Şimdi Ara

..::: * FIAT FIORINO FAN CLUB * :::.. (475. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
15.220
Cevap
63
Favori
2.274.889
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 473474475476477
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: PamirSAROS

pardon bir şey daha soracağım aracım ile bu sabah itibariyle tam 501 km yapmış oldum
    1 depo benzinim daha çeyrek depoya gelmedi diyebilirim tahminen kaç km daha giderim bilgisayar
    217 yazıyor menzile devirini alınca yokuş çıkınca 165 e kadar düşüyor sonra toparlıyor 150 daha yaparmıyım acaba

Rahat yapar hocam..
    Çok vites değiştirme ve sakin kullan..
  • quote:

metinöğretmen hayırlı olsun yeni yeriniz.

Arkadaşlar malum kış geliyor arabam şu anda 28.300 km oldu 11 günde 500 km yaptım bu demek oluyoki aylık 1000 km ortalama ile hareket edeceğim ve 5-6 hafta sonra büyük olasılıkla bir istanbul yapma ihtimalimv ar git gel 900-1000 km de öle yapcam yani 1-1.15 ay sonra 30 bin bakımına gideceğim bu bakıma gittiğimde aracıma neler yapılacak bana biraz bilgi verirmisiniz tahmini olarak ne kadar tutacak şu lazım bu yapılacak deyip te kazıklamasınlar sonra sizden öğreneyim istedim.

Birde lastiklerim 30 bin km yapmış olacak ve gördüğüm kadarıyla araç lastik istiyor sizce fabrikadan çıkan lastiklerle 30 bin km yol demek ömür bitmiş demekmidir azıcık su gördümü patiyi koyu veriyor gaza dokununca, eğer lastik almam gerekiyor ise maddi olarak imkansızlıktan yaz kış diye ayıramayacağım ne almamı tavsiye edersiniz yoksa kışlık alıp bunlar ile bir bahar yaz daha geçirip bir dahaki kışa bu sene aldığım kış lastikler ile girip öbür yaza da değişiklikmi yapsam bilemedim ne tavsiye edersiniz marka ve ölçü olarak kış için birde sölediklerimi dikkate alırsanız çok sevinirim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.

30000 km bakımında yağ,yağ filtresi ve hava filtresi değişiyor.Bu üçü ortalama servisten servise 120-140 lira tutuyor.
    Polen filtresi de normalde 20 binden 20 bine değişiyor fakat sağlık açısından değiştirirseniz iyi olur sonuçta 10 liralık bir parça.

Bazı servisler ekstradan motor iç temizleme dedikleri bir sıvıyı yağ değişiminden önce motora boşaltıp sonra yağı değiştiriyorlar ve bunun içinde fazladan 20 lira alıyorlar.İstemiyorsan bunu önceden belirtmelisin.Ayrıca klima temizliğini de bazı servisler sorarak yapıyorlar.klima temizleme spreyi ile hava kanallarından klimanın iç soğutucu peteklerini temizliyorlar.Bu da diğeri gibi 20 lira civarına mal oluyor.

Ayrıca aracınızın 20000 km bakımında ön fren balataları değişmemişse belki de ön balatalarda değişim isteyebilir.Benimkiler 20000 km de değişmedi fakat 30000 km de kesin değişecek gibi duruyorlar.

Servis konusunda istersen dışarıda özelde de yaptırabilirsin fiyat olarak yarı yarıya kar edersin fakat tercih meselesi.Balatalar da değişim isterse dışarıdan aynı paraya daha kalitelisini alabilirsin de.

Lastik konusunda üzerindeki orjinal lastikler prelli olması gerekiyor.30000 km de lastik değişmez genellikle normal şartlarda 45000-55000 arası değişim olmaktadır.Prelli p3000 lastik kullandım ve daha değişim istemiyorken 46000 de aracımı sattım.

