Şimdi Ara

## Nikon P80 Coolpix Superzoom ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
1
Favori
16.534
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

(Dpreview'dan alıntıdır)

Dijital kamera sektörünün en önemli isimlerinden Nikon, geçtiğimiz günlerde P (Performans) serisi modeli Coolpix P80'nin duyurusunu gerçekleştirdi. Nikon Coolpix P80 ile kullanım kolaylığının yanında gelişmiş manuel ayarlar arayan fotoğraf meraklıları hedef kitlesi olarak belirlenmiş.

P80, 10.1 Megapiksel çözünürlükte CCD sensörle birlikte geliyor ve kamera 27-486mm'lik lensi ile tam 18x'e kadar yakınlaştırma yapabiliyor. Özellikle yüksek yakınlaştırma kapasitesine sahip kameralarda ve objektiflerde görüntü stabilizasyon özelliği fotoğrafta netlik açısından önem taşımakta. Canon, IS (Image Stabilizer); Nikon ise VR (Vibration Reduction) şeklinde nitelendirdikleri teknolojiyi kameralarında kullanıyor. P80'de de bu teknolojinin unutulmaması yüzleri güldürüyor.

Kameranın diğer bir özelliği de düşük ışık koşullarında ISO seviyesinin 6400'e kadar çıkarılabilmesi. Ancak piyasadaki dijital kameraların büyük bir kısmını zorlayacak bu seviye kaliteyi gözle görülür şekilde de düşürecektir. Makro çekimler için de maksimum yaklaşma mesafesi 1 cm.

2.7 inç boyutunda geniş görüş açılı ve anti parlama özellikli ekrana sahip P80'nin 52 MB dahili belleği mevcut. Bellek kapasitesini SDHC kartlarla arttırabiliyoruz. SDHC kartların günümüzde 32 GB'a kadar geniş kapasite sunduğu unutulmamalı.

P80'nin 25 Nisan tarihinde 448 Euro civarında Nikon perakendecilerinin vitrinlerini süsleyeceği belirtildi.

• p5000 kullanıyorum ve VR teknolojisinin nedense ben pek bi artısını göremedim henüz. çok detaylı bikaç teknik üstünlüğü vardır elbetteki ama nedense ben çektiğim fotolarda gözle görülür bir fark hissetmedim. lens kalitesi gerçekten çok şahane. 10 mpx lik çözünürlükte bi değişime gitmemişler; demekki makinaya oldukça güveniyorlar. tabi ki p5000 le karşılaştırılayamayacak düzeyde bir optik sistemi var (resimden görüldüğü kadarıyla). fiyatı da çok aşırı pahalı gelmedi. kesinlikle alınabilir bence
  • Nikon sonunda adam gibi bir slr-like çıkarmış gibi
  • quote:

Orjinalden alıntı: spirit of nature

Nikon sonunda adam gibi bir slr-like çıkarmış gibi

bence bu kadar emin olma,zira ufacık sensöre sokmuşlar yine 10.1mp yi
    ve bence parasını asla haketmeyecek bir makina olacak

