Şimdi Ara

Bordo berelilerin yeni ambleminin resimini bulamadim ...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
3.477
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Borda borelilerin amblemi olan simsek , degistirilip yerin ay yildiz figurunun ustunde bozkurt resmi eklenerek degistirilmis . bu yeni amblemin resmini bulamadim . elinde olan varmi ?

• yukari
  • Dur bir araştıralım...

Değişikliğin tarihiyle ilgili bir bilgin var mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Yazat

Dur bir araştıralım...

Değişikliğin tarihiyle ilgili bir bilgin var mı?

2005 yili ... ya ben bulamadim bu google da arastirdim ama yok , bilgi resmi gazetelerde yaziyordu ...
  • Google salla. Bir foruma yazdım şimdi onlardan haber bekliyorum. Oradaki insanların bulamama ihtimali %0.

Ama ne zaman gelir siparişin bilemem

O yüzden sık sık gel bak bu başlığa. Bir gece ansızın yollayabilirim.
  • quote:

Google salla. Bir foruma yazdım şimdi onlardan haber bekliyorum. Oradaki insanların bulamama ihtimali %0.

Ama ne zaman gelir siparişin bilemem

O yüzden sık sık gel bak bu başlığa. Bir gece ansızın yollayabilirim.

yeterki bulunsun , ama cok aradim bulamadim ...
  • Kötü haber tez geldi Bludevil... Konu pek bildiğin gibi değil.

28 Nisan 2006 tarihli aşağıdaki haberde senin bahsettiğin değişiklik söz konusu görünüyor. Ancak sonrasında iş biraz değişmiş...

TSK'nın en seçkin birliği sayılan Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın şimşek şeklindeki kama amblemi değiştirildi. Değiştirilen amblem yerine yeni tasarlanan ay-yıldız içindeki 'bozkurt' amblemi kullanılacak.

TSK'nın en seçkin birliği sayılan ve dünyada da bir numara sayılan Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın şimşek şeklindeki kama amblemi değiştirildi. Yeni tasarlanan Ay-yıldız içindeki 'bozkurt' amblemi, Genelkurmay'ın onayı üzerine ilk olarak MAK (Muharebe-Arama-Kurtarma) Alay Komutanlığı'nda görevli subay, astsubay ve uzman çavuşların üniformalarında kullanılmaya başlandı.
    Değişikliğe, Bordo Bereliler'den gelen yoğun istek üzerine gidildiği öğrenildi.

Göktürkler'e kadar uzanıyor
    Atatürk'ün Türk Ocakları'na verdiği ve Türkçülüğün simgesi sayılan 'bozkurt' figürü tarihte ilk kez Göktürkler'in bayrağında kullanıldı. Atatürk, 'Bozkurt'u Türk Ocakları'nın amblemi yaptı. Başbakanlığa bağlı TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı) da yıllarca 'bozkurt' amblem olarak kullandı. Ulu Önder'in öldüğü 1938 yılına kadar Ankara Üniversitesi diplomalarının alt köşesinde 'bozkurt' amblemi yeralmıştı.

Atatürk'ün çalışma masasında çağırma zili olarak kullandığı küçük bir bozkurt heykeli vardır. Atatürk döneminde 1927 yılında basılan kağıt 5 ve 10 liralarda Bozkurt resmi kullanılmıştır. Burada Bozkurt, ay-yıldızın içinde koşar durumda tasvir edilmiştir.

Daha Cumhuriyet dahi ilan edilmeden 1922 yılında TBMM tarafından Bozkurt'lu pul çıkarılmıştır. Bozkurt amblemi Türk Milliyetçiliği'nin eğitim yuvası olan Ülkü Ocakları'nın da amblemi olarak kullanılmaktadır. Ayıca ülkücüler el işareti kendilerini ifade etmek için de kendilerine özgü bozkurt işaretini kullanmaktadırlar.

