Şimdi Ara

lümen nedir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
53.416
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar yardıma ihtiyacım var bir ampul kaç lümen nasıl hesaplanır acaba bana gerekli olan 12,000 lümen ve ev tipi ampul 20W %80 enerji tasarruflu şu ampuller işimi görecek şekildemi ? elektrikçi biri bana yardımcı olursa sevinirim :)

• 1 lümen: 555nm dalga boyunda saniyede yaklaşık 4 x 10^15 foton oluşturan ışık akısıdır.
    1 lümen = 1 / 683 watt = 1,464 x 10^-3 w
  • 18W 60cm Floresan ampuller 950 Lümen olması lazım,sen hesap et işte...
  • sagolun arkadaşlar diablo senin hesap dogruysa yanmışım ben :D en aşa 12tane hatta 13tane ampul balıcamki işimi görücek :D
  • quote:

Construction Plexiglass
    Maximum Wattage 18W
    Diameter 26mm
    Length 600mm
    Voltage 240V
    Lamp Life 9000 hrs
    Lumens 950 lm
    Lumens Per Watt 53 LPW

Buyrun hocam Google'dan hizmetler,doğru hatırlıyormuşum demek ki...
    18W 60cm floresan lambalar 950 Lümen...

Düzenleme : Ayrıca aynı tip tüplere 1350Lümen diyen kaynaklar da var...Ürün kalitesine göre ortalama 1200 alabiliriz bu değeri...

Eğer daha uzun olan kalın floresanlardan felan kullanırsanız,watt değeri ile doğru orantılı olarak lümen değeri de artar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diablo -- 20 Nisan 2008; 5:03:07 >

• bu tasarruflu ampül 4100 lm dir 3 adet kullanmanız yeterli olacaktır.

lihtson kodu: les-80

lümen nedir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umit_yilmazer -- 20 Nisan 2008; 9:12:50 >
  • çok teşekkürler arkadaşlar olayı çözdüm elektrik_54 senin gösterdigin ampulün philips,in 7500 degerinde varmış onlardan bulduk onlardan takıcaz bitki yetiştiricezde serada metre kare başına 12,000 lümen yayması lazımmış dediler bizde ondan aradık böyle bişi :D
  • quote:

Orjinalden alıntı: hakanweb1907

çok teşekkürler arkadaşlar olayı çözdüm elektrik_54 senin gösterdigin ampulün philips,in 7500 degerinde varmış onlardan bulduk onlardan takıcaz bitki yetiştiricezde serada metre kare başına 12,000 lümen yayması lazımmış dediler bizde ondan aradık böyle bişi :D

Sorduğun soruyu ne amaçlı olarak düşündüğünü baştan yazsaydın sana çok daha farklı fikir verirdim.

Kullanacağın ampul ( 7500 lük olan ) senin işini görmez. Hatalı başlangıç yaparsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: black26

1 lümen: 555nm dalga boyunda saniyede yaklaşık 4 x 10^15 foton oluşturan ışık akısıdır.
    1 lümen = 1 / 683 watt = 1,464 x 10^-3 w

o zaman 1 watt 13699 lumen yapar
    20Watt lik 80% verimli ampullerin üzerinde 1200-1300 lm yazıyor.
    Kafam karıştı.
    20*13699*80%=10959lm olması gerekli yukaridaki hesapla
    nereyi anlamadım ki...
  • Merhabalar benim de ışık konusunda yardıma ihtiyacım olacak sizlerden umarım konu hakkında bilginiz vardır çünkü benim hiçbir fikrim yok :)

bu ışık değerlerini nasıl bir ürün kullanarak elde edebilirim ?

63 μ mol m2s -1

ve

200 μ mol m2s -1

güneş ışığını maksimum elde etmek istiyorum , teşekkür ederim.
  • 500 - 1000 lüx degerinde aydınlatmaya ihtiyacım var bitki yetiştiriciligi için ama olayla alakalı pekte birşey bulamadım bu lüx ile lümen arasındaki fark nedir nasıl elde edilir bu 500 - 1000 lüx degerindeki ışık.
  • arkadaslar benmde lumen ile ilgili bir sorum var..lumen mesafe ıle dogru orantılımı ?

http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/surefire-e1e-executive-elite-el-feneri-41452179 15 lumen dıyor mesela bakıyorumda mesafe yazmıyor dagılmadan cok uzak noktaları aydınlatan ufak el fenerlerınden arıyorum ama hep lumen olarak ozellik var.

http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/surefire-g2z-combatlight-fener-sok-kargo-3-tl-45195529 120 lumen

http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/police-ps-d3-su-alti-250-lumen-power-el-feneri-50724776 buda 250 lumen

eger lumen mesafe ile orantılıysa 15 lumen olan neden bu akdar pahalı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: 34_gurcangurel

quote:

Orjinalden alıntı: hakanweb1907

çok teşekkürler arkadaşlar olayı çözdüm elektrik_54 senin gösterdigin ampulün philips,in 7500 degerinde varmış onlardan bulduk onlardan takıcaz bitki yetiştiricezde serada metre kare başına 12,000 lümen yayması lazımmış dediler bizde ondan aradık böyle bişi :D

Sorduğun soruyu ne amaçlı olarak düşündüğünü baştan yazsaydın sana çok daha farklı fikir verirdim.

Kullanacağın ampul ( 7500 lük olan ) senin işini görmez. Hatalı başlangıç yaparsın.

34_gurcangurel önerin nedir?

• Arkadaslar memleketteki yeni evimizin onu zifiricozemedim karanlik binanin uc yanina led projektor sanirim adi takmayi düşünüyorum.hem yolu aydinlatir hemde çevreyi rahat gormemi saglar sanirim buna ideal olan ledler hangileridr.50wat 20 watlik ledler mevcut burda bakmambak gereken wat mi yoksa lumeni mi ..hatta ve hatta bu ledleri en azindan birini uzaktan kumanda anahtarı na bagayabilirsem daha bi guzel olur.onerilerinizi bekliyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biz biliriz o bitkileri :D
    Kolay gelsin
  • 1000 cd kaç lümen yapıyor ?
  • Bitki yetistirmek istiyosan..indoor yetistiricilik icin..gunes isigi veren ampuller var onlardan kullanmalisin ;)

• http://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/philips-metal-halide-mh-400w-ampul-growth-183734202 bu urune bir bak ben kullanmistim.bununla en az 40 bitki yetisir rahatca

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.