware M18x R1 | Nebula Red | I7 2720qm | AMD 6970m CrossFireX | 1920x1080p WLED | Kingston 120GB SSD & 750gb 7200rpm HDD | 8gb HyperX 1866 PnP| DVDRW Combo |

Subaru Impreza 2.0 GT Turbo (GC8)

104 Mesaj
28 Nisan 2008; 21:07:25 

Devletlerin ileriye yönelik yönetim şekillerini kafalarında belirledikleri ve şimdiki sorunları falan ortadan kaldırmaya yönelik olarak tasarladıkları hayali devletlerdir. nasılım

216 Mesaj
28 Nisan 2008; 21:08:49 

Herşeyin süper herkesin mutlu olduğu toplum
Distopia : tam tersi

INVICTUS

Uzaklaştırılmış
28 Nisan 2008; 21:10:09 

mesela her vize sonrası çalıştıklarımı unutmayayım diye finallere kadar bütün derslere girmek,not tutmak benim için bir ütopyadır.ama hiç bir zaman gerçekleşmeyen

5 Mesaj
28 Nisan 2008; 21:11:58 

asdf..

122 Mesaj
28 Şubat 2011; 19:04:53 

Ütopya Nedir - Ütopya Ne Demek

Ütopya anlamı, aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum ve devlet şekli anlamı taşır. Köken olarak Yunanca "yok/olmayan" anlamındaki ou, "mükemmel olan" anlamındaki eu ve "yer/toprak/ülke" anlamındaki topos sözcüklerinden türemiştir. Kullanımı Thomas More'un 1516'da yazdığı De Optimo Reipublicae Statu deque Nova Insula Utopia veya kısaca Utopia isimli kitabıyla yaygınlaşmıştır.

Ütopyalar, bugün gerçekleşmesi imkânsız toplum tasarımlarıdır. Ütopyalar üzerine görüşler iki biçimde ortaya çıkmıştır. Bir kısmı özendirici, istenen nitelikte, diğer bir kısmı ise korkutucu, ürkütücü ütopyalardır.

Distopya olumsuz ütopyadır Totaliter ve baskıcı toplumları ifade eder. Örnekler; : Jack London'nın The Iron Heel’i, George Orwell'in 1984’i; Aldous Huxley'in Brave New World’u; Anthony Burgess's A Clockwork Orange; Alan Moore's V for Vendetta; Margaret Atwood's The Handmaid'ın Tale; Evgenii Zamiatin'nın We’si; Ayn Rand'nin Anthem’i; Lois Lowry'in The Giver’ı; Samuel Butler'ın Erewhon’ı; Chuck Palahniuk'un Rant’ı ; and Cormac McCarthy'ın The Road’ı;Fatih Kerim'in Fetih'i gibi örnekler yer almaktadır.

Eutopya olumlu ütopyadır. Mükemmel ama kurgusal değildir.

More’un ütopyası birçok açıdan Platon’un Devlet’ine dayanır.Sefiller ve fakirler toplumdan ayıklanır. Çok az yasa vardır ve avukat yoktur, çok az savaş vardır. Toplum bütün dinlere hoşgörülüdür. Bazı okuyucular bu hayali topluma sıcak bakmazken bazıları millet için gerçekçi bir plan olarak gördü. Bazıları da More’un ütopyasını bir ideal toplum arayışından çok İngiliz toplumu için bir taşlama olarak algıladı.

İyi bak bana feodal duvar, iyi tanı beni

Seni yerle bir edecek adalıları iyi tanı.

Uzaklaştırılmış
28 Şubat 2011; 19:06:11 

quote:

Orijinalden alıntı: W

Hayaller ülkesidir ütopya. Ve asla gerçekleşmez..

aynen öyle. ha birde selena'nın doğduğu yer <3

674 Mesaj
28 Şubat 2011; 19:07:31 

türk islam devletidir.

Galatasaray & Arsenal

2904 Mesaj
28 Şubat 2011; 19:07:56 

Ütopya Ursula Le Guin'dir ama asla bir alex değil.

))) Kablosuz İmza Teknolojisi (((
[50]Yerleşik yerel geri döngü http sunucusunun çıkardığı seçilmiş akışlı dosya...
Nick - Avatar - İmza uyumu

260 Mesaj
28 Şubat 2011; 19:09:35 

ÜTOPYA KİŞİYE GÖRE DEĞİŞEN HAYALİ ORTAMLARDIR ÖRNEĞİN BENİM ÜTOPYAM AĞAÇLARIN KATLEDİLMEDİĞİ YEŞİL VE DEMOKRATİK BİR ORTAM ATIYORUM

Uzaklaştırılmış
28 Şubat 2011; 19:11:11 

ütopya kişinin kendine yakışanı giymesidir.

1554 Mesaj
28 Şubat 2011; 19:31:46 

Tüm yorumları okudum, ne güzelmiş 2008'de konu dışı. Ciddi bir konu açılmış ve bir tane bile saçma yorum yok. Ne gereksiz baykuş var, ne gereksiz replik var, ne adama laf sokma çabası var. Özlüyor insan... Bir de hortladıktan sonra gelen mesajlara bak, anında gelmiş 1-2 inci alıntısı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÇayLaK KRaL -- 28 Şubat 2011; 19:33:02 >

960 Mesaj
28 Şubat 2011; 19:56:48 

Kurmaca Hayal Dünyasıdır , Örnek : Matrix Filmi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi destroy00 -- 28 Şubat 2011; 19:58:07 >

2352 Mesaj
28 Şubat 2011; 19:59:03 

Ben de varım la.

John Lennon

1048 Mesaj
28 Şubat 2011; 20:09:05 

ulan ne cahiller var ya. biri demiş matrix biri demiş ulaşılamayan hayal falan filan diye. ne alaka hayal ile.

ütopyayı lise 2 öğrencisi bilemiyorsa cidden eğitim sistemimiz kötüymüş be. bak ütopya herşeyin mükemmel olduğu kara parçasıdır. mesela fringe'de 1. sezon final bölümünü düşün. kennedy'nin öldürülmediğini ikiz kulelerin düşmediğini görüyorsun bu bir ütopya sayılabilir. ya da yunanların helen rüyası bir ütopya'dır. hayal ya da gerçeküstü şeyler sayılmaz.
platon devlet kitabında sokrates'in ağzından ütopya'yı tam olarak anlatmıştır. aslında orada toplum yapısı bakımından bakılmıştır ve onun ütopya'sında insanlar birer et parçasından başka birşey ifade etmezler devlet yöneticileri için. o dönemde bile birçok tartışmya yol açtığı gibi bu dönemde kabul etmek imkansızdır. ben felsefeciyim yeaa diyip plat'un devletini uygulayalım diyen biriyle dalga geçebilirsin rahatça. çünkü o toplum eşitlikten çok insanları sömürür. işi aksatmamak uğruna hasta olan bir işçi - insan demiyorum işçi- yatalak olsa bile çalışmaya devam etmek zorundadır. bu her ne kadar platon için ütopya olsa da böyle birşeyi istemek tamamen aptallık olur.

then after all
i sense the end is dawning
these lunatics deny the truth
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Ütopya nedir? ve anlamını çok az kişinin bildiği bir kelime ? YARDIM..
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.738