-----------------------------------------------------------------------------

Hemen ardından birkaç gün sonra şöyle bir haber yayımlanıyor:

Özel Kuvvetler Komutanlığı Muharebe Arama Kurtarma (MAK) birliği personelinin koluna taktığı "peç" adı verilen yamadaki "şimşek biçiminde kılıç" figürü, pars figürüyle değiştirildi. Ancak, pars kamuoyunda "kurt" olarak algılanınca, Genelkurmay Başkanlığı, MAK personelinin sözkonusu peçleri kullanmasını yasakladı.

Savaş ortamında veya verilen özel görevlerde, cephe gerisine sızma, esir-yaralı kurtarmak gibi görevler icra eden MAK birliği, kuruluş yıllarında "pars" hayvanını simge olarak belirlemişti.

İlerleyen yıllarda ise "şimşek biçiminde kılıç" figürünü peç olarak kullanılmaya başlanmıştı. Kısa bir süre önce eski figüre dönülmesi kararı alındı. Bunun üzerine kulislerde Özel Kuvvetler'in "bozkurt" amblemini kullanmaya başlayacağı kulaktan kulağa yayıldı.

Kurt figürünün "ülkücü" akımı çağrıştırdığı yönündeki yorumlar artmaya başlayınca Genelkurmay Başkanlığı MAK komutanlığına "peç takmayın" emri verdi. Özel kuruluş amacı olan birlikler, motivasyonun artması için kendilerine çeşitli figürleri simge olarak benimseyebiliyor. Bu figürler "peç" olarak adlandırılan yama üzerine işleniyor ve personelin koluna takılıyor.

* Bu iki haberden çıkan özet şu. Bordu bereliler bunu talep etmişler. Genel kurmay öncelikle Muharebe Arama Kurtarma Birliği'nde deneme kararı almış.
    Sonrasında 'ülkücü' akımı çağrıştırıyor bu perçler tarzında tepkiler gelince; Bordo berelilere verilmeden yasaklanmış.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu haberler 2006 tarihli haberler. Eğer arada geçen süre zarfından bir değişiklik olmuşsa onunda haberi gelir kulağıma. Onu da iletirim. Şimdilik sonuçlandırılamamış bir projeden ibaret görüntüsü veriyor.

Saygılar

• quote:

Kötü haber tez geldi Bludevil... Konu pek bildiğin gibi değil.

28 Nisan 2006 tarihli aşağıdaki haberde senin bahsettiğin değişiklik söz konusu görünüyor. Ancak sonrasında iş biraz değişmiş...

TSK'nın en seçkin birliği sayılan Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın şimşek şeklindeki kama amblemi değiştirildi. Değiştirilen amblem yerine yeni tasarlanan ay-yıldız içindeki 'bozkurt' amblemi kullanılacak.

TSK'nın en seçkin birliği sayılan ve dünyada da bir numara sayılan Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın şimşek şeklindeki kama amblemi değiştirildi. Yeni tasarlanan Ay-yıldız içindeki 'bozkurt' amblemi, Genelkurmay'ın onayı üzerine ilk olarak MAK (Muharebe-Arama-Kurtarma) Alay Komutanlığı'nda görevli subay, astsubay ve uzman çavuşların üniformalarında kullanılmaya başlandı.
    Değişikliğe, Bordo Bereliler'den gelen yoğun istek üzerine gidildiği öğrenildi.

Atatürk'ün Türk Ocakları'na verdiği ve Türkçülüğün simgesi sayılan 'bozkurt' figürü tarihte ilk kez Göktürkler'in bayrağında kullanıldı. Atatürk, 'Bozkurt'u Türk Ocakları'nın amblemi yaptı. Başbakanlığa bağlı TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı) da yıllarca 'bozkurt' amblem olarak kullandı. Ulu Önder'in öldüğü 1938 yılına kadar Ankara Üniversitesi diplomalarının alt köşesinde 'bozkurt' amblemi yeralmıştı.