Bu yüzden önümüzdeki kış ayları için kar lastiği almanızı ,üzerindeki lastikleri de saklayıp 2011 in ilkbaharı ,yazı ve sonbaharı için tekrar kullanıp alacak olduğunuz kar lastikleriyle yine bir kış geçirip 2012 ilkbaharında 4 mevsim lastik almanızı tavsiye ederim.

Kar lastiği konusunda şehir dışına çok çıkmayacaksanız çok da kaliteliye kaçmayın.Bilinen markaların ucuz modellerinden alın.

• quote:

pardon bir şey daha soracağım aracım ile bu sabah itibariyle tam 501 km yapmış oldum 1 depo benzinim daha çeyrek depoya gelmedi diyebilirim tahminen kaç km daha giderim bilgisayar 217 yazıyor menzile devirini alınca yokuş çıkınca 165 e kadar düşüyor sonra toparlıyor 150 daha yaparmıyım acaba

Yol bilgisayarı depo içerisindeki bütün yakıt 217 km gidebileceiğini gösteriyorsa şunu unutmayın sonuçta depoyu tam boşaltmadan yakıt alacaksınız.Bu yüzden ışık yandığı an yakıt alın ki yakıt pompasına düzensiz yakıt gidişi olmasın.Işık yanıncaya kadar tahminim aynı şartlarda 60-70 km daha gidersiniz.
  • quote:

metinöğretmen hayırlı olsun yeni yeriniz.

Arkadaşlar malum kış geliyor arabam şu anda 28.300 km oldu 11 günde 500 km yaptım bu demek oluyoki aylık 1000 km ortalama ile hareket edeceğim ve 5-6 hafta sonra büyük olasılıkla bir istanbul yapma ihtimalimv ar git gel 900-1000 km de öle yapcam yani 1-1.15 ay sonra 30 bin bakımına gideceğim bu bakıma gittiğimde aracıma neler yapılacak bana biraz bilgi verirmisiniz tahmini olarak ne kadar tutacak şu lazım bu yapılacak deyip te kazıklamasınlar sonra sizden öğreneyim istedim.

Birde lastiklerim 30 bin km yapmış olacak ve gördüğüm kadarıyla araç lastik istiyor sizce fabrikadan çıkan lastiklerle 30 bin km yol demek ömür bitmiş demekmidir azıcık su gördümü patiyi koyu veriyor gaza dokununca, eğer lastik almam gerekiyor ise maddi olarak imkansızlıktan yaz kış diye ayıramayacağım ne almamı tavsiye edersiniz yoksa kışlık alıp bunlar ile bir bahar yaz daha geçirip bir dahaki kışa bu sene aldığım kış lastikler ile girip öbür yaza da değişiklikmi yapsam bilemedim ne tavsiye edersiniz marka ve ölçü olarak kış için birde sölediklerimi dikkate alırsanız çok sevinirim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.

Sanıyorum lastikleriniz Pirelli. Her durumda bir lastik minimumda 40.000 km gitmelidir diye düşünüyorum. Ancak eğer aracınız sürekli yükte veya coğrafi özellikler yüzünden yoğun tırmanma ve frenajda aşırı sıcak ve soğukta kalıyorsa 30.000 km normal bile olabilir. Bir de km değilde yaş önemlidir. Bir lastiğin ömrü nerede geçirirse geçirsin 4 yıldır.
    Kış lastiği gerçekten bir nimet. Ben aracımı Kasım sonunda aldım ve biraz oyalandığım için yeni aracıma kar lastiği almamıştım. Ocak sonunda otobanda mahsur kaldım. Tipi olduğundan ve lastiklerin ebadı yüzünden bir türlü zincir de takamadım. İnanın o an bir seyyar lastikçi gelip 4 tekere kış lastiği taksaydı tanesine bin lira verirdim. O kadar acz içinde kaldım. O yüzden 1 gün lazım olsa bile kış lastiği şart. Ancak kış lastiğinin hamuru çok yumuşaktır. Eğer yazın da kullanıyım dersen hem yakıt sarfiyatın artar hem de lastiği erken bitirimiş olursun. Lastiğin ömrü bittiğinde fiyatı ikiye katlanır.

