Şimdi Ara

..::: * FIAT FIORINO FAN CLUB * :::.. (556. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
15.220
Cevap
63
Favori
2.274.952
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 554555556557558
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mustik61

quote:

Orijinalden alıntı: fio48

quote:

Orijinalden alıntı: teacher47

quote:

quote:

arkadaslar trafik pulumudur nedir ocak ayında neyi oduyecez? 1.3 fioriinom var ne kadar odeyecem en az ne kadar odeyebilirim?

2011 yılı motorlu taşıtlar verginiz 697 liradır.Bu meblayı iki eşit taksitte ödeyebilirsin.1.taksidi ocak 31'e kadar 348.5 tl olarak
    istediğin bankadan,vergi dairesinden ya da GİB den ödeyebilirsin.Gib den ödersen kullandığın kredi kartının taksit avantajından da yararlanabilirsin.Örneğin Axess 348.5 tlyi 5'e bölebiliyor.Ayda 69,7 lira ödersin.

yuhhhhhhhhhhhhhhhhhhh bu ne ya araban var derdin var arkadaslar arabaya yaptıgım 4-5 yıllık masrafla bir araba daha alırım o kadar yuksekmiymis ya arabanın degeri o kadar yokki ya ciddimisiniz bu kadar yuksekmi ya olamaz olmamalı bu resmen soygun adamlar resmen ya öde yada mokoko diyor

Dostum boşuna mı diyorlar,Türkiye vergi cenneti diye.

Yalnız, sıfır(1-3 yaş) 1301 cc-1600 cc arası otomobillerin de motorlu taşıtlar vergisi 697 lira.

yılda 174 liradan 3 yılda 522 lira fazla vergi ve 136 liradan iki fazla muayene. toplam 6 yılda 1.6 hususi bir otomobilden 794 lira fazla masrafı var. fiorinoyu satıp 1,2 tsı jettaya binemicemize göre fiorinoya devam. abarmayın o kadar sadece fiorinonun değil türkiyede modelli arabaların hepsinin vergisi yüksek.

Mustafa Hocam ,ben bir şeyi abartmadım.Aksine fiorino ile ülkemizde en çok satılan 1301 cc ile 1600 cc arası benzinli ya da dizel otomobil vergilerinin aynı olduğuna dikkat çekmeye çalıştım.Yani ortada araçlarımız için anormal denecek vergi dilimi yok.

Tek anormallik, her otomobilden alınan yüksek vergidir.Zaten vergi ve yakıt fiyatları denilince şalterler atıyor.

1-6 YAŞ ARASI OTOMOBİL VE HAFİF TİCARİ ARAÇ KULLANIM MASRAFI FARKI

OTOMOBİL(1301 CC-1600CC dizel)

1.Yıl= 697 tl mtv = 697 TL
    2.Yıl= 697 tl mtv = 697 TL
    3.Yıl= 697 tl mtv + 26 ee + 136 muayene = 859 TL
    4.Yıl= 523 tl mtv = 523 TL
    5.Yıl= 523 tl mtv + 26 ee + 136 muayene = 685 TL
    6.Yıl= 523 tl mtv = 523 TL
    TOPLAM=3984 TL

HAFİF TİCARİ(1900cc YE KADAR)

1.Yıl= 697 tl mtv + 26 tl ee + 136 muayene = 859 TL
    2.Yıl= 697 tl mtv + 26 tl ee + 136 muayene = 859 TL
    3.Yıl= 697 tl mtv + 26 tl ee + 136 muayene = 859 TL
    4.Yıl= 697 tl mtv + 26 tl ee + 136 muayene = 859 TL
    5.Yıl= 697 tl mtv + 26 tl ee + 136 muayene = 859 TL
    6.Yıl= 697 tl mtv = 697 TL
    TOPLAM= 4992 TL

ARADAKİ FARK = 1008 LİRADIR.Yahu yılda 168 lira için feryat figan yapılır mı?

Aracımın sigortası 150 lira
    Aracımın kaskosu 395 lira

Otomobilden ne farkı var,anlayamadım.Köprü,Kızılay beni ilgilendirmiyor.

