Şimdi Ara

## ATi Radeon HD 4870 ve 4850'in Teknik Özellikleri Hakkında Yeni Detaylar ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
4.621
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi Radeon HD 4870 ve 4850'in Teknik Özellikleri Hakkında Yeni Detaylar ##

Yüksek performans odaklı mevcut grafik kartlarında 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan RV670 gpu'sunu kullanan AMD-ATi, yeni nesil grafik kartlarında ise yine 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan RV770 gpu'sunu devreye sokacak. Gelen yeni bilgilere göre firmanın yeni grafik işlemcisi hacimli üretim için hazır. Mayıs ayında pek çok yeni model ve donanımını duyurması beklenen AMD'nin muhtemnelen Radeon HD 4000 serisi olarak adlandıracağı yeni nesil grafik kartlarının teknik özelliklerine yönelik olarak bazı yeni bilgiler elimize ulaştı. Her ne kadar gelen yeni bilgiler de şu aşamada AMD tarafından doğrulanmış olmasa da Radeon 4000 serisine yönelik olarak yapılan güncel haberlerin büyük bir bölümü tablodaki teknik verilere paralel detayları işaret etmiyor da değil.

• shader ile çip nvidia gibi hız olarak ayrılmış sanırım artık ama shaderlar hala cok yavaş ? ozaman?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 23 Nisan 2008; 7:39:52 >
  • bence bu mimariyle fazla yol alamaz ati -amd
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaleci07

bence bu mimariyle fazla yol alamaz ati -amd

BU KART BİR OC Lİ 8800GTS ile aynı performansta olursa hiç bir işe yaramaz en az 9800gx2 gibi olmalı ki kart oldu diyelim ne dersiniz? gerci fiyatı ucuz ama?

bak ama kardeş shader hızı çipten bağımsız belki 1250mhz falan oluyordur denemek lazım gelsin görelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 23 Nisan 2008; 7:56:50 >
  • Mayısa kaç gün kaldıki? bir de bakmışsın haber editörümüz yine wold exclusive olarak yayınlayıverir testleri.
    Şahsen 4000 serisinden iyi şeyler bekliyorum.
    Haber için teşekkür.
  • kaç aydır ati mimarisini değiştirsin diye bas bas bağırıyorsunuz. değiştirincede beğenmiyorsunuz. çok biliyorsanız geçin siz yapın. öyle hadi değiştir demekle olmuyormuş demekki.
  • Çekirdek hızları berbat.GDDR5 artık ne getirisi varsa.
  • quote:

Orjinalden alıntı: turkcu

kaç aydır ati mimarisini değiştirsin diye bas bas bağırıyorsunuz. değiştirincede beğenmiyorsunuz. çok biliyorsanız geçin siz yapın. öyle hadi değiştir demekle olmuyormuş demekki.

ya işte 32 TMU koymuşlar ki bu iyi bir haber ayrıca shader hızıda çekirdekten bağımsız birde GDDR5 eklemişler bakalım sonucları görücez ya şu 9800gtx ve 8800gts yi geçsede bari yeni kart desek nvidia nın yeni serisini geçer mi belli olmaz ama en azından hiç bir 8800gts ve 9800gtx bu kartı geçemesin de bizde gidip alalım .
  • quote:

Orjinalden alıntı: SanalKabus

Çekirdek hızları berbat.GDDR5 artık ne getirisi varsa.

yaw canım siz zaten bişey beğenseniz şaşırırdım
  • quote:

850 ye 1050 .. işte

ama o 1050 shader ise onun 1500 falan olması lazımdı ... ben 8800gt de 1890mhz shader kullanıyorum 112 tane bu kartta da 64 ün yarısı 32 tane ekle 96 shader 1050 mhz gibi bir şey olcak vallahi işallah düşündüğümüzün aksine biraz daha verimli olur 32 tmu sayesinde bakalım görücez yani bu 480 sp biraz hikaye 96x5 = 480 diye bakın siz ona.

her nedense dx9 da cok işe yarayan bu mimari sanırım dx10da gpu frekansı daha önemli oldugundan mıdır nedir aynı şekilde verimli olamadı 3800 ve 2900 lerde oysaki x1900xt lerde 16x3 çok fark açmıştı .. ama durun bakalım yeni oyunlar ve dx10.1 ile belki fark ortaya cıkar beklemek gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 23 Nisan 2008; 8:46:42 >

• hani 1 ghz de olucakdı gpu hızı ayrıca fx57 senin verdiğin haberlere göre 4400 mhz olucakdı bellek hızı ki hiçbiri doğru değilmiş sadece söylentiden ibaretmiş
  • quote:

eğer burdaki 1935 ram hızı olarak belirtiliyorsa[ki gddr3 lü de aynı yere bakınca destek sağlamakta yani uygun hız görülmekte]
    galiba eski modelin en üst segmenttekinin adında hızı var => 1935*2=3870
  • umarım AMD-ATI bu bilgileri doğrulamaz,
    nVidia DDR3 te bastırıp gecikmeyi 0.8 ns gibi bi değere çekerken, AMD-ATI değerini bilmediğimiz ama mantıken daha yüksek gecikmeye sahip ama nVidia ile aynı hızlarda belleklerle donatılmış kart sunmaz, sunmamalı diye düşünüyorum.

Saygılar..
  • Güzel görünüyor, fiyatlarda uygun.
  • resmi bilgiler olmadığı için bol bol atıp tutmamak gerek.resmiyet kazansın o zaman herşey meydana çıkar.eğer yukarıdaki tablo misali shader hızları ayrılırsa bence ATI performans çıtasını yükseltebilir.tabii diğer aklaklıkları da giderirse.eğer buna yakın bir resmi bilgi çıkarsa o zaman 1GHz ler 4000MHz ler haber olarak yalan olmuş olurki buda çok kötü bir durum.
  • şahsen ben hala bu gddr5 olayının büyük bir yanıltmaca olduğunu düşünüyorum.
  • iyi güzelde nıye halen 4870 256 bıt anlayamıyorum yapın kardesım sunu 512
  • Bakalım hayırlısı olsun. hd 4000 serisi iyi olur heralde.
  • quote:

hocam gtx2 nin bile 600x2 bunun saat hızları berbat filan deil bunun x2 siyle gtx2 yarışmalı öyle çift çekirdeğe bu iyi fx 5200 çıkartalım bunun en az 8800gt ile ayı olması lazım adamlar o fiyata neler yapıyo siz uğraşıyosunuz o ram hızları efektif olarak yani 2 kat olur ayrıca shader hızı daha yeni ayrıldı ilerdeki serilerde bu çözülür hem firmaların hız aşırtılmış modelleri olacak bakalım ne gibi getirileir olacak gddr5 in
  • quote:

Orjinalden alıntı: siyah845

iyi güzelde nıye halen 4870 256 bıt anlayamıyorum yapın kardesım sunu 512

Ddr 5 in 512bit olmasına gerek yok zaten bayağı yüksek bant genişliğine sahip 256bit bellek kontrolcüsü yeterli ama hiçbir getirisi yok şimdilik o ayrı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 23 Nisan 2008; 10:09:02 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.