• arkadaslar herkese slm;2010 model fio emotiom sahıbıyım mucurlu asfalta torbido gözünden ve km gostergesinin
    bulundugu kısımdan tıtreme sesi geliyor.servise goturdum sokup takmıslar yıne ses geliyor herkeste var mı normalmı anlamadım
    gitti.torbido gözü gercekden cok dandık galıba bir kac arkadasdada fio dan var ole demıslerdi
  • quote:

Orijinalden alıntı: kmdyn1982

arkadaslar herkese slm;2010 model fio emotiom sahıbıyım mucurlu asfalta torbido gözünden ve km gostergesinin
    bulundugu kısımdan tıtreme sesi geliyor.servise goturdum sokup takmıslar yıne ses geliyor herkeste var mı normalmı anlamadım
    gitti.torbido gözü gercekden cok dandık galıba bir kac arkadasdada fio dan var ole demıslerdi

Benim aracım da 2010 model ve 21800 kmde.Torpido kapağından ve gözünden ayrıca gösterge kısmından da kesinlikle ses gelmiyor.Bazen şoför kısmının üst tarafı olan tavan kısmından gıcırtı geliyor o kadar.Bir ara tavan kaplaması arasına bir parça sünger koymayı düşünüyorum.

Gösterge kısmından değil de direksiyon göbeğinden de ses gelebilir.Bir ara 1 aylığına Albea kullanmıştım ve direksiyon göbeğinin içerisinden gevşemiş vida var gibi ses geliyordu.Malum fiolarda airbag ve korna butonu için direksiyon göbeği sert ve oynar şekildedir bu yüzden bozuk yoldaki titremelerde sesin sanki göstergelerden geldiği yanılması olabilir.Direksiyon göbeğini de serviste bir söktürün baksınlar.

Ayrıca direksiyon altındaki sigorta panelini söküp içerisindeki kabloları,sigorta kutusunu vs. elinizle bir kotrol edin.

• ARKADAŞLAR YAZINIZI FAZLA UZUN YAZMADAN ENTERE BASIN OKUMASI ZOR OLUYOR......
    BUGÜN 30.000 BAKIMI YAPTIRDIM,GERÇİ 300 KM DAHA VARDI BAKIMA,149 TL TUTTU FİYATI
  • fio48 metinöğretmen ve simsek69 arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim uzun uzun zahmet etmişsiniz.Bende dışardamı yaptırsam diyorum acaba bizim artık babamız gibi olan bir volksvagen ustası abimiz var 20 yıldır tanırız temiz çalışır kazık atmaz efendi bir insandır acaba diyorum bütün bakımlarımı gidip ondamı yaptırsam acaba servise para bayılmasam diyorum ama bilemedim ne yapacağımı siz ne tavsiye edersiniz bu konuda sonuçta araç garantili filan değil.

Birde bugün iyice farkettimki kol dayama lazım sonradan taktıran varmı var ise bana bilgi verebilirmi ve mümkünse fotolarını koyabilirmi en öne bunu aldım yoksa çok rahatsız oluyorum kullanırken düz yollarda.
  • quote:

fio48 metinöğretmen ve simsek69 arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim uzun uzun zahmet etmişsiniz.Bende dışardamı yaptırsam diyorum acaba bizim artık babamız gibi olan bir volksvagen ustası abimiz var 20 yıldır tanırız temiz çalışır kazık atmaz efendi bir insandır acaba diyorum bütün bakımlarımı gidip ondamı yaptırsam acaba servise para bayılmasam diyorum ama bilemedim ne yapacağımı siz ne tavsiye edersiniz bu konuda sonuçta araç garantili filan değil.

Birde bugün iyice farkettimki kol dayama lazım sonradan taktıran varmı var ise bana bilgi verebilirmi ve mümkünse fotolarını koyabilirmi en öne bunu aldım yoksa çok rahatsız oluyorum kullanırken düz yollarda.