Atatürk'ün çalışma masasında çağırma zili olarak kullandığı küçük bir bozkurt heykeli vardır. Atatürk döneminde 1927 yılında basılan kağıt 5 ve 10 liralarda Bozkurt resmi kullanılmıştır. Burada Bozkurt, ay-yıldızın içinde koşar durumda tasvir edilmiştir.

Daha Cumhuriyet dahi ilan edilmeden 1922 yılında TBMM tarafından Bozkurt'lu pul çıkarılmıştır. Bozkurt amblemi Türk Milliyetçiliği'nin eğitim yuvası olan Ülkü Ocakları'nın da amblemi olarak kullanılmaktadır. Ayıca ülkücüler el işareti kendilerini ifade etmek için de kendilerine özgü bozkurt işaretini kullanmaktadırlar.

-----------------------------------------------------------------------------

Hemen ardından birkaç gün sonra şöyle bir haber yayımlanıyor:

Özel Kuvvetler Komutanlığı Muharebe Arama Kurtarma (MAK) birliği personelinin koluna taktığı "peç" adı verilen yamadaki "şimşek biçiminde kılıç" figürü, pars figürüyle değiştirildi. Ancak, pars kamuoyunda "kurt" olarak algılanınca, Genelkurmay Başkanlığı, MAK personelinin sözkonusu peçleri kullanmasını yasakladı.

Savaş ortamında veya verilen özel görevlerde, cephe gerisine sızma, esir-yaralı kurtarmak gibi görevler icra eden MAK birliği, kuruluş yıllarında "pars" hayvanını simge olarak belirlemişti.

İlerleyen yıllarda ise "şimşek biçiminde kılıç" figürünü peç olarak kullanılmaya başlanmıştı. Kısa bir süre önce eski figüre dönülmesi kararı alındı. Bunun üzerine kulislerde Özel Kuvvetler'in "bozkurt" amblemini kullanmaya başlayacağı kulaktan kulağa yayıldı.

Kurt figürünün "ülkücü" akımı çağrıştırdığı yönündeki yorumlar artmaya başlayınca Genelkurmay Başkanlığı MAK komutanlığına "peç takmayın" emri verdi. Özel kuruluş amacı olan birlikler, motivasyonun artması için kendilerine çeşitli figürleri simge olarak benimseyebiliyor. Bu figürler "peç" olarak adlandırılan yama üzerine işleniyor ve personelin koluna takılıyor.

* Bu iki haberden çıkan özet şu. Bordu bereliler bunu talep etmişler. Genel kurmay öncelikle Muharebe Arama Kurtarma Birliği'nde deneme kararı almış.
    Sonrasında 'ülkücü' akımı çağrıştırıyor bu perçler tarzında tepkiler gelince; Bordo berelilere verilmeden yasaklanmış.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu haberler 2006 tarihli haberler. Eğer arada geçen süre zarfından bir değişiklik olmuşsa onunda haberi gelir kulağıma. Onu da iletirim. Şimdilik sonuçlandırılamamış bir projeden ibaret görüntüsü veriyor.

Saygılar

ordu neden parsi koymus ki ? pars perslerin savas simgesidir ! Bizimkisi bozkurt ! ayip etmisler ...

• Bluedevil İran'la ve Pers'lerle (Fars) ilgili bu fikirleri nereden alıyosun birader çok merak ediyorum. Çünki yanlış anlama ama hemen hemen her konuda 'İran bizim asıl düşmanımız, bu persler varya onların ben... ' tarzında cümleler kuruyosun

Hayır İran'lılar ezelden beri 'Güneş Aslanı (Eski bayraklarının üzerinde olan), uçan bir at (İran Air logosunda görebilirsin temsili bir simgeyi) ve 1. Darius zamanından kalma tabletlerinin üzerindeki askerlerinin çeşitlerini kulanmışlardır simge olarak.