Edit :
    Nikon COOLPIX P80 Specifications
    Effective pixels 10.1 million
    Image sensor 1/2.33-in. CCD; total pixels: approx. 10.70 million
    Lens 18x Zoom-NIKKOR; 4.7-84.2mm (35mm [135] format picture angle: 27-486mm); f/2.8-4.5; 14 elements in 5 groups; Digital zoom: up to 4x (35mm [135] format picture angle: 1944mm)
    Focus range (from lens) 40cm (1 ft. 4 in.) to infinity (∞); Macro close-up mode: 1cm (0.4 in.) to infinity (∞)
    Monitor 2.7-in., 230k-dot, wide viewing angle TFT LCD with anti-reflection coating
    Electronic Viewfinder 0.24-in., approx. 230k-dot
    Storage media Internal memory (approx. 50 MB), SD memory cards
    Image size (pixels) 3648 x 2736 (10M), 3264 x 2448 (8M), 2592 x 1944 (5M), 2048 x 1536 (3M), 1600 x 1200 (2M), 1280 x 960 (1M), 1024 x 768 (PC), 640 x 480 (TV), 3648 x 2432 (3:2), 3584 x 2016 (16:9), 2736 x 2736 (1:1)
    Vibration Reduction (VR) Image sensor shift VR
    ISO sensitivity
    ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1600, 2000, 3200*1, 6400*1, Auto (auto gain ISO 64-800), High-Sensitivity mode (ISO 64-1600), Fixed range auto (ISO 64-100, 200, 400)
    Interface USB
    Power sources Rechargeable Li-ion Battery EN-EL5 (supplied), AC Adapter EH-62A (optional)
    Battery life Approx. 250 shots with EN-EL5 battery
    Dimensions (W x H x D) Approx. 110 x 79 x 78 mm (4.3 x 3.1 x 3.1 in.) excluding projections
    Weight Approx. 365 g (12.9 oz.) without battery and SD memory card

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 18 Nisan 2008; 20:05:21 >

• nıkon slr lıke sınıfında beklenenı yaptı...umarım ıyıbır makıne olur..eger ıyıyse alıcısının cok olacagından emınım..slr ye gecmek ıcın ıdeal bır makıne

bu arada nıkonun hıcbır kompakt makınesı parasını haketmez ama slr ler fazlasıyla hakeder...bakalım bu nasıl olacak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hidrojenperoksit -- 18 Nisan 2008; 19:48:42 >
  • Sensör boyutunu nereden biliyorsun? Yazıda öyle bir bilgi yok

EDIT: Evet sensör 10 mp ye göre ufak kalmış: 1/2.33''

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdish -- 18 Nisan 2008; 20:03:04 >
  • güzel bir alete benziyor
  • panasonic fz18 in rakipi olamasa sony h9 ile yarışır ben nikonu slr like cihazlar üretimiyor diye biliyordum belkide bu slr like satışları buna mecbur etmiş olabilir
  • Aksine arkadaşlar sizinde bildiğiniz gibi SLR-Like talebi git gide azalıyor.DSLR fiyatları bukadar düşmüşken özellikle.Zaten aklında DSLR-Like olan birisi alıyor makıneyı ve bır sure sonra tatmın olmuyor DSLR ye gecıyor.Fotoğrafla gerçekten uğrasmak isteyen insanlar sonunda illaki DSLR ye geçecektir.O yüzden il bastan alınıp DSLR ye alışılmaya çalışılabilir
  • quote:

Orjinalden alıntı: aylakadam81

Aksine arkadaşlar sizinde bildiğiniz gibi SLR-Like talebi git gide azalıyor.DSLR fiyatları bukadar düşmüşken özellikle.Zaten aklında DSLR-Like olan birisi alıyor makıneyı ve bır sure sonra tatmın olmuyor DSLR ye gecıyor.Fotoğrafla gerçekten uğrasmak isteyen insanlar sonunda illaki DSLR ye geçecektir.O yüzden il bastan alınıp DSLR ye alışılmaya çalışılabilir

evet bu konuda size katılıyorum ama şimdi hem video hem fotografta bu tür cihazlar kabul edilebilir düzeyde performasn sağlayınca kamera alacak adamda slr like tercih ediyor dslr makinada video olmadığı için slr like lar tercih ediliyor gerçekten fotograflar uğraşmak isteyen insalar dediğiniz gibi dslr makina tercih ediyor

• Olympus'un 550uz benzeri birşey olmuş. 550uz de 28mm 18x yakıınlaştırma var ama foto kalitresi kötüydü ve hiç tutulmadı.