Forinoyu al sonra sat.Kar mı edilecek yoksa zarar mı?Kar etmeye kalkarsan ZOR satılır.

Benzinli araç ile kıyaslarsan zaten fiorino her yönden bir adım öndedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M-A-S -- 18 Ocak 2011; 22:14:10 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

arkadaslar trafik pulumudur nedir ocak ayında neyi oduyecez? 1.3 fioriinom var ne kadar odeyecem en az ne kadar odeyebilirim?

2011 yılı motorlu taşıtlar verginiz 697 liradır.Bu meblayı iki eşit taksitte ödeyebilirsin.1.taksidi ocak 31'e kadar 348.5 tl olarak
    istediğin bankadan,vergi dairesinden ya da GİB den ödeyebilirsin.Gib den ödersen kullandığın kredi kartının taksit avantajından da yararlanabilirsin.Örneğin Axess 348.5 tlyi 5'e bölebiliyor.Ayda 69,7 lira ödersin.

yuhhhhhhhhhhhhhhhhhhh bu ne ya araban var derdin var arkadaslar arabaya yaptıgım 4-5 yıllık masrafla bir araba daha alırım o kadar yuksekmiymis ya arabanın degeri o kadar yokki ya ciddimisiniz bu kadar yuksekmi ya olamaz olmamalı bu resmen soygun adamlar resmen ya öde yada mokoko diyor

Yalnız, sıfır(1-3 yaş) 1301 cc-1600 cc arası otomobillerin de motorlu taşıtlar vergisi 697 lira.

yılda 174 liradan 3 yılda 522 lira fazla vergi ve 136 liradan iki fazla muayene. toplam 6 yılda 1.6 hususi bir otomobilden 794 lira fazla masrafı var. fiorinoyu satıp 1,2 tsı jettaya binemicemize göre fiorinoya devam. abarmayın o kadar sadece fiorinonun değil türkiyede modelli arabaların hepsinin vergisi yüksek.

Mustafa Hocam ,ben bir şeyi abartmadım.Aksine fiorino ile ülkemizde en çok satılan 1301 cc ile 1600 cc arası benzinli ya da dizel otomobil vergilerinin aynı olduğuna dikkat çekmeye çalıştım.Yani ortada araçlarımız için anormal denecek vergi dilimi yok.

Tek anormallik, her otomobilden alınan yüksek vergidir.Zaten vergi ve yakıt fiyatları denilince şalterler atıyor.

TOPLAM=3984 TL

TOPLAM= 4992 TL

Forinoyu al sonra sat.Kar mı edilecek yoksa zarar mı?Kar etmeye kalkarsan ZOR satılır.

Olayı çok güzel tahlil etmişsiniz sayın Fio48 bundan daha iyi özetlenemezdi sanırım .

Sonuçta belirttiğiniz gibi fiorinoyu diğer araçlarla kıyasladığınız da pek fazla abartılacak durum yok.

Tek sorun üzerimizdeki vergi yükünün aşırı fazla olması ister fio ister başka araç sonuçta zamlar ve vergiler böyle gittikçe biz bu hesapları daha çok yapacağız maalesef.

Saygılarımla...

• peki nerden ne sekilde odersek avantajlı olur? taksite gerek yok trink vercem para gani araba alan adam vergiyide verirrrrrrrr ustune evinide satar
  • quote:

peki nerden ne sekilde odersek avantajlı olur? taksite gerek yok trink vercem para gani araba alan adam vergiyide verirrrrrrrr ustune evinide satar

Bu işte avantaj taksitlendirmede oluyor.Taksit istemiyorsan.Vergi dairelerinden,bankalardan,ATMlerden, bankanın internet şubesinden,GİBden ödeyebilirsin.PTTyi bilmiyorum.Kredi kartın varsa en kolayı GİB den öde.

Dünyanın bütün ülkelerinde araba ihtiyaçken biz de lükse kaçıyor.Alırken,kullanırken,satarken vergi veriyorsun.Hatta verginin vergisini ödüyorsun.

Ülkemde ADALET yeterince var ve sağlandı.Allah bir daha ADALET göstermesin.

