- x
Kararsızlık nasıl aşılır?
27 Cevap1244 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

4917 Mesaj
26 Nisan 2008; 20:25:51 

Hepimizin başına gelmiştir.
Birçok olayda kararsız kalabiliriz.
Hatta bazı insanlar kararsızlığı karakter edinmişlerdir.
Ben de çoğu zaman kararsızlık durumuna düşmekteyim.
Bunu aşmanın en iyi yolu ne olabilir?

Ya da en kötü karar, kararsızlıktan iyi olabilir mi?

dıgıdık dıgıdık dıgıdık iihühühü

3074 Mesaj
26 Nisan 2008; 20:39:36 

quote:

Orjinalden alıntı: metalok

Herzaman sonuca bakarım.
Sonucun ne olacağını düşünürüm.Sonuç kötü olacaksa en kötü kararı vermem.

http://erbilsilik.wordpress.com

4917 Mesaj
26 Nisan 2008; 20:55:45 

ßy Spécops.

Kararsızlık sonucu belirlenemeyen durumlarda ortaya çıkmıyor mu?
Ya da ikisinin de sonucu benzer ise...
Aksi takdirde herkes iyi olanı seçer ve kararsız kalan kimse olmazdı diye düşünüyorum.

2340 Mesaj
26 Nisan 2008; 21:00:50 

Kararsızlığı aşmanın tek yolu kendine güvendir diye düşünüyorum. Kendine güvenip inandığın şeyi seçersen sadece kararsızlığı aşarsın. Sonuç yanlışta olsa doğruda olsa kararsızlığı aşmış olursun.

-Öldürecek ve uğruna ölünecek bir şey yok.-
John Lennon

3074 Mesaj
27 Nisan 2008; 0:21:11 

quote:

ßy Spécops.

Kararsızlık sonucu belirlenemeyen durumlarda ortaya çıkmıyor mu?
Ya da ikisinin de sonucu benzer ise...
Aksi takdirde herkes iyi olanı seçer ve kararsız kalan kimse olmazdı diye düşünüyorum.

Yarın sınavım var çalışmadım. Ne yapsam ? Çalışsam mı ? - Çalışmasam mı ? Kararsızım...

Çalışayım.Çünkü çalışmassam sonuç kötü olur.Kazanamam.

1999 Mesaj
27 Nisan 2008; 1:36:35 

quote:

Orjinalden alıntı: ßy Spécops.

Yarın sınavım var çalışmadım. Ne yapsam ? Çalışsam mı ? - Çalışmasam mı ? Kararsızım...

bu durum pek kararsızlık gibi durmuyor zaten.

710 Mesaj
27 Nisan 2008; 10:14:52 

karasızlık verilebilcek en kötü karardan dahada kötüdür. yaklaşımının benimsersen ( ki bana göre böyledir) çabuk sıyrılırsın.

diyelimki 3 şıkkın var bir karar için. en kötüsüde 3. şık olarak görülüyor. varsayalımki bir hata ettin ve onu seçtin, başına gelmeyen dert kalmadı. ne olur. tecrübe olur.

ama o kararı veremediğin kararsızlık durumu ise emin ol çok daha kötüsü.

imza atmayı öğrenmem lazım

3074 Mesaj
27 Nisan 2008; 13:26:17 

quote:

Orjinalden alıntı: Lacrima

bu durum pek kararsızlık gibi durmuyor zaten.

Bence buda bir kararsızlık çeşidi.Siz bir örnek verin ?

511 Mesaj
27 Nisan 2008; 16:26:25 

Kararsızlık yanlış anlaşılmış, kelime anlamı olarak sanırım...

Ben bir t-shirt alacağım diyelim, hangisini alacağıma karar veremedim... Kararsızlığı bunun gibi iki dengeli nesneye göre inceleyelim, çalışıp çalışmama kararında, mantıklı olan tabiki çalışmak...

Bence bu bir huydur kolay kolayda değişmez....

Bizi sevenleri üzmeyelim baba... ||
Metin OKTAY

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
27 Nisan 2008; 16:34:42 

Sadece özgüven ile.

2340 Mesaj
27 Nisan 2008; 17:38:26 

@ßy Spécops.

Senin verdiğin örnekte daha çok düşünmeye fırsatın vardır. Bu kararsızlık değildir bence. Seçimdir.

