Şimdi Ara

## Asus'un P45 Yonga Setli P5Q-Pro Modeli de Yolda ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.958
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Asus'un P45 Yonga Setli P5Q-Pro Modeli de Yolda ##

Aynı Gigabyte cephesinde olduğu gibi Asus'un da P45 yonga setini kullanan birden fazla modeli ortaya çıktı. P5Q-E modelinden sonra firmanın P5Q Pro modeli de kendini göstermeye başladı. Bu anakart daha önce haberini verdiğimiz P5Q-E modeline göre nispeten biraz daha ekonomik model olacak. Zaten görüldüğü üzere kullanılan Bakır tabanlı pasif soğutma P5Q-E modelinde kullanılan çözüme göre biraz daha küçük. Üstelik yine P5Q-E modeli üzerinde yer alan 3. PCIe X16 slotu malesef P5Q-Pro modeli üzerinde yer alıyor. Intel'in çift ve dört çekirdekli Penryn işlemcileri başta olmak üzere LGA 775 formundaki güncel işlemcilere destek verebilen anakart 4 adet DIMM slotu üzerinden 8GB'a kadar DDR2-1200MHz bellek desteği sunabiliyor. Kullanılan yonga seti itibariyle aynı P5Q-E modelinde olduğu gibi P5Q-Pro modeli de Crossfire desteğine sahip fakat belirttiğimiz üzere Intel cephesinde 16X+16X formunda Crossfire desteği sadece X38 ve X48 çipsetleri ile sağlanabiliyor. EPU teknolojisini destekleyen anakart bu teknoloji için kullanılan özel yonga sayesinde gerçek zamanlı sistem takibi yaparak yük durumuna göre voltaj ayarlaması yapıyor ve güç tüketiminde tasarruf ve verimlilik elde edilmesini hedefliyor. Siyah PCB'si ve katı kapasitörleri ile dikkat çeken anakart üzerinde kullanılan iki adet PCIe x16 slotlarına ek olarak iki adet PCI ve 3 adet te PCIe X1 slotu yer alıyor. Farklı RAID konfigürasyonlarını destekleyebilen 8 adet SATA-II konnektörü ile gelen Asus P5Q-Pro yüksek tanımlı 8 kanal ses ve gigabit ethernet özelliğine de sahip. Ürünün çıkış tarihi ve fiyatı hakkında ise henüz çok net bir bilgi bulunmuyor.

• asus p5k-c ye benziyor biraz
  • Tasarımı ve soğutucusu hoş. Ama bir nokta dikkatimi çekti, sata konnektörleri tam ters yöne baksalar iyi olurdu. Çünkü bazı sata konnektörü üzerinde kilit görevi gören ufak bir basmalı metal parçası var, ona basmadan sökemezsiniz. Karşılıklı iki tane sata bağlarsanız bunda, bu metaller birbirine bakacak, dolayısıyla bunlara dokunma imkanınız olmayacak. Araya kaşık falan sokar öyle çıkarırsınız artk.
  • quote:

Orjinalden alıntı: saidakkas

Tasarımı ve soğutucusu hoş. Ama bir nokta dikkatimi çekti, sata konnektörleri tam ters yöne baksalar iyi olurdu. Çünkü bazı sata konnektörü üzerinde kilit görevi gören ufak bir basmalı metal parçası var, ona basmadan sökemezsiniz. Karşılıklı iki tane sata bağlarsanız bunda, bu metaller birbirine bakacak, dolayısıyla bunlara dokunma imkanınız olmayacak. Araya kaşık falan sokar öyle çıkarırsınız artk.

Aynen öyle kutu içeriğine birde kaşık eklesinler...