Ayrıca bu orandaki yakınlaştırma yapan bir makinaya büyük sensör koyamazsınız. Aslında bunlar slr like dan uzak aletler. Bunlar büyük kompakt sınıfı. Bunlara slr like derseniz fz50,s6500fd gibi modeller gücenir.
  • Evet ben de sensörü çok ufak diyecektim denmiş , bana dencek bişey kalmamış :) Yok... iyi denilebilecek makina değil bence...
  • Seneler önce SLR-like makine almıştım (Sony Dsc V3). D-DLR fiyatlarının bu kadar düşeceğini bilsem beklerdim. Elime yapıştı o makine, Nikon D70'ler hala 500 ytl ederken bu aleti 100 ytlye satamam. Bu P80'in de çok değişik olacağını zannetmiyorum. Zaten

O sensör ISO 800de bile gren manyağı olur.
    18x zoom u ancak bir yaz günü güneş tepedeyken kullanılır.
    VR kullanırsam olur hacı diye düşünenler, evet 3xden sonra Vahe Kılıçarslan gibi durabiliyorsan işe yarar.

Ben kandım siz kanmayın. 10 MPin DSLR eşdeğeri 6 MP bile değildir inanın.
  • arkadaşlar sensor çapı için nikon çok fazla kızmayınız. çünkü canon s5 in sensör çapı (1/2,5 inç) daha küçük. bununki 1/2,33 inç. demekki daha fazla büyümüyor bu. bir de bu megapiksel yarışına bir son verseler iyi olacak. kaç kişinin işine yarar 10mp. en çok hafıza kartının çabucak dolmasına yarıyor bence.
  • Bende ilk defa dijital fotoğraf makinesi kullanıcısı olarak nikon p80 aldım ve acemi olarak çektiğim fotoğraflarımı nikon p80 alıcaklar için fikir olsun diye upload ediyorum resimler 5 megapiksel ve 2592*1944 formatında tamamen auto modda çekilmiştir ama sitede kolay açılsın diye 1024*768 ebatına getirilmiştir

ilk makro denemem

binanın 7. katından bahçedeki çiçeklere zoom örneği

bu resmide manuel modda çektim ama acemi olduğum için bu kadar yapabildim

tavandaki tasarruf ampülüne bi zoom

• RiKaMeKATo, hayırlı olsun
    Herhalde ilk alanlardan biri sensin. Güle güle kullanman dileğiyle...
  • quote:

Orjinalden alıntı: phm

RiKaMeKATo, hayırlı olsun
    Herhalde ilk alanlardan biri sensin. Güle güle kullanman dileğiyle...

teşekkür ederim,evet daha fazla kullanıcısı yok herhalde makinanın ya tutulmadı yada tam bilinmiyor bende alırken baya bi araştırdım canon mu nikon mu diye ama kararımı nikondan yana kullandım inşaallah kendimi geliştirdikçe daha güzel fotoğraflar ortaya çıkıcak 2 tane daha fotoğraf ekliyorum gene auto modda çekilmiştir

evin içinden balkona çıkmadan bi deneme yaptım zoom yapılmadan önce

zoom yapılmış hali ama tam sonuna kadar değil kaç x olduğunuda göremiyorum ekranda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RiKaMeKATo -- 31 Temmuz 2008; 19:12:09 >

• Ben de bu hafta içi Nikon P80 aldım. şimdilik alışma evresinde doğru ayarları bulmaya çalışıyorum.
    en yakın zamanda çektiğim fotoğrafları ekleyeceğim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TT

Ben de bu hafta içi Nikon P80 aldım. şimdilik alışma evresinde doğru ayarları bulmaya çalışıyorum.
    en yakın zamanda çektiğim fotoğrafları ekleyeceğim.

hayırlı olsun, yavaş yavaş bu makinenin kullanıcıları buraya toplansa çok iyi olur
  • az önce manuel focus ile deneme için çektiğim saçma bi resim yavaştan bişiler yapmaya çalışıyorum ama daha ilk gün daha çok yolum var

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.