Kararsızlık şudur, Karşıya geçiceksin ve yoldan araba geliyor, o an tam geçicekken arabayı farkediyosun, araba uzakta, çok kısa bi an geçsemmi geçmesem mi? dersin. Ondan sonra daha çok bilinçsizce bi anlık bi kararla ya geçersin, ya yerinde bekler arabanın geçmesini beklersin. Bu o kadar kısa sürelik bi andır ki senin, geçmessem, arabayı beklesem daha mantıklı olur demen olanaksızdır. Yani olanaksızdır derken eğer öyle dersen kararsız kalmış olmazsın bir seçim yapmış olursun. Kararsızlıkta, daha çok güdülerinle hareket edersin. Zaten eğer orda geçmessem daha mantıklı diye düşünürsen, araba geçer gider.

John Lennon

823 Mesaj
27 Nisan 2008; 17:45:03 

quote:

karasızlığı aşmanın yollarından biri bana göre, seçeneklerden birini seçip sonuçlarına katlanmaktır, yeterince düşündükten sonra tabii.
Düşünmeye zaman yoksa genelde ilk akla gelen fikir doğrudur onu seçersin.neden ilk akla gelen genelde doğrudur, çünkü ayrıntılar da boğulmadan çakmıştır bir anda, bir karara varmak için çok fazla kafa yormak bazen ayrıntılarda boğulmaya neden olur, kararsızlığı artırır.

3074 Mesaj
27 Nisan 2008; 17:47:29 

quote:

Orjinalden alıntı: Arukard

@ßy Spécops.

Senin verdiğin örnekte daha çok düşünmeye fırsatın vardır. Bu kararsızlık değildir bence. Seçimdir.

Kararsızlık şudur, Karşıya geçiceksin ve yoldan araba geliyor, o an tam geçicekken arabayı farkediyosun, araba uzakta, çok kısa bi an geçsemmi geçmesem mi? dersin. Ondan sonra daha çok bilinçsizce bi anlık bi kararla ya geçersin, ya yerinde bekler arabanın geçmesini beklersin. Bu o kadar kısa sürelik bi andır ki senin, geçmessem, arabayı beklesem daha mantıklı olur demen olanaksızdır. Yani olanaksızdır derken eğer öyle dersen kararsız kalmış olmazsın bir seçim yapmış olursun. Kararsızlıkta, daha çok güdülerinle hareket edersin. Zaten eğer orda geçmessem daha mantıklı diye düşünürsen, araba geçer gider.

Sizin verdiğiniz örnekte bir seçim.Ama sizin verdiğiniz örnek anlık bir seçim.

2340 Mesaj
27 Nisan 2008; 17:51:44 

quote:

Orjinalden alıntı: ßy Spécops.

Sizin verdiğiniz örnekte bir seçim.Ama sizin verdiğiniz örnek anlık bir seçim.

Olayda orda zaten, anlık olmasında. Anlık olmayan seçimleri kararsızlık doğrumaz. Yani, anlık değilse düşünebilcek zamanın vardır. Düşünebilecek zamanın varsa ve düşünebiliyorsan asla kararsız kalmassın. Ben böyle düşünüyorum. Verdiğim örnekte ise seçim düşünmeye bağlı değildir, iç güdüsel bir olaydır. Sen, geçeceğini düşünmessin bir anda geçersin. Ya da tam geçecekken durur ve geçmessin. Buna daha önceden karar vermemişsindir anlık ve planlanmamış bir olaydır. En azından bende böyle olur. Düşünmem, aniden yapıveririm. Eğer sen bunda düşünüyorsan, sadece bu örneğe bağlı kalma, bunu genişletebiliriz.

John Lennon

3074 Mesaj
27 Nisan 2008; 18:12:00 

quote:

Orjinalden alıntı: Arukard

Olayda orda zaten, anlık olmasında. Anlık olmayan seçimleri kararsızlık doğrumaz. Yani, anlık değilse düşünebilcek zamanın vardır. Düşünebilecek zamanın varsa ve düşünebiliyorsan asla kararsız kalmassın. Ben böyle düşünüyorum. Verdiğim örnekte ise seçim düşünmeye bağlı değildir, iç güdüsel bir olaydır. Sen, geçeceğini düşünmessin bir anda geçersin. Ya da tam geçecekken durur ve geçmessin. Buna daha önceden karar vermemişsindir anlık ve planlanmamış bir olaydır. En azından bende böyle olur. Düşünmem, aniden yapıveririm. Eğer sen bunda düşünüyorsan, sadece bu örneğe bağlı kalma, bunu genişletebiliriz.

