Şimdi Ara

## AMD Hydra; 45nm High K teknolojisi ile hazırlanacak Rev. D işlemciler ##

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
2.699
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ##  AMD Hydra; 45nm High K teknolojisi ile hazırlanacak Rev. D işlemciler ##

TLB sorunundan arındırılan B3 çekirdek revizyonu üzerine kurgulanan Phenom 8x50 serisi dahilinde yer alan üç çekirdekli yeni işlemcilerini kullanıcılar ile buluşturmaya hazırlanan AMD cephesinde çalışmaları devam eden yeni işlemciler ile ilgili detaylar da gelmeye devam ediyor. Kullanıma sunduğu işlemcileri 65nm üretim teknolojisi ile Fab36 tesislerinde hazırlanan firma yaz aylarına doğru 45nm üretim süreciyle bantları çalıştırmayı ve yılın son çeyreği ile birlikte yeni üretim teknolojisine dönük olarak hacimli üretime geçmeyi planlıyor. Tabi AMD'nin yegane planı nanometrik küçülme sağlayıp 45nm sürecine geçiş yapmak değil elbette. Yeni üretim teknolojisi ile güç tüketimi ve ısı konularında olumlu gelişmeler kaydetmesi beklenen AMD'nin özellikle 2009 yılı içerisinde high-K teknolojisini kullanması bekleniyor.

AMD'nin ilk jenerasyon diyebilecğeimiz B2 revizyonlu Phenom işlemcileri 65nm SOI üretim teknolojisi ile hazırlanmakta. İkinci jenarasyon işlemcileri ise 45nm üretim teknolojisi ile gelecek görünüyor. Yılın son çeyreğinde kullanıma sunulacak Deneb kod adlı işlemciler 45nm K10.5 Revizyon C olarak adlandırılıyorlar. Öte yanda bahsedilen modellere ek olarak yine Rev. C sürecinde Propus kod adlı ve L3 belleği bulunmayan 45nm işlemciler de gelecek yılın ilk döneminde kullanıma sunulacak gibi görünüyor. AMD'nin asıl sürprizi ise D revizyonlu 45nm işlemciler ile olabilir. Firma tarafından Hydra olarak tanımlanan D revizyonlu çekirdek Silicon on insulator (SOI) teknolojisini baz almaya devam edecek ama üretim aşamasında AMD, Intel gibi high-K sürecine geçiş yapacak.

Muhtemelen 2009'un sonuna doğru gelmesi beklenen ve en azından şimdilik Hydra kod adı ile anılan Rev. D işlemcilerde yüksek bellek kapasitesine sahip olan 8 çekirdekli modelleri görebilmek te mümkün olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 23 Nisan 2008; 13:21:11 >

• artık tüm gücüyle saldırmalı intele
  • amd güzel bi işlemci çıkarıras alcam intel nahalemle o/c yi kısıtlıycak ve bize 1000doalrlık işlemciler aldırıcak (yemezler tosunum) eğer intel böle yapar ve amd de ii bi işlemci çıkarıras kesinlikle alıcam...
  • 45nm ve High-K transistor'ün pek gizliliği kalmadı ama neyse
  • quote:

Orjinalden alıntı: WinteR

45nm ve High-K transistor'ün pek gizliliği kalmadı ama neyse

Arkadaş bu AMD ne yapsa yaranamıyor yaa !!!
  • 45nm ve hi-k phenomu adam eder umarım

istanbul kod adı olmasa 6-12 çekirdek olayına da bakmam aslında benim ilgim F/P işlemcilerine olduuu için 2 çekirdekli yüksek oc kapasiteli ve uygun fiyatlı phenomcuklar ilgi alanıma giriooo
  • Bizde birşeyler üretsek 65 nm de olsa olur
  • quote:

Şimdi İntel AMD nin her şeyini kopyalıyor diyenler şu duruma da aynı yorumu yapacak mı acaba.

Bence AMD teknolojinin gereğini yapıyor ve yenilikleri takip ediyor. Ama o arkadaşlara sorarsanız AMD intel i kopya ediyor. Tabi bu durumda kendi laflarında boğuluyorlar.

Zaman her şeyin ilacıdır, ölümün ise habercisi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

Şimdi İntel AMD nin her şeyini kopyalıyor diyenler şu duruma da aynı yorumu yapacak mı acaba.

Bence AMD teknolojinin gereğini yapıyor ve yenilikleri takip ediyor. Ama o arkadaşlara sorarsanız AMD intel i kopya ediyor. Tabi bu durumda kendi laflarında boğuluyorlar.

Aynı mantığı yürütelim.

Boeing'te 2 kanatlı 4 motorlu uçak yapıyor(747),Airbus'ta (A340-380).Airbus Boeing'i taklit mi ediyor?Uçakların uçabilmek için bir çift kanata ihtiyaç duyduğunun da pek gizliliği yok.

Nekadar garip bir mantık değil mi?

Kimse kimseyi kopyalamıyor.Teknoloji gereği aynı yollar kullanılıyor.
  • bakalım high-k nın ne gibi bir getirisi olacak
  • farklı bir konuda bir arkadaş yazmıştı gecen ondan esinlenerek devam ediyorum...

Tr hükümeti boş işlerle ugrasacagına sagı solu 3 kuruşa satacagına...

AMD ye dese gel ülkeme sana bedava bilmemkaç dönüm arazi al sana bedavaya altyapı al sana 25 yıl kira yok al sana 25 yıl vergi ödemek yok sadece gel ülkemde teknoloji üret...

he nasıl olur olmazmı, istenirse yapılamazmı...
  • quote:

Orjinalden alıntı: NorthShield

farklı bir konuda bir arkadaş yazmıştı gecen ondan esinlenerek devam ediyorum...