• S.a arkadaşlar fiorino da bu gün ilk yakıt tesbitimi yaptım.
    160 km de olan aracımı fullediğim yerden bugün 300 km de tekrar fulledim 30 tl ödedim. Yani şehir içi ağırlıklı 140 km de 30 Tl yakmışım.
  • Çok iyi değer vallahi,helal olsun diyorum sadece. :) Abi benimki uçuyor bu ara.
  • Herkes vergi hesabı yapıyor ama fiorinomuzu alırken ödediğimiz düşük özel tüketim vergisini kimse hesaba katmıyor araba alırken çok çok daha fazla özel tüketim vergisi ödeniyor arabamızın türkiyede tutmasının bir sebebide düşük vergi sebebiyle fiyatının uygun olmasıdır.
    Birde 2004 model arabaya binmek var 6 senelik araba olmuş artık birde bizim gibi sıfır km arabaya binmek var fiyatları aynı olabilir ama malesef yaşları farklı
  • quote:

hocam senin mesajından alıntı yaptım ama senle bende aynı fikirdeyim. abartmayın derken kastım sigortacı arkadaşa cevap vermekti. seninde dediğin gibi fiorinun vergisi yüksek ama türkiyede modelli araçların hepsinin vergisi yüksek. fazla vergi vermiceksen gidip 2000 model altı torosa bineceksin başka çıkar yıl yok.
  • quote:

quote:

peki nerden ne sekilde odersek avantajlı olur? taksite gerek yok trink vercem para gani araba alan adam vergiyide verirrrrrrrr ustune evinide satar

Bu işte avantaj taksitlendirmede oluyor.Taksit istemiyorsan.Vergi dairelerinden,bankalardan,ATMlerden, bankanın internet şubesinden,GİBden ödeyebilirsin.PTTyi bilmiyorum.Kredi kartın varsa en kolayı GİB den öde.

Dünyanın bütün ülkelerinde araba ihtiyaçken biz de lükse kaçıyor.Alırken,kullanırken,satarken vergi veriyorsun.Hatta verginin vergisini ödüyorsun.

hocam GİB dediğin glir idaresi başkanlığının internet şubesimi?

• Aynen öyle...
  • quote:

Orijinalden alıntı: daydirli

S.a arkadaşlar fiorino da bu gün ilk yakıt tesbitimi yaptım.
    160 km de olan aracımı fullediğim yerden bugün 300 km de tekrar fulledim 30 tl ödedim. Yani şehir içi ağırlıklı 140 km de 30 Tl yakmışım.

Yakıt sarfiyatınız gayet normal.Havalar ısınmaya başlayınca ortalama yakıt düşecektir.
  • quote:

quote:

quote:

hocam GİB dediğin glir idaresi başkanlığının internet şubesimi?

GİB (Gelirler İdaresi Başkanlığı)Buradan anlaşmalı kredi kartlarıyla ödeyebilirsin.Bankanızın taksit imkanı varsa da
    yararlanabilirsin.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