Anladım.Haklısın

1041 Mesaj
28 Nisan 2008; 23:49:22 

Burçlara pek inanmam ama yinede sormak istiyorum
Terazi burcumusun ?

Namaz Kılmak Bedava, Kumar Oynamak ParayLa... Oruç Tutmak Bedava, İçki İçmek ParayLa... ALLAH'a İman Bedava, Haram Yemek ParayLa.. Kısacası Cennet Bedava , Cehennem ParayLa...

4917 Mesaj
28 Nisan 2008; 23:51:49 

quote:

Orjinalden alıntı: Miralge

Burçlara pek inanmam ama yinede sormak istiyorum
Terazi burcumusun ?

0

Ekteki dosya (1)

879 Mesaj
29 Nisan 2008; 0:25:11 

Kararsızlık çoğaldıkta tekrarlandıkça iyi olmuyor malesef. Benim gibi misal sonra yanlış sonuçları gören kişilerin çoğalmasına yol açıyor. Aklın yolu birdir demek düşüyor bana.

...black for love...[/right]

512 Mesaj
21 Ocak 2014; 17:24:43 

quote:

Orijinalden alıntı: metalok

aşabildin mi dostum kararsızlığı ?

4917 Mesaj
21 Ocak 2014; 22:19:23 

quote:

Orijinalden alıntı: SirDavos

aşabildin mi dostum kararsızlığı ?

Şöyle yapıyorum: karar vermem gereken konudaki gerekli bilgileri toplayıp toplamadığımı ve bu bilgilerin doğru olup olmadığını bir iki kez kontrol ettikten sonra hep aynı seçeneklerde takılı kalıyorsam hemen bir tanesini seçiyorum.

256 Mesaj
22 Ocak 2014; 20:30:48 

selamun aleykum

kararsızlık bir meselede gözüken bir hakikatın arkasında oluşan bir başka gerçeklik gibi durup da arkada bulunan hakikatın ön plana çıkması gibidir.

mesela siz bir kişiye bakarken arkasında başka bir kişi görürsünüz ve bu kişi sizin dikkat ve algınızı üstüne toplar ve sizin enerjiniz o meseleye kayar. burada asıl olan muhattap olduğunuz değil de muhattap olmadığınız halde sizin dikkatiniz çeken mesele olur.

temel sorun ise şu şekilde görülmekte. siz aslında muhattap olduğunuzla değil de sanki dikkatinizi verdiğiniz kişi ile konuşmaya başlarsınız ve duygu ve ifadeleriniz karşınızdaki muhattap ile alakalı olmadığı oranda kararsızlık denen süreç başlar. kişisel karasızlık veya ikili ilşkilerdeki kararsızlık denen süreçler farklı bir anlamla değerlendirilebilir.

kişisel karasızlık muhattap olduğunuz kişi ile ilgili iken karşılıklı kararsızlık, sizin tavrınız ve edanız gibi algılanır ve karasızlık denen süreçten dolayı suçlanan olursunuz. kişinin kararsız kalmasındaki kişisel tutum anlaşılabilir ve çözüm üretilebilir. tercihlerinizi değiştirisiniz. ancak karşılıklı olan kararsızlıkta yani sizin muhattap olduğunuz kişi ile birlikte yaşadığınız kararsızlık halinde kişinin hem kendini suçlaması hem de karşı tarafın kişiyi suçlaması mevcut olduğundan(dinlemiyorsun, başka alemdesin, ilgilenmiyorsun, seviyorsun ama sevgin beş para etmez) sorunun çözümü tercihinizi değiştirmekle çözümlenmez.

siz kendinizi de değiştirmek zorunda kalırsınız. muhattabın varlığı sizi değişmeye zorlamaktadır.

mesela bir hanımı düşlerken ondan tercihen vazgeçmek kararsızlığın kişisel tarafı iken, muhattap olduğunuz biz hanım varken aynı duruma düşmek kişisel olarak sizi de değişmeye zorlar.