• tasarimi güzel bi anakart ama p35 lerden pek bi farkı yok bunun pcıe 2.0 ve doğal aloarak 1600 fsb izin vermesi dişinda bu anakart benim asus p5k-e wifi ap çok benziyo
  • P5KC anakartımı ısıtıp gene satıyolar değiştirmeye ne hacet
  • p5k-e ve p5k-c nin aynısının tıpkısı gibi p5k-e de artı wireless
  • quote:

Orjinalden alıntı: V1ncent

P5KC anakartımı ısıtıp gene satıyolar değiştirmeye ne hacet

katılıyorum sizlere
  • quote:

Orjinalden alıntı: V1ncent

P5KC anakartımı ısıtıp gene satıyolar değiştirmeye ne hacet

quote:

Orjinalden alıntı: soner_1986

p5k-e ve p5k-c nin aynısının tıpkısı gibi p5k-e de artı wireless

Ne ısıtması? neyden bahsediyorsunuz siz?
    P35 chipsetli kartları çıkardıktan sonra nehalem 'mi çıkarttı yada X48 chipsetli yeni bir kart mı çıkartıda üstünde sıvı sogutma yapabilen sogutmalar kullanıcak ?
    P35 ile P45 arasında ne kadar fark varda farklı bir üretim veya ek bir aparat takıcaklar?
    Bu gayet normal bir durum P5K serisi P35 chipset P5Q serisi de P45.

• quote:

Orjinalden alıntı: HELLZONE

asus p5k-c ye benziyor biraz

benzemiyor direk kopyası diyebiliriz sadece pci 2.0 desteği gelmiş hali
  • Güzel CF yapilabilecek bir anakart gibi gözüküyor.
  • P5K-E Wifi ap ın kopyası gibi
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hirotaro

P5K-E Wifi ap ın kopyası gibi

no comment
  • 8 phase mi bu alet?P5K serisi 6 değilmiydi?Ben mi yanılıyorum?
  • quote:

Orjinalden alıntı: oem

8 phase mi bu alet?P5K serisi 6 değilmiydi?Ben mi yanılıyorum?

evet P5K 6 fazlı
    P5Q 8
  • quote:

Orjinalden alıntı: dennjS

quote:

evet P5K 6 fazlı
    P5Q 8

O zaman biraz daha stabildir,diğer özellikleri aynı ise.
  • BU KADAR BENZERLİĞİN BİZE FAYDASI VAR TABİKİ....
    P45 BENCE P35'LERLE AYNI BIOS'U DAHİ KULLANIYOR OLABİLİR....
    BİZ DE TERSİNİ YAPARIZ :))))
    X38'LER; X48'DE KULLANILAN BİOSU AYNEN YÜKLEYEBİLİYORMUŞ... (KAYNAK TOMSHARDWARE)
    YAZIDAKİ 5. PARAGRAFI OKUYUNUZ....http://www.thgtr.com/motherboard/20080421/index.html
    P45'İN ZATEN TEK ARTISI PCI EX 2.0...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hirotaro

P5K-E Wifi ap ın kopyası gibi

hay dostum lafı azımdan aldın
    fazla fark yok ki bi 2 tane x16 bi de 2tane daha sata
  • quote:

Orjinalden alıntı: dennjS

quote:

evet P5K 6 fazlı
    P5Q 8

P5K-E 8 fazlıdır
  • Ya abi bu anakartlara yorduğum kadar kafamı hiçbirşeye yormadım..Artık eskisi gibi değilim...Model numarasına ve birkez olsun özelliklere bakmak yetiyor..Bu anakart P5Q-E yerine tercih edilebilir..Neden mi?..Çünkü P5Q-E üzerinde daha fazla teknik detay var..Sata portları 3x PCI Express ve bunlar gibi birçok daha detay var kısacası bu detaylar fiyata yansıyor...Uzun lafın kısası bu anakart üzerindeki tüm teknik özellikleri kullanacak değiliz..Bu yüzden "P5K-Pro EN İDEAL SEÇİM OLACAKTIR"...Anakart alırken şu iki markadan da caymayalım...ASUS ve GIGABYTE........

tcthunder
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.