Bir de kedi var tabi de o pek savaşcı özellik taşımıyor malum

Genel olarak böyle özetlenebilir. Hayır Pers ve pars isimlerindeki benzerlikten yola çıkarak böyle bir yorum yaptıysan hakikaten bir takıntın olmalı İran'a karşı

Yok eğer şu kitabta okudum bre cahil diyorsan lütfen kaynak verir misin merak ettim...

Saygılar

• @Bluedevil86

Pers parsı yoktur, Anadolu parsı vardır.
  • Panthera Pardus Tulliana = anadolu panteri = PARS = Anadoluda Türk toprakları içerisinde yaşamış ve nesli tükenmiş hayvancağız..
  • quote:

Bluedevil İran'la ve Pers'lerle (Fars) ilgili bu fikirleri nereden alıyosun birader çok merak ediyorum. Çünki yanlış anlama ama hemen hemen her konuda 'İran bizim asıl düşmanımız, bu persler varya onların ben... ' tarzında cümleler kuruyosun

Hayır İran'lılar ezelden beri 'Güneş Aslanı (Eski bayraklarının üzerinde olan), uçan bir at (İran Air logosunda görebilirsin temsili bir simgeyi) ve 1. Darius zamanından kalma tabletlerinin üzerindeki askerlerinin çeşitlerini kulanmışlardır simge olarak.

Genel olarak böyle özetlenebilir. Hayır Pers ve pars isimlerindeki benzerlikten yola çıkarak böyle bir yorum yaptıysan hakikaten bir takıntın olmalı İran'a karşı

Yok eğer şu kitabta okudum bre cahil diyorsan lütfen kaynak verir misin merak ettim...

Saygılar

Bir bulgar kaynaginda okumustum , cunku bulgarlar son yillarda kenidlerini Turk kokenli olarak degilde "indo-european" denilen milletten gostermeye calisiyor , yani kisacasi arian (biz turanid) . Makalesinde okumustum , balhar denilen bir millet var , tajikistanda olan ve arianlarin alt kolu persler gibi. Oradada geciyordu , iranli ve bir cok arianli millet savas simgesi olarak aslan ve persi kullanmistir . hatta "boris" ismi "bars" isminden geliyormus . biz turkler pars deriz , iranlilar bars der . yani pers ile pars'dan bir iliski kurdugum yok .
    Ayrica iranlilari sevmem ! Turkun tarihteki en buyuk dusmanidir ! biraz okursan anlarsin ... onlara gore ; zerdust[avesta] mitolojisinde ve sahnamede , iranlilarin en buyuk dusmani tur-an irkidir. Yani turk ! Hatta fridevs bu sahnameyi yazan zaati muhtarem , Gazneli sultan mahmuta " bugun guc senin milletinde [iranlilari yonettigi icin] , gecmiste ve gelecekte tekrar bizim elimizde olacak" demistir . Hatta Tirmurlenk , irani aldiginda fridevsin mezarina gidip "kalk , kalkta bir gor assagiladigin turku " demistir . Daha 2000 e kadar pkkya yardim ediyorlardi . simdi ise amaclari azerileri somurmek ! nefret ediyorum ! Irakida karsitiranlar onlar ! Osmanliya her bati seferinde ayaklanma cikaranlarda onlar ! Yukarida yazdigim bir cok seyi yabanci kaynaklardan okudum. Malesef bizde bagzi cevrelerin isine gelmedigi icin , bizlere gosterilmiyor ! Ayirca bana onlari sevmem icin bir neden goster ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bluedevil86 -- 28 Nisan 2008; 16:30:31 >

• quote:

Orjinalden alıntı: gecomert

Panthera Pardus Tulliana = anadolu panteri = PARS = Anadoluda Türk toprakları içerisinde yaşamış ve nesli tükenmiş hayvancağız..

Tükenmedi.Birkaç sene önce hayatta olduğu görüntülendi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ata

quote:

Panthera Pardus Tulliana = anadolu panteri = PARS = Anadoluda Türk toprakları içerisinde yaşamış ve nesli tükenmiş hayvancağız..

nerde kaynak verebilir misin ? yani sevindirici bir haberde, nerde yaşadığı görüntülenmiş ben enson 70 lerde görüldü diye biliyorum..

mesela burda da öyle yazıyor.