bu durum siz de heyecan oluşturur veya ihtiyacım olan havayı değişimi bu kimsede buldum anlayışını geliştirir. ancak bu durum kararsız kalınan ortamla yani muhattap ile yaşanan bir sürecin sonucu olduğundan kişisel olanından farklı olarak, kurulan yeni ilişkide kendini devamlı suçlayan bir kişiliğin ortaya çıkmasına sebeb verebilir.daha özverili davranmak, daha rahat davranmak, daha tolere edci olmak, her şeyi görmeyen bir anlayışı daha da fazla benimsemek gibi. aslında ilk ilşkide yaşanmayan tolerans bu ilişkide normalleşmeye başlar ve bu durum kişinin kendini suçlaması denen süreci tetikler.

kararsızlık denen sürecin basit bir şekilde aşılması için kanaatimce kişisel olması gerekmektedir. muhattapla yaşanan kararsızlık halleri ise eskiye dönüş denen süreci dahi başlatabilecektir.bu durum kişinin özgüvenini sarsabilecek bir hale sebep olabilir.

Bir vaadin ilahisi ile ilahi olan bir vaad arasındaki fark kuran-ı hakimdir.

127 Mesaj
27 Ocak 2014; 21:28:39 

Çok kararsız kaldığımda ve sonuç hayatımda çok fazla bir şey değiştirmeyecekse seçenekler arasından en mantıklısını seçerim.

2995 Mesaj
27 Ocak 2014; 21:47:13 

lane tolsun der.yapacğaım şeyden elde edebilecğeim sonuçlar aabakarım.artık yapackabişey yok deirm

kız çocuklarını kaçırıp satacaklarını söyleyen sadistlere küfür ettiğim için yönetimden özür dilerim
Protein tozu yerine zıkkımın peki tozu için.

2168 Mesaj
29 Mart 2014; 3:25:31 

quote:

Orijinalden alıntı: ßy Spécops.

Bu kararsızlıktan ziyade üşengeçliğe bir örnek olmuş.

Gece yolda giderken önünüze sonunu bilmediğiniz bir ayrım çıkıyor. Sağdan mı gidersiniz soldan mı?

Ya da farklı parametrelerde birbirinden iyi olan ancak genelde aynı işi gören iki üründen hangisini seçersiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Sarı-Lacivert

429 Mesaj
29 Mart 2014; 14:19:14 

Seçenekleri daraltmak çok önemlidir. Ne istediğinden emin olmadan aksiyona geçmemek lazım. Gerçekten bir işe girişeceksen o işin senin aradığın iş olup olmadığını enine boyuna irdelemen önemlidir. Eğer fikrin kesinse, bir işe girişmek üzereysen diğer ihtimalleri kafandan atmalısın. Son anda yapacağın değişikliğin daha iyi olmayacağını düşünebilirsin. Genellikle sınavlarda dahi sen kararını vermişsen onu belirli bir süzgeçten geçirerek, belirli bir fikre dayanarak almışsın demektir. İkinci ihtimal, kafanı karıştıran ihtimal çoğunlukla pişmanlık yaratır. Çünkü karar alma mekanızman senin anılarınla ve beynini şekillendirdiğin ve ona uygun çalışan çalışma prensibine göre işler.

Bu hesap artık forumda aktif değildir, lütfen cevapları buna dikkat ederek gönderiniz. (25 Haziran 2006 - 29 Ağustos 2014)

http://i.hizliresim.com/bQ7m6Z.png - Umarım forum yönetimi bir gün gerçek hakaret edenleri, kural dışı davrananları sırf üye fazlalığı yapıyorlar diye kayırmayı bırakır.

312 Mesaj
29 Mart 2014; 14:23:55 

Olay ve sonuçları hakkında fazla düşünmem.Ne kadar düşünürsem kararsızlığım o kadar artar.

237 Mesaj
29 Mart 2014; 14:40:15 

Benim her hafta icine dustugum karamsarlik durumu internet kafeye mi gitsem derse mi girsem oluyor sonucta ne olacagini dusunmeden nefsime hizmet ettigimden hep kafeyi seciyorum ama 1 saat dusunurum otobuste

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

37 Mesaj
4 Ağustos 2014; 2:35:03 

Yaparsam ne olur? - Yapmazsam ne olur?

En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir.

Bu ikisi işte.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Felsefe » Kararsızlık nasıl aşılır?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.621