Tavsiyem dışarıda yaptır.20000 km bakımı için 290 lira ödedim.
    Aynı bakımı(1.3 multijet )albea için 115 liraya dışarıda yaptıran arkadaşlar var.
    Fakat servis kayıtlı olsun,ileride satarken alıcı servis kayıtlarına bakar,daha emin olur... gibilerini düşünüyorsan yetkili servise gidebilirsin.
    Bizim kol dayamalar da öyle kullanışlı değil.Bana göre aşağıda kalıyor ve küçük tasarlanmış.Sonradan takılıyor mu bilmiyorum fakat takılıyor bile olsa öncelikle bir emotionda denemesini yapın ,derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: fiorino fan club

ARKADAŞLAR YAZINIZI FAZLA UZUN YAZMADAN ENTERE BASIN OKUMASI ZOR OLUYOR......
    BUGÜN 30.000 BAKIMI YAPTIRDIM,GERÇİ 300 KM DAHA VARDI BAKIMA,149 TL TUTTU FİYATI

Bu durumu çok yazdık ama galiba anlatamadık..
  • quote:

Orijinalden alıntı: fio48

quote:

fio48 metinöğretmen ve simsek69 arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim uzun uzun zahmet etmişsiniz.Bende dışardamı yaptırsam diyorum acaba bizim artık babamız gibi olan bir volksvagen ustası abimiz var 20 yıldır tanırız temiz çalışır kazık atmaz efendi bir insandır acaba diyorum bütün bakımlarımı gidip ondamı yaptırsam acaba servise para bayılmasam diyorum ama bilemedim ne yapacağımı siz ne tavsiye edersiniz bu konuda sonuçta araç garantili filan değil.

Aynı bakımı(1.3 multijet )albea için 115 liraya dışarıda yaptıran arkadaşlar var.
    Fakat servis kayıtlı olsun,ileride satarken alıcı servis kayıtlarına bakar,daha emin olur... gibilerini düşünüyorsan yetkili servise gidebilirsin.
    Bizim kol dayamalar da öyle kullanışlı değil.Bana göre aşağıda kalıyor ve küçük tasarlanmış.Sonradan takılıyor mu bilmiyorum fakat takılıyor bile olsa öncelikle bir emotionda denemesini yapın ,derim.

emotionda denemesini yapın derken anlamadım ?

• quote:

quote:

quote:

emotionda denemesini yapın derken anlamadım ?

Orjinalinde kol dayaması olan bir araçta deneyin demek istedim.Duruşu size uyursa öyle taktımayı düşünün.Tabii sonradan takılabiliyorsa.

• arkadaşlae bişey soracam bu trip a-trip b ne işe yarıyor daha aracı yeni aldığım için
    okuma fırsatım olmadı bilşeniniz var sa yazabilirmisiniz ????
  • quote:

Orijinalden alıntı: faruk_4151

arkadaşlae bişey soracam bu trip a-trip b ne işe yarıyor daha aracı yeni aldığım için
    okuma fırsatım olmadı bilşeniniz var sa yazabilirmisiniz ????

trib a ve b yol bilgisayarındaki verileri(gidelen yol,ortalama yakıt vs.) kullanıcıya aktarır.
    A ve B aynı özellikleri taşır.trip b'yi istersen menüden kapat.A'yı kullan.
    B'yi ise ölçümü(gidilecek km,ortalama yakıt değeri gibi)
    yapılacak olan bir yolculuk düşünüyorsan açıp ayrıca kullanabilirsin.

Örnek vermek gerekirse;Trip a da ortalama yakıt 5 litre gösteriyor olsun,gidilen yol ise 300 km olsun.
    Durum böyleyken siz bir yolculuk yapmayı planladınız ve bu yolculuğun kilometresini
    ve ortalama yakıt sarfiyatını ayrıca öğrenmek istediniz.İşte bu durum da trip b yi kullanacaksınız.
    Yolculuğunuzun sonunda verileri görüp öğrendikten sonra isterseniz tekrar trip b yi menüden kapatırsınız.