TOPLAM=3984 TL

TOPLAM= 4992 TL

dostum iyi diyosunda bugün bir 2004 ford mondeo ghia alıp full donanımlı araca binip ( mesela ben 2002-2003-2004 laguna almayı hedefliyorum ) bir sürü donanıma sahip olup paşa paşa binebilirsin ve aynı vergiyi gene ödersin dizel deyince 10 binde 1 bakıma giriyor ben ayda 1000 km yapıyorum senede iki kere bakım demek 2.ayda 30 bine girsem 12. ayda 40 binim geliyor 200+400 desek = 600 tl ee benzinli araca bindinmi 20 binde 1 bakım demek 1 sene 8-9 ay demek bi kere oradan kara geçiyoruz.E vergi fiorino 6 yıl zamlarla aynı vergiyi ödüyor sıfır 1.6 arabada olsa 3 yıl sonra düşüyor sonra siz hangi şehirdesiniz anlamadım ve hangi şirketten trafik poliçesi kestirdiniz çok merak ettim ama ben sigortacıyım büyük şehirlerde 150 TL ye kamyonete trafik poliçesi kesen firma ne yazıkki yok hatta imkansız yeni tescil kamyonet şahıslarda en ucuz fiyat bugün 320 TL civarında ve bu istanbul yani 34 plaka olursa dün hesapladım 440 TL ama bir binek araç 260 TL .Kaskoda aynı şekilde ben aracımı ağustosta aldım kendim özel acente indirimi ile 780 TL ye kesebildim evet belki fiba sigorta SBN sigorta 600 e keserdi ama sonra hasar alcam diye uykularım kaçacağına 150-200 tl kasko daha fazla öderim ufak şirkete ne poliçe kestiririm ne müşterime başka acenteden fiyat alır sunarım trafik poliçesi dahi kestirmem.Sonra bulunduğunuz şehirde sizin muhtemelen çok trafiğiniz yok yakıt açısından avantajlı olabilirsiniz bizim dur kalk ve rampalar aracımın şu anda 7 litre yakmasına sebep oluyorki bu arkadaşımın 1.4 puntosu ile aynı oran demek KM de oda 6.4 yakıyor ee hani dizelin avantajı ben ağustosta aracı aldığımda mazot 2.91 di şimdi oldu 3.38 bence en güzeli LPG artık.Ankarada 1.80 e dolduran yerler var.Ee büyük şehirde polis çevirdimi açıyo ruhsatı kamyonetmi yazıyor diyorki hani trafiğe çıkış izin belgen bide yük nakli yazıyorsa hani SRC belgen K2 belgen gibi bişiler zırvalıyor.Trafik poliçesi tutarına bakarsak ufak şehirdesiniz keşke bizde ufak şehirde olsak.

• quote:

Orijinalden alıntı: hammer8

Herkes vergi hesabı yapıyor ama fiorinomuzu alırken ödediğimiz düşük özel tüketim vergisini kimse hesaba katmıyor araba alırken çok çok daha fazla özel tüketim vergisi ödeniyor arabamızın türkiyede tutmasının bir sebebide düşük vergi sebebiyle fiyatının uygun olmasıdır.
    Birde 2004 model arabaya binmek var 6 senelik araba olmuş artık birde bizim gibi sıfır km arabaya binmek var fiyatları aynı olabilir ama malesef yaşları farklı

Ama ben 2.el aldım alırken avantajım olmadıki vergiden üstüne üstlük benim eniştem 2001 S40 a biniyor 75 yaşına geldi araba şu anda orjinal 49.875 km de dün gece bindim araca bu araba sıfır dan bile öte çünkü hep brandalı daha çiziği yok o km yide bodrum ankara ankara bodrum yaptı her yıl gider 10 senede 2.000 desen 20 bini öle yapmış sat diyorum satsa alcam satmıyor

• quote:

quote:

hocam senin mesajından alıntı yaptım ama senle bende aynı fikirdeyim. abartmayın derken kastım sigortacı arkadaşa cevap vermekti. seninde dediğin gibi fiorinun vergisi yüksek ama türkiyede modelli araçların hepsinin vergisi yüksek. fazla vergi vermiceksen gidip 2000 model altı torosa bineceksin başka çıkar yıl yok.

Güzel dostum benim demek istediğim araç birşey sunmuyor hız sınırı var trafik polisleri büyük şehirde takıyor bir deri döşemesi güzel bir ses sistemi yok yol bilgisayarı kofti bence oturuş pozisyonu dobloya göre çok rahatsız ee bu şartlarda neden her yıl 700 TL vergi ödiyim geçen çok güzel honda acoord buldum 2.0 2004 model araç daha sıfır ayarında 57 bin km de çok iyi tanıdığım bi abimizin akrabası 25 milyar dedi direk pazarlık edecek dedi para olsa alırdım full+full araba vergisi 800 lira filan değmezmi bu şartlarda yoksa binene saygımız var bende severek isteyerek aldım ama mantıken ve şartları bana uymadı

• Ben bundan öncede connecte bindim 6 sene kullandım çokda meenundum ama artık hem masraf zamanı geldi hmde sıkıldım.arkadasım almıştı fiorinoyu bende beğenip aldım hemde aynısını :D
    yanyana koyunca defalarca karıştırdığımız oldu hem onun hem benim :D