Tr hükümeti boş işlerle ugrasacagına sagı solu 3 kuruşa satacagına...

AMD ye dese gel ülkeme sana bedava bilmemkaç dönüm arazi al sana bedavaya altyapı al sana 25 yıl kira yok al sana 25 yıl vergi ödemek yok sadece gel ülkemde teknoloji üret...

he nasıl olur olmazmı, istenirse yapılamazmı...

O yazan arkadaş bendim. Bence çok mantıklı olur. Telekomu 1 yıllık karına satacağına ver AMD ye arsayı de ki Türkiye için hiçbir operasyonuna vergi alınmayacak.

Yurt dışından gelen fabrika malzemelerine de vergi olmayacak. Hatta düşük vergili benzin sağlanacak. Sadece fabrikada çalışanları bırakın nakliyesinden fasonuna kaç kişi ekmek yiyecek.
  • Sektörde 2 firma var ve bunların birbirlerinin teknolojilerini kopyalaması, geliştirmesi en çok kullanıcıların işine yarıyor. Neden bunun avukatlığı yapılıyorki, AMD nin artıları Intel'in artıları sonraki jenerasyonlarda toplanıyor, bizde hala yok o çaldı yok o ilk yaptı geyiklerindeyiz. Umarım birbirlerinin teknolojilerini çalmaya devam ederler. Intel'in tekelciliğine dem vurulcak olursada, AMD 64 lerdeki gibi bir basarı yakalarsa kimse önünde duramaz.
  • SOI tekniği 65 nm'ye geçince nanometrik küçülmeye kurban gitmiş, AMD'nin işlemcilerinin başarımını kısıtlamaya başlamıştı ve artık daha fazla devam edemezdi. AMD çareyi High-K'de buldu ve umarız sonunda eski günlerine geri dönmeye başlıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ABSOLUT

quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

Aynı mantığı yürütelim.

Boeing'te 2 kanatlı 4 motorlu uçak yapıyor(747),Airbus'ta (A340-380).Airbus Boeing'i taklit mi ediyor?Uçakların uçabilmek için bir çift kanata ihtiyaç duyduğunun da pek gizliliği yok.

Nekadar garip bir mantık değil mi?

Kimse kimseyi kopyalamıyor.Teknoloji gereği aynı yollar kullanılıyor.

ilginç bi tartışma walla
  • high-k bir mecburiyet denebilir 45nm icin. 32nm icin gelistirilen teknolojiyi mrkla bekliyorum
  • güzeeel herkes amd iyi falan diyor da arkadaşlar ortada bir şey yok hemen parçala kopyala başlamışsınız amd iki yıldır haber veriyor içraaat yok cıkanlarıda görüyoruz gerçekçi olun ve bekleyin cıksın o zaman konuşun!!!
  • AMDyi çağırıp ''Gel ülkemizde üretim yap'' demek güzel de onlara tanıyacağımız fırsat ve imkanları, dışarda binlerce işsiz veyahut konusuyla pek de ilgisi olmayan işlerde çalışan mühendislerimizi ve yeni mezun mühendislerimizi bir araya getirerek onlara alın size labratuar alın teçhizat diyerek Amerikadaki gibi bir silikon vadisi kurulsa ve kendi üretimimizi kendimiz yapsak daha iyi değil mi?Şahsen eğer yerli üretim bir işlemcimiz şu an mevcut olsa ve isterse 90nm ile üretim yapıyor ve performansı eski p4 3.0 lara benzese ben gider ne Amd ne İntel dinlemez alırdım.Ancak şu da varki en baştan bir işlemci fabrikası kurmak da oldukça maliyetli belki bu noktada ortaklığa gidilebilir.Bunun yanı sıra Amdnin ülkemizde tesislerini görmeyi isterdim doğrusu,hiç de yabana atılacak bir fikir değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 575m -- 23 Nisan 2008; 18:49:46 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: 575m

AMDyi çağırıp ''Gel ülkemizde üretim yap'' demek güzel de onlara tanıyacağımız fırsat ve imkanları, dışarda binlerce işsiz veyahut konusuyla pek de ilgisi olmayan işlerde çalışan mühendislerimizi ve yeni mezun mühendislerimizi bir araya getirerek onlara alın size labratuar alın teçhizat diyerek Amerikadaki gibi bir silikon vadisi kurulsa ve kendi üretimimizi kendimiz yapsak daha iyi değil mi?Şahsen eğer yerli üretim bir işlemcimiz şu an mevcut olsa ve isterse 90nm ile üretim yapıyor ve performansı eski p4 3.0 lara benzese ben gider ne Amd ne İntel dinlemez alırdım.Ancak şu da varki en baştan bir işlemci fabrikası kurmak da oldukça maliyetli belki bu noktada ortaklığa gidilebilir.Bunun yanı sıra Amdnin ülkemizde tesislerini görmeyi isterdim doğrusu,hiç de yabana atılacak bir fikir değil.

+1 ülkemizde birsürü bilgisayar mühendisi insan var bi sorsanıza bu insanlar ne iş yapıyorlar... Bence Türkiyede Bilgisayar mühendisliği okumuş biri için hiç bir istihdam yok çünki bu ülkede bilgisayar adına bir üretim yok...
  • geçen ay yeni bir işlemci satın almam gerekiyordu, bir amd sever olarak çok düşündüm ama phenomdaki hatalar yüzüne Q9300 aldım,q9300 doğal 4 çekirdekli değil phenom ise doğal ve sabit hızda çalıştığı için windows daha hızlı çalışıyor, keşke biraz dandik bi işlemciyle idare etsemde bunu bekleseydim, neyse aldık artık bide anakarta tonla para verdik haşırt die kaldı boğazımda valla
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.