.http://tr.wikipedia.org/wiki/Anadolu_pars%C4%B1

Ayrıca görüldü diye söylentiler var ama bunlar rivayet sadece somut bir delil veya resim yok benim bildiğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gecomert -- 28 Nisan 2008; 16:43:47 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Ata

quote:

nerde kaynak verebilir misin ? yani sevindirici bir haberde, nerde yaşadığı görüntülenmiş ben enson 70 lerde görüldü diye biliyorum..

mesela burda da öyle yazıyor.

.http://tr.wikipedia.org/wiki/Anadolu_pars%C4%B1

Ayrıca görüldü diye söylentiler var ama bunlar rivayet sadece somut bir delil veya resim yok benim bildiğim

En son 2004'te Cemal Gülaş parsı bulmak için yola çıktı.Araştırmaları sonucunda parsı görüntülemeyi başardı(Belgeseli izledim.TRT'de yayımlanmıştı).Ayak izlerini, dışkı örneklerini, çevrede yenilmiş hayvanların iskeletlerini..vs buldu.Belgeselin adını ararken Ekim 2007'de tespit edilen ayak izlerinin resimlerini buldum:

http://www.freewebs.com/anatolianleopard/photos.htm

Bence pars hala yaşıyor...

•  Bordo berelilerin yeni ambleminin resimini bulamadim ...

çok tatlı bir şey ya
  • Çok saçma bozkurt Türkün yaradılışından beri bir semboldur.Ülkücülerde kullanıyor ama olsun boşver onları
  • quote:

Orjinalden alıntı: superdeve14

Bordo berelilerin yeni ambleminin resimini bulamadim ...

çok tatlı bir şey ya

o buyudugun , o zaman sen ona tatli geliceksin
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bluedevil86

quote:

Bluedevil İran'la ve Pers'lerle (Fars) ilgili bu fikirleri nereden alıyosun birader çok merak ediyorum. Çünki yanlış anlama ama hemen hemen her konuda 'İran bizim asıl düşmanımız, bu persler varya onların ben... ' tarzında cümleler kuruyosun

Saygılar

Bir bulgar kaynaginda okumustum , cunku bulgarlar son yillarda kenidlerini Turk kokenli olarak degilde "indo-european" denilen milletten gostermeye calisiyor , yani kisacasi arian (biz turanid) . Makalesinde okumustum , balhar denilen bir millet var , tajikistanda olan ve arianlarin alt kolu persler gibi. Oradada geciyordu , iranli ve bir cok arianli millet savas simgesi olarak aslan ve persi kullanmistir . hatta "boris" ismi "bars" isminden geliyormus . biz turkler pars deriz , iranlilar bars der . yani pers ile pars'dan bir iliski kurdugum yok .
    Ayrica iranlilari sevmem ! Turkun tarihteki en buyuk dusmanidir ! biraz okursan anlarsin ... onlara gore ; zerdust[avesta] mitolojisinde ve sahnamede , iranlilarin en buyuk dusmani tur-an irkidir. Yani turk ! Hatta fridevs bu sahnameyi yazan zaati muhtarem , Gazneli sultan mahmuta " bugun guc senin milletinde [iranlilari yonettigi icin] , gecmiste ve gelecekte tekrar bizim elimizde olacak" demistir . Hatta Tirmurlenk , irani aldiginda fridevsin mezarina gidip "kalk , kalkta bir gor assagiladigin turku " demistir . Daha 2000 e kadar pkkya yardim ediyorlardi . simdi ise amaclari azerileri somurmek ! nefret ediyorum ! Irakida karsitiranlar onlar ! Osmanliya her bati seferinde ayaklanma cikaranlarda onlar ! Yukarida yazdigim bir cok seyi yabanci kaynaklardan okudum. Malesef bizde bagzi cevrelerin isine gelmedigi icin , bizlere gosterilmiyor ! Ayirca bana onlari sevmem icin bir neden goster ?