Dediğiniz gibi kişisel tercih meselesiben bu tip araçlardan çok memnunum asla ve asla son model Bmw olmadıkça binek arabaya binmem
  • Arkadaşlar motor yeni olduğu için mümkün oldukça devirli kullanmaya çalışıyorum. Agresif kullanımdan kaçınıyorum.
    Birde ecoDrive inceledim. Flasha yükledim. Bir süre kullandıktan sonra flashı pc taktım hatalarımı (devirsiz kullanma, daha doğrusu yüksek devirde vites değiştirme , ani firen gibi) gördüm. Aniden yola çıkan biri yüzünden sert firen yapmıştım :))
    Bakın istese bi tavsiye ederim. Blue&me olan araçlarda kullanılabiliyor.

http://www.fiat.com/ecodrive/tr/default.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: PamirSAROS

dostum iyi diyosunda bugün bir 2004 ford mondeo ghia alıp full donanımlı araca binip ( mesela ben 2002-2003-2004 laguna almayı hedefliyorum ) bir sürü donanıma sahip olup paşa paşa binebilirsin ve aynı vergiyi gene ödersin dizel deyince 10 binde 1 bakıma giriyor ben ayda 1000 km yapıyorum senede iki kere bakım demek 2.ayda 30 bine girsem 12. ayda 40 binim geliyor 200+400 desek = 600 tl ee benzinli araca bindinmi 20 binde 1 bakım demek 1 sene 8-9 ay demek bi kere oradan kara geçiyoruz.E vergi fiorino 6 yıl zamlarla aynı vergiyi ödüyor sıfır 1.6 arabada olsa 3 yıl sonra düşüyor sonra siz hangi şehirdesiniz anlamadım ve hangi şirketten trafik poliçesi kestirdiniz çok merak ettim ama ben sigortacıyım büyük şehirlerde 150 TL ye kamyonete trafik poliçesi kesen firma ne yazıkki yok hatta imkansız yeni tescil kamyonet şahıslarda en ucuz fiyat bugün 320 TL civarında ve bu istanbul yani 34 plaka olursa dün hesapladım 440 TL ama bir binek araç 260 TL .Kaskoda aynı şekilde ben aracımı ağustosta aldım kendim özel acente indirimi ile 780 TL ye kesebildim evet belki fiba sigorta SBN sigorta 600 e keserdi ama sonra hasar alcam diye uykularım kaçacağına 150-200 tl kasko daha fazla öderim ufak şirkete ne poliçe kestiririm ne müşterime başka acenteden fiyat alır sunarım trafik poliçesi dahi kestirmem.Sonra bulunduğunuz şehirde sizin muhtemelen çok trafiğiniz yok yakıt açısından avantajlı olabilirsiniz bizim dur kalk ve rampalar aracımın şu anda 7 litre yakmasına sebep oluyorki bu arkadaşımın 1.4 puntosu ile aynı oran demek KM de oda 6.4 yakıyor ee hani dizelin avantajı ben ağustosta aracı aldığımda mazot 2.91 di şimdi oldu 3.38 bence en güzeli LPG artık.Ankarada 1.80 e dolduran yerler var.Ee büyük şehirde polis çevirdimi açıyo ruhsatı kamyonetmi yazıyor diyorki hani trafiğe çıkış izin belgen bide yük nakli yazıyorsa hani SRC belgen K2 belgen gibi bişiler zırvalıyor.Trafik poliçesi tutarına bakarsak ufak şehirdesiniz keşke bizde ufak şehirde olsak.

Dostum,öncelikle yukarıda yazdıklarımdan dolayı alınma.Ben daha öncede 3 yıl hafif ticari araç kullandım.Artılarını eksilerini iyi biliyorum.Vatandaş nedense bu araçları alırken iyi araştırmıyor.Kullanan birisine dahi sormuyor.Sadece her yıl muayene olacak diye aracına soğuk soğuk bakmaya başlıyor.Muayene nedir ki randevu alındığı zaman yarım saatlik iş.Prasını hesaplama kalkarsak yukarıda örneğini verdim.Yılda fazladan 168 lira ödemek gerekiyor.Vergilere zam gelse bu zam otomobil vergilerine de geliyor.
    6 yıl boyunca sadece hafif ticarilerin vergileri artmıyor.