• ustadım peki uzun yolda trip a da aynıı şeyleri göstermiyomu
  • quote:

Orijinalden alıntı: faruk_4151

ustadım peki uzun yolda trip a da aynıı şeyleri göstermiyomu

Dostum,örneği açıklık getirsin diye vermiştim ama açık olmadı sanırım.

Örnekte,trib a da veriler 5 litre ortalama yakıt ile 300 km gidilen yol vardı değil mi?

Örneğin bulunduğunuz yerden 200 km uzaklıkta bir yere gitmeye karar verdiniz
    gideceğiniz yerin mesafesini ve oraya gidiş ve gelişinizdeki ortalama yakıt sarfiyatınızı
    AYRICA(trib a daki 300 kmden ve 5 lirte ortalama yakıttan ayrı bir şekilde)öğrenmek isityorsanız trip b yi tercihen kullanın.

trib a da gidiş ve geliş mesafenizi ve ortalama yakıt sarfiyatınızı gösterir
    FAKAT traib a, örnekten hareketle 500 km nin ortalama yakıt sarfiyatını ve 300+200 km nin toplam mesafesini verir.

trib a da 300 km yi sürekli olarak şehir içinde kullandınız diyelim ve bu 300 nin üzerine 200 km uzun yol
    yaptınız(şehir dışı) ve trip a'dan ortalama yakıtınıza baktınız ne görürsünüz yüksek bir ortalama,peki ne düşünürsünüz
    benim aracım uzun yolda çok yakıyor,diye.Bu gibi bir yanılgıyla karşılaşmamak için uzun yol(şehir dışı) verisini daha açık ve doğru alabilmek için trip b yi kullanırsınız.Bu sefer trip b deki ortalama yakıt sarfiyatınız sadece 200 km uzun yolun(şehir dışı) verisi olur.Yani varsayalım trip a 5.4 litre gösteriyorken,trip b ise 4.8 litre gösterecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: fiorinocu

arkadaşlar bu arabanın 1,30-1,50 yakan die arkadaşlar arabayıı suylamı çalıştırıyolar anlamış degilim çok buyuk konusuyorum 1.90 kuruştan aşagı yakmazz bu aaraççç

Üstat sen bakma o atıp tutanlara, ben aracımı sattığımda 34.000km'de idi, asla görmedim o değerleri, aracımı da genelde uzun yolda kullandım, sonraları düşünmeye başladım benim arabada yada benim sürüş şeklimde mi bi anormallik var diye, sora sora sohbetlerde duydum ki insanlar uydurmak konusunda kendini aşmış, meganeII'nin 9kuruş yaktığını iddia edeni mi ararsın, fiorinonun 13 kuruş yaktığını iddia eden mi ararsın, 75hp tourneo connect'in 12 kuruş yaktığını iddia eden mi ararsın... Meydan boş nasılsa, atıyolar tutarsa diye :) sadece amaçlarının ne olduğunu anlayamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanca01 -- 4 Eylül 2010; 9:01:38 >

• bu sefer çok ii anladım fio48 kardeşim çok sağol teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: metinogretmen

Evimin yanındaki bir okula..
    Artık 500 metre yürüyerek gidip gelirim inşallah..
    Araç zaten 17700 oldu..
    20 bin e ne kaldı... $$$$$

Hocam Hayırlı Olsun Yeni Yeriniz

quote:

Araştırmış olsaydın görürdün.Opel combonun yakıt tankı 52 litre alıyor.52 litre ile fiorino da gider gider gider ...

Ayrıca opel de 1.3 motorları fiattan alıyor.

45 litre ile 1200 km gidebilen motorlar var,kullandım,test ettim.Fakat motor her şey değil estetik de önemli.

Fio48 Süpersin, Kesinlikle Katılıyorum

quote:

Dostum,örneği açıklık getirsin diye vermiştim ama açık olmadı sanırım.

Örnekte,trib a da veriler 5 litre ortalama yakıt ile 300 km gidilen yol vardı değil mi?