Bu kadar geç bakabildiğim için üzgünüm...

Ben zaten sana İran'lıları sev demedim. Ama ne biliyim koca bir milletten de nefret etmek biraz şovenistlik gibi geliyor bana. Hani Avrupa'da bazıları Türkler için aynı şeyleri söylüyor ve biz kızıyoruz. Bu sebeple garipsedim.

Ayrıca Bulgarlar kendilerini 'aryan' hissedebilir. Bir kısmı bu yönde görüş belirtebilir. Ben aryan olduğunu söyleyen ve çok koyu konuşan bir Hırvatistan'lı da biliyorum mesela. Yani 'aryan' kavramı bir millet değil. Daha geniş bir ideoloji. Nazi topluluklarında da 'aryan' savunucularını bulabilirsin örneğin özellikle 2. Dünya Savaşı öncesinde.

Sonra Fridevs'in 'Şahname' destanında şöyle bir bölüm geçer:

Feridun şahın üç çocuğu olur. Bunlar İran, Turan ve Rum'dur. İran günümüz İran topraklarını alır. Turan günümüz İran sınırının doğusunu. Rum' da batısını alır.

Sonra Turan İran'ın üzerine yürür ve neredeyse feth edicektir. Bir köyden 'Aras' isminde bir okçu Turan'ın ordularına doğru bir ok atar ve attığı okla beraber kendiside büyülü bir şekilde o yöne fırlar. Okun düştüğü yer iki kavim arasında sınır olur ve sonrasında barış içinde yaşarlar.

Peki bunu neden anlattım? O destan da salt Türk düşmanlığının yapılmadığı görülsün diye. Ayrıca en büyük düşman Turan'lar olarak geçmez. Araplar olarak geçer. Hatta destan Arapların İran'ı fethiyle pek de mutlu olmayan bir sonla biter. Hatta öyle ki adeta tarih Arap istilasıyla sona eriyormuş izlenimi verilir.

Pkk konusunda diyeceğim o ki neyse ki bir tek İran yardım etti Pkk'ya. Dostum tüm dünya yardım etmiştir hemen hemen bu çapulculara...

Doğrusu oturup bunca şeyi niye yazdım bende bilmiyorum. Sadece bir milleti zan altında bırakan, tümünden nefret eden insanlardan hoşlanmıyorum.

Saygılar

* Bu yazıyı sen dahil muhtemelen 1-2 anca okuyucak bunu da biliyorum. Yazmış bulundum artık bari yayınlıyalım.

• Bordo Bereli Yiğitlerimize Bozkurt Amblemi

TSK'nın en seçkin birliği sayılan Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın şimşek şeklindeki kama amblemi değiştirildi. Değiştirilen amblem yerine yeni tasarlanan ay-yıldız içindeki 'bozkurt' amblemi kullanılacak. Yeni tasarlanan Ay-yıldız içindeki 'bozkurt' amblemi, Genelkurmay'ın onayı üzerine ilk olarak MAK (Muharebe-Arama-Kurtarma) Alay Komutanlığı'nda görevli subay, astsubay ve uzman çavuşların üniformalarında kullanılmaya başlandı. Değişikliğe, Bordo Bereliler'den gelen yoğun istek üzerine gidildiği öğrenildi.

Daha Cumhuriyet dahi ilan edilmeden 1922 yılında TBMM tarafından Bozkurt'lu pul çıkarılmıştır. Bozkurt amblemi Türk Milliyetçiliği'nin eğitim yuvası olan Ülkü Ocaklarımızın da amblemi olarak kullanılmaktadır.

Not: Bilgiler ve resim bi forumdan alıntıdır...

Biraz büyüttüm ama çözünürlük dağıldığı için fazla ileriye gidemedim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fr.BJK -- 28 Nisan 2008; 23:41:00 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.