Bakım konusuna gelirsek.Sen sürekli fiorinonun yetkili servis bakım fiyatını öne sürüyorsun.İstersen fiorinonun yukarıda yazdığın 10 bin ve 20 bin katları bakımını dışarıda paşa paşa 240 liraya yaptırabilirsin, böylelikle her 30000 kmde 240 lira ödersin.Ayrıca sen 2000 motor laguna ve forddan bahsediyorsun.Hem de 2002-2003-2004 model.Sana soruyorum:Bu araçlardan birini aldığın zaman bakımlarını yetkili servislerde mi yaptıracaksın?

Bak,bizim okulda müdür yardımcısının 2000 model rte meganı var.Aracı 60000 kmde ne kadar temiz değil mi?Geçenlerde buradaki renault yetkili servisi olan kutaya gitti.Müdür yardımcımıza 600 lira hesap çıkarmışlar.Yok bakım yok filtreler yok alt takımlar yok rot başları vs vs.

Senin alacağın araçlar mutlaka 80-90 bin kmden aşağı olmaz.Bu araçları yetkili servise sokarsan astarı yüzünden pahalıya gelir.
    Bu arada yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş olursun.

1.4 punto ile 1.3 multijetin şehir içi yakıt sarfiyatının -yanlış anlama-aynı olacağını sanmıyorum.Bu resmen fizik kurallarına aykırı.1.3 multijet ile şehir kullanımın 7 litre ise 1.4 benzinli punto ile 10 litre olması gerekir.Burada LPG araçlar bile 11-12 litreden aşağı yakmıyor.Fiatın sitesinde bile 1.4 punto şehir içi yakıt 100 kmde 7.5 litre(4 x 7.5 = 30 lira) yazıyor.Multijet ise 100 mkde 5.5 litre (3,35 x 5,5 = 18,5 lira).

2000 motor ya da 1600 motor bir araca LPG dahi taktırsan dizelin seviyesine varamazsın.Sıralı sistemde motor ısınıncaya kadar
    benzinden yiyor.Lpg masrafı 2000 lira. vs.vs.vs

Dostum emotion alsaydın belki de satmak zorunda kalmazdın.Ama her zaman söylerim.Otomobil tamamen zevk işi.
    İçine sinmediyse elbette satarsın,daha iyilerini daha güzelerini almak için uğraşırsın.

Bu arada poliçelerimin ikisi de Allianz ve Muğla'dayım.Yolun düşerse beklerim.

Allah gönlüne göre versin.Saygılar...

• quote:

Orijinalden alıntı: daydirli

Arkadaşlar motor yeni olduğu için mümkün oldukça devirli kullanmaya çalışıyorum. Agresif kullanımdan kaçınıyorum.
    Birde ecoDrive inceledim. Flasha yükledim. Bir süre kullandıktan sonra flashı pc taktım hatalarımı (devirsiz kullanma, daha doğrusu yüksek devirde vites değiştirme , ani firen gibi) gördüm. Aniden yola çıkan biri yüzünden sert firen yapmıştım :))
    Bakın istese bi tavsiye ederim. Blue&me olan araçlarda kullanılabiliyor.

http://www.fiat.com/ecodrive/tr/default.htm

güzele benziyor

• quote:

Orijinalden alıntı: hammer8

Ben bundan öncede connecte bindim 6 sene kullandım çokda meenundum ama artık hem masraf zamanı geldi hmde sıkıldım.arkadasım almıştı fiorinoyu bende beğenip aldım hemde aynısını :D
    yanyana koyunca defalarca karıştırdığımız oldu hem onun hem benim :D

Dediğiniz gibi kişisel tercih meselesiben bu tip araçlardan çok memnunum asla ve asla son model Bmw olmadıkça binek arabaya binmem

Bende Mercedesciyim ama sıfır C yada 2006 sonrası makyajlı S olmazsa değmez diyorum
  • 
Sayfa: önceki 554555556557558
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.