Örneğin bulunduğunuz yerden 200 km uzaklıkta bir yere gitmeye karar verdiniz
    gideceğiniz yerin mesafesini ve oraya gidiş ve gelişinizdeki ortalama yakıt sarfiyatınızı
    AYRICA(trib a daki 300 kmden ve 5 lirte ortalama yakıttan ayrı bir şekilde)öğrenmek isityorsanız trip b yi tercihen kullanın.

trib a da gidiş ve geliş mesafenizi ve ortalama yakıt sarfiyatınızı gösterir
    FAKAT traib a, örnekten hareketle 500 km nin ortalama yakıt sarfiyatını ve 300+200 km nin toplam mesafesini verir.

trib a da 300 km yi sürekli olarak şehir içinde kullandınız diyelim ve bu 300 nin üzerine 200 km uzun yol
    yaptınız(şehir dışı) ve trip a'dan ortalama yakıtınıza baktınız ne görürsünüz yüksek bir ortalama,peki ne düşünürsünüz
    benim aracım uzun yolda çok yakıyor,diye.Bu gibi bir yanılgıyla karşılaşmamak için uzun yol(şehir dışı) verisini daha açık ve doğru alabilmek için trip b yi kullanırsınız.Bu sefer trip b deki ortalama yakıt sarfiyatınız sadece 200 km uzun yolun(şehir dışı) verisi olur.Yani varsayalım trip a 5.4 litre gösteriyorken,trip b ise 4.8 litre gösterecektir.

Üstadım Süper Açıklamışsın Fakat Aklıma Takılan Başka Birşey Var ..
    TRIP B ' yi Açmak Yerine TRIP A ' yı Sıfırlasakta Uzun Yola Çıksak Aynı Verileri Elde Edemezmiyiz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: serkanca01

Üstat sen bakma o atıp tutanlara, ben aracımı sattığımda 34.000km'de idi, asla görmedim o değerleri, aracımı da genelde uzun yolda kullandım, sonraları düşünmeye başladım benim arabada yada benim sürüş şeklimde mi bi anormallik var diye, sora sora sohbetlerde duydum ki insanlar uydurmak konusunda kendini aşmış, meganeII'nin 9kuruş yaktığını iddia edeni mi ararsın, fiorinonun 13 kuruş yaktığını iddia eden mi ararsın, 75hp tourneo connect'in 12 kuruş yaktığını iddia eden mi ararsın... Meydan boş nasılsa, atıyolar tutarsa diye :) sadece amaçlarının ne olduğunu anlayamadım

Serkan merhaba,nasılsın?Yeni aracınla aran nasıl?Anlaşabiliyor musunuz?

Yakıt konusunda birileri atıp tutuyor birileri de inanıp geveliyor.Durum böyle olunca senin gibi güzel insalar da iyilikten de,yardımseverlilikten de olsa geveleyenlere teselli vermeye çalışıyor.

Yakıt konusu değişken bir konu,bu yüzden tartışmanın anlamı yok.Ben de connecttin yakıt sarfiyatından şikayetçiydim,ne yaptım onunla işim bitice sattım ayrıldım.Fio aldım,onun yakıt sarfiyatına baktım benim için gayet uygun durumda.

Ülkemizde yakıttan alınan vergiler %60-%70 civarlarındayken insanımız sürekli olarak araçlarının yakıt sarfiyatından memnun kalmayacaklardır.Yarın birgün mazot 4 liraya çıkarsa bakalım otomotiv firmaları ne yapacak. 1200cc dizel motorun üzerinde motor üretmeyecektir.VW bu konuda üretimini yapmış bile.

Bizler araçlarımızın ne kadar yaktığını tartışaduralım hatta ne kadar az yaktığı ile kendi aramızda övüneduralım.Elin avrupalısı,amerikalısı,özellikle arabı yakıt canavarı araçlarıyla gezedursun.

Ya bizim insanımız koyun ya da elin insanı akıllı.Aklı olan karar versin artık.

• 
Sayfa: önceki 473474475476477
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.